iPad není počítač s dotykovým displejem

iPad

iPadOS 16 by mohl v někom vyvolat mylný pojem, že iPad se stal takovým počítačem s dotykovým displejem. Bezesporu se dá tímto způsobem používat, ale iPad i nadále zůstává víc tabletem než počítačem. V čem je rozdíl?

Pamatuji doby, kdy Apple tvrdil, že iPad je náš příští počítač. Byl to plán ambiciózní a v mnohých z nás, včetně mé maličkosti, vyvolával velká očekávání. Bohužel realita byla taková, že iPad a zejména iPadOS dokázaly uspokojit pouze velmi nenáročné uživatele. Apple postupně přestal iPad prezentovat jako nástupce počítače a změnil svou rétoriku na to, že iPad je skvělým parťákem pro váš počítač. Ekonomicky mu to dává samozřejmě mnohem větší smysl, ale co si pod tím představit v praxi?

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

iPad

Počítač vs tablet

Náš pohled na počítač a tablet se v čase měnil a vyvíjel. Počítače začínaly jako sálové a od každodenní reality odtržené vědecké nástroje. Postupně, i díky Applu, se stal počítač „osobním“ a z vědeckých kruhů se postupně rozšířil i do firem a následně i domácností. Postupně začal plnit funkce komunikační, multimediální, zábavní a samozřejmě mu zůstala funkce výpočetní. Když se podíváme na dnešní MacBook Air, tak jde o zařízení velmi kompaktní, elegantní a přitom neuvěřitelně výkonné a univerzální.

K čemu potřebujeme tablet, když počítače urazily takovou cestu? Tablet vznikl jako zařízení nabízející zejména mobilitu a jednoduchost ovládání. Nepotřebujete stůl, myš, klávesnici. Dokonce nepotřebujete ani drahé, komplikované a složitě ovládané aplikace. Úkolem tabletu je totiž odlehčení jak ve fyzickém slova smyslu, tak z pohledu ovládání a stylu užívání.

V čem je iPad unikátní?

iPady jsou s námi již tak dlouho, že jsme možná trochu pozapomněli, v čem jsou unikátní. Apple se, na rozdíl od Microsoftu, rozhodl, že pro své tablety postaví zcela nový a v mnoha ohledech jiný operační systém. Aplikace pro Mac nejdou spustit na iPadu, protože jeho operační systém je mnohem jednodušší a jinak postavený. Zatímco macOS je stavěn jako otevřené, univerzální řešení vycházející z konceptu IT v 90. letech minulého století, iPadOS je mnohem uzavřenější a úspornější systém pro 21. století. Díky tomu dokáže na stejném HW nabídnout víc výkonu, víc bezpečnosti a hlavně jednoduchost, kterou macOS nabídnout nemůže.

Počítače jsou navrženy tak, abyste mohli v jednom okamžiku používat desítky aplikací, mít otevřené klidně i stovky oken a současně provádět co nejvíc činností. To uživateli dává volnost a univerzálnost.

iPad

iPad je naopak postaven tak, že vám dává maximum prostředků pro jednu činnost, kterou právě provádíte. Tento minimalismus, soustředění se na jednu činnost a minimalismus uživatelského rozhraní znamená, že tablet může vydržet déle, být úspornější, efektivnější a jednodušší. Můžete spustit několik aplikací, můžete otevřít více oken, ale předpokládá se, že jde o jednu činnost, takže počet oken je omezen, aplikace se okamžitě uspávají, pokud je nepoužíváte a celý iPadOS se snaží vás vést k soustředění a efektivitě.

Jakou znamená Stage Manager změnu?

Novinkou iPadOS 16 a macOS Ventura je Stage Manager, který umožňuje ovládat iPad a Mac velmi podobným způsobem. Dříve byla manipulace s okny aplikací zcela odlišná na počítači a tabletu. Stage Manager umožňuje tento rozdíl do značné míry smazat. Znamená to konec rozdílů mezi iPadem a Macem?

Po několika měsících testování a používání Stage Manageru na obou zařízeních musím konstatovat, že filosofie obou zařízení se nijak nezměnila. Ano, pokud chcete, můžete Mac a iPad ovládat velmi podobně. Přesto dál platí, že na iPadu pracujeme sekvenčně, zatímco na počítači můžete pracovat mnohem víc paralelně. Jedním z důvodů je omezená úhlopříčka displeje iPadu, která realisticky nedává prostor pro víc jak 3 aplikace, byť oficiální limit je 5 oken. Zároveň iPadOS stále velmi agresivně uspává aplikace, které aktivně nepoužíváte a při multitaskingu a práci s operační pamětí se snaží být mnohem úspornější.

Proč je tedy iPadOS 16 tak důležitý update?

Z předchozího by se mohlo zdát, že Stage manager a celý iPadOS 16 nepřinášejí velkou změnu. iPad zůstává tabletem, jen se může ovládat podobně jako počítač. Opak je pravdou. iPad zůstal tabletem, ale stal se mnohem komfortnějším a užitečnějším. Sice dál zůstává soustředění na jednu aktivitu, ale můžete ji dělat mnohem komfortněji. Při psaní nabídky pro klienty si mohu v jednom okně otevřít ceník, v druhém katalog a ve třetím psát samotnou nabídku. Pustím si k tomu Apple Music, a pokud mám tu možnost, mohu využít i větší plochu externího monitoru.

iPad

Zde je potřeba poznamenat, že Apple plnou podporu externích monitorů sice už od jara testuje, ale stále není přístupná pro veřejnost. Pravděpodobně bude zpřístupněna v iPadOS 16.2, na což se opravdu těším.

Zároveň iPadOS 16 a nová verze iWorks výrazně vylepšují funkce, které jsou potřeba pro běžnou práci. Výrazného vylepšení se dočkaly Mail, Soubory, Pages, Number, Keynote, Připomínky nebo třeba Fotky.

A do konce roku bychom se měli dočkat i zcela nové aplikace, která se bude jmenovat Freeform. Ta sice bude fungovat jak na iPadu, tak i na Macu, ale minimálně mně připadá, že byla celá navržena primárně pro dotykový displej iPadu a práci s Apple Pencil.

Pro koho je iPad správnou volbou?

Na začátku Apple říkal, že iPad je pro ty, co hodně cestují a Mac pro ty, co pracují na místě. To je ale rozdělení, které je dávno překonané. MacBook Air je dnes natolik kompaktní, že je skvělým společníkem na cestách. A iPad s externí klávesnicí, myší a podporou monitoru může skvěle fungovat v kanceláři.

Za mě je to velice jednoduché. Pokud jste zvyklí mít otevřené desítky oken a přeskakovat často mezi různými činnostmi, tak je pro vás ideálním prostředím macOS. Pokud jste zvyklí dělat jednu činnost po druhé a maximálně se soustředit na to, co právě děláte bez zbytečného těkání a rozptylování, tak budete z iPadu nadšeni a iPadOS 16 vám umožní pracovat komfortněji a svobodněji.

V příštím dílu minisérie o iPadOS 16 se podrobněji podíváme na Stage Manager a podporu externích monitorů.

1 komentář

  1. Mě se filozofie iPadu vždycky líbila. A jak se pomalu a jistě přibližoval/přibližuje počítači, jsem z toho opravdu nadšený. Teď po nějaké době, co už iPad nemám a používám výhradně MacBook Pro 16.2, nebo jak se ta úhlopříčka teď označuje, tak si ho zase chci pořídit. Doufám, že tam opravdu přibyde skutečně plná podpora monitorů. Myšleno tak, že budu iPad moct zamknout a díky klávesnici a trackpadu vše řešit na velkém externím monitoru.

    To by mě pravděpodobně vedlo k zamyšlení MacBook nahradit stolním počítačem v podobě buď iMacu, ale ten má menší výkon, spíš tedy základního Mac Studio, který naopak má výkonu dost a dost. Ale na druhou stranu teď MacBook používám většinu času tak, že ho mám připojený k externímu monitoru a toho výkonu je zde na rozdávání. Takže to tak asi nechám a budu mít navíc i tu mobilitu. A budu se jen rozhodovat nad tím, jestli chci být mobilní s plnohodnotným počítačem a nebo jestli mi bude, když jedu na víkend někam pryč, stačit iPad.

    Už dříve jsem byl schopen pracovat s iPadem na externím monitoru, i když se jednalo pouze o zrcadlení, takže pokud se tohle zlepší, respektive úplně vyřeší, tak to do budoucna bude jedině dobře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *