Zařízení HomeKit nám zatím uškodit nemohou, říká Michael Vita

Vita

Většího gurua přes HomeKit neznám. Řeč je o Michaelovi Vitovi, kterého jste již možná na stránkách iPure magazínu či našich konferencích zahlédli. Michal aktuálně doma používá 339 různých zařízení pro systém HomeKit. V zásadě stál u zrodu homekitové komunity u nás a podle něj je stále chytrá domácnost na začátku. Proč?

Michale, kolik zařízení pro HomeKit aktuálně doma máš a aktivně používáš?

Přestal jsem to počítat, když počet přerostl první stovku. Naštěstí s HomeKitem spolupracuje více aplikací než jen nativní Home (Domácnost) a jedna z nich zobrazuje i aktuální počet online zařízení. Aktuálně nám jich doma komunikuje 339 kusů a to všemi možnými způsoby – WiFi, Bluetooth, Thread, ale i po kabelu (Ethernetu) a nebo ModBus TCP. Samozřejmě – drtivou většinu zařízení nijak aktivně nepoužívám. Velká část z nich jsou senzory (teplotní, vlhkostní, záplavové apod.) na které jsou pak navázány další zařízení v rámci homekitových automatizací.

Bez velkého počítání odhaduji, že tak 2/3 zařízení přímo vůbec nepoužíváme, pracuje s nimi jen domácí centrum, které právě zajišťuje provádění automatizací. Fyzicky tak nejčastěji používáme různá tlačítka, která aktivují celou řadu scén. Například jedno z tlačítek v obývacím pokoji zhasne všechna světla, pustí televizi a Hue sync box, zatáhne roletu a spustí synchronizaci barevných světel podle toho, co momentálně zobrazuje Apple TV – to všechno okamžitě a na jeden stisk.

Vita

Za tu dobu, co prvky HomeKitu používáš v celém svém domě, je něco, co se hodně změnilo? Vnímáš někde nějaký technologický zlom, nebo žárovky jsou stále žárovky a zásuvka funguje jako zásuvka…

Změnila se hlavně nabídka věcí, které do HomeKitu jdou připojit, a pak samozřejmě přibyly i funkce, které dříve jablečný systém chytrého domu neuměl. Já začínal s HomeKitem v roce 2016 a byl jsem asi jeden z prvních u nás, který jej nasadil do celého našeho dřívějšího bytu. Nyní, s odstupem času, musím uznat, že to bylo možná unáhlené rozhodnutí. Ne vše tehdy fungovalo spolehlivě. Pamatuji si, že když jsem přes WiFi přetahoval větší množství dat např. na NAS, tak nefungovaly bezdrátové vypínače ke světlům. Je totiž potřeba si uvědomit, že všechna tahle bezdrátová zařízení komunikují na stejné frekvenci. Ať už je to WiFi, BT a nebo Thread. A těch kanálů v tomto pásmu není nekonečné množství, takže začátky byly celkem veselé. Ale to už dnes neplatí, hodně věcí se změnilo a s příchodem Matteru ještě změní.

Zásadní byl rok 2017/18, kdy Apple trochu změnil politiku a nová zařízení nemusela již obsahovat certifikovaný šifrovací čip. Komunikaci pro HomeKit bylo možné začít šifrovat i softwarově a díky tomu přišla celé řada nových výrobců, což hodně pomohlo. Vznikl taky HomeBridge, který umožňuje připojit i zařízení, která nemají vůbec podporu HomeKitu. A taky sám Apple přichází s novými věcmi. Například adaptivní osvětlení, kdy se teplota bílého světla v žárovkách mění dle denní doby (večer více do červena) a nebo HomeKit Secure Video, kdy kamery ukládají zašifrovaný záznam jen na cloud Applu a nikam jinam. Navíc dostaly funkci rozpoznávání tváří, což je fajn funkce například u zvonku. Hardwarově přibyl HomePod mini, který spolu s novou Apple TV dostal podporu Thread komunikace.

Nic z toho dozajista není žádným technologickým zlomem, ale jsou to malé krůčky, díky kterým HomeKit za těch 6 let ušel celkem kus cesty. Nicméně – myslím si, že by mohl být ještě mnohem dál.

Jaký je dle tvého aktuální stav HomeKitu jako takového?

Pořád jsme na začátku. HomeKit byl představen už v roce 2014 a například aplikace Domácnost vypadá víceméně pořád stejně. Letos na podzim v rámci systému iOS16 dostane sice nový vzhled, ale je to dost? Apple slibuje, že s příchodem nového systému se přejde i na jakýsi „HomeKit 2.0“, který bude rychlejší a přizpůsobený na komunikaci s více prvky v domácnosti, ale na to si budeme muset ještě počkat. Během letošní konference WWDC padla ze strany Applu informace, že oblast chytrých domácností je ještě příliš mladá a tak i vypadá samotný přístup Applu. Určitě by se tomu systému mohli věnovat více. Existuje celá řada drobností, které nejdou nijak vyřešit, jako například změna zvuku zvonku na HomePodu anebo výběr brány na parkoviště v CarPlay (lze ovládat jen jednu, pokud jich máte víc, nelze si vybrat, jakou chci ovládat). A pak samozřejmě to, že do HomeKitu nelze připojit dnes už běžné chytré spotřebiče jako vysavače, pračky, myčky a podobně. Seznam druhů zařízení s nativní podporou se více méně roky nemění. Je to škoda, HomeKit má obrovskou výhodu v tom, že je dostupný ve všech jablečných zařízeních a jeho ovládání je velmi jednoduché, ale Apple pořád jednou nohou stojí na brzdě.

Vita

Myslíš si, že lidé si budou čím dál více HomeKit sami programovat a přizpůsobovat pomocí alternativních řešení a služeb?

To je velmi dobrý dotaz, uvidíme, jak moc změní aktuální situaci příchod Matteru. Díky tomu, že se všichni velcí hráči na poli chytrých domácností domluvili na jednom standardizovaném způsobu komunikace, mohlo by to do HomeKitu nalákat další výrobce. Pokud by Apple otevřel podporu pro další typy zařízení, mohlo by to být velmi zajímavé. Já ale moc optimistický nejsem. Nečekám nijak zásadní změny, a tak alternativní způsoby jako HomeBridge a NodeRed pojedou stále dál a jejich uživatelů bude přibývat. Ostatně sám jsem mnoho lidí naučil jak tyto služby používat a jak si díky nim připojit do HomeKitu věci, o kterých se jim ani nezdálo. Tyto služby za krátkou dobu urazily snad větší kus cesty než samotný HomeKit. Znám mnoho domácností, kde je vše připojeno pouze přes NodeRed a žádný z prvků v domě nemá nativní podporu HomeKit, jen s výjimkou domácího centra. Několik takových domů jsem i sám realizoval a vtipné je to, že toto řešení je v mnoha ohledech rychlejší a spolehlivější, než když má někdo dům postavený jen na modulech, které HomeKit podporují nativně.

Může dle tvého nastat situace, kdy HomeKit a chytrá zařízení budou natolik chytrá, že by nám mohly i uškodit?

Ne, respektive určitě ne dnes. Je potřeba si uvědomit, že i když se bavíme o inteligentní domácnosti, tak se o žádnou umělou inteligenci nejedná. Všechny tyto domy a systémy, i klidně ty za stovky tisíc korun, fungují jen na základě nastavených automatizací. Když se stane něco, tak na to reaguj a udělej něco dalšího. Mohou to být ty základní a jednoduché úkony – když zachytíš pohyb, rozsviť světlo. Ale taky složitější – závlahu zahrady sepni každý den ráno a večer v konkrétní čas, ale to jen v případě že nenapršelo více než x mm srážek anebo nebude dle předpovědi dneska pršet. A pak samozřejmě bezpečnostní – když odejdeme všichni z domu, tak automaticky sepni alarm. Případně pokud rychlost větru překročí danou hranici, tak vytáhni venkovní rolety, aby nedošlo k jejich poškození. Automatizace mohou být sebesložitější, ale v zásadě se stále jedná o jednoduché kroky. Zatím neexistují domy, tak jak je známe z filmů, kdy se dům rozhodne nás zamknout uvnitř, protože ze zpráv se dozvěděl, že se v naší lokalitě pohybuje uprchlý trestanec. S těmito představami se setkám poměrně často a vždy se jen musím smát, takhle daleko ještě nejsme a myslím, že ani naše děti v takových domech žít nebudou. Pocit toho, že nějaká inteligence v domě je, může člověk dostat jen při komunikaci se Siri – například přes HomePod. Nicméně i to je dnes stále v začátcích. Pamatuji si, když jsem domů donesl první HomePod, který mi známý dovezl ze zahraničí, protože u nás jej ještě nikdo neprodával a možná ani ještě ani neměl. Moje manželka řekla „Siri, good night“ – to je scéna, kdy by mělo dojít k vynutí všech světel v domě. Siri ji nicméně opáčila, že je teprve odpoledne a žádnou dobrou noc tedy nebude. Takže asi tak to dnes je s „umělou“ inteligencí v současných domech.

Co konkurence? Používáš i jiná řešení a příslušenství?

Ano, mám mnoho zařízení, která jsou určena do konkurenčních systémů od Googlu nebo Amazonu, ale mám je připojena do HomeKitu pomocí již zmíněného HomeBridge a nebo NodeRedu. Jeden z posledních, co jsem připojoval, byl malý chytrý reproduktor Google Nest mini 2. Ten standardně slouží ke komunikaci s hlasovým asistentem od Googlu, nicméně já tuto funkci vypnul a namontoval jsem jej ven k hlavnímu vchodu na strop. Díky programu NodeRed teď slouží mimo jiné jako siréna alarmu. Ten je postavený na základě bezdrátových Hue senzorů a stavu domu, který sleduje, zdali doma jsme nebo ne. Pokud se otevřou dveře, anebo je zachycen pohyb v domě, když doma nejsme, spustí se poplach – poplachová siréna z Hvězdy smrti. 🙂 Alarm jsme doma nikdy neřešili a neměli na něj ani kabelovou přípravu, takhle jsem jen díky HomeKitu a dalším službám využil již existující prvky a dal jim další funkci. Další reakcí na to, když nejsme doma a někdo zazvoní, je přečtení textu. Systém náhodně vybere jednu z mnoha přednastavených zpráv a člověku u dveří je přes tento reproduktor sdělena informace o tom, že nejsme doma, že alarm je aktivní a že, pokud něco chce, může nám nechat zprávu na kameře zvonku. Ještě bych si tam chtěl dodělat funkci, že v případě detekce něčeho co vypadá jako balík, by Zuzana, která tyto zprávy čte, řekla, že balík může být ponechán u dveří. Repráček za šest stovek, a je sním moře zábavy. Velmi často nic netušícím návštěvám, které čekají u dveří, posílám zprávy přes telegram, které Zuzana přes NodeRed dokáže přečíst. Naposledy kamaráda Zuzana pozdravila jeho jménem a omluvila se, že mu dveře nemůže otevřít, protože ho ona ještě moc nezná, jelikož u nás byl poprvé. Baví mě si se smart home technologií hrát a hledat, co všechno je možné.

Vita

Co bys poradil naprostému začátečníkovi? Co si má koupit jako první zařízení, ať už do bytu či domu?

Určitě bych doporučil si něco k tomu nastudovat. Ať už třeba v naší facebookové skupině anebo třeba na jednom z mých kurzů, které dělám pro Ilumio. Pro úplného začátečníka může být začátek se smart home dost těžký, jelikož těch informací a různých produktů je skutečně mnoho. Ne všechno jde navzájem propojit. Například brána zigbee od Hue do HomeKitu nepustí zařízení zigbee od jiného výrobce, i když je možné připojit jej k samotné bráně. Sám Apple tomu moc nepomáhá a na jeho webu se toho moc o HomeKitu nedozvíte. A tak se často setkám s klienty, kteří si toho nakoupí hromadu a pak zjistí, že to nedělá to, co by chtěli, nebo v horším případě, že to nejde vůbec připojit.
Na začátek bych tedy poradil vybrat si domácí centrum. To musí být buď HomePod mini nebo AppleTV poslední generace, oba podporují Thread, díky kterému budete připraveni na příchod Matteru a nových produktů. A pak si vybrat zařízení, která chcete integrovat (světlo, zásuvku, senzory apod.), ale vždy jen takové co má na obalu uveden nápis „Works with Apple HomeKit“. Pokud takový nápis na obalu není, na výrobku nebude QR kód na připojení, a výrobek do HomeKitu nepřipojíte. Pakliže se vydáte cestou mostů, tam si ze začátku raději nechte poradit. Například systém Hue je plně kompatibilní s HomeKitem – jakýkoliv jejich výrobek, co připojíte na most Hue, se zobrazí i v HomeKitu. Ale pak je tu třeba čínská Aqara, kdy jejich most, který sice komunikuje s HomeKitem, do něj pustí je některé produkty a zbytek ponechá jen v rámci jejich aplikace.
Nebát se toho, zjistit si informace, ideálně formou kurzu anebo konzultace s někým, kdo tomu rozumí. Pořídit domácí centrum, které zajistí vzdálený přístup a provádění automatizací a pak už jen produkty, které mi zjednoduší/ulehčí život. To by vlastně měl být ten pravý důvod, proč by o smart home měl někdo vůbec uvažovat.

Kdybys byl vývojář HomeKitu a pracoval v Cupertinu, co bys udělal jinak?

Z mých předchozích odpovědí je to už asi trochu patrné. Pokud bych měl tuto možnost, zaměřil bych se na dvě věci. Jednak edukaci lidí, kteří o HomeKitu přemýšlí, tak i těch co s ním už začali. V podstatě denně se setkám u nás na facebookové skupině se stále se opakujícími dotazy. Tazatelé za to nemůžou, někdy opravu ty informace nejde jen tak vygooglit. A tak s kolegy ve skupině pravidelně odpovídáme na to samé a to již několik let. Apple sice není výrobcem koncových zařízení, ale má na svém webu rozcestník, který na ně odkazuje a všechno zastřešuje svou aplikací Domácnost. Bylo by fajn, kdyby věnoval i více času tomu, aby lidem vysvětlil, jak tento systém funguje, co je potřeba si pořídit tak, aby uživatelé s HomeKitem mohli začít. Ta situace skutečně není dobrá, stačí navštívit jakoukoliv APR prodejnu. Zaměstnanci o HomeKitu moc neví a mají problém poradit i s výběrem příslušenství, které na prodejně mají. Zrovna teď s jedním APR pracuji na modelu vzájemné spolupráce, kdy bychom toto chtěli změnit. Nicméně osobně bych čekal, že zde bude aktivní samotný Apple.

Druhou věcí, co bych změnil, je podpora více druhů zařízení. Nemyslím, aby bylo v nabídce více druhů například žárovek, těch je dost už nyní a je problém se v nich orientovat. Ale aby Apple v rámci protokolu HomeKit otevřel nové kategorie, například pro již zmiňované vysavače a podobně. Dost se čeká od příchodu Matteru, ale jak jsem již říkal, bojím se toho, že ze strany Applu to skončí jen podporou tohoto nového standardu. Žádné nové produkty se do HomeKitu jen tak nedostanou. To by byla velká škoda, jelikož HomeKit jako takový, pokud se na něj podíváme jako na platformu, je dobrý. Své velké limity má aplikace Domácnost, ale to se trochu změní s příchodem iOS 16. Anebo je tu řada výborných aplikací třetích stran. Ale pokud budeme limitováni, tím, že vysavač připojíme do HomeKitu jen přes HomeBridge a k tomu se nám bude hlásit jako ventilátor, není to dobře. Tady je prostě velký prostor ke zlepšení.

Tvoje nejoblíbenější zařízení?

Těžká otázka. Určitě by to byl HomePod, ať velký nebo malý. Už jen proto, že hudbu mám puštěnou doma nebo v kanceláři pořád. Taky proto, že funguje jako domácí centrum, a tak je možné, aby HomeKit prováděl žádané automatizace. S ohledem na cenu miniho je to zařízení se skvělým poměrem cena/výkon. A pak samozřejmě Siri, baví mě s ní přes HomePod komunikovat, používat funkce jako interkom a podobně. Náš pětiletý syn má v pokoji taky jednoho miniho a je úžasné sledovat jeho rozhovory se Siri. Tato generace dětí bude na smart home a hlasové asistenty už pohlížet úplně jinak než my, protože jim přijde normální říct stroji, aby něco provedl.
Pokud by se mělo jednat o nejoblíbenější zařízení, které máme připojeno do HomeKitu, vybral bych to, co zrovna nemá jeho nativní podporu, nicméně já si jej připojil přes plugin v HomeBridge. Jde o Hue sync box – krabičku, která se vřadí mezi Apple TV a samotnou televizi. Sync box poté analyzuje signál na vstupním HDMI portu a podle toho, co je v krajích obrazu, spíná barevná světla Hue. Ty mohou být za televizí, ale taky za pohovkou, kde sedíte a zážitek ze sledování filmu se tak zásadně umocní. Sync box tak v podstatě používáme pořád. Před pár lety jsem na něj psal recenzi do magazínu iPure. Výrobce si sice za ten produkt říká celkem dost, ale v kombinaci s dobrým zvukem, nebo třeba s AirPods Max, je to skutečně skvělý zážitek. No, a pokud bychom se měli držet striktně zařízení s nativní podporou HomeKitu, tak opět sáhnu trochu bokem. Jedná se o zvonek Logi, který se bohužel u nás neprodává a je třeba si jej nechat přeposlat ze států. Je to zvonek, který podporuje HomeKit secure video, tudíž při zazvonění provede domácí centrum kontrolu toho, kdo stojí u dveří, a pokud je osoba rozpoznána, tak nejen, že příchozí notifikace obsahuje jméno osoby, ale i Siri přes HomePod řekne kdo je u dveří. Líbí se mi na tom, jak právě Apple v tomto případě propojil dvě služby dohromady. Čerpá z databáze tváří v knihovně Fotky a využívá ji na analýzu videí v HomeKitu. Recenzi na tento zvonek jsem psal pro Smartmanii.

Vita

Plánuješ aktuálně nějaký nákup nebo upgrade domu?

Jelikož rozhovor bude číst pravděpodobně i manželka, tak samozřejmě musím říct, že nic neplánuji. 🙂 Minimálně nic velkého. Teď jsem si dodělával solární ohřev k venkovní vířivce, tak tam chci dořešit měření teploty a spínání čerpadla podle teploty vody tak, aby se voda zbytečně nepřehřívala. Časem bych chtěl na půdu domu dát rekuperaci a tu samozřejmě připojit k HomeKitu. Nicméně od té doby, co se částečně živím tím, že lidem pomáhám nasazovat HomeKit do jejich domácností, tak se dost vyblbnu u zákazníků a doma už na to nemá čas a ani energii. Tuhle práci mám fakt rád, protože každý uživatel je jiný a každý má jiné požadavky. Měl jsem tak už možnost dělat tenisovou halu nebo třeba nádhernou historickou lázeňskou vilu. Do HomeKitu jsem tak už mnohokrát připojoval věci jako úplně první, díky čemuž vznikla spolupráce například s českou firmou BMR, která dělá elektrické podlahové topení a přes mé softwarové řešení je možné jej ovládat přes HomeKit. Anebo u nás ve Zlíně – místní firma EV COMP, která dodává celou inteligentní domácnost, ale rozhraní pro uživatele děláme právě přes HomeKit, kdy není třeba vyvíjet a udržovat vlastní aplikaci.
Čtenáře bych závěrem rád určitě pozval do naší facebookové skupiny, kde je mnoho zkušených uživatelů, kteří vždy rádi poradí. Nebo pokud by měli zájem o konzultaci přímo se mnou, tak je ideální navštívit můj web http://www.homekit.guru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *