Pohodlně se usaďte, pití i popcorn si položte na dosah. Světla zhasínají, hlasitá hudba od Jamese Hornera vás mrazí až na zádech, když najednou obrovský záblesk světla pohltí celou místnost. Všudypřítomný oheň se šíří kolem, vidíte jej před sebou a vnímáte i za sebou. Vše se třese a obličeje třech astronautů, které sledujete, dávají znát, že jejich velká cesta začíná. Více než 110metrová raketa Saturn V právě opustila věž a mise Apollo 13 se žene k nejúspěšnější neúspěšné akci v dějinách americké astronautiky. Ne, není rok 1995 a vy nejste v kině. Je konec roku 2019 a jste u nás doma.
Scéna zachycující start z filmu Rona Howarda je známkou toho, že se naše domácnost opět o něco rozrostla. Pouštím si ji vždy, když donesu domů další, jak žena říká, krabičku a porovnávám tak posun našeho domácího kina. Tentokrát se jedná o výrobek společnosti Philips, patřící do rodiny Hue, konkrétně řady Play. Představuji vám HDMI Sync Box.
Ambilight je systém LED světel umístěných na zadním panelu vybraných televizí Philips. Tato světla se rozsvěcují a upravují barvu podle toho, co je aktuálně na obrazovce. Je to zajímavý způsob rozšíření obrazu, který po čase přestanete vnímat a jen si jej užíváte. Pokud ovšem nejste majiteli konkrétního modelu takové televize anebo máte přístroj od úplně jiného výrobce, nemusíte si zoufat – existují řešení.
Ta jednoduchá začínají v nastavení přehrávače KODI, který umí spínat podporovaná světla. Přes levné pásky LED s USB nalepené na záda televize, až k externím krabičkám, které analyzují signál z kabelu HDMI.
Na trhu, hlavně pak tom východním, najdeme levná zařízení, avšak s omezením v podobě pouze na FullHD, maximálně pak 4K / 30 fps. My se však podíváme asi na to nejlepší řešení, které momentálně existuje. Sync Box podporuje 4K / 60 fps, čímž vás nijak neochudí v kvalitě obrazu, navíc je přislíbena dodatečná podpora i nových standardů HDR10+ a Dolby Vision.
Hue Bridge
Jak již bylo zmíněno, Sync Box patří do rodiny produktů Hue, umí tedy ovládat jakoukoliv barevnou žárovku Hue, svítidlo anebo pásek. Komunikace je zprostředkována přes Hue bridge a jak je u Philipsu zvykem, je rychlá a bezproblémová. Samotné umístění svítidel je jen na vás. Samozřejmě, hlavní zdroje světla umístíte za nebo vedle televize, ale další můžete dát kamkoliv jinam v místnosti.
Rozšíření obrazu nejen vedle obrazovky, ale i vedle vás a za vás, je pak to, co budete nejvíce vnímat. Tato funkce je skutečně zásadní, posunuje Sync Box na míle daleko od základního systému Ambilight a vy ji budete milovat.
Hue domov
Philips patří, co se výroby chytrého osvětlení týká, mezi světovou špičku. Celý náš dům je osazen pouze výrobky Hue. Některé z nich u nás fungují více než 3 roky a nikdy s nimi nebyl žádný problém. Vše funguje rychle a naprosto spolehlivě. Za tuhle 100% spolehlivost si ale výrobce nechává pěkně zaplatit a není tomu jinak ani u HDMI Sync Boxu. Ten vás vyjde na přibližně 6 500 Kč podle aktuálního kurzu.
Informaci o kurzu uvádím zcela záměrně, protože tento výrobek se u nás stále ještě oficiálně neprodává. Pokud však máte kontakt například v Německu, můžete jej zakoupit tam. Já využil rodiny v Rakousku, ale pokud nikoho nemáte, nezoufejte, například v početné facebookové skupině fandů HomeKitu jsou členové nabízející objednání a přeposlání do ČR.
Samotná krabička vám ale bude k ničemu. K funkčnosti potřebujete již zmíněný Hue bridge a barevné žárovky Hue či pásky LED. Ideálně pak lampy z řady Play, které jsou pro toto použití primárně určené. Celá sestava se tak začíná pekelně prodražovat a pokud nejste majitelem žádného vyjmenovaného zařízení, vyjde vás počáteční investice klidně i na 15 000 Kč, což je už skutečně hodně a bez obav můžeme říct, že tato cena je mimo realitu.
Naopak, pakliže již osvětlení Hue vlastníte a budeme se bavit pouze o pořízení Sync Boxu a případně jednoho dalšího zdroje světla, bude finální částka poloviční, a to by pro někoho již mohlo být přijatelné. V každém případě, i při sebelepší obhajobě takového nákupu platí stále jedno – toto řešení je skutečně velmi drahé, sice funkční a přinese vám opravu jiný zážitek z filmů, ale pořád velice drahé.
Za vynaložené peníze obdržíte poměrně velkou zásilku. Sync Boxů by se do balení vešlo při nejmenším 20. Philips tak trochu prodává vzduch, jelikož samotný výrobek je velký asi jako dvě Apple TV vedle sebe. Výška odpovídá Apple TV druhé nebo třetí generace. Potěší však napájecí adaptér, který je stejný jako v sadě Hue Play. Má tři výstupy, na box použijete jeden a zbylé dva mohou posloužit na dvě lampy Play. Ty si tak nemusíte kupovat ve startovací sadě včetně adaptéru, čímž ušetříte pár set korun.
Připojení dalších zařízení
K boxu není dodáván žádný ovladač. Vše se ovládá jen pomocí samostatné aplikace Hue Sync. Díky tomu je možné umístit box tak, aby nebyl vidět – do skříňky pod televizí, přichytit jej na zadní stranu televize nebo, jako v našem případě, za stěnu do komory, kde je ukryta i Apple TV, NAS a další zařízení, která není třeba vídat každý den.
V krabici pak naleznete ještě jeden kabel HDMI, kterým připojíte Sync Box k televizi. Všechna původní zařízení pak připojíte přímo do boxu. Mohou být až 4 a v aplikaci je lze pojmenovat a dodatečně nastavit. Základní nastavení však provádíte v původní aplikaci Philips Hue, která slouží ke správě světel. Zde je potřeba si vytvořit „zábavnou zónu“.
V ní vyberete světla, která se mají použít, a rozmístíte je tak, jak jsou fyzicky umístěna v místnosti. Za televizi, vedle ní, vedle pohovky či za záda diváka. U každého světla lze poté nadefinovat jeho výšku ve třech stupních – na zemi, ve výšce TV a výšce stropu. Tímto nastavením docílíte správného načasování a volby barev při sledování filmů.
Pro zjednodušení práce nabízí aplikace i test oblasti, jenž vám pomůže světla rozpoznat a ideálně rozmístit. Následuje nastavení samotného Sync Boxu přes jeho vlastní aplikaci. Po připojení boxu k napájení stiskněte tlačítko umístěné na jeho čele a aplikace vás pak již provede celým procesem. Ten je velice jednoduchý.
Připojíte se k domácí WiFi a poté s vybraným mostem Hue, musí se jednat o stejný bridge, ve kterém jste vytvořili svou novou zábavnou zónu. Následně pak stačí jen vybrat již nastavenou herní zónu a vše potřebné k provozu je hotové.
Na jednoduché domácí obrazovce aplikace si můžete vybrat režimy synchronizace obrazu a případně zvuku. Zvolit si rychlost reakce světel a jejich intenzitu. V pravém dolním rohu se pak nachází tlačítko na zapnutí a vypnutí synchronizace. K vypnutí dochází i automaticky, pokud vypnete samotnou televizi, box to rozezná a uspí se taktéž. V pokročilém nastavení lze zvolit, který vstup bude pro box výchozí a jestli se má synchronizace obrazu aktivovat při zapnutí televize anebo až po povelu uživatele z aplikace. Vše je jednoduché a, jak jsme u Philipsu zvyklí, i uživatelsky přívětivé.
Signál z Apple TV
Jediná, skutečně drobná, vada je delší doba při zapnutí televize. U nás doma nepřijímáme pozemní digitální vysílání a nemáme ani satelit, vše zajišťuje Apple TV. Díky aplikacím jako sledovani.tv, HBO GO a podobně nepotřebuji řešit nic dalšího. Při zapnutí televize se čeká, až přijme signál z Apple TV a ten je pozdržen o dobu, než se zapne Sync Box. Bavíme se zde ale o vteřinách – celková doba je cca 5 vteřin, nicméně ze začátku to může někomu vadit.
Větší vadou na kráse je samotné ovládání, které vás nutí pravidelně brát do rukou iPhone a zapínat synchronizaci obrazu. Nastavení, kde se synchronizace spouští společně s televizí, nepoužíváme. Jak již jsem zmínil, jedná se o zcela jiný zážitek než u běžného osvětlení Ambilight. Nikomu asi nevadí, když světla za televizí pojedou celé vánoční svátky. Nicméně, pokud k nim připočítáte další lampy v pokoji, vzniká tak pro člověka nesledujícího televizi ne příliš pohodlná atmosféra.
U řady filmů je dodatečné přisvícení i zbytečné, své kouzlo to má až při rychleji běžícím obrazu, kdy vás toto rozšíření skutečně pohltí. Z tohoto důvodu máme synchronizaci vypnutou a zapínáme ji, jen když si vybraný film chceme užít o to víc. Integrace boxu do HomeKitu by dozajista potěšila, ale výrobce se nezmiňuje, že by o ní vůbec uvažoval, můžeme tak jen doufat, že nás překvapí tak jako v minulosti u pohybových senzorů a vypínačů, které byly do HomeKitu dodatečně integrovány.
Aplikace Zkratky
Ani fandové homebridge se radovat nebudou, jelikož tvůrci pluginu Hue nemají popis API pro Sync Box a zatím se moc netváří, že by box integrovat chtěli. Naštěstí aplikace Hue Sync podporuje Siri shortcuts. Zapnutí synchronizace se pak zjednoduší a urychlí díky zástupci na ploše, widgetu nebo jej může aktivovat Siri na základě vašeho hlasového povelu. Tvorba zkratky je velmi jednoduchá a je možné popustit uzdu fantazii a patřičně si ji vylepšit.
Základ je jasný, zkratka sáhne do aplikace a spustí synchronizaci obrazu. Pokud však máte v HomeKitu integrovanou televizi, můžete do zkratky přidat jako první bod zapnutí samotné televize. Doporučuji poté vložit funkci „čekat“, díky které vznikne časová prodleva, ve které naskočí Sync Box. Následuje samotné zapnutí synchronizace obrazu a na závěr pak můžete vypnout ostatní světla v místnosti a například pozastavit přehrávání hudby z Homepodu.
Já jsem před tento poslední krok vložil jednovteřinové zpoždění, aby nedošlo k nepříjemnému bliknutí, kdy se zapnou světla za televizí a ve stejnou chvíli se vypnou stropní světla. Co si plánuji dodělat přes homebridge, je zapnutí domácího kina, ale o tom zase příště.
Philips Hue Play Sync Box je velice zajímavým produktem, jelikož nabízí něco, co levné čínské pásky LED neumí, a to synchronizaci s dalšími světly, klidně po celém domě. Oproti levnějším dekodérům obrazu podporuje Sync Box až 4K / 60 fps a slibuje budoucí podporu nových formátů. Funkčnost a spolehlivost je taková, jak jsme zvyklí u celé rodiny výrobků Hue. Jednalo by se tak o výborný produkt, pokud by se jeho cena pohybovala do 3 000 Kč. Bohužel, výrobce nám jej nabízí za více než dvojnásobnou cenu a pak už je na každém z nás, zdali si najdeme ty pravé důvody, proč si jej pořídit.
Aktualizace: Hue Play Sync box je již možné zakoupit i u nás. A to u obchodních zástupců výrobce jako např. Alza a nebo CZC.