iPhone XR – konečně „obyčejný“ iPhone pro všechny

iPhone používám s přestávkami od čtvrtého modelu. Nový design ze skla a oceli a tehdejší větší změny v iOS mě přesvědčily, abych vyzkoušel, k čemu jsem do té doby přistupoval dost skepticky. Netrvalo dlouho a jednoduchost a spolehlivost iOS se mi zalíbily. Následovala 1. generace iPadu a další iPhone 4 do rodiny.

Po kratší přestávce jsem se vrátil do jablečného světa společně s modelem 5S a už v něm zůstal. A to tak, že bílé krabice s logem jablka se mi ve sklepě hromadí tak, až to hezké není.

S postupem času, přibývajícím věkem, prací a odpovědnostmi jsem začal čím dál tím víc oceňovat jednoduchost a spolehlivost iOS a hlavně provázanost celého ekosystému Apple. Od té doby tak upgraduji každý rok, někdy i častěji, když chci vyzkoušet něco nového. Takže jsem postupně šel skrz modely 6, 6S, 6S Plus, 7 Plus, 8 Plus, X, a XS až po současné XS Max a XR. O XS a XS Max toho bylo v iPure napsáno již hodně, například recenze z minulého čísla, kterou psal Filip, je jedním slovem fantastická.

Ačkoli jsou modely XS velmi povedená zařízení, jsou „jen“ evolucí loňského X. iPhone XR je jiný. Vyveden ve stejném designovém jazyku jako X, XS a XS Max, není ale stejný. iPhone XR mě zaujal již během zářijové Keynote. Apple po delší době opustil tradiční černou, bílou a variace zlaté a pro nový iPhone zvolil paletu pastelových barev. To bylo první, co mě chytlo za oči. Na první pohled velmi povedené, v reálu však ještě lepší.

Fantastické zahraniční recenze

Původně jsem na své straně zájem nečekal a nevěnoval iPhone XR tolik pozornosti. Ale poté, co mi dorazil objednaný iPhone XS, jejž jsem po týdnu vyměnil za XS Max, začal jsem modelu XR věnovat více a více pozornosti, protože z dostupných informací, fotografií a videí jsem zjistil, že opravdu bude jiný. Následně světlo světa spatřily první preview, výrazně více fotografií, nějaké základní zkušenosti a po spuštění předobjednávek i první unboxing videa a recenze lidí, kteří od Applu model XR dostali s předstihem na testy – třeba můj oblíbený Rene Ritchie z iMore nebo MKBHD. Čím více jsem se do čtení a sledování videí ponořil, tím spíš mi bylo jasné, že iPhone XR musím mít, ačkoli to mnoha lidem nedává smysl, mám přece iPhone XS Max.

Jedním z nejsilnějších impulsů byl asi známý fotograf Austin Mann a jeho srovnání fotoaparátů v iPhone XR a XS. Ačkoli je model XR na papíře slabší hlavně tím, že má jen jednu čočku fotoaparátu, výsledky testu byly překvapivě dobré. Hlavně pak v oblasti zpracování portrétu nebo SmartHDR. Další pomyslný hřebíček do rakve mého odolávání přinesl Nilay Patel a jeho video na The Verge. Velmi smysluplně, logicky, ale i kriticky zhodnotil iPhone XR vůči ostatním modelům a výsledek nebyl moc překvapivý. Potřebujete dvě čočky fotoaparátu, respektive hlavně optický zoom? Poznáte na první pohled rozdíl mezi OLED displejem iPhone XS nebo XS Max a Liquid Retina LCD iPhone XR? Oceníte spíše ocel než hliník na těle telefonu? Pokud ano, pak má smysl si připlatit minimálně 250 dolarů a koupit „vybavenější“ iPhone XS nebo XS Max. Pokud ale pro vás výše uvedené rozdíly nejsou důležité, je iPhone XR rozumnější volba. Ušetříte a dostanete v podstatě to samé, co nabízí letošní dražší modely.

Stejně jako ony je totiž i iPhone XR vybaven špičkovým A12 Bionic čipem, který obsahuje Neural Engine. Můžete namítat, že XR má oproti XS „jen“ 3 GB RAM. Ale opravdu tento rozdíl při běžném používání poznáte? Já si troufnu tvrdit, že nejspíš ne. Čip A12 společně s iOS 12 jsou tak vyladěné, že běží bleskurychle a aplikace zůstávají na pozadí spuštěné déle než kdy dříve. To, že letošní modely XS a XR si hravě poradí se všemi konkurenčními telefony jak v benchmarkách, tak v testech rychlosti, není náhoda.

Musím ho vidět

V den předobjednávek jsem si byl téměř jistý, že iPhone XR mi brzy přistane před dveřmi, ale vyčkával jsem. Za prvé jsem chtěl vidět další videa, recenze a názory. A za druhé jsem si vůbec nebyl jistý, jakou barevnou variantu zvolit, a rozhodl jsem se tedy počkat na spuštění prodeje a vyrazit do Apple Store prohlédnout si všechny barvy. Hlavním favoritem byla žlutá, následovaná červenou, oranžovou a modrou. Černá a bílá varianta mě nechávaly chladným, protože v těchto barvách jsem měl iPhone posledních několik let.

V pátek 26. 10. jsem tedy hned po ránu vyrazil do Apple Store, který mám zhruba 5 minut od kanceláře. První věc, která mě zarazila, byla fronta. Před Apple Store totiž nebyla vůbec žádná. Za poslední roky jsem zvyklý, že vždy v den spuštění prodeje nového iPhone před tímhle Apple Store stojí 20 až 80 lidí ve frontě. Ten den nic. Může to znamenat dvě věci. Drtivá většina zájemců objednala již dříve online a telefon jim byl nebo bude doručen poštou, nebo si ho budou kupovat v rámci zvýhodnění nebo tarifu od svého operátora. Anebo, což by bylo mnohem horší, o iPhone XR není takový zájem jako o předchozí modely. Osobně sázím spíš na tu první variantu – kombinaci předobjednávek a nabídek operátorů. iPhone XR je citelně levnější než modely XS, tedy dostupnější, a američtí operátoři již od začátku předobjednávek nabídli svým stávajícím nebo nově příchozím zákazníkům velmi zajímavé akce na tento model včetně „buy one get one free“ nebo vysoký trade-in credit na starší iPhony, Samsungy nebo LG.

Zamířil jsem tedy ke stolu, kde jsou modely XR vystavené. Jako první beru do ruky žlutý, prohlížím ho a záhy mám jasno, že barva je sice krásná, ale moc výrazná. Oči hledají červený, respektive Product RED variantu. Beru iPhone XR v červené do ruky a mám jasno. Tohle je ten, který si vezmu. Jen tak pro zajímavost si prohlížím i další barvy a musím přiznat, že ze všeho nejvíc mě nakonec zaujala varianta Coral, tedy oranžová. Za mě je jednoznačně nejzajímavější, ale osobně bych si ji (bohužel) nekoupil. Přijde mi vhodnější spíše pro něžnější část populace. Z Apple Store jsem zamířil rovnou do retail store svého operátora, abych si vyzvedl červený iPhone XR. I já jsem využil pobídek a zvýhodnění a dostal jsem XR za lepší cenu, protože jako trade-in jsem dal svůj Samsung Galaxy S8+, který jsem si koupil letos na jaře „na hraní“ a celkem rychle mě přestal bavit.

Tolik tak trochu oklikou k tomu, jak jsem pořídil iPhone XR a proč vůbec, když mám iPhone XS Max.

Zcela záměrně ve svém povídání vynechám iOS 12 a to, co má iPhone XR stejné s iPhone XS a XS Max. V iPure už na toto téma bylo napsáno mnoho řádků. Zaměřím se jen a pouze na to, v čem je XR jiný a jak se mi používá oproti XS Max. Nutno v tomto bodě podotknout, že oba telefony používám vedle sebe. XS Max i nadále plní roli mého primárního zařízení. V XR je druhá firemní SIM, kterou běžně používám a která mi „živí“ nezbytným datovým připojením telefony na hraní a testování. Čím dál tím víc si ale zahrávám s myšlenkou, že SIM prohodím a XR posadím na trůn primárního zařízení. Proč? Proč bych dal špičkový XS Max za 1 250 USD pryč a nahradil ho „obyčejným“ XR za 750? Mám pro to několik důvodů, vezmu je tedy postupně.

XR sedne do ruky

Jednoduše proto, že XR je do ruky příjemnější. Rok jsem žil s iPhone X, na který jsem přešel z 8 Plus. Měl jsem za to, že rozměry X jsou optimální, ale pořád někde vzadu v hlavě mi cosi našeptávalo, že bych přece jen užil větší displej. S příchodem XS Max jsem neodolal a větší iPhone vyzkoušel. Displej je hotová fantazie a není mu absolutně co vytknout. Ale… XS Max je velký a kvůli použité oceli a sklu i celkem těžký. Takže ačkoli na něj nedám dopustit a je to pro mě absolutní špička z pohledu produktivity, opět jakýsi hlásek začal našeptávat, jestli už XS Max není zbytečně velký. A do toho přišel XR, který dobře sedne do ruky, neklouže, dobře vypadá a vůbec, vzato kolem a kolem, je to subjektivně jedno z nejpříjemnějších zařízení, která jsem za poslední roky používal.

S tím se pojí displej. Větší než X/XS nebo předchozí Plus modely. Ale zase menší než XS Max. Kompromis někde mezi. Tento kompromis ale s sebou nese další negativa. Za prvé širší rámeček kolem displeje. Bylo to vidět už na produktových fotkách a videích během zářijové Keynote. Kdo dával pozor, všiml si, že XR má silnější černý rámeček kolem displeje než modely XS. Je to tak a pokud je položíte vedle sebe, všimnete si hned. Ale pokud nejste vyloženě hnidopich a nemáte oba iPhony bok po boku, po chvíli silnější rámeček u XR přestanete vnímat. I tak bych ale asi byl opatrný a neříkal bych, že XR má „edge-to-edge“ displej.

Dalším negativem mohou být papírově slabší parametry displeje. Konkrétně v podobě nižšího rozlišení i oproti iPhone XS a technologicky horšího LCD oproti OLED u XS. Nicméně i zde platí, že pokud oba telefony nepoložíte vedle sebe, budete si rozdílů jen těžko všímat. A pokud máte v ruce jen XR, nepřijde vám displej nijak špatný. Spíše naopak. Na to, že jde o LCD, je displej velmi kvalitní. Apple zde odvedl opravdu dobrou práci a v éře OLED displejů, které mají už jen krůček k ohebnosti, přináší na trh naprosto špičkový LCD. Nakonec tedy ani v oblasti displeje nevidím jakékoli nevýhody, které by mě měly odrazovat od používání XR.

Rozdílná technologie displeje však přináší další negativum. Absenci 3D Touch. V minulém čísle o tom psal Honza Pražák. 3D Touch je tu s námi již od modelu 6S. Otázkou ale je, jaké procento uživatelů tuto featuru opravdu používá na denní bázi. Budu-li soudit jen dle svého okolí, tak minimum. Osobně si iPhone bez 3D Touch neumím představit. Používám tuto funkci při psaní, v notifikacích, na ikonách na Home Screen, k náhledu na odkazy v aplikacích, prostě mnohokrát denně. Ale stále mi 3D Touch přijde spíše jako „power-user“ funkce, protože jsem jeden z mála. V mém okolí tuhle vlastnost denně nepoužívá téměř nikdo. Bude tedy v iPhone XR chybět? Nejspíš ne. Apple si u novinky trochu pomohl a na místech, kde by byl 3D Touch, stačí dlouhý stisk, nově nazvaný Haptic Touch. Při psaní tak dlouhým stiskem mezerníku aktivujete kurzor pro editaci textu. Na zamčené obrazovce dlouhým stiskem aktivujete fotoaparát nebo svítilnu. Vždy k tomu dostanete zpět haptickou odezvu, stejně jako je tomu u 3D Touch. Apple slibuje, že postupem času zpřístupní další funkce a u modelu XR tak nahradí 3D Touch. Pro mě je absence 3D Touch docela překážka, ale drtivé většině zájemců o XR to pravděpodobně vadit nebude.

Sporný fotoaparát

Dalším výrazným rozdílem je fotoaparát. XR má stejný širokoúhlý objektiv jako modely XS. Chybí mu jejich teleobjektiv. Vzhledem k tomu, že poslední dny v jedné kapse nosím XS Max a ve druhé XR, nafotil jsem několik set fotografií oběma modely. Pokud to vezmu čistě subjektivně, tak obecně jsou výsledky naprosto srovnatelné. Jak za dobrého světla, tak za šera nebo za vyloženě špatných podmínek či v protisvětle. Překvapivě si XR podle mě lépe poradí s portréty lidí. A záměrně píšu lidí, protože neumí bokeh efekt využít při focení zvířat a předmětů, pouze pro portrét lidského obličeje, pokud jej detekuje. A pokud se tak stane, jsou z mých zkušeností portréty lepší než z iPhone XS. Zaprvé se lépe pořizují, nestává se mi totiž tak často, že by po mě XR chtěl ať jdu od foceného obličeje dál nebo blíž. Prostě namířím a vyfotím, a to i v případě skupinky několika lidí. XS a XS Max s tímto mají problém a velmi často po mě chtějí, abych pár kroků poodstoupil. To je mnohdy problém, protože některé portréty vznikají jako momentky, zejména v případě dětí. Zadruhé – výsledné fotky netrpí tak výrazným šumem a vzhledem k tomu, že jsou pořizovány širokoúhlým objektivem, ne teleobjektivem, jako v případě XS, dostanete toho do záběru více a výsledné fotky tak vypadají v mnoha případech zajímavěji.

Avšak… respektive ale, protože tu musí být nějaké ale. XR chybí optický zoom, který jsem si velmi oblíbil a už bez něj nedokážu fotit. A to je jeden z těch zásadních důvodů, proč nemůžu dát XS Max pryč. Takže tu máme lehce schizofrenní situaci. Na portréty tahám z pravé přední kapsy červený XR, na většinu ostatních záběrů z levé zadní kapsy zlatý XS Max.

Pak tu máme nižší hodnotu operační paměti RAM, 3 GB proti 4 GB u XS. K tomu nižší odolnost vůči prachu a vodě. Tedy dva faktory, které při běžném používání nemám šanci poznat. A tím výčet rozdílů XR vs. XS nebo XS Max v podstatě končí.

Vše ostatní má iPhone XR stejné jako dražší model XS. Pokud jste si tedy mysleli, že XR je nějaké ořezávátko, jako byl stařičký 5C, tak to tak opravdu není. Jde o plnotučný iPhone se vším, co běžný uživatel může potřebovat. A já jsem z něj nadšený. I když mu oproti XS Max chybí několik drobností a jedna zásadní věc v podobě optického zoomu, jsem z něj opravdu nadšený. Protože je jiný, je příjemný, je barevný, dobře padne do ruky a celkově se prostě povedl. Osobně si myslím, že vánoční kvartál 2018 ukáže, že tenhle kousek bude vážně hit. Takže když se mě přijdete zeptat, jaký iPhone bych vám doporučil, tak má rada bude jednoduchá.

Pokud nepotřebujete mít to nejlepší a nejdražší, co Apple nabízí, pokud nejste citlivka na displeje, která pozná OLED od LCD, aniž by měla srovnání a hlavně, pokud nepotřebujete při focení optický zoom, nemá dle mého skromného názoru smysl připlácet si za iPhone XS nebo XS Max. iPhone XR je naprosto vynikající volba. Jediné, co by mohlo rozhodnout v jeho neprospěch, je form factor. Tedy fakt, že budete hledat iPhone menší, nebo naopak větší, nebo že oceníte prémiovější materiál v podobě oceli, tak aby vám ladil k vašim ocelovým Apple Watch. Řadíte-li se ale mezi „obyčejné“ nebo nenáročné uživatele, je iPhone XR to nejlepší, co si letos můžete koupit, a to nejen v jablečném sadu.

Marek Hajn

iPhone XR není nejlepší, ale budete ho chtít

„Modrá je planeta, kde můžeme žít. Modrá je voda, kterou musíme pít. Modrá je obloha, když už odejde mrak. Modrá je dobrá – už je to tak.“ Stejně jak zpívá Ondřej Hejma, frontman kapely Žlutý pes, i já si myslím, že modrá je prostě skvělá. Posledních několik dní ji nosím ve své kapse. Zlatou jsem naopak odložil stranou. Dost však bylo metafor a básnění. Chci se s vámi podělit o to, jaké to je odložit vlajkou loď iPhone XS Max a používat „horší“ iPhone XR. Zvlášť, když na svého Maxíka nedám dopustit, ale to asi už z mé recenze víte.

Mohu říct, že jsem to čekal horší. Proč proboha mám používat „starý“ LCD displej s mizerným rozlišením, když máme perfektní OLED? Trochu lituji, že jsem před vlastním testováním četl mnoho recenzí a zkouknul mnoho videí. Jak snadno nás může názor jiných ovlivnit! Jasně, černé rámečky jsou vidět, ale opravdu je to tak hrozný problém? Vsadím se, že když vyjdu na ulici a ukážu náhodnému člověku displej XR a XS Max vedle sebe, tak nepozná rozdíl. Už jen kvůli tomu, že uvidí naprosto totožný obsah, stejný počet aplikací nebo řádků ve Zprávách.

Telefon na pohodu

Až teprve opravdový geek nebo člověk, který ví, že oba displeje nejsou stejné, pozná rozdíl. iPhone XR je svižný krásný kus hardwaru. A co teprve ty barvy. Proč Apple nepředstavil iPhone XS Max v pastelových barvách? Ta modrá je vážně skvělá, a dokonce i hliníkové okraje jsou na dotek příjemnější než ocel u XS.

iPhone XR neskutečně dobře padne do ruky. Jak už psal Marek, velikostně se pohybuje mezi X/XS a XS Max. Vzal jsem do ruky X mé ženy a rozhodně mi je příjemnější pohled na nový iPhone XR. Symetrické jsou i antény nebo reproduktory. Celkově na mě iPhone XR dýchá harmoničtějším dojmem než Maxík. U něho vím, že je to bestie, kterou nelze zkrotit. XR je pohodový telefon pro všechny generace. Ruku na srdce, opravdu potřebujete nejdražší iPhone? Každý si musí odpovědět sám.

Bylo to řečené již mnohokrát, ale iPhone XR bude prodejní hit. Apple použitými barvami cílí na mladší publikum, navíc s „atraktivní“ cenou. iPhone XR si přímo říká o to, abyste ho ukazovali ostatním. Za celou dobu testování, mě ani jednou nenapadlo ho dát do krytu. Ostatně sám Apple ani žádné kryty pro XR nepředstavil. A to zcela záměrně. XR je krásný a byla by škoda ho uložit do kusu plastu či kůže.

Nepoznal jsem rozdíl, nebo…

iPhone XR jsem posledních několik dní používal jako primární zařízení. Dělal jsem s ním stejné činnosti jako s Maxem, fotil stejné záběry, hrál stejné hry a spouštěl stejné aplikace. Z pohledu výkonu není XR co vytknout. Ten telefon šlape nádherně. Spouštění aplikací je plynulé, Face ID reaguje bez zaváhání a reproduktor je dobře slyšitelný. Prostě to funguje. Ale!

Myslím si, že se řadím mezi hardcore uživatele a bohužel se najdou drobnosti, které mě během testování vadily. Mluvil o tom už Marek s tím, že to nějak zkousnul, ale já bohužel ne. Na mysli mám 3D Touch. Fakt hodně mi vadí, že nemohu podržet prst na složce, kde mi svítí číslo s notifikací. Mrzí mě, že si nemohu rychle otevřít novou záložku v Safari, vytvořit novou poznámku, připomínku nebo používat komfortně můj oblíbený Launch. Nejsem připravený na to, používat jen Haptic Touch. Je to drobnost, ale 3D Touch mi šetří ve výsledku hodně práce a času. Mnohokrát během těch pár dní jsem se přistihl, jak usilovně mačkám ikonu aplikace nebo nějaký prvek a čekám odezvu. Jak jsem z počátku 3D Touch skoro ignoroval, teď je pro mě běžnou součástí jako swipnutí vpravo.

Podobná paralela a příběh se odehrál i u Fotoaparátu. Ano, iPhone XR dělá nádherné portrétní fotky lidí a rád bych tomu v budoucnosti věnoval samostatný článek. XR také kouzlí moc hezké večerní či noční snímky. Hravě si poradí s mlhou, deštěm nebo přímým slunečním zářením. To vše funguje skvěle. V praxi mi však chybí druhý teleobjektiv. Opět si připadám jak starý kmet, protože kroužek s číslem 1x/2x, který se vám zobrazuje u iPhonů s dvojitou čočkou, je hrozně užitečný. Skoro pokaždé mačkám přiblížení k objektu a hledám zajímavou kompozici. Skvělé je to například u focení dětí, zvířat nebo jiných objektů. A tohle u iPhonu XR prostě není!

iPhone XR

A to je vše dámy a pánové! Horší displej chápu a cena XR ho naprosto ospravedlňuje. Kdyby Apple iPhone XR osadil OLED technologií, nikdy by se nedostal na startovací čáru s cenou 22 490 korun. Prostě někde musel ubrat, jinak by vůbec nedávalo smysl XR vyrábět a představovat světu. Chápu i jeden objektiv, který sice k mé smůle postrádá druhou čočku, ale i přesto fotí nádherné snímky. Opět se dostáváme do bodu, kdy obyčejný uživatel nepozná rozdíl mezi fotkou z iPhonu XR nebo zrcadlovky.

Přes co však nejede vlak, je 3D Touch! Pro mnoho lidí je to sice funkce, kterou absolutně neznají, ale pokud ji jednou ovládnete, už se ji nechcete vzdát. Myslím si, že ji Apple mohl klidně zachovat a zcela upřímně říkám, že bych měl velký problém s tím, abych iPhone XS Max neprodal. Na druhou stranu OLED je nádherný. Pěl jsem na něj ódy v recenzi a je to patrně druhý argument, proč Max bude stále mé primární zařízení.

Avšak…

iPhone XR je bomba. Je to telefon pro masy a opravdu pro každého. S XR nemusím dělat prstovou gymnastiku, tedy popohazovat si telefon v dlani, abych se dostal na protější roh, jako to je u XS Max. iPhone XR mohu komfortně používat jednou rukou, aniž bych se obával, že mi spadne na zem. U Maxe tuhle jistotu nemám a často ho přichytávám a jistím druhou rukou.

Pokud si nepotrpíte na totální technologické novinky, s XR chybu neuděláte. V případě kalifornské společnosti vnímám, jak se hranice mezi použitými technologiemi stírají, protože v konečném důsledku žádný z nových iPhonů není propadák. Všechny podzimní modely mají na drobné výjimky neuvěřitelný výkon a funkce. Ano, jsou zde rozdíly ve voděodolnosti, váze, rozměrech, rozlišení a tak dále, ale ve výsledku to jsou banality. Kdo z nás to opravdu pozná? Když vystoupíte mimo Apple bublinu a technologické nadšence, uvidíte, že iPhone XR je pro lidi mnohem akceptovatelnější, a to nejen kvůli ceně. Dle mého Apple trefil do černého. Tohle je nástupce všech iPhonů, které byly vydány před prvním iPhone X.

Filip Brož

Komentářů:

  1. Pánové tomuto říkám aspoň recenze. Palec nahoru. Řada lidí ten telefon jen pomlouvá, ale dle mě se tu bavíme o nástupci klasické řady jak píšete. Za Lexus opravdu nebudu utrácet, jdu koupit tu nejlepší Toyotu. Potřeboval jsem se jen přesvědčit, že neudělám chybu. Díky!

  2. Rád bych se zeptal, jestli má někdo tip na obal pro iPhone XS MaxiPhone XS Max. Měl by být ženský, elegantní a hlavně vodě odolný. Hlavně žádní jednorožci a lebky prosím, jak tady: https://revocase.cz/575-iphone-xs-max V mých očích smrt není opravdu IN ani nikdy nebude. Je vidět, že designéři tohoto století myslí jen na to nejhorší. To doufám neplatí pro iPhone XS Max. Vypadá velmi dobře a chci si ho ochránit, když už je nový.

  3. Máte prosím typ na RC model? Moc se v tom nevyznám. Koukala jsem tady https://ideka.cz/, ale fakt jsem bezradná. Co je lepší? Koupit raději autíčko nebo jiný model? Jaký je kvalitní aby se hned nerozbil?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *