Dočkal jsem se. Koukám na velkou černou placku před sebou a píšu tyto řádky. Mluvím tady o novém 12,9″ iPadu Pro s procesorem M1. Raketová bestie, která toho možná na první pohled nenabízí až tolik, ale přinejmenším ukazuje, jak bude vypadat budoucnost v ovocné společnosti. Nebo se mýlím? Máte pocit, že na WWDC a v iPadOS 15 není v kontextu čipu M1 nic nového pro iPad Pro?
Více než dva týdny po vývojářské konferenci WWDC se může zdát, že nemá smysl kupovat nový iPad Pro s čipem M1. Vždyť Apple pro „profesionály“ vůbec nic nepředstavil? Alespoň takhle mluví zarytí fanoušci. Musím jim dát za pravdu. Také jsem čekal více. Otázka je, zda za to může pandemie nebo změna rétoriky Applu. Ještě před dvěma lety jsme mohli slyšet, že budoucnost je v iPadech. Zahoďte Mac! Nyní nás lehce tlačí: „Kupte si vše, vždyť je to super.“
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
Dvě odlišná zařízení
Apple zřejmě musel někde narazit. Tipuji to na korporátní a byznys sféru, kde stále více a více frčí macOS, zvlášť nové MacBooky Air s čipem M1. iPad pro mnoho lidí znamená změnu myšlení – dělat věci jinak. A proč bych to dělal, když jsem spokojen? Proč kupovat zvlášť iPad Pro, klávesnici a Apple Pencil, když mohu mít vše v jednom a za ještě nižší cenu. Argumenty jsou jasné, ale stále si stojím za tím, a to zdůrazňuji, že Mac a iPad jsou dvě odlišná zařízení! Skvěle se doplňují, ale mohou fungovat i jeden bez druhého.
Všichni víte, jak moc mám rád iPady. Považuji se za „iPad only“ uživatele, ač funguji i na macOS. iPad mi však byl vždy blíž. Je to mé oblíbené zařízení. Je to moje kouzelná placička, bez které nejdu ven. A tahle černá plocha mi je aktuálně ještě blíž, protože jsem se dočkal upgradu.
Design je stejný
Z hlediska designu se toho moc nestalo. Dosud jsem používal model z roku 2018, který byl pro iPad zlomový – bezrámečkový styl, Face ID a nové tělo. V tom Apple pokračuje a podle mě ještě chvíli i bude, dokud nesjednotí celé portfolio iPadů. Nový iPad Pro je akorát o pár gramů těžší. Jinak je vše při starém.
Stále nedám u profesionálního iPadu dopustit na verzi cellular s úložištěm 256 GB, které mi bohatě dostačuje. Stačí, když používáte cloudové služby a máte zapnutou funkci Odložit nepoužívané aplikace. Ještě jsem ho nestihl zaplnit, a to mám nainstalovaných pár desítek her, přes 40 tisíc fotek a dva tisíce videí.
Vítej Thunderbolte!
Z hlediska výbavy nesmím opomenout port USB-C, pardon Thunderbolt, s přenosovou rychlostí 40 Gb/s. Rychlosti jsem si všiml hned při prvním připojení SSD a karty microSD při stahování fotek. Sotva jsem se otočil a fotky byly naimportované v plné palbě v Lightroomu. To samé připojení disku SSD v kombinaci s LumaFusion. Tohle se povedlo a iPad to potřeboval jako sůl.
V kombinaci s iPadOS 15 také konečně v Souborech vidím progress bar, tedy když začnete něco kopírovat či přenášet, tak vidíte, jak rychle to (ne)jede. Další drobnost, která sice zní malicherně, ale pro praktický život s iPadem je nepostradatelná. Škoda jen těch monitorů a podpory ze strany Applu. To se moc nepovedlo. Všichni jsme očekávali, že s tím Apple něco udělá, ale třeba se dočkáme v dalších verzích iPadOS.
Displej lepší než vaše televize
Pojďme rovnou na to nejlepší. Displej Liquid Retina XDR. Souvisle udrží 1 000 nitů po celé ploše a ve špičce dosáhne jasu až 1 600 nitů. Rozsah P3, True Tone a ProMotion. Více než 10 tisíc mini-LED a více než 2 500 lokálních zón tlumení. Konec specifikací, ten displej je prostě ohromující.
Už na zamčené obrazovce a tapetě můžete obdivovat rozdíl. Když si vedle sebe dáte předchozí model, je to prostě vidět. Tečka! Černá je černá, barvy jsou kontrastnější, film je hezčí. Zkuste si pustit anime či sci-fi. Je to neskutečná galaxie, na kterou se budete chtít koukat, zvlášť v kombinaci s filmy z iTunes Store v kvalitě 4K s podporu Dolby Atmos. K tomu si nasaďte AirPods Max a budete jak v kině IMAX.
Tohle se Applu vážně povedlo. Pokud jste fotograf, budete jásat, jako profesionální fotograf Štěpán Černý alias blackartcz, který fotí pro českou fotbalovou reprezentaci, zápasy MMA nebo slavný Dakar.
„Velký displej je super. Před pár dny jsem vyměnil nový 12,9″ iPad Pro za 11″ a lituji, že jsem to neudělal dříve. Na fotky je to mnohem přehlednější a ta černá nemá chybu,“ shoduje se se mnou Štěpán.
Ten vnímá i rychlejší odezvu při práci s fotkami v Lightroomu. „Když kreslím masky nebo dělám lokální úpravy ve fotkách, iPad s M1 je viditelně rychlejší než předchozí model. Myslím si však, že tím to nekončí. Doufám, že Lightroom vyladí své funkce ještě více ruku v ruce s procesorem M1. Těším se.“ dodal Štěpán.
M1. Budoucnost nebo zbytečnost?
Jak už uvedl Štěpán, v drobných detailech se aplikace dle přizpůsobení, chovají s čipem M1 lépe, než v „áčkových“ variantách. Stále je to však málo a na WWDC jsme čekali profesionální aplikace, ať už Final Cut Pro nebo cokoliv jiného. Zatím jsme se nedočkali, což však Applu nebrání to kdykoliv změnit a udělat zvláštní event nebo tichý update. Nebylo by to poprvé.
Možná si nás Apple jen testuje a stali jsme se veřejnými testery za své peníze. Čip M1, který je v iPadu, je zcela totožný jako ten v Macu. Pokud si jako Honza připlatíte za terabytovou (1 a 2) variantu, dostanete luxusních 16 GB RAM. V praxi však aplikace využívají maximálně 5 GB RAM. Pro kontext, můj model, stejně jako všechny ostatní vyjma terabytových, má 8 GB RAM.
Když budu upřímný, tak zatím nevidím žádný wow efekt. Ano, RAW se v Pixelmator Photo při automatických úpravách skrze umělou inteligenci a strojové učení ML Super Resolution exportuje rychlostí blesku, ale rozdíl je v řádech sekund. Nic dramatického. To samé u exportu videa v LumaFusion, iMovie či projektu v GarageBand. Mluvíme tu o rychlosti, která vám ušetří sotva pár minut. Zatím to není plné využití M1, jako například u MacBooků, což je škoda.
Jak už jsem uvedl, hodně se očekávalo v kontextu WWDC, ale Apple během své prezentace zmínil čip M1 slovy pouze jednou! Na obranu během vývojářského týdne se v programu objevilo pár workshopů, které nějak s M1 souvisely, ale nic dramatického se nekonalo. Ani bych se nedivil, že se najdou lidé, kteří budou chtít svůj iPad Pro s M1 vrátit nebo prodat.
Nepodporované 5G
V nové vlajkové lodi také nalezneme pár hravých drobností – centrování obrazovky během videohovorů, podporu pro 5G a WiFi 6. Když začnu u centrování, tak to není špatné. Na efekt fajn, ale jednou vyzkoušíte a pak vám to už ani nepřijde. Super je, že centrování podporuje nejen FaceTime, ale i třeba Zoom a další aplikace dle postupných aktualizací.
Tak či tak jde o softwarovou věc – když se lehce nakloníte nebo přesunete do strany, tak obraz (kamera) jde s vámi. Samozřejmě to má své limity. Je to fajn, ale nic revolučního.
Naopak 5G a WiFi 6 stojí už za větší pozornost. Je však smutné, že T-Mobile (operátor, kterého mám), zatím 5G u nových iPadů Pro nepodporuje. Čeká se, až to profilově spustí. Dokonce jsem si kvůli tomu vyměnil v iPadu SIM, protože jsem si myslel, že nemám podporovaný typ. Bohužel to tím nebylo, chyba není na mém přijímači. Na řadě je T-Mobile, takže aktuálně mimo WiFi frčím na LTE.
Pokud máte podporovaný router, tak WiFi 6 vás rozhodně potěší. Zase je to o něco rychlejší brouzdání a konzumace obsahu.
A co fotky?
Nesmím zapomenout na svoji oblíbenou disciplínu – focení pomocí velkého iPadu Pro aneb přijela návštěva z Asie. Samozřejmě si dělám legraci. Fotoaparát v iPadu jsem vždy používal maximálně pro rychlou dokumentaci či skenování QR kódů na fakturách při placení účtů. Snad nikdy jsem s tím neudělal klasickou fotku, kterou bych pak nějak více použil. Od toho mám iPhone a Canon R6. Na druhou stranu parametry zadních dvou čoček nejsou vůbec špatné – širokoúhlá a ultraširokoúhlá čočka se postarají o fajn záběry. K tomu senzor LiDAR pro lepší zážitek nejen z rozšířené reality.
Vše je to fajn, jen nám chybí aplikace. Tak schválně. Kdy naposledy jste spustili nebo si stáhli nějakou aplikaci pro AR? Na obranu je fajn podotknout, že LiDAR se využívá i při portrétním fotografování, zvlášť u nových iPhonů 12 Pro / 12 Pro Max.
Píšeš, píšeme
Největší kámen mi ze srdce spadl, když jsem zjistil, že s novým iPadem Pro mohu plnohodnotně používat svoji starou Magic Keyboard. Vše lícuje naprosto suprově, nikde nic nepřečnívá ani klávesy nejsou obtisknuté na displeji. Prostě jako předtím u mého starého iPadu Pro.
Aktuálně také testuji novou klávesnici od Logitech – Touch Combo, která jako vůbec první využívá Smart Konektor od Applu. Konec externího nabíjení, vše jede a funguje jako Magic Keyboard či Smart Keyboard. Celkově je klávesnice hodně podobná provedení Surface – látkový povrch, větší trackpad (ano větší, než má Magic Keyboard), podsvícená klávesnice, ochrana iPadu a multifunkční klávesy v horním řádku. Mám ji pár dnů, ale jsem s ním spokojen. Podrobnější dojmy si nechám na samostatnou recenzi a srovnání.
Koupit nebo nekoupit
Hodně těžká otázka. Když pominu úžasný displej a Thunderbolt port, tak jsou to opravdu zatím jen drobnosti, které lze obdivovat. Upgrade je samozřejmě o tom, jak moc chcete nové železo a jak moc hluboko či blízko máte do kapsy. Každý si to musí obhájit sám. Pokud máte iPad jen na konzumaci, asi se bez nového displeje obejdete. Pokud však každý den upravujete fotky, videa, používáte iPad jako kancelářské zařízení, je to jiná pohádka.
Sám jsem zvědav, co přinese čas v kontextu aplikací a čipu M1. Opravdu stačí málo, aby se nový iPad Pro posunul o několik příček kupředu.