Představení nových iPhonů je pro Apple fanoušky každoročním svátkem. Velká událost je to samozřejmě i pro Apple, protože iPhony stále tvoří téměř polovinu všech příjmů. Není tak čas na chyby, je čas zářit. Jak uvedl Apple ve své pozvánce: „Iťs glowtime.“
Nemusíte se bát, že bych tady nabíhal na „zaručené informace“ ze světa rumorů. Mám téměř až škodolibou radost z toho, když se rumoristi s něčím netrefí. Tak jako třeba se samotnou pozvánkou na keynote. Ještě těsně před oficiální pozvánkou kolovaly zprávy, že keynote bude v úterý 10. září. Těsně vedle. Představení nových iPhonů proběhne v pondělí 9. září.
Tento článek si můžete přečíst i v PDF formátu.
U termínu se na chvíli zastavíme. Ve světě Applu existují dvě jistoty – WWDC proběhne na začátku června a představení iPhonů a Apple Watch na začátku září. Vše ostatní je zcela nahodilé bez pravidelného opakování. I tak jsme se dočkali mírného vychýlení z normy. Zatímco hlavní keynote na WWDC je vždy logicky v pondělí, jelikož tato keynote startuje program celého týdne, tak představování iPhonů bývalo tradičně v úterý. Pravděpodobně proto se rumoristé letos netrefili. Apple v roce 2012 přesunul zveřejňování nových iPhonů na září a od té doby ani jedna keynote nebyla v pondělí.
It’s glowtime
Z hledání skrytého významu v pozvánkách na keynote je už téměř samostatná disciplína. Loňská představení iPhonů neslo heslo „Wonderlust“. Nikdo nevěděl, na co tím Apple naráží, a asi to nikdo nepochopil ani po zhlédnutí keynote. Tentokrát dal Apple naprosto zjevnou nápovědu, která odkazuje na Apple Intelligence. Osobně mě toto zjištění naplňuje obavou než nadšením. Ne nutně kvůli tomu, že zatím veřejně nedošlo k žádnému posunu ve sporu Applu s EU a stále to vypadá, že Apple Intelligence v Evropské unii nebude k dispozici. To ale předbíhám. Odkaz na Apple Intelligence je zvláštním tahem, pokud se tedy ukáže být pravdivým a Apple nás jen netahá za nos. Tato keynote má být, a historicky byla, o představení nového hardwaru. Na softwarové novinky a bomby je tu WWDC. I kdyby softwarová novinka dávala smysl jako hlavní lákadlo, tak Apple již Apple Intelligence představil. Jsem tedy hodně zvědav, jak to Apple marketingově a komunikačně pojme. Nechme se překvapit.
iPhony, Apple Watch a něco dalšího?
Loňská zářijová keynote přinesla velmi přímočarý scénář. Úvodní klip vyzdvihoval monitorování zdraví na Apple Watch a ve videu byly příběhy lidí, kterým Apple Watch zachránily život. Následně už Tim Cook v rychlosti připomněl, že Apple v červnu vydal nové Mac Studio a Mac Pro a také představil nové 15″ MacBooky Air. Následovalo připomenutí prezentace Vision Pro na WWDC. A to je vše z kategorií mimo iPhony a Apple Watch. Prezentaci nových produktů odstartovaly Apple Watch Series 9 následovány Apple Watch Ultra. Po hodinkách přišly na řadu iPhone 15 a iPhone 15 Pro. Více se do téměř půldruhé hodiny dlouhé keynote nevešlo.
Bude to tak i letos? Téměř vše je u Applu nepředvídatelné, a tak je zcela možné, že se dočkáme velmi podobného scénáře. Nebo se podaří prosadit tam i něco dalšího. Nemyslím si, že by Apple rozmělňoval pozornost z iPhonů na nějakou úplně novou kategorii produktů, jako je chytrý prsten. Nicméně ve frontě má celou řadu produktů, které by si zasloužily nové vydání v čele s AirPody.
Vzhledem k nepravidelným cyklům aktualizací všech produktů s výjimkou iPhonů a Apple Watch stojí před Applem každý rok výzva v podobě sestavení harmonogramu zveřejnění nových produktů. Nechá si Apple zářijovou keynote výhradně na iPhony a Apple Watch a vše ostatní, co chce letos ještě vydat, si nechá na další keynote v říjnu nebo listopadu? K tomu si Apple musí zodpovědět, které aktualizace si zaslouží místo a čas v keynote, a které provede pouhou tiskovou zprávou a samostatným videem na YouTube.
Palčivé otázky
V současné chvíli existuje několik otázek, na které by Apple během nadcházející keynote mohl nebo měl odpovědět. Pamatujete si na loňskou taškařici se dočasným zákazem prodejů Apple Watch ve Spojených státech? Právní spor Applu s Masimem ohledně patentu na monitorování okysličení krve se alespoň podle veřejných informací neposunul ani o krok. Zákaz prodeje Apple Watch trval pouze několik dní a v současné době noví uživatelé Apple Watch nemají k dispozici funkci na měření okysličení krve, přestože senzor je stále uvnitř Apple Watch. Apple tuto funkci pouze softwarově vypnul pro uživatele na území Spojených států. Jelikož tato kauza kulminovala během Vánoc, tak se očekávalo, že do zářijového představení nových Apple Watch budeme znát rozuzlení tohoto sporu. To se ovšem nestalo. Jak se s tím Apple popere hardwarově, a také komunikačně? Bude stejný senzor i v nových Apple Watch? Oznámí Tim Cook, že se podařilo spor vyřešit a lokální blokování funkce již nebude potřeba? Nebo budou dělat během keynote mrtvého brouka a tuto funkci zkrátka vůbec nezmíní a vše běží jako dosud? Uvidíme. Nás v Evropě se současný stav nedotýká a funkce je pro uživatele k dispozici. Jde asi o jedinou funkci v celém Apple ekosystému, která je dostupná jen uživatelům mimo Spojené státy.
Další palčivou otázkou je stav sporu Applu s EU. Pravidla a postihy u DMA jsou přísné a Apple minimálně navenek působí velmi obezřetným dojmem. Podle mého názoru dvě největší pecky z WWDC byly Apple Intelligence a iPhone mirroring na Macu. Apple se od WWDC nechal slyšet, že momentálně ani jednu funkci neplánuje v Evropské unii vydat a vinu dává právě DMA. Dočkáme se nějaké informace během keynote? Zvlášť umožnění iPhone mirroringu by mi udělalo asi větší radost než jakákoliv novinka v iPhonu 16 Pro.
Jak Apple oslaví desáté výročí Apple Watch? iPhone X přinesl asi nejdramatičtější změnu od první generace a byl to přelomový moment. Dočkáme se něčeho podobného také s Apple Watch X? Bylo by pravděpodobně zklamáním, kdyby Apple nenapodobil úspěšný scénář také u hodinek. Řekl bych, že se Apple Watch nachází v podobné situaci jako iPhone před uvedením iPhonu X. Series 9 se zásadně neliší od Series 8 a vlastně ani od Series 7. Poslední dobou jsou updaty Apple Watch pouze velmi kosmetické. Apple Watch X by mohly být vzpruhou v tomto segmentu.
Během loňského představení Apple Watch Series 9 přichystal výrobce reklamu, ve které si zahrál také Tim Cook. Apple se zpovídal matce přírodě, kterou ztělesnila Octavia Spencer (na Apple TV+ ji můžete znát ze seriálu Truth Be Told). Apple se pochlubil tím, že místo kůže bude ve svých krytech a dalším příslušenství používat vlastní materiál pod názvem FineWoven. Poměrně kontroverzní reklama přinesla také kontroverzi v tomto materiálu. Uživatelé si stěžují na rychlé opotřebení a jsem zvědavý, jestli na keynote zazní nějaká aktualizace ohledně tohoto materiálu. Návrat ke kůži bych vyloučil, ale současný stav je podle mě také značně nevyhovující a někdo by se nebál označit to za ostudu Applu.
Vytáhne Apple další reklamu, ve které se objeví Tim Cook? Dobře, to asi není palčivá otázka, ale po všech jeho výstupech v minulosti se o těchto spotech vehementně mluví.
Sledujte keynote s námi
Apple keynote je pro fanoušky svátkem a pro tu zářijovou to platí dvojnásob. Uvedení nových iPhonů a Apple Watch můžete sledovat v naší společnosti. Na 9. 9. od 18:30 chystáme náš tradiční livestream, ve kterém se můžete těšit na živý komentář v češtině. Kromě komentáře vás čekají i soutěže a drobná překvapení. Těšíme se na společné prožití super akce.