Už zase máš jiné hodinky? Tradiční věta mé ženy a kamarádů, kteří mě před pár týdny potkali. Ano. Garmin představil nový top model z řady Forerunner, a to s označením 965. Myslím si, že opět přichází drobná éra a velká změna v oblasti sportovních hodinek. Jaká?
Než vám na to odpovím, je fajn uvést nějaký kontext. Na stránkách tohoto magazínu jste již rozhodně četli několik mých recenzí a pohledů na hodinky značky Garmin. Také jistě víte, že jsem nadšený ultra běžec a fanoušek sportovních dat. I z toho důvodu nosím neustále dvoje chytré hodinky – Garmin a Apple Watch Ultra. K tomu mám na botě Stryd pro měření obdobných parametrů a nesmí chybět prsten Oura. Trochu zvláštní, vím. Ale baví mě to.
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
Práce/zábava
Donedávna jsem nosil a aktivně používal Garmin Enduro 2. Na stole mi také leží poslední sedmá generace velkých hodinek Fenix a nesmím zapomenout na testování modelu Epix 2. Apple Watch Ultra pak používám primárně na lifestyle a práci. Garmin slouží pro sledování výkonu mého těla a veškeré sportovní aktivity. Všechny notifikace vyřizuji primárně na Apple Watch. S jablečnými hodinkami platím v obchodě, diktuji zprávy, otevírám auto nebo sleduji čas.
Jakmile přijde řeč na běh, vstupuje do aktivity Garmin. Plánuji si trasy skrze Mapy.cz a vše pak importuji přímo do hodinek. Sleduji běžecká data před i po výkonu. Mám rád přehled o svém spánku, tepu, teplotě i saturaci. V nedávné době jsem rovněž podstoupil komplexní zátěžový text na běhacím páse u profesionálního trenéra a sportovního lékaře. Už vím, jak mé tělo funguje při maximální zátěži – tedy zátěžové EKG, spiro i laktát z krve. Díky tomu mám opět přesně stanovené tepové zóny pro závody a trénink. Výsledkem je také trenér, který se mi individuálně věnuje a píše mi trénink na míru.
Stále je však běhání pouhým koníčkem a zábavou. Nemám ambice na velké výsledky, ale čeká mě několik velkých závodů v zahraničí, které bych rád dobře zaběhl. Chci trénovat systematicky, aby to mělo smysl. A právě Garmin v tom hraje podstatnou roli, především pak sledování srdečního tepu před i po tréninku. K tomu spánková data či kadence při běhu. Jednoduše řečeno, bez Garminu bych to nedal.
Forerunner 965
Oklikou se teď vrátím k tomu, proč si myslím, že nové Forerunner 965 nastolují novou generaci sportovních hodinek. Nový top model určený nejen pro triatlonisty, cyklisty či běžce, má po vzoru Epix 1,4″ barevný, jasný displej AMOLED a až měsíční výdrž na baterii na jedno nabití. A právě tohle jsou dva klíčové parametry, které podle mě budeme vídat častěji.
To, že Enduro 2 či Fenix vydrží okolo měsíce, již nikoho nepřekvapí. Podíl na tom má obyčejný transflektivní displej bez barviček. V loňském roce přišly Epix 2 s displejem AMOLED, které atakovaly výdrž okolo 2 až 3 týdnů. No a teď tu máme Forerunner 965, které mají AMOLED, měsíční výdrž, a to vše v menším těle! A pak, že to nejde. Že, Apple?
AMOLED
Forerunner 965 můžete pořídit ve třech provedeních – bílé, černé a se žlutým řemínkem. Těšit se také můžete na nové ciferníky, které jsou primárně určené pro tento model. Vše ostatní je stejné jako u Fenixe či Endura. Samotná platforma (OS) je v zásadě stejná, akorát díky AMOLED je vše mnohem čitelnější a jasnější. Někde máte i dostupnější a podrobnější informace.
Pokud jde o tělo, tak materiál rámečku (luneta) je z titanu a tělo plastové. Na spodní straně je nabíjecí konektor a snímače pro měření zdravotních funkcí. Fyzická velikost činí 47,1 × 47,1 × 13,2 (mm), tedy pro obvod zápěstí 135–205 mm. Myslím si, že i dámy mohou tyto hodinky ocenit, ač třeba, když je půjčím své ženě, vypadají opravdu masivně a „eskový“ model Fenix je pro ni mnohem lepší volbou. Garmin Forerunner 965 pak váží neuvěřitelných 52 gramů. Prostě hodinky pro vrcholové sportovce.
Uvnitř pak naleznete 32 GB paměti a veškeré funkce, které znáte z hodinek Fenix. Těšit se můžete na velmi přesné mapy, samozřejmostí je podpora českých TOPO map, které jsou na displeji AMOLED velmi kontrastní a dobře čitelné. Vidím opravdu všechny detaily toho, jaký druh cesty či odbočky mám před sebou. Běžci pak jistě ocení měření výkonu ze zápěstí či pokročilé funkce sledování spánku a připravenosti k tréninku. S novým modelem jsem již absolvoval zátěžový test a potěšilo mě, že spousta dat, především pak tep (za použití hrudního pásu od Garminu), byly naprosto totožné s EKG.
Na hodinkách samozřejmě můžete rychle vidět všechny své notifikace, příchozí hovory a zprávy, či pomocí nich zaplatit v obchodě. Jak jsem však již uvedl, dávám přednost Apple Watch, když už je mám na druhé ruce.
Moc se mi líbí, že hodinky hned po probuzení zobrazí skóre připravenosti k tréninku získané na základě kvality spánku, regenerace, tréninkové zátěže a dalších faktorů. Skóre vám napoví, zda vás čeká vhodný den na intenzívní trénink nebo byste měli naopak zvolnit. V rámci aplikace si pak mohu naplánovat závodní kalendář a hodinky tomu přizpůsobí trénink a data.
Samozřejmě hodinky můžete používat i pro další sportovní aktivity. Garmin jsou skvělé na golf, kdy vidíte nejen celé hřiště, ale můžete použít širokou škálu dalšího příslušenství a získat data o odpalu a své celkové hře. Hodinky připojíte na jachtě k počítači a můžete z hodinek doslova řídit loď a kurz své plavby. Můžete vyrazit na sjezdovky nebo do bazénu. Není snad sport, který by ve světě Garmin neexistoval. Stále se zaměřují na aktivní životní styl.
Pro koho?
Forerunner vždy cílil na vrcholové sportovce, zvlášt ty, kteří řeší každý gram – triatlon, běh, plavání, cyklistika… Na druhou stranu si myslím, že Forerunner 965 může nosit každý, pokud vám vyhovuje jedna velikost. Není zde takový výběr jako u modelů Fenix. Samozřejmostí už je dotykové ovládání v kombinaci s tlačítky. Snadno si můžete vyměnit řemínek či stáhnout jakékoliv doplňky a další ciferníky v rámci aplikace.
Osobně si myslím, že trend displeje AMOLED a dlouhé výdrže budeme u Garminu teď vídat mnohem častěji. Říkám si, že když tohle dokázali u malého a lehkého modelu Forerunner, co nás asi čeká u Fenixe. Jak dlouhá výdrž to bude? A neměl by na tom začít makat už i Apple?
Garmin Forerunner 965 zakoupíte za 15 990 korun, což je velmi solidní cena na to, co vše hodinky nabízí. Já osobně jsem velmi spokojen. Větší výdrž než u Epix 2, super AMOLED a všechny funkce, které znám a používám u hodinek Fenix či Enduro 2. K dokonalosti snad chybí už jen ta svítilna, ale nemůžeme mít všechno.