Stejně jako náš magazín, tak i iOS se dočkal velmi zajímavých novinek. Někteří z vás možná nikdy nezažili desetinovou verzi aktualizace tak nabitou novinkami jako je právě iOS 17.4. Některým funkcím se budeme věnovat blíže v jednotlivých článcích. V tomto se chci podívat krátce na všechny novinky, které si pro nás Cupertino nachystalo, ať už budou v Česku podporované či nikoli.
iOS 17.4 je třaskavé téma. Nechci do toho zatahovat politiku, ale nařízení Evropské unie ovlivňující fungování Applu či jiných technologických gigantů ze zámoří jsou čím dál viditelnější. Nejdřív tu bylo nařízení ohledně konektorů. Teď se Apple musel vyjádřit k otázce App Storu, aplikací a „monopolního postavení“. Nemusíme hodnotit kroky obou stran, i když to připomíná přísloví o koze a vlkovi. iOS 17.4 je skutečností a pro mnohé fanoušky kalifornského nakousnutého jablka je tato aktualizace velmi vítaná. Co jsou ty největší novinky?
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
Novinky v App Store
Asi nejvýraznější novinky jsou v App Storu. Ten se musel změnit na základě Aktu o digitálních trzích. Apple vydal tiskovou zprávu, ve které nás informoval o novinkách, které se budou zavádět. Samozřejmě se to Applu nelíbí, tak jak to je vidět z vyjádření Phila Schillera.
Není se čemu divit. Apple se pyšní svou bezpečností, která byla mnohdy až přehnaná. Dá se říct, že se za ty roky, co je App Store na světě, nestalo nic tak vážného, abychom pochybovali o aplikacích v tomto obchodě. Teď to ale bude jinak!
První novinkou je možnost instalace aplikací skrze alternativní obchody. To už můžete znát ze světa Macu. Apple přizpůsobí nástroje pro vývojáře tak, aby mohli nabízet svoje aplikace na iOS i skrze již zavedené obchody aplikací nebo přímo přes své vlastní. Apple jim to ale nedá jen tak. Zavádí novinky jako Notářské ověření aplikací pro iOS, Listy s informacemi o instalaci aplikací, Autorizace vývojářů obchodů s aplikacemi a Dodatečnou ochranu proti malwaru.
Zjednodušeně to pro vás znamená to, že aplikaci ověří nejen systém Applu, ale i člověk, dostanete přehledný popis aplikace, včetně informací o vývojáři a rizicích, a samozřejmě i novou vrstvu pro vyhledávání škodlivého malwaru. Apple ale upozorňuje, že jeho dohled nad aplikacemi nebude dostačující, takže je jen na vás, komu budete důvěřovat.
Další novinky se týkají platebních služeb. Pro nás uživatele to znamená, že budeme moci platit skrze externí webové stránky vývojářů. S tímto odvětvím souvisí i novinky v provizích Applu z provedených obchodů. Nově vývojáři budou platit dvě kategorie provizí: 10 a 17 procent. Pokud bude platba provedena přes App Store, bude si Apple dodatečně účtovat 3% poplatek. Vývojář bude mít ale možnost vás odkázat na externí webovou stránku, kde budete moci skrze platební bránu zaplatit bez poplatku Applu. A poslední novinkou u platebních služeb je Základní poplatek za technologii. To znamená, že „aplikace pro iOS nabízené ke stažení v App Storu a/nebo v alternativních obchodech s aplikacemi budou podléhat poplatku EUR 0,50 za každou první instalaci v daném roce nad hranici 1 milionu instalací.“
A v neposlední řadě je tu možnost hraní her skrze cloudové služby jako jsou Xbox Cloud Gaming nebo NVIDIA GeForce NOW. To jistě potěší ty z vás, kdo rádi hrajete hry a nechcete být omezováni platformou. Apple dříve povoloval hraní her přes cloud pouze skrze Safari, nově budou moci být do App Storu zařazeny aplikace, které se budou na cloudové hraní přímo specializovat.
Další novinky
Další novinky jsou neméně zajímavé. První, kterou bych zmínil, je Přepis zvuku v aplikaci Podcasty. Pokud používáte Spotify nebo Apple Music, tak tuto funkci jistě důvěrně znáte. Stejně jako v těchto aplikacích, tak i v Podcastech si budete moci přímo na svém displeji zapnout přepis toho, co moderátor podcastu říká.
Další dvě novinky se týkají větší bezpečnosti. První je pod názvem PQ3, což je nový protokol proti „vysoce sofistikovaným kvantovým útokům“. Tato ochrana bude implementována do aplikace iMessage.
Druhou novinkou je Stolen Device Protection, které jsme se již věnovali dříve. Nově bude iPhone požadovat ověření Face ID, pokud se bude chtít někdo dostat k citlivým informacím ve vašem telefonu a to zvláště, pokud bude telefon jinde než na místech, kde se pravidelně nachází.
Aby toho nebylo málo, tak se můžeme zmínit také o tom, co se Česka tolik netýká. Touto novinkou je například Generativní vytváření virtuálních karet Apple Cash. Co se vás může dotknout, je to, že Siri bude nově moci číst zprávy i v jiném jazyce než je ten primární nastavený. Pokud komunikujete ve dvou či více jazycích, tak se vám to bude hodit. Siri navíc nebude potřebovat vaše schválení pro odeslání nadiktované zprávy.
Jistě vás potěší i nová Živá aktivita pro Stopky! A pokud budete mít auto podporující novou generaci CarPlay, tak se dočkáte dalších novinek.
Závěr
Já osobně to beru tak, že se pro mě nic nemění. A jsem rád, že pro ty, kteří to chtějí nebo potřebují, se App Store někam posunul. Stejně nepoužívám žádné aplikace, které by teď hned začaly využívat alternativní obchody nebo platební systémy a už vůbec nebudu stahovat nic mimo App Store. A jaké jsou vaše dojmy z iOS 17.4?
Tohle je docela zajímavé téma, protože jestli jsem to pochopil správně, tak se to vlastně celé týká výhradně iPhonů, kde jsem nikdy podobnou potřebu neměl a nemám. Naopak na iPadu bych docela uvítal aby by otevřenější po vzoru MacBooků. Protože tablet zkrátka a dobře se dá používat buď jako tablet, nebo s dodatečným příslušenstvím i jako počítač. Ale ne v současném stavu iPadOS.
Přesně tak. V nařízení EU se o iPadu nic nepsalo, tak to neudělali. Je to asi taková malá pomsta ze strany Applu 😀