reMarkable 2 – konečně soustředění

reMarkable 2

O tomhle zařízení jsem snil dlouho. Přesně si pamatuji, jak zhruba před třemi lety jsem viděl první generaci. Už tehdy to bylo fajn zařízení a zajímavá zkušenost. V loňském roce pak finišovala tradiční kampaň na generaci druhou. Věděl jsem, že musím reMarkable 2 vyzkoušet. Ještě více mě pak motivovala zkušenost Marka Hajna, který ho rovněž používá. Je to jen další zařízení nebo vám opravdu změní život, jak hlásají marketingové kampaně?

Než se pustím do rozboru a úvah nad samotným reMarkable 2, je jako vždy potřeba lehké pozadí. Nejčastější otázka: „Proč chceš používat další tablet, když máš iPad? A co Onyx nebo Kindle? Nebude toho už moc?“ Nebude. K reMarkable 2 je potřeba přistupovat jinak. Myslet jinak!

Zapomeňte na folie

Hodně lidí píše své poznámky na iPadu. Čím dál více uživatelů také používá nějakou speciální fólii. Dodnes si pamatuji na úplně první generaci fólie PaperLike, která mi dorazila přímo od zakladatele z Německa. Tehdy jsem ještě používal první generaci velkého iPadu Pro. Bylo to fajn, ale nebylo to ono. Hodně to „kazilo“ displej a psaní nebylo „jako na papíře“.

reMarkable 2

Další generace jsou o poznání lepší, ale stále to není ono. Pořád je to sklo a iPad. Tohle všechno bych asi i pominul, ale pro mě je zcela zásadní jiná věc – soustředění. Vždy, když vezmu do ruky iPad, a i když zapnu všechny režimy Nerušit (nově Soustředění), tak se nikdy pořádně nesoustředím. Vím, že tam mám rozdělanou práci, notifikace, že bych mohl dokoukat další film či seriál, prostě stále mě něco ruší.

Soustředění

Přitom chci jen sedět, přemýšlet a dávat si dohromady důležité poznámky, věci nebo si psát deník. Na iPadu mi to prostě nejde. Naopak velmi dobře na iPadu čtu PDF, učím se angličtinu nebo konzumuji jakýkoliv jiný obsah. iPad je pro mě stále více počítač. Oproti tomu reMarkable 2 sice vypadá jako další tablet, ale není to tablet. Je to moderní „sešit“, který se přizpůsobí vašim požadavkům.

Pokud pozorně sledujete a čtete všechny články, tak jistě víte, že jsem jednu dobu hodně používal papírový sešit a metodu Focus v kombinaci s metodou Bullet Journal. Objevil jsem znovu kouzlo psaní na papír. Opakovaně jsem se to zkoušel přenést do iPadu, ale bez většího úspěchu.

Buď papír nebo reMarkable 2

Také jsem zkoušel psát na tabletech Onyx, především pak modelu Note Air, který má stylus. Funguje to, ale zase to není ono. Pro mě je Onyx více čtečka knih, než zařízení na psaní a vlastní myšlenky. Věděl jsem, že buď se vrátím zase k papíru a notebooku Focus nebo zkusím reMarkable 2. Mnoho lidí mi tvrdilo, že na ručně psané poznámky v digitální podobě, neexistuje nic lepšího. Zkusil jsem to a nelituji. Musím dát všem za pravdu.

reMarkable 2

reMarkable 2 je opravdu výjimečné zařízení. Už od prvního zapnutí mě neskutečně baví a mám ho stále s sebou. Je to moje offline útočiště, kde jsem sám se svými myšlenkami. Nic jiného. Žádné notifikace, hovory, zprávy, sociální sítě nebo jiné aplikace. Já, reMarkable a pero.

Filozofie použití

Celý operační systém reMarkable 2 je velmi jednoduchý a prostý, což moc oceňuji. V zásadě stačí si na webu udělat bezplatný účet, abyste se ke svým dokumentům případně dostali i v aplikaci pro iPhone, macOS nebo na webu. reMarkable totiž podporuje synchronizaci skrze WiFi. Když potřebuji, snadno a rychle se ke všem dokumentům dostanu a mohu s nimi dál pracovat. Zatím jsem to však v praxi moc nepotřeboval, vysvětlím.

reMarkable 2 je velmi jednoduchý. Na jedné straně je nabíjecí zdířka USB-C a na straně druhé zapínací tlačítko. Nabitý reMarkable 2 vydrží týdny. Zatím jsem ho nabíjel jen dvakrát, opravdu. Přitom ho používám každý den, vedu si na něm úkoly, poznámky, kreslím myšlenkové mapy a snažím se psát deník.

Jednoduché menu

Po spuštění vidíte hlavní menu, kde si vytvoříte složky (sešity) nebo si sem importujete PDF či ePub. reMarkable aktuálně podporuje jen tyto dva formáty, nic jiného. Z počátku se mi to zdálo omezující, teď to naopak vítám. Méně je prostě více. Je to efektivnější, více se soustředím na výsledek a proces.

Nejprve jsem se zamyslel nad tím, co všechno dělám – od osobního života až po ten pracovní. Dle toho jsem si vytvořil složky – Osobní, Sociální sítě, iPure, iLumio, YouTube, Spolupráce, ToDo, Deník atd. Prostě jsem svou osobu rozdělil na složky. Do nich jsem pak vytvořil specifické sešity pomocí šablon. Na výběr jich je více než dost, záleží jen na tom, co potřebujete – čistý list papíru, linkovaný, čtverečkovaný, geometrické tvary, to do list nebo kalendář. Každý sešit může být jiný.

reMarkable 2

V některých sešitech a složkách prostě jen píšu, někde si kreslím, něco mám na rychlé poznámky. Ostatně k tomu slouží Quick Sheet, tedy prostě jen rychlá poznámka, kterou následně můžete roztřídit.

Vhodný pro kterýkoliv operační systém

Workflow je následující. Myslím si, že reMarkable 2 se skvěle kombinuje s iPadem, iPhonem i Macem. Je to sešit a tak k němu přistupuji. Jakmile vím, že musím něco udělat, otevřu si složku ToDo, aktuální měsíc a napíšu si to tam do příslušné kolonky. Když mám nějakou skvělou myšlenku okolo spolupráce, udělám to samé, jen v jiném sešitu. Každý večer se snažím psát deník. Nejde o to psát, co jsem dělal, ale spíše hlubší nápady, emoce, vize… Prostě osobní věci.

Mám také složku INBOX a v ní sešit Bullet Journal. Z klasického Kalendáře od Applu si sem přepisuji nejdůležitější schůzky v rámci daného týdne či jiné události. Tímto způsobem bych mohl pokračovat. Prostě osoba Filip Brož rozdělená do sešitů a v průběhu dne se věnuji jednotlivým činnostem, které jsou potřeba – redakce iPure, náměty na články, videa, nové projekty, běžecký deník, skici atd.

Většinou pracuji na iPadu nebo Macu a vedle toho mám položený reMarkable 2. Když je potřeba, jen vezmu tužku, probudím reMarkable a píšu. Pak se zase vrátím k počítači. Díky tomu je reMarkable 2 vhodný pro jakýkoliv operační systém, který používáte. Je jedno zda preferujete Apple, Android nebo Windows.

A co to psaní?

Zatím popisuji jen samotný reMarkable a své workflow, přitom jsem nezmínil to podstatné. Jaké je to psaní? Jedno slovo? Bomba! Je to snad lepší, než papír. Má to odezvu, sklon, šustí jako papír, drhne jako papír a přitom to není papír. Naprosto přirozeně tvrdím, že nic lepšího neexistuje. Pokud máte rádi papírové poznámky, tohle je nejlepší alternativní (digitální) cesta. Tečka!

Na výběr přitom máte dvě tužky – bílou a černou. To zní logicky, ale jaký je rozdíl. Bílá je základní, tedy prostě tužka, se kterou píšete. Černá je o něco těžší, což mě osobně přijde vhod a lépe se drží. Hlavní výhodou té černé je guma, tedy jakmile otočím tužku a přejedu po displeji, funguje jako guma. Fajn vychytávka.

reMarkable 2

Ať spustíte jakýkoliv sešit, vždy vás přivítá stejné prostředí. Můžete měnit vzhled stran, pracovat ve vrstvách, máte na výběr různé nástroje, tužky, štětce a jejich další nastavení, nebo si můžete své ručně psané poznámky převést do digitální podoby, a to včetně češtiny. Stačí být připojen na WiFi a jakmile kliknete na Odeslat e-mailem a konvertovat, tak se vám váš „škrabopis“ promění do digitální podoby. Efektivní na firemní nebo jiné porady.

A co knihy?

Jak už jsem zmiňoval, reMarkable 2 podporuje PDF a ePub. Do nich si můžete libovolně psát, čmárat a zvýrazňovat. Stačí je jen skrze svůj účet a aplikaci pro macOS poslat do svého zařízení. Pokud používáte prohlížeč Chrome, můžete si dokonce nainstalovat rozšíření, kdy se vám jakákoliv webová stránka (článek) odešle do reMarkable k pozdějšímu přečtení. Opět ideální na nějaké poznámky, editace či dlouhodobější práci.

Díky reMarkable si můžete do knih kreslit a psát, jak je potřeba. Vše pak můžete dál odesílat či sdílet. Stále mě baví anglické audiokniky od Audible. Často čtu knihu (ePub) na reMarkable a do toho poslouchám audio. Nejlepší věc, co můžete udělat pro zlepšení své angličtiny či jiného jazyka. Ty nejlepší články, ke kterým se chci vracet, si ukládám do složky Articles a čtu si.

Lehké a přenosné zařízení

reMarkable 2 je opravdu lehké a velmi přenosné zařízení. Váží 403 gramů a má 10,3″ displej (bez barev). Pero nemusíte nijak párovat nebo nabíjet. Naopak ho lze magneticky přichytit k tělu reMarkable. Rozhraní je pouze v angličtině, avšak, jak jsem uvedl, konverze poznámek podporuje češtinu.

reMarkable 2 je také skvělé zařízení pro všechny designéry a kreativní lidi. Pokud rádi kreslíte nebo skicujete, budete nadšeni. Skrze reMarkable 2 lze dokonce prezentovat. Tablet můžete připojit pomocí WiFi na projektor a předvést své výtvory světu.

Zbavte se papíru

Díky reMarkable 2 se jednoduše zbavíte papíru, uděláte si pořádek v osobním i pracovním životě a vše budete mít na jednom místě – kdykoliv a kdekoliv. Osobně jsem nadmíru spokojen a myslím si, že už nemusím hledat dál. Tohle je moje konečná stanice v oblasti osobních poznámek, úkolů a života.

reMarkable 2 nekoupíte v obchodě ani na českých e-shopech. Prodává se jen na oficiálních stránkách, avšak doba dodání je maximálně osm pracovních dní. Kromě reMarkable 2 si vyberete tužku (černou nebo bílou) a doporučuji nějakou ochranu – buď kožené folio pouzdro nebo praktický sleeve se slotem na tužku. Záleží, co vám více vyhovuje a jak chcete reMarkable 2 používat. Mě osobně více vyhovuje Folio – tedy zavírací booklet, kde je reMarkable chráněn. Sleeve také není špatný, pokud chcete používat čistý reMarkable, který se v ruce drží opravdu hezky. Sotva to cítíte.

Asi je patrné, že jsem nadšený a reMarkable 2 mohu jen doporučit. Žádné notifikace, speciální aplikace, jen psaní a já. Soustředění, efektivita a četba. Zjistil jsem, že zatím ani nemám potřebu nikam nic posílat nebo vytahovat data skrze aplikaci na iPhonu. Když však budu chtít, není to problém.

Je to jednoduché. Pokud rádi píšete na papír, reMarkable 2 je zařízení pro vás. Pokud je vám to jedno a máte raději klasické aplikace, zůstaňte u iPadu, iPhonu a tradičních postupů. Ručně psané poznámky mají své kouzlo a i díky tomu mám pocit, že si více pamatuji. Je to proces. Offline proces, kde mám čas přemýšlet. Rozhodnutí je na vás.

1 komentář

  1. Jak dlouho se Vám Remarkable nabíjí? Mě třeba jeden celý den. A nevydrží týdny. Mám ho v práci místo bloku. díky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *