Pořízení nového Macu je většinou velmi radostná událost. Nese s sebou ale i jisté povinnosti. V dnešním návodu vám ukážu různé metody přenosu dat ze starého počítače na nový a jejich výhody a nevýhody.
Štěstí přeje připraveným
Než se pustíte do samotné migrace dat ze starého počítače do nového, je dobré se na tento proces připravit, a to jak strategicky, tak i po stránce hardwaru a softwaru. Přechod na nový počítač je ideální příležitostí pro vyřešení případných problémů se stavem operačního systému či aplikací na starém stroji. Je obrovská škoda si je zatáhnout i na stroj nový. Proto je dobré si nejprve položit otázku, co všechno chci při přenosu dat řešit.
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
Pokud na starém počítači pozorujete jakékoli problémy s operačním systémem, je dobré přenést do nového stroje pouze uživatelská data a aplikace. Může jít o problémy s uspáváním či vypínáním počítače, nezvykle pomalý chod, chybová hlášení nebo třeba nefungující ovladače. To vše jsou neklamné známky toho, že systém by si zasloužil čistou instalaci a znovu správně nastavit.
Druhou možností je situace, kdy systém samotný funguje dobře, ale konkrétní aplikace mají problémy. Přechod z procesorů Intel na rodinu Apple Silikon (M1, M1 Pro, M1 Max) může tak jako tak u řady aplikací znamenat nutnost nainstalovat novou, nativní verzi, takže o to výhodnější může být spojení právě s okamžikem migrace.
A třetím tradičním problémem většiny uživatelů všech počítačů bez ohledu na značku je větší či menší nepořádek v datech a neefektivní návyky. Zvažte, zda není okamžik migrace dobrou příležitostí pro odstřižení aplikací, služeb a cloudů, které již nepoužíváte nebo je používáte již pouze ze setrvačnosti. Zda by nestálo za to v rámci přesunu uklidit si v souborech, fotkách a videích. Ušetříte místo, získáte přehled a já vám garantuji, že není lepšího okamžiku, než je přechod na nový stroj.
Ať už jsou vaše odpovědi na předchozí otázky jakékoli, rozhodně začněte tím, že si před přesunem starý počítač zazálohujete. Nejjednodušší metodou je použít systémový nástroj Time Machine, který zálohuje operační systém, aplikace, nastavení a všechna data, která máte lokálně v počítači. Pozor, nemusí jít o úplně všechna vaše data, pokud používáte kterýkoli cloud a data nejsou kompletně lokálně stažena do vašeho počítače.
Varianta 1: Nový začátek
Pokud jste identifikovali před migrací problémy se systémem anebo s aplikacemi, je opravdu nejlepší začít na zelené louce. To znamená přenést pouze uživatelská data a vše ostatní udělat hezky od začátku ručně a na čisto bez přenosu ze starého počítače. Pokud hodně používáte cloud, tak to vlastně nemusí být vůbec složité. Jak na to?
Na novém počítači projdete prvotním nastavením s tím, že jej nastavíte jako zcela nové zařízení bez přenosu dat. Přihlásíte se do něj svým stávajícím Apple ID, čímž dáte vědět Applu, že jste to vy, kdo nový počítač vlastní. Díky tomu budete mít přístup ke svému iCloudu, ke všem nákupům provedeným v Mac App Storu a třeba k heslům v Klíčence, pokud ji máte synchronizovanou přes iCloud. V ideálním případě se tudíž všechna vaše data automaticky sesynchronizují, což většinou trvá jen pár hodin, aplikace stáhnete z App Storu, donastavíte pár drobností a můžete fungovat.
Pokud používáte jiné cloudy a pokud máte aplikace stažené odjinud než z Mac App Sporu, tak vás bude čekat mravenčí práce postupného stahování, nastavování a synchronizování. V takovém případě se mi osvědčilo mít vedle sebe starý a nový počítač a systematicky procházet ve Finderu složku Aplikace a instalovat vše, co používáte. Počítejte s tím, že budete potřebovat všechny licenční či aktivační klíče a většinou to trvá několik dní, než objevíte všechny drobnosti, které chybí.
Většina uživatelů má kromě dat na cloudech i nějaká uživatelská data pouze lokálně na počítači. Jak je dostat na nový počítač? Pokud máte tu možnost, nejlepší je použít rychlé externí úložiště typu SSD nebo pomalejší HDD. SSD připojený přes TB3 dokáže přenést i 1 TB dat za méně než hodinu. Pomocí Finderu postupně projdete všechny podsložky ve svém uživatelském účtu a vykopírujete vše, co potřebujete a co není na cloudu. Pak to na novém počítači z externího úložiště zase nakopírujete na příslušná místa.
Pokud nemáte rychlý externí disk, můžete pro přenos použít AirDrop nebo nějaký cloud, což je ale většinou výrazně pomalejší.
Na závěr drobné doporučení. Pokud přenášíte pouze uživatelská data, vřele z praxe doporučuji si nechat v provozu starý počítač minimálně několik týdnů, protože vždy se najdou nějaké drobnosti, na které zapomenete, nepřenesete je a přijdete na to až časem při používání nového stroje. Nejčastěji to bývají nastavení, drobné služby, hesla nebo aplikace, které používáte jen nárazově.
Varianta 2: Time Machine
Pokud je váš starý počítač ve velmi špatném stavu, nebo zcela nefunkční, a máte k dispozici zálohu vytvořenou přes Time Machine, můžete data obnovit přímo z ní. Proces je to poměrně jednoduchý. Na novém počítači spustíte prvotní nastavení a zvolíte obnovu z Time Machine. Pak stačí připojit záložní disk a vybrat, co všechno chcete ze zálohy Time Machine obnovit.
Pokud máte zálohu na síťovém disku, může se vám stát, že budete muset zadat jeho přesnou adresu. Ne vždy jej operační systém najde sám. Dále si dávejte pozor, aby na novém počítači byla stejná nebo novější verze operačního systému. I nový Mac může z továrny přijít s o něco starší verzí systému a obnovení pak může dělat neplechu. Stačí nastavit počítač jako nový, aktualizovat jej, smazat data a nastavení a pak provést obnovení ze zálohy.
Samozřejmě můžete i u plně funkčního starého počítače použít cestu přes Time Machine, ale počítejte s tím, že bude obnova trvat poměrně dlouho. Záleží na rychlosti sítě a množství dat. Když jsem naposledy obnovoval ze zálohy Time Machine, tak mi obnova 1,8 TB dat trvala skoro 26 hodin!
Varianta 3: Průvodce přenosem dat
Poslední a rozhodně nejsnazší a nejrychlejší cestou bývá použití aplikace, která je součástí systému a jmenuje se Průvodce přenosem dat (Migration Assistent). Tu spustíte jak na starém, tak na novém počítači, oba dva počítače nějak propojíte a aplikace vám pomůže s velice jednoduchým přenosem dat.
Rychlost přenosu bude záležet na způsobu propojení počítačů. Když jsem použil WiFi, přenášelo se 1,8 TB skoro 9 hodin. Je to lepší než obnovení z Time Machine, ale pořád je to zbytečně dlouhé. Když jsem stejný proces, se stejným množstvím dat, udělal pomocí kabelu TB3, tak trval necelých 45 minut!
Průvodce přenosem dat umí přenášet data různých uživatelů, nabízí možnost vybrat přesně, co chcete přenést, a umí přenést i nastavení a podobné drobnosti. Takže pokud víte, co chcete přenést, jde o velice jednoduchý a rychlý proces. Obrovskou výhodou je, že nebudete muset znovu zadávat sériová čísla, aktivační klíče apod.
Po skončení přenosu dat doporučuji počítač restartovat a postupně si zkontrolovat funkčnost všech aplikací a služeb. Někdy je potřeba se znovu přihlásit k e-mailu, občas je potřeba někde udělit oprávnění k přístupu k systémovým službám apod. Ale to je většinou otázka cca hodinky.
Závěr
Přestože jsme popsali spoustu cest a variant, tak s dobrou přípravou jde celou migraci zvládnout velmi snadno. Aktuálně jsem přecházel na nový MacBook Pro M1 Max a celý postup byl následující:
1) Zazálohování posledního stavu do Time Machine (10 minut)
2) Přenos dat a aplikací přes Průvodce (50 minut)
3) Donastavení Macu a kontrola služeb (65 minut)
4) Dosynchronizování cloudových služeb (40 minut)
Za necelé 3 hodiny bylo hotovo.