Formule M1. Displej od kraje ke kraji. Nádherné barvy. Touch ID. Výkon. Hesla, která naleznete na stránkách Applu, když se podíváte na nový iPad Air. Ten testuji a používám jako hlavní iPad od prvního dne uvedení. Mám k němu k dispozici mimo jiného Magic Keyboard od Applu a hned dvě alternativní klávesnice. Jak jsem s ním spokojen? Chybí mi iPad Pro? Pro koho je vůbec tento iPad a kam Apple na poli svých jablečných placek směřuje?
Hned na úvod se musím přiznat, že iPad Air jsem již dlouhou dobu nepoužíval. Naposledy v době, kdy Apple uvedl vůbec první a druhou generaci. Následně jsem přesedlal na verze iPad Pro či iPad mini. I v posledních letech mě iPad Air nechával chladným. Až teprve letos během první Keynote ve mně začalo hlodat, jaké by to bylo používat menší iPad, avšak se stejným čipem.
Je jasné, že přechod z 12,9″ iPadu Pro lehce bolí. Na druhou stranu ho stále mám a nehodlám se ho zbavit. V rámci celé zápletky asi mohu prozradit, že i nadále budu primárně používat velký iPad Pro, ale byl to příjemný a osvěžující test, který mi ukázal, že i menší displej má své výhody. Nejraději bych měl doma oba dva…
Něco pro začátek
Nemá moc smysl rozebírat balení či design. V krabici naleznete kabel UBS-C společně s adaptérem. iPad Air po vzhledové stránce vypadá stejně jako jeho předchůdce. 10,9palcový displej Liquid Retina nabízí vyspělé technologie jako True Tone, široký barevný rozsah P3 a antireflexní povrchovou úpravu. Samozřejmostí je obraz od kraje ke kraji, Touch ID v zapínacím tlačítku a single kamera na zadní straně. Nic neobvyklého.
Co mě osobně překvapilo, je fakt, že Apple dovnitř umístil svůj „nejlepší“ tabletový čip M1. Stejný mám i v iPadu Pro. Na druhou stranu jeho využití je takřka „nulové“. Neexistuje aplikace (až na výjimky, jakou je např. LumaFusion), která by plně využila jeho potenciál. Jedině snad, když pustíte render videa ve 4K a do toho chcete dělat něco dalšího, což vás stejně iPadOS nenechá, jelikož by proces „výroby“ videa skončil.
Výkon by tu byl, ale iPadOS jako systém je absolutně nevyhovující. Pevně doufám, že se v létě na WWDC něco změní. Musí! První analytici již spekulují, že letos se v iPadu Pro možná dočkáme čipu M2… Proboha k čemu? iPadOS se musí vyvinout a s ním ruku v ruce i vývojáři a jejich aplikace.
Horší displej?
Nový iPad Air tak funguje naprosto hladce a plynule. V zásadě nevidím rozdíl oproti iPadu Pro. Kde naopak rozdíl vidím je samozřejmě displej. iPad Pro disponuje displejem XDR s technologií ProMotion, tedy obnovovací frekvencí až 120 Hz. iPad Air má oproti tomu jen Liquid Retina a 60Hz obnovovací frekvenci, tedy stejnou jakou například iPad mini.
Jakmile začnete rychle „swipovat“ nebo přepínat mezi aplikacemi a scrollovat jak o život, poznáte to, zvlášť když máte srovnání. Pokud jste nikdy iPad Pro a ProMotion neviděli, tak budete nadšeni. Na konzumaci a hraní her je to více než dostačující. Pořád je potřeba si uvědomit, že to není top model. Je to střední třída, když nechcete obyčejný iPad – ani ten nejlepší. Měl by to být iPad pro většinu lidí a uživatelů.
V nabídce nového iPadu Air je i Center Stage – jakmile se během „zoomování“ hnete vlevo nebo vpravo, kamera půjde s vámi. Fajn je i podpora 5G a WiFi 6. Zcela jiná hra se rozehraje, pokud k iPadu připojíte klávesnici a Apple Pencil druhé generace. Díky klávesnici a nejlépe pak trackpadu, získáte fajn mobilní zařízení pro jakoukoliv práci. Je jedno zda jen vyřizujete emaily, píšete články, upravujete fotky nebo sjíždíte Safari. Na klávesnici se dobře píše a celkem rychle jsem si zvykl na menší klávesy a rozložení.
Apple Pencil v zásadě funguje naprosto totožně jako na iPadu Pro. Air může být fajn zápisník na porady či do školy. Stejně dobře se mi na něm čtou knihy nebo editují PDF magazínu před vydáním. Paradoxně nejvíce jsem si musel zvykat na Touch ID, tedy vždy natáhnout jeden či druhý prst. V tomhle je Face ID velmi pohodlné a napřed.
Klávesnice Zagg
K iPadu Air již nyní můžete sehnat alternativní klávesnice. Osobně jsem vyzkoušel hned dvě od Zagg – Zagg Pro Keys a Zagg Pro Keys s trackpadem. Stejný model jsem testoval mimo jiné i na iPadu Pro a napsal jsem k tomu samostatnou recenzi. Klávesnice funguje naprosto totožně, jen máte k dispozici i trackpad, který se může hodit. Případně můžete zvolit variantu bez trackpadu. V praxi oceníte vysokou odolnost, funkční klávesy i to, že klávesnici můžete kdykoliv oddělit. Pokud z jakýchkoliv důvodů nechcete originál, tohle je ta správná volba.
Naopak originální Magic Keyboard poskytuje „ultravysokou“ přenosnost a jednoduchost. Sice nechrání iPad ze všech stran, ale její použití je všestranné. Líbí se mi, když je iPad zcela čistý – například na hraní her a konzumaci obsahu. Jakmile chci něco napsat, jen přicvaknu iPad zpět do stojánku a píšu.
Bílá je nová černá
Záměrně jsem volil bílou variantu, jelikož nejen dle mých zkušeností, ale i ostatních uživatelů, se špiní mnohem méně než varianta černá. Bílá také velmi dobře vypadá v kombinaci s novou modrou barvou iPadu. Škoda jen, že Apple Pencil je pořád jen bílá. Možná bych pro odbourání stereotypu zvolil klidně černou či jinou barvu.
Velmi příjemný je i port USB-C. Opět to oproti iPadu Pro není Thunderbolt, ale i tak je rychlost přenosu naprosto v pohodě. Zkoušel jsem přenášet fotky z karty foťáku do Lightroomu a je to naprosto v pohodě. Těch pár sekund navíc vydržím. Díky tomu můžete k iPadu Air snáze cokoliv připojit, ať už disky SSD či jiné periférie.
Super volba
Největší slabinou tak zůstává jen iPadOS jako takový. Pokud se v létě něco změní, bude to jen dobře a všechny iPady zase trochu ožijí. Tak či tak je iPad Air 2022 skvělá volba pro kohokoliv, kdo nepotřebuje to nejlepší a zároveň chce něco nového vyzkoušet. Je to taková Škoda Octavia, pokud je iPad Pro Superb a základní iPad Fabia. S každým modelem zdárně dojedete, kam potřebujete, ale s jinou úrovní pohodlí.
Nabízí se také otázka, co bude s 11″ iPadem Pro? Zařízne ho Apple? Vylepší? Všechny možnosti jsou správně. Pokud oželíte absenci top displeje, rychlejšího portu a zadní kamery, iPad Air je správná volba. Pokud neřešíte finance, či chcete prostě to nejlepší, asi už dávno máte iPad Pro. Škoda jen, že iPad Air začíná na kapacitě 64 GB a druhá možnost je jen 256 GB. U iPadu Pro je více možností.
Na druhou stranu vás jistě potěší fajn barvy a startovací cena 16 490 korun. Pokud však sáhnete po větší variantě a ještě k tomu s daty, klávesnicí a Apple Pencil, už jste na jiné částce, konkrétně 37 870 Kč, což je cena velkého iPadu Pro s 512 GB úložného prostoru. A ještě vám zbyde na Apple Pencil či klávesnici Zagg. Za stejnou cenu lze ale pořídit i MacBook Air s 512 GB úložného prostoru…
Jako vždy si musíte dát pro a proti, zjistit a uvědomit si své potřeby a denní workflow. Možná přijdete na to, že vám stačí iPhone anebo třeba iPad mini. iPad Air je jednoduše starý dobrý známý, který vám bez problémů vydrží 5 let i více. Budete z něho nadšeni a možná to je váš ideální iPad s klávesnicí na cesty a pracovní schůzky. Za zapůjčení iPadu Air a Magic Keyboard děkujeme iStores.cz.