Apple Fotky I: iCloud knihovna, 4 svatby a 1 pohřeb

Aplikace Fotky je bezplatnou součástí iOS i macOS již několik let. O jejích výhodách i nevýhodách jsme psali v iPure č. 10. Díky napojení na iCloud umožňuje geniálně jednoduchou, efektivní a přitom komfortní práci s fotografiemi. Přesto řada uživatelů knihovnu fotografií na iCloudu nevyužívá. Proč?

Strach z neznáma

Pokud se s klienty bavím o Knihovně fotografií na iCloudu, narážím často na velice zkreslené představy o tom, jaké výhody a nevýhody s sebou nese uložení fotografií na cloudu. Cloudy provází řada mýtů. Jde o klasický strach z neznáma pramenící buď přímo z neznalosti nebo z nějaké negativní historické zkušenosti.

Apple Fotky se samozřejmě dají používat konzervativním způsobem bez cloudu, ale je to obrovská škoda. Spojení iCloudu a Apple Fotek je vyladěný tandem, který může ušetřit hromadu práce a starostí. Stačí mu rozumět. Pojďme se podívat na pět základních aspektů chování tohoto dua.

Přestaňte dělat zbytečnou práci

Možná se ptáte, proč vlastně svěřit své fotografie iCloudu. Z mého pohledu je nejsilnějším důvodem úspora času a eliminace zbytečných starostí. Pokud zapnete na všech svých zařízeních Knihovnu fotografií na iCloudu a svěříte jí všechny své fotografie, začnou se všechny vaše počítače, iPhony, iPady, Apple TV a dokonce i Apple Watch chovat jako jedno zařízení.

Je jedno, které vezmete do ruky, vždy budete mít k dispozici všechny své fotografie, setříděné přesně tak, jak jste chtěli, a upravené tak, jak jste je upravili. Když vyfotografujete nový snímek iPhonem nebo naimportujete stovku RAWů z fotoaparátu, iCloud se postará o jejich přenesení, zpracování, zazálohování a synchronizaci.

Zapomeňte na stahování fotek z iPhonu do Macu po kabelu nebo ruční přenos z notebooku do stolního počítače. iCloud se umí postarat i o optimalizaci prostoru ve všech vašich zařízeních, takže se už nikdy nestane, že by vám došlo místo v telefonu či počítači, protože tam máte příliš mnoho snímků. Když místo začne docházet, Apple Fotky vás na to upozorní a nabídnou možnost automaticky zmenšovat fotografie a videa. Nebo vybraný obsah odsunou na iCloud. Stále je uvidíte ve svém zařízení, stále je budete umět nalézt a když na ně kliknete, stáhne se z internetu plná verze.

Odpadá i otázka, kde jsou fotografie uloženy, a nutnost si je přenášet z jednoho místa na druhé, pokud s nimi chcete pracovat nebo je třeba někomu ukázat. Ve všech zařízeních máte na dosah ruky vše, takže se vám nemůže nic ztratit, ani si nemůžete zapomenout stáhnout snímky před cestou k babičce.

I sdílení fotografií s rodinou či přáteli dokáže iCloud vyřešit na pár kliknutí a nemusíte řešit zmenšování snímků, jejich nahrávání na internet, výrobu webových stránek a jejich zabezpečení. O vše se již postarali programátoři z Cupertina.

iCloud zvyšuje bezpečnost vašich fotografií

Když diskutuji o výhodách a nevýhodách cloudových úložišť, většina klientů dříve nebo později přijde s obavou o bezpečnost svých dat. Je to logické a zcela správné, protože žijeme v době, kdy je velice těžké ochránit svá data. Pokud se bojíte odcizení svých snímků nebo toho, že vás bude Apple špehovat, tak nestačí nepoužívat iCloud. Budete muset svůj počítač zcela odpojit od internetu a zavřít do trezoru, protože jinak se rizika odcizení nezbavíte.

To riziko zde je a my s ním musíme pracovat, ale ruku na srdce: myslíte si, že umíte ochránit svůj počítač lépe než bezpečnostní odborníci Applu a že máte stejné množství peněz a znalostí pro boj s hackery, jako mají v Applu? Obávám se, že odpověď zní ne, takže uložení dat na iCloud nijak výrazně nezvyšuje riziko jejich ztráty.

Z druhé strany iCloud přináší i bezpečnostní benefity. Tím, že v iCloudu jsou uložena všechna videa a fotografie v plné kvalitě, vytváříte první zálohu vašich dat. Ta je uložena někde v serverovně u Applu, takže i kdyby vám vykradli byt, vyhořeli jste nebo došlo k jiné katastrofě, vaše snímky jsou v bezpečí. Apple své servery zálohuje, takže riziko jejich fyzického selhání je dramaticky menší než riziko, že přestane fungovat váš záložní disk za dva tisíce nebo diskové pole za deset tisíc. Apple má mnohem více prostředků na vytvoření bezpečnějšího řešení.

A důležité je i snížení rizika chyby, kterou neúmyslně uděláte vy sami. Pokud smažete fotografii, album nebo dokonce vše, co máte, je to na serverech Applu zálohováno dalších 30 dní. Takže pokud se takříkajíc ukliknete nebo se vám zblázní některé zařízení, stále existuje bezpečnostní pojistka.

Osobně bych nikdy na iCloud nespoléhal jako na jedinou zálohu svých dat, ale přiznejme si zcela otevřeně, že bezpečnostní výhody převažují nad nevýhodami a má smysl iCloud využít. Pokud si ceníte svých fotografií stejně jako já, tak doplňte iCloud i svým vlastním zálohováním doma a o to klidnější bude váš spánek.

iCloud může šetřit peníze

A je zde další častý argument: „Přece nebudu Applu platit za uložení svých fotografií.“ Nechci vám brát iluze, ale pokud čtete tento článek, tak jste pravděpodobně dali Applu opravdu slušnou hromadu peněz, abyste dostali nadupaný počítač, tablet nebo telefon.

Mohli jste si koupit počítač s Windows nebo telefon s Androidem za zlomek ceny a neudělali jste to, protože chcete to nejlepší. Teď to máte a váháte zaplatit pár drobných za provoz? Je to jako koupit si špičkový sportovní vůz a jezdit s ním hodně pomalu, abyste ušetřili benzín a neopotřebovali brzdy. Zkuste se na to podívat jinak.

I kdybyste měli, řekněme, 1 TB fotografií, což je opravdu hodně, tak to nejlevnější řešení, jak je uložit, je cloud. Pokud je budete chtít uložit na interním SSD vašeho MacBooku, tak cena takového úložiště budou desítky tisíc korun. I kdybyste si koupili externí disk, tak za něj pořád dáte to samé, co stojí skoro rok provozu iCloudu a to nemluvím o tom, jak pomalý a nespolehlivý bude. Navíc jej nepřipojíte k iPhonu, takže budete muset trávit hodiny a hodiny času ručním přenášením snímků mezi zařízeními.

Jaká je cena vašeho času? Dva terabajty místa na iCloudu stojí necelých 250 korun měsíčně a může se o ně podělit celá vaše rodina!

Umělá inteligence k vašim službám

Poslední mýtus, který bych rád vyvrátil, je tvrzení, že přece bohatě stačí to dělat postaru, tak jako tenkrát v Zoneru. Ano, můžete s fotografiemi pracovat tak jako před dvaceti lety, ale smysl to rozhodně nedává. Vyměníte nadupaný sporťák za tříkolku, na které se sakra nadřete, a navíc na té tříkolce bude logo Applu, takže to bude pravděpodobně nejdražší tříkolka na planetě. Přitom žijeme ve 21. století.

Pokud budete používat iCloud, tak Apple na vaše snímky pustí umělou inteligenci, která vám bude pomáhat, kde se dá. Najde obličeje na vašich fotografiích a když je pojmenujete, bude vám vyhledávat na snímcích přátele. Nejen to, díky strojovému učení umí Apple ve Fotkách vyhledávat i stovky objektů. Zkuste si do vyhledávání v Apple Fotkách zadat slova jako pes, moře, hory, vana, auto apod. Zjistíte, že umělá inteligence umí najít i snímky, které jste nikdy neoznačovali ručně.

Díky vzpomínkám vám Apple Fotky připomenou zajímavá místa, setkání s lidmi, výročí nebo oblíbené aktivity. A nejen že vyhledají fotky, ale připraví vám rovnou i prezentaci s hudbou. iCloud umí odhadnout, kde potřebujete mít jaké fotografie a snaží se optimalizovat jejich přenášení. Dokonce při importu vyhledává duplikáty, takže zabraňuje zanášení knihovny.

Všechno tohle si můžete dělat ručně a bez cloudu, ale bude to stát obrovské úsilí a hromadu času, kterou byste mohli věnovat focení nebo třeba rodině.

Dobrý sluha a špatný pán

Titulek článku kromě čtyř důvodů, proč říct ano, sliboval i opačný pohled. Knihovna fotografií na iCloudu je opravdu skvělý nástroj, ale to neznamená, že je ideální opravdu pro každého.

Pokud žijete v místech, kde rychlý a spolehlivý internet není ještě samozřejmostí, tak bych doporučil s iCloudem chvíli počkat. Přestože se Apple Fotky snaží minimalizovat množství přenášených dat, bez spolehlivého internetu se můžete dostat do situace, kdy zrovna potřebujete fotografii, která je na iCloudu, a vám se ji nedaří zaboha dostat do počítače.

Stejně tak pokud máte opravdu hodně fotografií a videí, tak je na zváženou, zda iCloud je ta správná cesta. Nejde ani tak o cenu úložiště, ale o praktičnost a přehlednost řešení, kde se vždy přenáší všechny fotografie do všech zařízení. iPhone se statisíci náhledy fotografií není nejpraktičtější. Takže pokud máte fotografií statisíce, doporučil bych si v nich nejdřív udělat trochu pořádek, než je vrhnete do cloudu.

A v neposlední řadě je třeba zopakovat to, že žijeme v době, kdy žádná služba nedokáže garantovat stoprocentní funkčnost 365 dní v roce. I cloud mívá své dny, kdy je pomalý nebo dokonce zcela nedostupný. Do cloudu se vám může potenciálně někdo nabourat, stejně jako do počítače, takže je potřeba zálohovat a myslet na zadní kolečka. Život přeje připraveným.

Takže bude svatba?

Je svobodným rozhodnutím každého uživatele, zda chce, nebo nechce využít Knihovnu fotografií na iCloudu. V následujících číslech iPure pro vás připravujeme seriál o tom, jak využít Apple Fotky naplno. Třeba vám s tímto rozhodnutím pomůže.

Komentářů:

  1. O přechodu na Photos přemýšlím už dlouho, zavedení předplatnéhu u Lightroomu mně k tomu posunulo zase o kousek blíž.
    Jediná věc která tomu zatím bráním je že nedokážu vyřešit zálohování. Mám velký disk, takže si do počítače stahuju originály a to zálohuju přes TM a rsync. Ale jednou se dostanu do stavu kdy se mi originály na disk nevejdou.

    Představoval bych si něco, co dejme tomu každý den víceméně automaticky stáhne fotky např. na NAS a tam už s tím můžu nějak pracovat.

    Neřešil jste někdo něco takového?

  2. Přesně tohle jsem řešil taky než jsem se dostal do fáze kdy mi na Macbooku došlo místo (256GB SDD vs 180GB fotky). Řešení bylo následující, na Mac Mini jsem si nastavil svůj účet a stahuju a zalohuji fotky přes TM tam. Je tam 500GB a v případě překročení i toho mužů knihovnu přesunout na externí 8TB disk (který zalohuji přes Carbon Clone). Na osobním Macu mám optimalizaci a zálohu mi teď řeší Mini 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *