Vzduch podle VOCOlincu

VOCOlinc

Příslušenství k HomeKitu nejsou jen žárovky, snímače a zásuvky. Do chytré domácnosti je možné připojit i několik dalších zařízení, ale není jich mnoho. Ještě méně je pak firem, co je vymyslí a nakonec uvedou na trh. Jedním z nich je nepříliš známý výrobce Foneric Technology. Ten své portfolio pojmenoval VOCOlinc – a to již mnohým z vás něco říká.

VOCOlinc

Brněnská firma Allocacoc zastupuje VOCOlinc na českém a slovenském trhu již dva roky. Aktuálně chystají expanzi do dalších zemí a chtějí se stát největším dodavatelem těchto výrobků pro celou střední Evropu. Měl jsem možnost navštívit jejich sídlo, ochutnat jejich kávu a vyzpovídat jejich zaměstnance. Co mě k tomu vedlo?

Produkty, které se vymykají běžné nabídce HomeKit jiných výrobců. V profesním životě se věnuji klimatizacím a ventilaci, všeobecně by se dalo říct – úpravám vzduchu. Proto mě zaujala zpráva hovořící o tom, že bude na trh uvedena první čistička vzduchu na světě nativně podporující HomeKit. Je to produkt, který kombinuje to, co mě živí, s tím, co mě baví. Proto jsem se vydal do Brna, abych si jednu z nich mohl odvézt domů a řádně ji vyzkoušet.

VOCOlinc

Čistička vzduchu

Vzduch, který dýcháme, je pro nás životně důležitý. Jeho kvalita je však různá a bohužel často ne příliš dobrá. Není to jen daň moderní doby. Již evoluce vybavila dýchací cesty člověka základní filtrací. Náš nos je takovou přírodní filtrací, která zajišťuje, aby se do našich plic nedostaly ty největší nečistoty. Ale to již dávno nestačí, a tak jsme si museli pomoci sami – vyrábíme zařízení, která vzduch dokáží vyčistit. Základní a nejdůležitější filtrací je eliminace polétavého prachu. Ten je tak malý, že jej nevidíme. Nevidíme, ale dýcháme.

Filtry najdeme dnes téměř všude. V autě, ve vysavači, v klimatizaci anebo třeba i v sušičce na prádlo. To všechno jsou zařízení, která do prostoru, ve kterém žijeme, vypouští vzduch, který ale filtrují tak, aby se nám žilo lépe. Existují ale i stroje určené primárně pro filtraci vzduchu. Čističek vzduchu je celá řada s různými funkcemi, ale všechny v první řadě zbavují vzduch pevných částic, které by nás mohly dráždit, v horším případě nám vážněji uškodit.

VOCOlinc VAP1

Jednou z nich je i PureFlow VAP1, která se však od ostatních liší svou konektivitou. Čistička nabízí filtraci vzduchu pomocí třech filtrů seskupených do jednoho bloku. Jedná se o základní předfiltr na nejhrubší nečistoty. Dále uhlíkový a HEPA filtr úrovně E12. Díky nim dokáže čistička zachytit i velmi jemné částice prachu o aerodynamickém průměru menším nebo rovném 2,5 mikrometru (někdy se udává 1,0 až 2,5 mikrometru).

Tyto filtrační vložky čistička obsahuje hned dvě, umístěné na obou bocích zařízení. Díky takto velké filtrační ploše a výkonnému ventilátoru je dosaženo průtoku až 500 m3/h. To je dostatečné i na vyčištění místností o velikosti 60 m2. Veškerá technologie je umístěna v těle o velikosti 29 × 29 × 59 cm a hmotnosti lehce přes 8 kg.

Celkový design je velmi jednoduchý, výstupní horní část je z šedého plastu, samotná jednotka včetně krytů filtrů pak z plastu bílého. Zpracování je velmi robustní, což lze poznat hned, když zařízení vezmete do ruky a přenášíte jej do jiné místnosti. Vše lícuje, drží na svém místě a nevrže. Čelu dominuje velký displej, lišta LED a logo značky. Displej je dobře čitelný a zobrazuje údaje o aktuálním znečištění (udávaném v µg/m3), teplotě, vlhkosti a znečištění filtrů. Vidět jsou i stavové informace zařízení – připojení k WiFi, dětský zámek, časovač, rychlost ventilátoru, noční a automatický režim.

VOCOlinc

Pod displejem umístěná lišta LED zobrazuje aktuální znečistění pomocí barev (zelená, žlutá, oranžová a červená). Intenzitu podsvícení displeje i lišty je možné měnit pomocí aplikace výrobce, nebo ji ponechat v automatickém režimu. K regulaci však nyní dochází dost divoce a tak pocitově displej ve večerních a nočních hodinách bliká. To však má brzy napravit aktualizace firmwaru.

Ovládání

PureFlow je takovým kompromisem v dané cenové kategorii, kdy konkurenční výrobky mají ionizátory, UV lampy, generátory ozónu, které samotné čistění vzduchu posouvá někam jinam. VAP1 má zase naopak výbornou konektivitu. Všeobecně čističky s cenou kolem 10 tisíc nemají ani ovladač, a pokud ano, tak jednoduchý IR, připojení na mobil má pár modelů, přímou konektivitu na HomeKit pak žádná, kromě VOCOlinc VAP1.

Díky vestavěné 2,4GHz WiFi a podpoře HomeKitu je možné ji připojit bez jakéhokoliv mostu přímo do jablečné domácnosti. Ovládání je samozřejmě možné i přes dotyková tlačítka na vrchu zařízení. Ta bohužel nejsou podsvícená a tak potmě je ovládání otázkou náhody.

Připojení zařízení do sítě je díky QR kódu pro HomeKit velice rychlé. Postačí k tomu aplikace Domácnost anebo mateřská aplikace výrobce. Ta na iOS působí trochu retro dojmem, ale je funkční. V brzké době by se měla dočkat velkého omlazení, jak k tomu již došlo u Androidu. Aplikaci VOCOlinc určitě doporučuji nainstalovat, jelikož nabízí větší možnosti ovládání než aplikace Domácnost. Navíc je třeba k aktualizaci firmwaru zařízení, která vás čeká hned po prvním připojení.

Do HomeKitu se čistička přihlásí jako 4 samostatná zařízení, která ale lze (od iOS13) seskupit do jednoho. Zobrazeno je čidlo teploty, vlhkosti, kvality vzduchu a samotná čistička vzduchu. Tu lze v rámci aplikace Domácnost přepnout do automatického režimu (rychlost ventilátoru se nastaví dle úrovně znečištění) anebo si rychlost zvolit ručně. Aktivovat můžeme dětský zámek, díky kterému budou tlačítka na jednotce nefunkční. Lze vyčíst i stav zanesení filtru, o jehož končící životnosti vás bude informovat notifikace. Ty vydrží v běžném domácím každodenním provozu kolem jednoho roku.

Nové vyjdou na necelé 2 tisíce korun. Co HomeKit neumí a nelze tak zahrnout do automatizací ani o to požádat Siri, je noční režim. Ten automaticky vypne displej a sníží otáčky zařízení na úroveň, kterou nelze běžně nastavit. Aplikace VOCOlinc nepodporuje systémové zkratky a tak je možné noční režim nastavit jen přímo v ní, nebo ručně tlačítkem. Což je škoda, protože jinak je ovládání přes aplikaci Home velmi pohodlné.

Samozřejmě, nejvíce oceníte automatizace, kdy se čistička sama zapne na základě kvality ovzduší. K dokonalosti by pak chyběl jen zmíněný noční režim, který by se hodil pro automatizaci Dobrou noc.

Hlučnost

Hlučnost jakéhokoliv zařízení je vždy ošemetná kapitola. Zvuky každý vnímáme trochu jinak a to, co někdo slyší, naopak někdo jiný neslyší vůbec. PureFlow má podle výrobce maximální hlučnost 63 dB a to dozajista uslyší každý. Ono ale s průtokem 500 m3/h nelze očekávat nic jiného.

Já jsem si k recenzi zapůjčil certifikovaný přístroj na měření hluku a překvapivě jsem při maximálním výkonu zařízení naměřil „jen“ 55 dB (měřeno 2 metry před čelem v horní hraně jednotky). Trochu jiné překvapení bylo při měření nočního režimu. Ten by podle výrobce měl mít 27 dB, já naměřil 31 dB. Rozdíl to není nijak zásadní, problém však je, že nejsilnější tónina byla kolem 300 Hz. A to je již nad prahem slyšitelnosti. Dotýká se úrovně, která se běžně označuje „oblast řeči“, a to by již mohlo někomu vadit. Každý ale vnímáme hluk jinak, mně osobně to vadilo a čističku jsem na noc musel vypínat. Moje žena ji slyšela také, ale bez problémů u ní usínala. Nemusel jsem tak pro rozdílné názory chodit daleko.

VOCOlinc

Kam s ní?

Je potřeba si ujasnit, kam čističku v domě chcete dát. Rozdíl v množství polétavého prachu se přes noc u nás v ložnici nijak zásadně nemění. Večer, když jsem čističku vypínal, se hodnota pohybovala od 1 do 3 µg/m3, ráno byla 5 až 7 µg/m3. Provoz zařízení mi tak zde nedával žádný velký smysl. O to zajímavější bylo její použití v obývacím pokoji spojeném s jídelnou a kuchyní, v pracovně anebo u nás v kanceláři. Na začátku používání budete překvapeni, kolik polétavého prachu se kolem nachází. Hodnoty vyčtené z displeje v místech, kde jsem PureFlow testoval, se pohybovaly kolem 30 i 50 µg/m3. Provozem se pak snížily až na 1 µg/m3 a to v celku rychle i s nejnižší rychlostí ventilátoru. Přes den, naměřených 31 dB neuslyší téměř nikdo. A tak jsem vhodné místo pro chytrou čističku našel právě v těchto místech.

VOCOlinc

VOCOlinc VAP1 je zařízení s baťovskou cenou 9 999 Kč. Nabízí, ač základní, tak dobrou mechanickou filtraci vzduchu a výbornou konektivitu. Je vhodné si ujasnit, kde ji chcete a hlavně potřebujete použít. Svou službu zastane dobře. Komu by se pak do interiéru nehodila bílá barva, nemusí zoufat, na podzim přijde model v černém provedení. Je také potřeba si uvědomit, že se jedná o první čističku na světě, kterou je možné do HomeKitu připojit. I Apple se stále učí a tak má teď šanci zapracovat na lepší integraci do své domácnosti, což by přilákalo další výrobce. A ze vzniklé konkurence pak budeme nejvíce těžit my – koncoví uživatelé.

Aromalampa

Spolu s čističkou jsem domů dovezl i difuzér FlowerBud. Ač jej Apple v seznamu zařízení pro HomeKit řadí do kategorie zvlhčovačů, určitě si jej nepořizujte, když budete mít doma suchý vzduch. S vnitřní nádržkou pouhých 300 ml se skutečně nejedná o zvlhčovač – nicméně do jiné kategorie, které Apple má, jej zařadit nešlo. FlowerBud je pěkná aroma lampa, která doma udělala „víc parády“ než mnoho jiných chytrých zařízení, které jsem kdy pořídil.

Připojení do domácnosti opět pomocí QR kódu a 2,4GHz WiFi. Lampa musí být trvale napájena přibaleným adaptérem a objem nádržky by měl stačit na 10 hodin nepřetržitého provozu. Do domácnosti se přihlásí jako zmíněný zvlhčovač vzduchu a barevné světlo. Samotné ovládání je jednoduché, jelikož nebudete řešit procenta vlhkosti a difuzér budete zapínat vždy naplno. Já jsem do vody přidal značné množství vonného oleje a zařízení se zapíná pomocí časových automatizací, podmíněných přítomností lidí. K zapnutí dochází jen přes den na pár minut v pravidelných intervalech. Díky tomu náplň vystačí téměř na 14 dní a celý den je náš domov hezky provoněn.

VOCOlinc

Vestavěnou lampu jsem použil ke zcela jinému účelu. Vytvořil jsem si ranní automatizace, které vyberou barvu světla podle předpovědi počasí. Modrá barva pokud bude přes den pršet, žlutá pokud bude slunečno a červená pakliže teplota přesáhne 25 °C. Každé ráno po příchodu do kuchyně vidím aromalampu umístěnou u knihovny v obývacím pokoji, a mám tak hned orientační přehled o tom, jak dnes bude.

A právě takové drobnosti mě u těchto jednoduchých výrobků baví. FlowerBud vyjde na necelých patnáct set korun, vypadá pěkně, umí vonět, umí svítit a pokud si jej dobře nastavíte, bude vám dělat radost.

Co bude dál?

VOCOlinc začínal jako všichni ostatní – žárovka, zásuvka a dveřní senzor. Toto portfolio má každý větší výrobce produktů HomeKit a nebo jej plánuje (jako například nedávno oznámil Bosch). VOCOlinc ale přidal navíc aromalampu, čističku vzduchu a na podzim plánuje přijít ještě s plnohodnotným zvlhčovačem vzduchu MistFlow VH1 (ten pojme již 2,5 litru vody). Díky tomu se odlišuje od ostatních. Jedná se o relativně mladou značku, něco je potřeba ještě dopilovat, ale jedná se o drobnosti, které lze odpustit. Nebojí se přijít na trh s výrobky, které jiní nemají a už jen proto by bylo dobré jí dát šanci. Já se budu těšit, s čím dalším nás v budoucnu překvapí.

Komentářů:

 1. Tahle značka je hodně zajímavá už jen tím, že všechno dělái pro Homekit a hlavně, že se připojuje přes Wifi.

  1. Souhlas, jak jsem zmínil na závěr, těším se, s čím přijdou novým 🙂 Zvlhčovač jsem již zmínil, tak snad můžu ještě prozradit plánovaný nový typ žárovek a k nim i vypínače. Co se týče fixace pouze na WiFi, to bych na druhou stranu moc nevychvaloval. Já mám doma něco kolem 300 aktivních zařízení, a to bych už potřeboval dvě sítě abych to utáhl – ony ty mosty, které to schovají za sebe mají co do sebe 🙂 Ale samozřejmě, u menší domácnosti je to fajn 🙂

 2. Zdravím Michale,
  zaujala mě tvoje věta „Vytvořil jsem si ranní automatizace, které vyberou barvu světla podle předpovědi počasí.“.
  Mohl bys prosím vysdílet tuto automatizaci nebo navést jak na to?
  Moc díky! 🙂

  1. Zdravím Tomáši,
   to je trochu komplikovanější, ani ne tak na nastavení, jako na potřebné vybavení. Jednak je potřeba mít v HomeKitu meteostanici s předpovědí počasí (já používám plugin v HomeBridge – odkaz na něj je na konci mého článku „Venkovní relax“). A poté aplikaci, která podporuje složitější automatizace (já používám Eve app). Zde jsem si pak vytvořil řadu jednoduchých automatizací – pokud bude dneska pršet, zapni lampu v modré barvě. Pokud nebude pršet a budou teploty více jak 25°, zapni červenou. Pokud nebude pršet a bude 20 až 25, zapni oranžovou. Pokud bude méně než 20 zapni žlutou. Teď se blíží podzim, tak budu muset přidat další barvy 😀
   Ale určitě by to šlo udělat i pomocí osobní zkratky na iPhonu. Info o počasí vyčítat z aplikace a obejít tak nutnost mít meteostanici v HomeKitu. Já osobně, ale moc fanda osobních zkratek nejsem, právě proto, že jsou osobní. Mám raději automatizace v rámci chytré domácnosti, kterou nejsou vázány na přístroje jednotlivých členů rodiny, které mohou být třeba vypnuté a pak osobní zkratku neprovedou.

 3. Dobrý den sháním čističku vzduchu i s funkcí proti kouře. Přítel si zapálí v kuchyni u okna ale jde to do obýváku. Je možnost nějaké čističky která je výborná k tomuto? Děkuji tak mě zajímá cena čističky, plus cena aroma lampy a zda je vůně k tomu. Popřípadě i odkaz k zakoupení jelikož tady to nikde nemůžu najít ?

  1. Zdravím,
   když jsem byl ve VOCOlincu tak do čističky foukali z elektronické cigarety a fungovalo to výborně. Ale asi bych doporučil je kontaktovat na přímo a zjistit si to u nich .Otázka je jestli potřebujete zařízení kompatibilní s HomeKitem. Pokud ne, tak za stejné peníze sežene čističky i s úpravou vzduchu (ozon, atd.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *