Siri a její vývoj v lidskou bytost

Napadlo vás někdy, že byste se mohli zamilovat do umělé inteligence, tedy například do osobní asistentky Siri? Přiznám se, že jsem o této bizarní představě již párkrát přemýšlel především v souvislosti s filmem Ona (Her). Theodore Twombly (Joaquin Phoenix) prochází rozvodem a bilancuje svůj život. Jednoho dne si však zakoupí nejnovější operační systém OS1 alias Samantha. Po instalaci si s ním začne povídat nádherný hlas herečky Scarlett Johanssonové, a to je doslova pohádka.

Tento film byl shodou okolností velkou inspirací i pro senior ředitele Alexe Acera, který má v Applu na starosti právě vývoj Siri. Acero pro magazín Wired uvedl, že během promítání zavřel oči a poslouchal ten nádherný hlas. „Bylo to přirozené, lidské a vůbec ne robotické,” říká Acero. Není se tedy vůbec čemu divit, že hlavní protagonista filmu Theodore Twombly k osobní asistence začal postupně cítit něco víc. Najednou měl perfektní vztah, ve který ani nedoufal.

Acero si okamžitě uvědomil, kam musí vývoj Siri v Applu směřovat. Těžko říct, zda Acero viděl film v době uvedení, tedy v roce 2013, nebo naopak až později. Jedno je však jisté. Siri je v nejnovějším operačním systému iOS 11 zcela jiná. Její hlas je mnohem přirozenější a podobá se lidskému. Digitální asistentka mluví plynuleji a rozeznává polodlouhé slabiky.

Schválně jsem si vzal do ruky starší iPhone a spustil Siri. Hlas byl jednoznačně robotický, ať jsem se zeptal na obyčejnou předpověď počasí či na sportovní výsledky. Naopak s iOS 11 je zážitek zcela opačný. Z reproduktoru na mě sice ještě nemluví Scarlett Johanssonová, ale rozhodně mám pocit, že je ke mně vlídnější a prostě se s ní lépe komunikuje.

Siri v iOS 11 neobsahuje nové funkce, a dokonce vám neřekne ani nové vtipy. Rozdílu si však všimnete. Siri mnohem více dbá na pauzy ve větách, prodlužuje slabiky, a i barva hlasu je na jiné úrovni. „Pracovali jsme na tom dlouhé roky,” uvádí Alex Acero z Applu. Siri nově také spadá pod kontrolu Craiga Federighiho, senior viceprezidenta společnosti Apple pro softwarové inženýrství. To naznačuje, že Siri je pro kalifornskou firmu stejně důležitá, jako iOS. Bude to však ještě nějaký čas asi trvat, než se doopravdy zamilujete do svého osobního asistenta, jako hrdina filmu Ona.

Mezi nejdůležitější úkoly Siri patří rozpoznávání vašeho hlasu od ostatních. Podle magazínu Wired je Siri v rozpoznávání hlasu v 95 % úspěšná. Apple zároveň pracuje na tom, aby se překonalo negativní vnímání Siri. Platí totiž pravidlo, že čím více dat Siri má, tím více bude úspěšnější a dokonalejší. To s sebou nese také bezpečnostní problém. Apple však garantuje, že všechna nasbíraná data jsou naprosto anonymní a jsou uložena na bezpečném místě.

Strojové učení

Siri je založená na strojovém učení a dobrým příkladem, jak pochopit tento systém, je prostřednictvím výuky nového jazyka. Tým v nové lokaci nejprve projde již existující databáze místních projevů. Ty se doplní o hlasové talenty, kteří předčítají z knih, novin, časopisů či články na webu. Apple všechny nahrávky přepisuje a detailně identifikuje po fonetické stránce. Každé slovo či věta má mírně odlišnou zvukovou vlnu, kterou analyzují speciální algoritmy Applu. Následně je jakákoliv věta, kterou Siri pronese, sestavena právě na základě těchto algoritmů a obsahuje kompletní předchozí analýzu.

Dalším krokem je sběr dat od samotných uživatelů Apple zařízení. Krásným příkladem je Česká republika. Siri dosud není lokalizovaná, ale bez problémů můžeme diktovat text zprávy v češtině. Každé naše slovo je pečlivě zaznamenáno, a jak jsem již jednou uvedl, anonymně a bezpečně uloženo do datových center Applu. Díky těmto datům a hlasovým výstupům, může Apple připravit plnohodnotnou a ostrou lokalizaci Siri pro daný region.

Budoucnost Siri?

Kalifornská společnost také najímá stovky lidí, kteří přináší další vzorky pro již zaběhnuté algoritmy. Lze tak říct, že s každým písmenkem, slovem, větou, frází je Siri dokonalejší a dokonalejší. Myslím si, že české Siri se rozhodně jednou dočkáme. Čekání je sice dlouhé, ale o to více si ji pak budeme užívat a hlavně vážit. Poslední reklama The Rock x Siri Dominate the Day, ve které si zahrál herec Dwayne Johnson, alias The Rock, nastínila vše, co potřebujeme znát o záměrech Applu se Siri.

Apple sám k reklamě uvedl, že bychom nikdy, a to za žádných okolností, neměli podceňovat, kolik toho Dwayne Johson zvládne se Siri během jediného dne udělat. The Rock skrze jablečnou asistentku objednává taxi (Lyft), kontroluje kalendář, počasí, vytváří připomínky, převádí jednotky během vaření nebo si nechá zobrazit seznam životních cílů.

V žádném případě nejde o nic nového či překvapivého, ale lidé musí nejprve ovládnout triviální věci, aby začali pokládat složitější otázky a komunikace se Siri se více vryla pod kůži. Siri by měla sloužit jako automatizovaný přítel, který vám vyhledá soubory na Macu, pustí hudbu podle vaší nálady a celkově se stylizuje do vašeho života. Siri se v iOS 11 k tomuto stavu více než přibližuje. Je mnohem více aktivní a přítomná napříč systémem. Jablečná asistentka například ví, co hledáte na webu a na základě toho vám umí doporučit zajímavé články.

Siri přitom na rozdíl od konkurence zůstává za zdmi jablečných zařízení. Je jasné, že vývojáře z toho důvodu mnohem více zajímá například konkurence v podobě Alexy od Amazonu. Snadno ji lze integrovat do aplikací a funkcí třetích stran, ale ve výsledku není tak dokonalá, jako Siri. iOS 11 je toho naprostým důkazem. Vždy když budete chtít zkontrolovat pokrok, stačí si jen pustit Siri a kdo ví, třeba si jednou dopřejeme i sex s virtuální asistentkou. O něco podobného se ve virtuálním prostředí přeci pokoušel již v roce 1993 Sylvester Stallone se Sandrou Bullock ve filmu Demolition Man. Rychlý vývoj technologie ukazuje, že nic není nemožné.

Zdroj: Wired

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *