EDOO – angličtina po telefonu podle principů Applu

EDOO

Vždy mám obrovskou radost, když slyším příběhy lidí, kteří mají úspěšný a zajímavý projekt zahrnující prvky Applu. V tomto případě je postavený na myšlenkách Steva Jobse – jednoduchosti a efektivitě. Jazykový kurz EDOO, angličtinu po telefonu každý den s rodilým mluvčím, má na svědomí Jiří Šustáček z Hradce Králové. Jeho příběh je opravdu inspirativní.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Co je EDOO?

Jednoduše řečeno? Rychlá a efektivní metoda, jak začít mluvit anglicky. A stačí vám k tomu 5 minut každý den a váš telefon. Právě na něj vám každý pracovní den zavolá nějaký rodilý mluvčí, s nímž si budete 5 až 7 minut povídat o nějakém tématu. Po lekci obdržíte SMS zprávu a e-mail s odkazem na slovní zásobu a denní test. Každý student si přitom může zvolit dva časové bloky během dne, ve kterých bude dostupný a připravený pro rozhovor.

To je tak jednoduchá a prostá myšlenka – volat si telefonem…

Ano. Naprosto souhlasím. Vše vzniklo v podstatě náhodou.

EDOO

O tom mi musíte říct více…

EDOO jsme s manželkou založili v roce 2012. Úplně původně jsem vystudoval pedagogiku a se ženou jsme založili úspěšnou jazykovou školu Gulliver v Hradci Králové. EDOO byl v podstatě startup. Jedna studentka nám říkala, že potřebuje ke studiu něco více, a že když pracovala v Německu, tak si hodně volala s lidmi. Chvíli jsme o tom přemýšleli a začali to testovat na sobě, samozřejmě na jiném jazyku než angličtině, abychom viděli nějaké pokroky, když se sami učíme něco nového. A skutečně to fungovalo skvěle. Skoro dva roky pak utajeně běžel vývoj projektu, než se nám ho podařilo dotáhnout do komerční podoby.

Říkám si, že musí být i jiné kurzy, kde využívají princip výuky pomocí telefonu.

Je to zajímavé, ale do té doby nic oficiálně nebylo. EDOO jsme nechali patentovat a stále se potýkáme s tím, že někde v zahraničí vznikne podobný projekt, ale také většinou rychle zanikne. Nechci, aby to znělo povýšeně, ale za tím „telefonováním“ je velké know-how a celý ekosystém, pro tento typ výuky.

Co tím myslíte?

Dlouho jsme testovali, jak dlouhý hovor má být, jaká témata jsou vhodná, zda k tomu přidat nějaká další cvičení, jak časově náročná a složitá tato cvičení mají být, jak se budou tato cvičení „sama“ učit, aby lépe a rychleji učila studenta, co dělat, když lidé nebudou mít čas vzít telefon, jak budou pracovat lektoři a tak dále. Na základě všech těchto výzkumů se pak vytvářel obsah i robustní software. Je toho opravdu hodně, co musíte v praxi vyřešit.

EDOO

Jak do toho zapadá Apple a jeho produkty?

Apple pro mě byl něco jako zjevení. Samozřejmě jsem dříve používal Windows. Mimo jiné jsem založil vývojářskou firmu a celý život mě fascinují technologie. Pamatuji si, když jsem si pořídil vůbec první iPhone. Ještě před pořízením jsem přemýšlel, zda ho opravdu potřebuji a po dvou dnech jsem nelitoval. Dnes je to už něco jiného, ale tehdy byl první iPhone opravdu unikátní, například jak se pracovalo s emailem, webem a tak dále.

Co bylo dál?

Pak přišel můj první MacBook a samozřejmě iPad. Obecně se mi líbil přístup Steva Jobse – minimalismus, jednoduchost a efektivita. Hrozně moc mi to dalo do podnikání a v podstatě kořeny EDOO jsou podobné jako u Applu. Nechceme lidi zahltit. Samozřejmě jsme testovali a stále testujeme všechny možné způsoby, jak nejlépe může EDOO fungovat. K našim studentům se dostává až jasné, nejefektivnější a nejjednodušší řešení. V jednoduchosti je krása.

Prostě si telefonovat, že?

Přesně tak. Student musí mít pocit, že si každý den jen popovídá ve studovaném jazyce. My jsme vše ale připravili tak, aby dělal minimálně 2× větší pokrok ve studiu, než je běžné. Je dokázáno, že 5 minut angličtiny každý den opravdu stačí a ve výsledku uděláte daleko větší pokroky, než při dlouhém studiu dvakrát týdně. Krátký rozhovor si budete pamatovat, zvlášť když hovoříte o svých zkušenostech a životě v různých tématech. K dispozici máte i online účet, kde vidíte všechna témata, slovíčka, gramatiku či různé testy.

Jak funguje EDOO na pozadí?

Máme zhruba 150 lidí z různých zemí, kteří mluví anglicky. Všichni samozřejmě musí splňovat určitá kritéria, vzdělání a tak dále. Máme vlastní call centrum, odkud naši učitelé volají studentům. Velká část lidí pak samozřejmě funguje i mimo call centrum, ať už z České republiky či zahraničí. Obrovskou výhodou je, že naši učitelé pochází z různých částí světa a díky tomu mohou studentům nabídnout odlišný přízvuk, slovní zásobu a celkové vyjadřování. Každý den vám volá někdo jiný. Výuka je personalizovaná a pokroky jsou obrovské. Lidé nejsou pod stresem.

Takže EDOO je vhodné i pro naprosté začátečníky?

Jednoznačně. Na začátku každý absolvuje vstupní test a rozhovor, na jehož základě stanovíme úroveň angličtiny. Od toho se pak odpíchneme dál a každý si může vybrat zaměření, tedy zda obecné či business. Mezi našimi klienty jsou i větší či menší firmy, které potřebují své zaměstnance rozmluvit. Máme zkušenost, že lidé na začátku odchází například do jiných místností, kde budou mít klid na rozhovor, později jsou však hrdí na svou úroveň a naopak mluví v kanceláři, kde jsou jiní lidé.

EDOO

Používáte produkty Apple v rámci EDOO?

Někteří ano, ale ještě nejsme „Apple only“ firma. Mnoho z nás stále používá i jiné platformy, což je myslím dobře. Doba se hodně posunula a Windows je dnes vcelku spolehlivý systém. Už je to úplně jinde, než před lety, kdy jsem pořizoval svůj první MacBook a kdy byla modrá smrt na Windows denním chlebem. Obecně nejvíce používám iPhone a MacBook. Používáme moderní aplikace, například Trello, Dropbox a další aplikace.

Má EDOO vlastní aplikaci?

Přemýšleli jsme o ní, ale nakonec se ukázalo, že by byla zbytečná a naopak by lidem mohla uškodit. Souvisí to s přehlcením, notifikacemi a tak dále. Sám to asi znáte, jak se doba zrychluje a tlak je obrovský. Máme vyzkoušeno, že je pro studenty nejjednodušší nic neinstalovat. Když jim pošleme zprávu SMS či e-mail s odkazem, který je po kliknutí přesměruje na web a rovnou je přihlásí do jejich účtu, je pak jedno, jaké zařízení mají zrovna v ruce. V účtu si student vyplní denní test (slovíčka a gramatiku). Zkrátka přímočaré řešení. Lidé se na rozhovory těší. Pokud však ucítíme, že přišel čas na aplikaci, tak není problém ji udělat.

Co plány do budoucna?

Ty máme na několik let dopředu. Obecně se snažím přemýšlet s předstihem a mít vše připravené. Připravujeme podporu pro nové jazyky a další projekty. Je toho opravdu hodně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *