Nečekaná volba

TV+

Chci se s vámi podělit o svůj názor, který v mnohých z vás vyvolá údiv a nejspíš značný nesouhlas. Jde naprosto proti hlavnímu proudu, ale už to ze mě musí ven. Ten názor se týká Apple TV+. Pro mě je dnes Apple TV+ nejlepší streamovací službou dostupnou v ČR.

V dalších odstavcích se vás nebudu snažit přesvědčit, abyste měli stejný názor. Budu se vám snažit vysvětlit, proč si to myslím a jak jsem k tomu názoru více než po roce od spuštění služby došel.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Velká očekávání

Apple svou filmovou službu představil na kontroverzním eventu v březnu 2019. Postupně se na podiu objevili Steven Spielberg, Jason Momoa, Jennifer Aniston nebo Oprah Winfrey. Kdo může být pro západního diváka víc než Steven Spielberg? A kdo může být pro amerického diváka víc než Oprah Winfrey?

TV+

Oznámení Apple TV+ bylo jedno z těch lépe přijatých z onoho březnového eventu. Herní služba Apple Arcade vypadala, že cílí především na děti a projekt News+ tak trochu vyšuměl. Další nadšené reakce vyvolala ještě Apple Card, ale ta je bohužel dostupná pouze na americkém trhu. I Apple si uvědomoval, že TV+ ovládne celý večer a služba tak dostala (po právu) nejvíc prostoru.

Čekal jsem, že Apple bude službu masivně promovat celé léto 2019. Fotky obřích billboardů napříč Amerikou na sociálních sítích, spousty mini dokumentů a trailerů na internetu, a v poslední fázi rozhovory s tvůrci a herci v různých „late night shows“. Bohužel, nic z toho se nestalo. V průběhu léta jsme dostali jeden trailer pro každý ze tří hlavních seriálů – For All Mankind, The Morning Show, See – a to bylo vše.

Pár dní před spuštěním proběhly slavnostní premiéry prvních dílů a novináři začali pět chválu na The Morning Show, byli spokojeni i s For All Mankind a na druhou stranu trochu rozmrzelí ze See. A v den spuštění to přišlo. Diváci začali nadávat, co to má být, kde je všechen obsah a proč tam nejsou filmy z iTunes.

Jasná volba v nerozhodném světě

Dnes, když se řekne Netflix, tak už je to bráno jako synonymum pro televizi. „Co budeš dneska večer dělat?“ „Nevím, asi se budu dívat na Netflix.“ Můžeme to brát jako ocenění, jako kladnou věc. A to po právu. Netflix jako první pochopil, jak se bude bojovat ve streamovací válce, a v roce 2013 přilákal filmového režiséra Davida Finchera, aby pro ně bez jakéhokoli omezení natočil a produkoval skvělý seriál House of Cards. Jediným konkurentem v té době mohlo být pouze HBO, které se svou vlastní tvorbou přicházelo už několik let, ovšem v HBO nepochopili, že uživatelé chtějí mít skvělou službu i po technické stránce.

Na Netflixu pak následovaly další hity. Orange is the New Black, Master of None nebo aktuální Zlatý grál Stranger Things. K tomu je na Netflixu spousta filmů a seriálů od jiných společností, které známe z kina nebo z televize.

Jak tedy vypadá takový klasický večer s Netflixem? Sednete si k televizi, vezmete ovladač do ruky a projíždíte kompletní katalog filmů a seriálů. Je to v podstatě stejný jako když sjíždíte Instagram. Bezduché listování obsahem. A za boha si nemůžete vybrat. Musíte se prodírat tituly, které jste už viděli, a pak na vás často zbyde jen nějaký odpad.

TV+

To, bohudík, zatím na Apple TV+ není. Služba se vyznačuje tím, že poskytuje pouze originální obsah natočený nebo zakoupený jen pro tuto službu. V čem ostatní vidí jasnou nevýhodu služby, tedy minimální obsah, v tom já vidím největší plus. Opravdu mě nebaví patnáct minut vybírat, na co se podívat a pak trpět, když to bude špatné rozhodnutí. Apple nyní dávkuje svou nabídku pozvolna a mně se tak nevytratil faktor těšení. A navíc mám záruku relativně kvalitní zábavy v podobě kvalitních tvůrců a herců.

Exkluzivní záležitost

Typickým příkladem je skvělý seriál Defending Jacob. Seriál byl promován přibližně měsíc před uvedením a sliboval temnou a napínavou atmosféru. Na začátku jsme dostali tři díly a pak každý týden po jednom. Každý pátek jsme tak zasedli před televizi, hodinu jsme koukali a pak jsme mohli jít dělat další věci a těšit se na pokračování za týden. Zároveň do mě služba po skončení nehustila, na co dalšího se mám podívat.

Dnes jsme v situaci, kdy dostaneme nový obsah párkrát do měsíce. A co víc, naprostá většina obsahu od Applu je kvalitní. Není to sice masterpiece, ale jde o kvalitní, nadprůměrný obsah. Přesně takový, který vás donutí v průběhu sledování přemýšlet, a na konci jste spokojeni. A hlavně je dávkován postupně, takže (zatím) nehrozí přehlcení. To už u zmíněného Netflixu neplatí.

Velmi častým argumentem, který slýchám, je, že Netflix má přece všechny ty skvělé seriály jako Stranger Things. Ano, to je pravda. Jednou, dvakrát do roka dostaneme od Netflixu nadstandardní podívanou. A teď se podívejte do katalogu na všechny Netflix Originals. Kolik z nich jste viděli a byli z nich nadšeni? Před vánoci jsme dostali kupu trapných vánočních filmů se stejným poselstvím na jedno použití. V průběhu roku do nás Netflix pumpuje tupé reality show, nad kterými bychom na TV Nova ohrnovali nos. Nic, čím bych chtěl trávit volný čas.

TV+

Přesycení obsahem

Často se také říká, že TV+ nemůže obstát v konkurenci Disney+. To je pravda, nemohou se měřit, protože Disney+ aktuálně není konkurent. Disney+ je primárně rodinná služba, na které můžete dětem pustit nějakou zábavnou pohádku nebo komiksový film. Vlastní tvorbu zatím představoval pouze skvělý seriál Mandalorian z prostředí Star Wars. Tento seriál demonstruje prakticky všechno, co se mi líbí na TV+.

Měl jsem tu faktor těšení pár měsíců dopředu. Těšení na každý nový díl. Nadprůměrná podívaná. To je obecně i důvod, proč jsem fanoušek Star Wars a Marvel mě v podstatě nezajímá. U Star Wars jsme byli v posledních letech zvyklí na jeden kvalitní film ročně a k tomu třeba tři knížky. Marvel do nás naopak ročně hustil několik stejných filmů. A s posledním oznámením, že nás v nejbližších letech čeká 10 seriálů o Star Wars, se začínám bát velkého přesycení i u mé extra oblíbené značky.

Naproti tomu na TV+ dostávám různorodou nabídku. Opravdu jsem nečekal, že mě zaujme dokument o různých typech domů. Na Netflixu bych si ho nejspíš nikdy nepustil, v té obří nabídce bych se k němu buď nedostal, nebo bych žil v domnění, že to je průměrný dokument, který mě nezaujme. Tak jako velká spousta dokumentů na Netflixu.

V průběhu minulého roku jste si mohli v naší Moštárně číst informace o tom, jaký obsah tvůrci připravují pro TV+. Přátelé, není toho málo, ale zatím se stále nebojím „netflixovského“ přesycení. Filmy a seriály totiž Apple přidává velmi opatrným tempem a vše nasvědčuje tomu, že budeme stále dostávat přibližně jeden seriál za 6 týdnů, a jeden dva filmy měsíčně. A já opravdu víc nepotřebuju.

Do kina taky nechodím každý den, jdu tam jednou, maximálně dvakrát do měsíce a hlavně cílím na něco, čeho potom nebudu litovat. Nechci trávit čas zbytečnými seriály, které mi nic nedají. Chci si odpočinout u kvalitní podívané. To dnes znamená, že si pustím pořad na TV+.

Velký prostor pro vylepšení

Samozřejmě to neznamená, že TV+ je služba bez chyb. Má jich plno. Předně rodiče nemohou být spokojeni s obsahem pro děti. Dále bych ocenil ještě větší rozevření žánrových nůžek. Strašně bych si přál nekorektní komedii ve stylu Ricka a Mortyho. Nebo klidně velký letní odpočinkový blockbuster.

Co mě pořád neuvěřitelně štve, je uzavřenost Applu. V průběhu minulého roku jsme dostali čtyři virtuální eventy, kde nám Apple ukázal některá zákoutí Apple Parku. Proč nenatočí dokument o tom, jak celý Apple Park funguje? Jak pracuje s přírodními zdroji, jak mohou zaměstnanci relaxovat v rozlehlém parku. Nebo o tom, co je na této stavbě architektonicky zajímavého.

TV+

A poslední velká výtka je směrem k velké třešničce na dortu. HBO měl Hru o trůny a nyní připravuje další seriál ze Západozemí. Netflix má aktuálně Stranger Things nebo Zaklínače. Amazon Prime chystá obrovský seriál ze světa Pána prstenů. Disney+ má již zmíněného Mandaloriana. To jsou všechno tituly, na které jsme se buď těšili, nebo se na ně těšíme měsíce a roky dopředu a jejich hype neuvěřitelně stoupá. Chvíli to vypadalo, že takovým seriálem bude sci-fi Foundation podle knížek Isaaca Asimova. Od oznámení v červnu minulého roku je ale opět ticho po pěšině. Proč?

Aktuálně si platím Netflix, jednou za čas si na měsíc pořídím HBO GO a do července 2021 mám TV+ zdarma. Už teď vím, že si pořídím Apple One a tím pádem mi TV+ bude pokračovat. Netflix platím ze setrvačnosti a proto, že přítelkyně tam má rozkoukané různé seriály. Až budu mít děti, a bude-li u nás dostupné Disney+, asi si ho také předplatím. A brzy přijde doba, kdy pravidelné předplácení Netflixu půjde z okna a já si ho občas předplatím, když bude nová řada mého oblíbeného seriálu. TV+ se tak u mě dostal na špici a já se těším na každý nový film, seriál nebo dokument. A teď si jdu pustit první díl druhé série napínavého seriálu Servant.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *