Apple Keynote: špatná show, fajn produkty

Všichni se na tento den celý rok těšíme. Manželky a děti posíláme do kina nebo na nákupy, někdo si bere dovolenou, jiní jsou nuceni Apple Keynote sledovat na cestách či tajně v práci. Podzimní představení Apple hardwaru je obecně sledovanější než letní vývojářská konference WWDC. Všichni se těší na nový iPhone! Každoročně mi čas strávený u Keynote hrozně rychle uteče. Letos to však bylo jiné. Vrcholné vedení kalifornské společnosti mělo těžkou startovní pozici. Zvládli to však s hlavou vztyčenou. Drobné přešlapy ale byly více než zřejmé.

Sám se vždy ptám: „Byly Apple Eventy lepší za Steva Jobse, kdy téměř neexistovaly žádné předčasné úniky? Kdy naposledy jsme zažili opravdové překvapení? Pravou One More Thing?“ Je jasné, že Apple to vůbec nemá lehké a nechtěl bych být na jejich místě. Oslovit lidi s nějakou převratnou novinkou v podstatě ani nelze. Všechno bylo už představeno, trh je nasycen. Kalifornský gigant si však vždy razil cestu po svém, nehledě na konkurenci a jejich produkty. Myslím si, že Apple je stále inovativní. Je to o drobných maličkostech, jako je letos například EKG v hodinkách Apple Watch, ač u nás není (zatím) dostupné nebo Siri Zkratky v iOS 12.

Novinky byly jasné

Přijde mi, že každoročně prosákne ven mnohem více informací o novém hardwaru a softwaru. Zkuste si pak představit Tima Cooka ve své pracovně v Apple Parku za iMacem, jak sleduje na sociálních sítích a v médiích záplavu renderů a kódů, které odhalují jejich celoroční obětavou práci. Tak či tak přitom ví, že v září musí vystoupit na pódium a nadchnout stovky lidí v sále a tisíce uživatelů před obrazovkami jejich Applů. I letos Tim Cook, Phil Schiller nebo Jeff Williams nešetřili ódami a opěvnými písněmi, které často končily slovním spojením „vůbec nejlepší“.

Vrcholní představitelé Applu to zvládli se vztyčenou hlavou. Věděli, že nový hardware v podobě iPhonů XR, XS, XS Max a Apple Watch, koluje po internetu. I přesto neztratili svou tvář a s pevným přesvědčením světu představili vlajkové lodě na další rok dopředu.

Rozvláčná show

Právě u toho představení bych se na chvíli zastavil. Mám pocit, že z pohledu show jako takové, byla letošní Keynote velmi utahaná až rozvláčná. Z mého pohledu vystřelili zlatý náboj hned na začátku celé akce. Na mysli mám nové Apple Watch a inovované funkce měření tepu. Lidé v sále byli nadšení. Následně však tempo nabralo sestupnou tendenci a chvílemi jsem koukal na hodinky a říkal si, kdy daný monolog skončí. Bylo mi to líto, vždyť jsem se celý rok těšil!

Mrzí mě, že řečníci nejsou tak dobří, jako kdysi. Phila Schillera mám rád už od doby, kdy na pódiu stál vedle Jobse. Jeho současná dikce však připomíná uspávače hadů. Jeho protikladem je Craigh Federighi, který je neskutečný showman a jedinečný řečník, který exceluje každoročně na vývojářské konferenci WWDC. Ani Tima Cooka letos nebudu šetřit. Čekal bych lepší řeč bez zbytečných přeřeků a méně intenzivnějšího koukání směrem k podlaze a televizní nápovědě. Ostatně první host na pódiu doktor Ivory J. Benjamin celou svoji prezentaci doslova přečetl! O nějakém očním kontaktu s publikem nemůže být řeč. Schválně si ho pusťte ze záznamu a sledujte.

Moje kritická slova možná zní lehce povýšeně a říkáte si, tak si to běž, Broži, zkusit sám. A máte pravdu. Netroufl bych si na to, ale kdybych neměl na výběr, nebo byl Applem osloven, rozhodně bych se naučil celou řeč nazpaměť. Kdo jiný než Apple by měl mít podobné show totálně nadřené a secvičené, jako v éře Steva Jobse. Kalifornská společnost přeci udává trendy, je to nejhodnotnější firma světa. Proto bych očekával zodpovědný přístup. Rozhodně mají kolem sebe tým odborníků, a to nejen na prezentování. Možná by jim to měl někdo připomenout.

Zpátky k produktům

Kdyby teď můj komentář skončil, patrně byste nabyli dojmu, že se mi Apple Keynote nelíbila. Z pohledu show jsem moc nadšený nebyl, ale představené produkty se mi moc líbí. Jak jsem již uvedl, zlatý hřeb celého večera přišel hned na začátku. Apple Watch čtvrté generace se dočkaly nového designu a tím i rozměrů. Vybírat můžete z velikostí 40 mm a 44 mm. Hodinky jsem sice viděl jen na obrázku a ve videu, ale i tak jsem si je hned zamiloval. Je jasné, že skočím po největší verzi, která nabízí nový rozměr displeje. Podle prvních zahraničních dojmů je rozdíl oproti třetí generaci více než patrný.

Těším se, že po kliknutí na nějakou aplikaci uvidím sice stejné informace jako teď, ale ve větším rozlišení. Zároveň díky představeným ciferníkům, kde se Apple inspiroval u klasických hodinářských firem, například Tissot nebo Fossil, získáme mnohem více komplikací, tedy užitečných zkratek.

Jsem rád, že Apple zachoval zpětnou kompatibilitu všech Watch řemínků. Nikdo z nás by asi dvakrát nejásal, kdybychom své sbírky pásků mohli hodit do koše či prodat. Největší radost jsem měl z inovovaných funkcí měření srdečního tepu. Léčil jsem se s vysokým krevním tlakem a arytmií. Watch 4. generace umí na zápěstí „natočit“ EKG. Bohužel však jen zatím u amerických uživatelů. Tahle funkce je pro nás nedostupná, což mě celkem zklamalo, ale pevně věřím, že se ji v blízké budoucnosti se softwarovou aktualizací dočkáme.

XS Max – nejmenší, největší

Apple představil svůj dosud největší iPhone s velmi podivným názvem. XS označuje nejmenší konfekční velikost, naopak slovo Max evokuje největší rozměry. Domácky říkám, že si pořídím „Maxíka“. Po roce se opět vracím k „pádlu“ a tajně doufám, že budu díky větší obrazovce více produktivní. Je to logické – větší displej, více informací, rychlejší konzumace a práce s obsahem. Myslím si, že mnoha uživatelům může XS Max zcela nahradit iPad. Snadno k němu můžete připojit externí Bluetooth klávesnici a pracovat jak na iPadu Mini.

Tento mini počítač si však Apple nechá náležitě zaplatit. Za největší kapacitu, 512 GB, zaplatíte více než 43 tisíc korun, což je o něco dražší než základní MacBook Pro bez Touch Baru. Tuto kapacitu ocení pravděpodobně jen hardcore uživatelé, kteří na iPhone natáčí 4K video ve velkém objemu. Drtivé většině bohatě postačí 64GB nebo 256GB varianta. Když efektivně používáte iCloud, a máte zapnutou funkci odložit nepoužívané aplikace, s klidem sáhněte po nejmenší variantě.

Společně s XS Max byl představen i menší iPhone XS, který stejně jako jeho větší sourozenec nabízí nový čip A12 Bionic s Neural Enginem. V praxi to znamená, že nové iPhony budou rychlejší, výkonnější a spotřeba energie mnohem menší. Neural Engine je budoucnost, která ovlivňuje celý systém, čemuž Apple na svém představení věnoval velkou pozornost. Nový čip umí lépe pracovat s fotografiemi, aplikacemi, Face ID či Siri.

Velkou novinkou je také podpora pro dvě SIM karty. Apple vyslyšel dlouholetá přání, a tak kromě fyzické karty můžete mít v nových iPhonech i takzvanou eSIM. Ještě větší radost přišla den po Keynote, kdy český operátor T-Mobile oznámil, že bude eSIM podporovat. Právě T-Mobile jako jediný z českých operátorů eSIM dlouhodobě testuje a dle dostupných informací, bude brzy připraven na ostrý provoz. Rozhodně to však nebude již příští týden, kdy se začnou nové iPhony prodávat i u nás.

Nejlevnější iPhone?

Jako poslední byl s velkou pompézností představen iPhone XR, o kterém se rovněž dlouho spekulovalo. Při jeho představení jsem si vzpomněl na fiasko s iPhone 5C, který se bohužel neprodával tak, jak Apple předpokládal. To však neplatí o iPhonu XR, jenž je papírově silnější než loňský iPhone X, kterého Apple bez jediného slova zařízl. Je to logické – kdyby stará desítka existovala, kanibalizovala by novou XR. Obrovským překvapením u XR je nejsilnější čip A12 a Face ID. Čekal bych, že model XR bude osazen starším čipem A11. Apple v tomto místě rozhodně nešetřil.

Naopak k šetření došlo u displeje a šasi. Místo skla a nerezu je XR zabalen do hliníku a OLED displej nahrazen starším LCD. Apple však jasně uvedl, že se jedná o nový Liquid Retina displej, nejvyspělejší LCD displej na trhu. Těšit se tak můžeme na zážitek podobný OLED displeji. Duální fotoaparát pak nahradila jedna čočka, která však parametrově odpovídá novým vlajkovým lodím XS. Co nezvládne jedna kamera, zvládne software. Ten si poradí i s portrétním režimem.

Bude to trhák!

iPhone X je hotový a vyspělý produkt. Kalifornský gigant nám ukázal, jak v následujících letech budou vypadat iPhony a dal najevo, že chce, aby lidé upgradovali ze starších zařízení na nový iPhone XR. Z toho důvodu představil i sexy barevné varianty, které osloví zákazníky napříč věkovými skupinami. Apple sází všechny karty na to, že uživatelé chtějí bezrámečkový design, odemykání pomocí obličeje, super výkonné zařízení a vyspělý fotoaparát, který nahradí kompakty, a nejlépe i zrcadlovku. Myslím si, že se iPhone XR bude velmi dobře prodávat a v říjnu o něj bude velký zájem. Rozhodně větší než o iPhone XS/XS Max.

AirPower? Nevím, o čem to mluvíte…

Všichni jsme čekali, že se Tim Cook nebo někdo jiný zmíní na pódiu o bezdrátové nabíječce AirPower. Chyba lávky. Po bílé podložce se doslova slehla zem. Už ani na oficiálních stránkách o ní nenajdete jedinou zmínku, natož celou fotografii. Ano, jedna tam ještě někde kdesi hluboko v systému stránky u AirPodů je, ale i tak je ticho po pěšině. Apple si evidentně ukousl větší sousto, než původně předpokládali, a nezvládli ukočírovat technologie uvnitř nabíjecí podložky. Pro připomenutí doplňme, že měl v podložce tepat osekaný iOS systém, který měl za úkol přidělovat energii buď iPhonu, Apple Watch nebo AirPodům. Osobně si myslím, že o AirPower už nikdy neuslyšíme. Nebo nejdříve v době, kdy Apple ovládne potřebné technologie a výrobní postupy.

První podzimní prezentace trvala přesně jednu hodinu a čtyřicet sedm minut. Záměrně píšu první, jelikož si myslím, že se v říjnu dočkáme ještě nějaké kratší prezentace nebo aktualizace. Apple úplně vynechal iPady. Spekuluje se také o novinkách v portfoliu MacBooků. Sám jsem se těšil na nový iPad Pro v bezrámečkovém stylu a Face ID. Uvidíme, zda ještě letos něco Apple oznámí. Pořád musíme brát v potaz, že Apple je akciová společnost, která musí vyplácet dividendy. Jejich úlohou je tak být co nejvíce ziskový především v období Vánoc. Proto by další novinky dávaly smysl.

Keynote byla fajn

Mám radost z nových iPhonů a Apple Watch. Z produktového pohledu vše šlape skvěle. Sice nemáme v našem regionu možnost otestovat všechny převratné novinky a funkce, ale i tak máme k dispozici skvělé počítače do kapsy a na naše zápěstí. Důvody k upgradu si každý musí vyhodnotit sám. Pokud máte iPhone 6/7/8 nebo 5S/SE, myslím si, že XR je stvořen pro vás. Early adopter uživatelé a Apple nadšenci pak sáhnou po novinkách s koncovkou XS. Jediné, co zanechává lehkou pachuť na mém jazyku, je prezentace jako taková. Zde má Apple rozhodně co zlepšovat.

Také bych si přál, aby aplikace představené během Keynote spatřily někdy světlo světa. Schválně, zda si vzpomenete na nějakou našlapanou hru, která byla prezentována na Apple Eventu a dočkala se spuštění v obchodě App Store. Pár jich bylo, ale někdy mám pocit, že demo aplikace byly stvořeny jen pro účely Eventu a zviditelnění vývojářů. No uvidíme, zda budeme moct na podzim běhat v podzemí s mečem a zabíjet zombie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *