Fotoduel: iPhone 14 Pro Max vs. Samsung Galaxy S23 Ultra

Fotoduel

Je to tu. Nejdůležitější fotoduel roku je tady. Zapomeňte na huhlaveje, šišlajomi, pixely a další. V ringu jsou jen dva borci. Nakonec je to vždy iPhone versus Samsung, a kdo je lepší? A my to dneska rozsekneme. Nebo ne?

Kamarádi si ze mě už nějakou dobu dělají legraci. Říkají, že mám „svoje dny“, byť trvají déle než u opačného pohlaví. Moje první dny začínají v září a je to takové „Apple období“. Koupím iPhone, hodinky a používám tuto kombinaci. To trvá zhruba do ledna až února, kdy Samsung představí nové telefony. Koupím zase jeden z těch a nějakou dobu používám Samsung. Já říkám, že je to nesmysl. Žádné dny ani období nemám. Prostě používám, na co mám zrovna chuť nebo náladu. A že to vychází plus mínus tak, kdy jeden nebo druhý výrobce představuje nové telefony, za to já přece nemůžu. 😊

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Nicméně k věci. V září jsem si koupil iPhone 14 Pro Max a k němu později Apple Watch Ultra. Skvělá kombinace. Není tomu co vytknout. Před pár týdny jsem si koupil Samsung Galaxy S23 Ultra, ale něco mi k němu chybělo. A tak jsem si tento týden dovezl Samsung Galaxy Watch 5 Pro. Říkám, že je to celé nesmysl. Žádné dny ani období nemám. 😊 A i kdyby, tak z toho profitujete vy. Třeba dnešním srovnávacím článkem. Nebo srovnáním Apple Watch Ultra a Galaxy Watch 5 Pro, které pro vás už chystám.

Fotoduel

Co je ale důležitější… několik měsíců jsem fotil posledním iPhonem. Teď fotím posledním Samsungem Galaxy S. A hlavně je mám vedle sebe, používám je současně, takže je mohu porovnat. Nebudu dělat exaktní až empirické srovnání ala MKBHD, ale čistě jen uživatelský pohled otce od rodiny, který fotí děti v běhu a cokoliv jiného, co mu přijde zajímavé.

Mám tu velký iPhone 14 Pro Max, ale vše platí i pro menší 14 Pro.

Když už jsem zmínil MKBHD. Pokud sledujete jeho videa, jistě víte, že každý rok dělá velké srovnání foťáků v chytrých telefonech formou hodnocení fotografií ve „slepém testu“ na sociálních sítích. Je zajímavé, že ačkoli je iPhone brán jako špička mobilní fotografie a takový zlatý standard, snad nikdy toto srovnání nevyhrál. Můžeme se dohadovat o tom, proč to tak je. Zdali je tahle forma výběru nefér, nebo že lidé obecně preferují barevné a líbivé fotky před fotografickou kvalitou a podobně. To bychom tu mohli být hodiny a stejně bychom se ničeho nedobrali.

A ještě jeden můj komentář na začátek, než se pustíme do samotného srovnání. Ono je nakonec jedno, který z dnes srovnávaných telefonů fotí lépe. Pokud se vůbec dobereme nějakého takového výsledku. Pochybuji, že si někdo z nás vybírá telefon primárně podle foťáku. Ale je dobré vědět, co držíme v ruce a jak se k tomu staví konkurence. A právě z porovnání iPhone versus Samsung podle mě vyjde, že ty přístupy jsou docela odlišné.

iPhone samostatně

Už jsem psal, že iPhone je, hlavně „tech“ novináři, brán jako zlatý standard mobilní fotografie. Podle mě je to nesmysl, protože pokud ho postavíte proti jiným telefonům na trhu, často z takových srovnání vyjde s nepořízenou. Tak to prostě je. Samsung dělá lepší portréty. Pixely dělají lepší noční fotografie a tak dále a tak dále.

Je potřeba ale říct, že iPhone podává standardně dobré a vyvážené výsledky v podstatě za jakýchkoli podmínek. Nemusí být nutně nejlepší v každé kategorii. Obecně jsou ale fotky dobré tak, že se nad nimi nebudete pozastavovat. Stejné je to i s videem. Možná lepší. U něj bych si troufl říct, že iPhone kraluje.

Fotoduel

Popisovat v iPure to, jak iPhone fotí, je trochu plýtvání místem. Osobně iPhone vnímám jako náhradu „point-and-shoot“ foťáků. Prostě ho vyndáte z kapsy, rychle otevřete foťák, cvaknete fotku a máte jistotu, že bude dobrá. Není potřeba nic nastavovat, nic řešit. Ano, můžete, když chcete, ale iPhone vás k tomu nenutí. Dokonce bych si troufl říct, že UI aplikace fotoaparát je přizpůsobeno právě takovému využití a veškeré další ne tolik potřebné nastavení je trochu schované. Prostě není snadno po ruce, tak aby uživatele zbytečně nerozptylovalo. A tak je to dobře.

Pokud chcete, můžete se ponořit do nastavení, fotit do formátu ProRAW, nainstalovat si aplikace třetích stran jako je Halide a další. Fantazii se meze nekladou. iPhone je ale uživatelsky velmi nenáročný a přívětivý foťák, který máte pořád u sebe a který vám dodá výsledky, ze kterých nebudete zklamáni. A to se počítá.

Samsung samostatně

V jablečném světě má iPhone svoji pozici jednoznačnou. Logicky. Pokud jste uživatel operačních systémů a zařízení Applu, máte výběr jednoduchý. Koupíte si iPhone. Proč byste si kupovali něco jiného, když nic jiného není.

Oproti tomu ve světě Androidů máte na výběr asi tak z milionu různých možností a čert aby se v tom vyznal. Někdo rád holky, jiný zase vdolky. A přesně tím se můžete mezi telefony běžícími na systému zeleného robota řídit.

Tady si dovolím jednu osobní vsuvku. Americký trh je celkem jasně rozdělený. iPhone nebo Samsung. Tím to ve skutečnosti skončilo. Můžeme si tu koupit Google Pixel a je pravda, že za poslední dva roky se jejich podíl na trhu dramaticky zlepšil, ale pořád je to nic. Pak tu něco zkouší One Plus, Motorola, ale to je všechno. Operátoři nic jiného reálně nenabízí. Amazon prodává všechno možné, ale často je původ nejasný.

Dost smutné, upřímně. Pokaždé, když přijedu do Čech, vyrazím v Praze do mého oblíbeného obchodu s telefony a koukám, co všechno je v nabídce. A nestačím se divit. Vždycky mám nutkání koupit si nějakou tu hračku od Huawei, Xiaomi, Poco a dalších. Minulý rok jsem tak trochu vystoupil z řady a přivezl si skvělý Nothing Phone (1). A už se zase těším do Prahy, protože ta nuda tady je fakt ubíjející. Všechny ty skvělé akce a nabídky nevyváží to, že si reálně můžete vybírat jen z nabídky Apple, Samsung nebo Google.

Pominu všelijaké obskurní značky, jejichž jméno se pomalu ani nedá vyslovit. Když dojde řeč na kvalitu fotografií, řeč se nejčastěji točí kolem Pixelů od Google a řady Galaxy S od Samsungu, kterou už nějaký ten rok táhnou modely Ultra.

Samsungy v minulosti trpěly všelijakými neduhy a moje kritické oko kverulanta často nebylo spokojeno s tím, jaké výsledky podávaly. Až S21 Ultra uspokojil moje potřeby a touhy, a konečně loňský S22 Ultra, který považuji za nejlepší fotomobil obecně, se stal tím, po kterém jsem sáhl, kdykoli jsem chtěl fotit. Když jsem v lednu fotil rodinu před narozením dítěte, fotil jsem bezzrcadlovkou Fuji, iPhonem a S22 Ultra. Nejzajímavější fotky jsem dostal ze Samsungu hlavně díky funkci Single Take, ke které se vrátím později.

Letošní S23 Ultra je jen lehkou evolucí loňského modelu, ale laťku v oblasti focení posouvá o kousek výše. Nejen díky 200Mpx čipu. Ten nakonec tak důležitý není. Samsung hodně zapracoval na software a rozdíly jsou znát na první dobrou. Postprocessing fotografií mi nepřijde tak agresivní jako v minulosti. Spíše naopak – a u vícenásobného přiblížení nebo nočních fotografií posouvá kvalitu na novou, přirozenější úroveň.

Možná bych se měl v tomto bodě zastavit u kauzy, která obviňuje Samsung z toho, že fotografie Měsíce, pořízené jeho telefony, jsou fake. Jenže to je další plýtvání místem. Kdyby na jedné straně Samsung lépe vysvětlil, jak jeho technologie funguje a kdyby na druhé straně někteří lidé více četli, nebo se spíše naučili číst, žádná taková kauza by nevznikla. Nehodlám tady obhajovat Samsung. Jen tvrdím, že je to celé jen nafouknutá bublina. Nic víc.

Fotoduel

O pár řádku výše jsem psal, že považuji S22 Ultra, respektive teď nový S23 Ultra za nejlepší fotomobil současnosti. Proč? Je to jednoduché. Na jedné straně dokáže být jednoduchý a univerzální jako iPhone a podává plus mínus stejně dobré výsledky. Neříkám (trochu záměrně), že jeden fotí lépe než ten druhý a zase naopak. Ono totiž opravdu záleží na osobních preferencích, na tom, jaký styl fotografie se vám líbí. Oba tyto telefony vám umožní nastavit si profily pro fotografie. A co si budeme povídat, drtivá většina lidí fotky stejně prožene nějakými filtry, než je plácne na Instagram, nebo si nechá jejich kvalitu zhoršit komprimací na Twitteru nebo Facebooku. Jenže Samsungy dokáží být mnohem víc než to.

S23 Ultra se v mnoha ohledech vyrovná iPhone, ale v několika ne nedůležitých oblastech mu ukazuje záda.

Zoom

Bezztrátový zoom 3× a 10× se hodí. Ne občas, ale často. Já sám tuhle funkci používám hodně, zvykl jsem si na ni a sem tam se mi stane, že když fotím iPhonem, tak raději sáhnu po Samsungu, abych mohl použít zoom. A někdy i rozmezí mezi 10× a 30× je použitelné, byť už toto je oblast digitálního zoomu. Tady ale právě zasahuje ten zmíněný postprocessing a fotografie jsou pak stále použitelné.

Single Take

Tohle je pravděpodobně jedna z nejlepších a nejvíce nedoceněných funkcí, která se v mobilní fotografii za poslední roky objevila. Přiznám se, že nevím, s kterým modelem přišla, nicméně dnes je dostupná zpětně až po Note 10.

Hodně závisí na výkonu procesoru, takže na starších telefonech nefunguje tak rychle jako u nového S23 Ultra, který disponuje čipsetem Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy.

Single Take funguje tak, že telefon natočí 10 vteřin dlouhý klip, se kterým pracuje dále. Pokud je 10 vteřin málo, můžete si během natáčení přidávat po 5 vteřinách. Výsledkem je set, který obsahuje video, slow motion klip, boomerang klip, upravené fotky (černobílé, sépie, portréty), koláže a výřezy z fotografií. Telefon sám posoudí, co vypadá nejlépe a vám naservíruje výsledek. I po několika letech mě tahle funkce stále baví a výsledky z ní jsou každý rok lepší, jak narůstá výkon telefonů.

Poznámka autora: pokud víte o aplikaci pro iOS, která umí něco podobného, dejte mi prosím vědět.

S Pen

Tak trochu nefér výhoda, ale je potřeba ji vzít v úvahu. Jistě si pamatujete, jak Steve Jobs představoval první iPhone. Bezesporu šlo o jeden z nejdůležitějších momentů v historii moderních technologií. V jedné části své keynote zmiňoval, že stylus jako ovládací prvek je k ničemu. Že ty nejlepší ovládací prvky máme stále u sebe. Prsty. A měl samozřejmě pravdu. Doba se ale posunula a i Apple přišel postupně se dvěma generacemi své tužky pro iPad. A ačkoliv prsty jsou stále to nejlepší, čím se dají chytré telefony skrz dotykové displeje ovládat, jsou určité aktivity, pro které jsou prsty moc tlusté a neobratné.

Fakt, že S23 Ultra má v těle tužku S Pen, je v určitých ohledech obrovská výhoda. Pokud jste, stejně jako já, zvyklí fotky rychle upravit hned v telefonu, tak tužka je na to jako dělaná. Dneska už to nedělám jinak a pokaždé, když si chci s fotkami trochu pohrát, nebo upravit video, vyndávám S Pen z těla S23 Ultra. Je to velmi praktická pomůcka.

… a další

Super Steady mód pro stabilizaci videa, který funguje i při rychlé chůzi. Astrofotografie. Noční hyperlapse. Noční portréty a video. Je toho spousta, s čím si můžete v aplikaci fotoaparátu S23 Ultra hrát. Pro některé režimy budete potřebovat stativ, ale výsledky pak stojí za to.

S23 Ultra je více flexibilní i v tom, jak lze pořídit fotku. S Pen funguje jako dálkové ovládání. Při focení selfies a podobně umí telefon rozpoznat otevřenou dlaň a vyfotí fotku. Stejně dobře funguje i hlasové ovládání pomocí čtyř různých kouzelných slovíček.

Rozdíly

Největší rozdíly vyplývají z výše uvedeného, a ještě pár drobností navrch. Foťák u Samsungu se dá rychle spustit dvojitým stisknutím zapínacího tlačítka. To mi u iPhone chybí.
iPhone má čočky kryté safírovým sklem, které se jen tak nepoškrábe. V minulosti se mi povedlo čočky u Samsungu poškrábat. Na fotkách to nebylo vidět, ale stejně.

Uživatelské prostředí aplikace fotoaparátu je u Samsungu více zaměřené na funkce a nastavení. U iPhone je více přímočaré a jak jsem už psal, podle mě zaměřené na rychlé a jednoduché focení. Tak, že telefon udělá vše za vás. Se Samsungem si můžete více hrát. Více funkcí a voleb máte snáze po ruce.

Tak který?

To je vcelku jednoduché. Kterýkoli. 😊 Předpokládám, že většina z nás si nevybírá telefon podle foťáku. Pokud ano, chápu, že ten proces výběru může být o pěkný kus zajímavější.

Nicméně pokud bychom měli v tomto případě volit jen a pouze podle foťáku… Řekněme, že máme před sebou dva telefony se stejnými systémy, stejnými fotoaparáty, ale jejich výbava se liší jako v případě iPhone 14 Pro Max a Samsung Galaxy S23 Ultra. Který bych volil?

Volil bych S23 Ultra. Proč? Protože zoom, Single Take a S Pen jsou funkce, které používám velmi často a u iPhone mi chybí. Jsem hračička. iPhone fotí skvěle a fotím jím rád. Ale Samsung nabízí více možností a díky tomu i více zábavy.

Kvalita běžných fotografií je naprosto srovnatelná. Samsung lépe zvládá portréty a noční foto. iPhone kontruje v oblasti videa, zvláště Cinematic mód je stále pecka, která mě baví. Samsung dorovnává více možnostmi v Pro módu, Single Take a ukazuje záda v oblasti zoomu.

Nemáme jasného vítěze. A upřímně, ani jsem to neměl od začátku v úmyslu. Věděl jsem, jak tohle dopadne a jsem s tím v míru. Máme tu vedle sebe dva foto telefony, které fotí skvěle a zároveň jsou velmi odlišné. Pokud chcete to nejlepší, čím se dnes dá v oblasti mobilní fotografie fotit, sáhněte po iPhone 14 Pro (Max) nebo Samsung Galaxy S23 Ultra. Dle svých preferencí v ostatních oblastech. Ani s jedním nešlápnete vedle. Naopak, dostanete to nejlepší, co se dnes dá pořídit, a vydrží vám to na pěkných pár let dopředu.

Fotoduel by byl k ničemu, kdybyste se nemohli podívat na fotky. Tady jsou. Když si fotku otevřete a podíváte se na detaily, uvidíte, kterým telefonem je focená.

https://photos.app.goo.gl/2YhRJHFiiQhMcqTp9

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *