O tabletu reMarkable toho bylo na stránkách iPure řečeno již mnoho a vypadá to, že ještě nejsme u konce. Dnes se chci podrobněji podívat na šablony, které mohou práci s reMarkable 2 posunout o kousek dále. Nebo o pořádný kus. To už záleží jen na vás a vašem přístupu.
Jen rychlá rekapitulace – pro detaily si musíte do minulých čísel iPure – reMarkable 2 je digitální tablet, který se nesnaží být ničím jiným, než poznámkovým blokem. Já osobně mu říkám digitální papír, protože v mých očích je to hlavně papír a tužka. Alespoň tak ho používám.
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
Samozřejmě se toho za tímto tvrzením skrývá více. Ve chvíli, kdy máte téměř neomezený prostor, synchronizaci s cloudem, různé nástroje v jedné tužce, přístup k dokumentům ve vašich cloudových účtech, fantazii se meze téměř nekladou.
reMarkable 2 není jediné zařízení svého typu na trhu. Není ani nijak revoluční. Jen je dobře udělaný, bez zbytečných kudrlinek okolo, které by uživatele jen rozptylovaly, a to mě na něm baví. Jeho vady, nedostatky, výhody a pozitiva už jsme rozebírali dříve, na těch se nic nezměnilo.
Dnes je ale čas na pohled trochu jiným směrem. Používali jste někdy papírový diář, kalendář nebo jiný plánovač? Před lety jsem měl období, kdy jsem těžce propadl plánovačům Franklin Covey. Několik let po sobě jsem dal spoustu peněz za nové „náplně“ do „luxusního“ koženého pouzdra. K tomu barevné zvýrazňovače, pěkné pero, pravítko, štítky a spoustu dalších blbostí.
Snažil jsem se ohnout GTD, 7 návyků efektivních lidí a další přístupy k produktivitě tak, abych ze sebe dostal maximum. Téměř každý si tímhle v nějaké formě nejspíš prošel. Zajímavá a cenná zkušenost to byla.
Bylo to fajn, zábavné a ve své době mi to v určité míře pomáhalo v tažení za svatým grálem produktivity. Nebylo úplně pohodlné všude s sebou tahat tu velkou a těžkou bichli. O nějaké formě vyhledávání se mluvit moc nedalo, byť jsem měl vytvořený svůj systém indexování obsahu. Ale to jsou dřevní doby, kdy vrcholem mých mobilních technologií byly telefony Nokia E51 nebo 6630.
Je potřeba ale uznat, že papírové diáře či plánovače mají něco do sebe, protože oproti digitálním kalendářům nám dávají více prostoru pro kreativitu. I proto mám kolem sebe stále dost lidí, kteří nedají na papír dopustit a před koncem každého roku pořizují nový plánovač či diář. Více či méně sofistikovaný, ale papírový.
Nutno uznat, že když vidím, jak je někteří používají. Jak se jim válejí papírky všude okolo. Jak si píší do bloku bez ladu a skladu a jakéhokoliv systému, vstávají mi vlasy hrůzou na hlavě. Ale víte jak… proti gustu.
Já jsem během let tak nějak postupně přešel na plánování času v digitální podobě. Pracuji s několika různými kalendáři. Spousta mých schůzek a události přichází formou pozvánek. A tohle papír už nezvládá a neposkytuje mi možnosti, které potřebuji. I tak mám ale jakousi vnitřní touhu plánovat si některé věci rukou na papír. O deníku nebo zaznamenání si věcí, které se staly, nemluvě. A to je přesně moment, kdy do hry přichází reMarkable 2.
S tím vším, co s sebou běžně nosím, nedává smysl nosit ještě papírový diář, blok nebo plánovač. Zvlášť když funkci papíru a tužky u mě velmi úspěšné zastupuje právě reMarkable. Zhruba dva roky zpátky jsem narazil na velmi propracované šablony, které je možné do reMarkable nahrát jako PDF a v zařízení s nimi dále pracovat. Popíšu svoji konkrétní zkušenost, ale vězte, že podobných možností je bezpočet a pokud jste šikovní, zvládnete si šablony vytvořit sami, přesně dle svých potřeb.
Pro lepší představu, se podívejte na přiložené fotky, které ukazují „domovskou stránku“ mého plánovače a jeho jednotlivé sekce.
Náhodou jsem narazil na službu hyperpaper, v rámci které si specifikuji, jak chci, aby můj plánovač vypadal. Za 19 USD jsem si mohl upravit spoustu detailů, včetně vzhledu stránek, přidání dalších sekcí pro poznámky, nápady, sledování výdajů, cestování a podobně. Fantazii se meze nekladou a co si chcete do plánovače přidat, můžete. Můj finální produkt se tak vyšplhal na 1 031 stránek.
Dovedete si představit, jak tlustý by byl takový plánovač? Chvíli po zaplacení mi do e-mailu přišel soubor PDF, který jsem skrz Disk Google nahrál do reMarkable a během chvíle mohl s novým plánovačem pracovat.
19 USD na rok, a můžu si navolit, co chci. Kdybych chtěl tisíc stránek pro poznámky, tisíc stránek pro projekty, pět set stránek pro myšlenkové mapy a nevím co ještě, budou tam. A každá tato sekce má na začátku svůj vlastní obsah, abyste se v ní mohli lépe orientovat.
Já stále hledám, co je pro mě ta optimální varianta a učím se tuto formu plánovače nebo diáře, chcete-li, používat. První rok jsem tomu moc nedal. Ale letos jsem si řekl, že se do toho opravdu ponořím a budu reMarkable touto cestou používat více a zatím se mi to daří.
Je vcelku jedno, jak přesně můj plánovač vypadá. Možností je bezpočet a v tom je to kouzlo. Moje pointa je, že v tenké destičce velikosti reMarkable mohu mít nejen neomezené poznámky, myšlenkové mapy a jiné malůvky, soubory ke čtení, dokumenty k anotaci, smlouvy k podpisu, knihy ke čtení, ale také obsáhlý plánovač na běžnou agendu, úkoly a kdo ví co ještě.
A aniž bych chtěl dělat reklamu, tak 19 USD za tohle je fakt nic. Když si vzpomenu, kolik jsem před lety platil každý rok za Franklin Covey, tak tahle částka i společně s cenou reMarkable je prostě směšná.
Pokud máte specifické návyky či požadavky, nebo snad jiné metody, které používáte, vězte, že najdete šablony i pro ně. GTD, ZTD, Bullet Journal a další. A když nic z toho nesedne, tak jak už jsem psal na začátku – pokud jste dostatečně šikovní a víte, co chcete, můžete si vytvořit vlastní šablony. A třeba na tom zbohatnete. Jako chlapík, který v loňském roce vydělal milion dolarů prodejem šablon pro aplikaci Notion.