5×5: Petr Mára

5×5 – pět otázek a pět odpovědí. Nová rubrika, kde redakce nepravidelně zpovídá vybranou českou či zahraniční osobnost na jablečná témata.

Amazon a Google. Dva největší konkurenti Applu v oblasti chytré domácnosti. Kdybychom měli vývoj hodnotit jen podle letošního veletrhu spotřební elektroniky CES 2018, Alexa a Google by vyhráli na plné čáře. Zařízení s podporou HomeKitu takřka nebyly vidět. Zeptal jsem se proto Petra Máry, který v Las Vegal vše viděl na vlastní oči, na pět otázek kolem HomeKitu. Ujíždí Applu vlak?

1. Jaké HomeKit produkty aktuálně používáš?

Aktuálně to jsou žárovky Philips Hue a lampa Go, kterou jsem si hodně oblíbil. Dále Elgato EVE zásuvky, kterých máme v bytě několik na ovládání lamp (nebo třeba svíček na vánočním stromečku přes Vánoce). Dále pak kameru D-Link OMNA. K tomu občas testuji Fibaro senzory či další doplňky od Elgato.

2. Máš v plánu nákup nějakých nových HomeKit zařízení? Je něco, co ti hodně chybí a v domácnosti bys to potřeboval?

Jednoznačně HomePod 🙂 A zvažuji Nanoleaf Auroru (pokud se nerozhodnu pro LED pásky od Philips Hue). Mě baví testovat nové možnosti, na druhou stranu nemám extrémní potřebu byt vyloženě přetechnizovat. Například vypínače v pokoji zvládnu vypnout při vstupu do místnosti a nemusím vše ovládat na iPhonu či Apple Watch. Řekl bych, že řešení je řada a dají se již pořídit (například ovládání žaluzií bych mohl koupit, ale zjevně ta potřeba není tak důležitá, protože jsem zatím ten krok neudělal). Navíc lze použít Homebridge cestu a do HomeKit dostat i řešení třetích stran, která primárně HomeKit nepodporují (třeba WeMo). Co by to mohlo změnit, je HomePod logikou svého ovládání, tedy hlasem bez potřeby telefonu či Watch.

3. Jak obecně vnímáš vývoj HomeKitu u nás? Myslíš si, že například vlivem obchodního řetězce IKEA může dojít k rapidnímu rozšíření? Nebo musíme počkat na lokalizaci Siri…

Určitě cenová přívětivost IKEA řešení může pomoci v rozšíření, na druhou stranu se pořád ještě jedná o start celé této éry. Lidé spíše objevují, co chytrá domácnost umožňuje, než že by měli jasný cíl, jak ji implementovat. Lidé, kteří mají rádi technologie, mají samozřejmě již vlastní zkušenost, ale pokud se podíváme na opravdu běžné uživatele, chytrá domácnost je pro ně zatím zbytečnost, něco, v čem nevidí přínos. A souhlasím, že lokalizace Siri v kombinaci s chytrým reproduktorem HomePod by mohla hodně pomoci ten přínos najít – ovládat hlasem bez nutnosti vzít do ruky telefon je něco, co lidem může otevřít oči.

4. Během letošního CESu jsi opakovaně mluvil o výrazném útlumu HomeKitu. Vše válcuje Amazon a Google. Máš pocit, že by s tím měl Apple něco dělat? Nebo snad čekáme na něco přelomového v oblasti chytré domácnosti?

Tady je potřeba si uvědomit několik zásadních věcí. Za prvé, Amazonu se geniálně povedlo trefit hřebíček na hlavičku tím, že začal nabízet vlastní levné reproduktory s hlasovým ovládáním, které sice není tak daleko jako Siri, ale pár tisíc příkazů zvládne skvěle. A ta možnost přijít do místnosti a říci, co chcete, aby Alexa udělala, je super. Geniální. Jednoduché. Navíc Amazon umožňuje třetím stranám Alexu integrovat do svých produktů napřímo – například reproduktory Sonos dnes Alexu mají. A díky tomu Alexa začala růst. Všiml si toho Google, který nabízí vývojářům podobné řešení – vlastní reproduktor včetně integrace do Google ekosystému přes vlastní hardware (reproduktor či displej).

Ale jak všichni víme, Apple touto cestou nejde, vše si drží pod pokličkou, takže pokud chcete ovládat hlasem domácnost přes chytrý reproduktor, musíte si koupit HomePod. Pochybuji, že přijde jiná firma, které by Apple „půjčil“ Siri a nechal ji ovládat vaši domácnost. Když si člověk toto uvědomí, je logické, že jako výrobce reproduktorů se budu snažit dostat do všech možných ekosystémů, které jsou dostupné, to znamená buď Amazon nebo Google. A to je přesně to, co bylo vidět na CESu. Nejde o to, že by HomeKit umíral, ale že konkurence nabízí více možností integrace.

A zásadní otázka, zda Applu ujíždí vlak, či nikoliv. A já nedokážu říci, zda ano, či ne, ale spíše použiji analogii k iOS a Androidu. Android nabízí pravděpodobně stovky, možná tisíce různých chytrých telefonů, které si můžete koupit a které si velmi silně konkurují. iOS nabízí jen několik modelů iPhonů. Domnívám se, že nepotřebujeme sto firem nabízející chytré zásuvky, stačí bohatě tři nebo deset, které budou dělat opravdu kvalitní řešení.

Pokud jde o přelom, tak tím má být HomePod (a ovládání hlasem), ale z mého pohledu je na tom nyní podobně jako Watch, když přišly. Hledaly se. Totéž bude s HomePodem, který bude potřebovat jeden dva roky, než si najde své místo v rámci HomeKitu. A než se Siri adaptuje na potřeby uživatelů. Je to pozdě? Nemyslím si, lidé zase tak nutně nepotřebují teď hned vše ovládat hlasem. Jsme spíše ve fázi early-adopters. Jde o to najít správné řešení pro běžného uživatele. A to chce čas.

5. Jaké HomeKit zařízení bys lidem poradil, aby si koupili jako úplně první, tedy v případě, že doma vůbec žádné nemají?

Asi bych začal od potřeby uživatele. Ovládání světel mi přijde jako dobrý start, protože jej všichni řešíme. A máte na výběr – od IKEA po Philips Hue. Dále asi zmíněné zásuvky. Zbytek už je vyloženě specifikum. Někdo preferuje ovládání garáže, jiný si postaví scénu pro sledování filmů (zapnout TV, nastavit audio, stáhnout žaluzie, nastavit tlumené osvětlení).

Petr Mára:

Petr Mára je Technology Evangelist – pomáhá firmám i jednotlivcům s chytrým používáním technologií tak, aby jim umožnily být produktivnější. Zároveň je certifikovaný trenér společnosti Apple a v rámci Evropy a Asie vystupuje jako řečník na konferencích zaměřených na iPhone a iPad. A také je, pravděpodobně, nejstarší youtuber na české scéně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *