
Apple Music si předplácím téměř celou dobu, co tato služba existuje. Tehdy jsem přecházel od Spotify k Apple Music jen kvůli tomu, že mi přišlo logické mít vše, co jde, u Applu. Až po nějaké době jsem ocenil výhody této platformy. Nejsem sice člověk, který by poslouchal hudbu každý den, ale poslední dobou jí znovu přicházím na chuť.
Apple Music byla spuštěna 30. června 2015 jako odpověď společnosti Apple na rostoucí popularitu streamovacích služeb Spotify, Pandora a dalších. Vznikla na základech služby Beats Music, kterou Apple získal akvizicí společnosti Beats Electronics v roce 2014. Od začátku nabízela širokou hudební knihovnu, možnost stahování skladeb pro poslech offline, kurátory spravované playlisty a internetové rádio Beats 1 (dnes Apple Music 1). Apple také přidal službu přímo do svých zařízení, což jí dalo konkurenční výhodu díky bezproblémové synchronizaci mezi iPhony, iPady, Macy nebo Apple Watch.
Tento článek si můžete přečíst i v plně grafické podobě v PDF formátu.
Apple Music samozřejmě výrazně ovlivnila i hudební průmysl a to tím, že místo nákupů jednotlivých skladeb jsme přesedlali na předplatné. Díky obrovské uživatelské základně Applu se služba rychle stala jedním z hlavních hráčů na trhu. Umělcům a vydavatelstvím nabídla nové zdroje příjmů, zatímco posluchačům poskytla legální, pohodlný a personalizovaný způsob poslechu. Zároveň přispěla k úpadku tradičního prodeje hudby ve formě CD a digitálních stažení, čímž pomohla definovat novou éru digitálního hudebního trhu.
Dnes je to platforma, kde najdete exkluzivní obsah v podobě uvádění tvorby některých umělců přednostně na této platformě, rozhovorů s hvězdami hudebního průmyslu, personalizovanou nabídku playlistů nebo i originálních hudebních stanic Applu. Tato služba si našla mnoho fanoušků, kteří si bez ní už nedokážou představit svůj každodenní život. Apple Music ale není jen o exkluzivním obsahu, je i o menších detailech, které dělají zážitek dokonalejší. Pojďme se na pár z nich podívat.
Proč milujeme Apple Music
Nikdy jsem moc nechápal výhrady, které jsem slyšel od druhých. Vždy jsem tam našel vše, co jsem potřeboval. Apple, který byl a je zaměřený na design, tak doprovází hudbu jednoduchým prostředím s vymazlenými náhledy skladeb. Jen si zkuste pustit nějakou novinku a uvidíte, jak se vám obrazovka roztančí.
V poslední době jsem si oblíbil část Najděte svou náladu, kde nacházím mnoho nového obsahu. Navíc miluju stanice a playlisty, které jsou vytvořené přímo pro mě podle mých preferencí. Ty najdete v agendě Pusťte si – Připraveno pro vás nebo Stanice pro vás. Aby mohl algoritmus lépe doporučovat hudbu, tak je dobré přidávat k hudbě, která se vám líbí, hvězdičky. To je tedy můj první tip. „Krmte“ Apple Music, co to jen jde!
Další tip se týká sdílení. Hudbu můžete samozřejmě sdílet skrze SharePlay, iMessages nebo jiné chatovací platformy. Věděli jste ale, že můžete sdílet nejen písničky, ale i jednotlivé verše? Pokud například najdete pěknou romantickou písničku a chcete ji sdílet se svou polovičkou, tak stačí jen v doplňkovém menu (tři tečky) najít Sdílet text. Pak vyberete verše, které chcete sdílet a odešlete je. Jedinou podmínkou je, že písnička musí mít podporu Lyrics.
Dalším detailem, který mě hodně baví, je, že se stačí telefonem přiblížit k HomePodu, a on začne automaticky přehrávat skladbu. Je to rozhodně jednodušší než to dělat přes menu na displeji iPhonu. Pokud například přicházíte domů a chcete si přepnout hudbu ze sluchátek do HomePodu, tak je toto osvědčená cesta.
Tip, o kterém jsem sám nevěděl, je vyhledávání podle slov textu. Když do vyhledávání v aplikaci Hudba dáte několik slov z textu písně, tak vám aplikace ukáže veškeré shody, které má v databázi. Konečně na to přestanu používat Google!
No a na závěr snad to nejlepší. Pokud plánujete nějakou párty, tak zbystřete. Vy si totiž můžete skrze SharePlay poskládat písničky na přání velmi jednoduchým způsobem. Dejme tomu, že vám hraje hudba skrze HomePody doma a někdo z hostů by rád přidal do pořadí několik svých písniček. Na svém iPhonu v dolní části obrazovky najdete uprostřed ikonku HomePodu a v druhé polovině ikony naleznete SharePlay. Klikněte na to, a otevře se vám menu s kódem QR. Ten může druhá strana naskenovat a to i v případě, že nemá předplatné Apple Music! Musí mít jen iOS 18 a zapnutý Bluetooth. Takto se může přidat až 32 osob. Díky této funkci si můžete užívat společného poslechu hudby na HomePodu, Apple TV, reproduktorech s Bluetooth nebo v autě.
Projděte si Nastavení
Pokud jste ještě nikdy nezavítali do Nastavení – Aplikace – Hudba, tak byste to rozhodně měli udělat teď. Najdete tam mnoho užitečného nastavení. Například Kvalita zvuku. Apple Music totiž podporuje Bezztrátový zvuk, ale musíte si ho zapnout. Můžete si tam nastavit i kolik času má aplikace dát mezi jednotlivé písně – to je nastavení Prolnutí skladeb. Můžete si tam zkontrolovat i Ekvalizér nebo nastavení Dolby Atmos.
Pokud nemáte neomezený přístup k internetu, tak si tam můžete jednoduše spravovat úložiště, nastavit optimalizaci, nebo si tam například vypnout již dříve zmíněné Animované grafiky. Díky tomu můžete nějaká ta data ušetřit.
Závěr
Hudba je více nebo méně zastoupena v životě každého z nás. Apple Music svádí boj mezi konkurencí velmi statečně a věřím, že u mnohých našich čtenářů vyhrála. Proto jsem se vyvaroval banálního vysvětlování základních principů a snažil jsem se vám ukázat něco nového, něco méně známého. Doufám, že si i díky tomu budete ještě více užívat poslech hudby!
Ani nechápu, proč bych na iPhonu používal cokoli jiného, a kdyby už čistě náhodou ano, tak by to pravděpodobně byla Youtube Music, protože ji mám jako součást Youtube Premium, ale nepoužívám.