Při posledním kurzu macOS pro začátečníky a pokročilé jsem si uvědomil, kolik jednoduchých a efektivních funkcí lidé na svých Applech nepoužívají. A přitom je to obrovská škoda. Zapomínají, že si mohou tvořit plochy, otevírat více oken v rámci jedné aplikace nebo si přizpůsobit Finder k obrazu svému. A co teprve klávesové zkratky. Pojďme to společně změnit!
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
Byl bych rád, abyste k tomuto článku přistupovali s potřebným nadhledem. Je jasné, že něco z toho možná budete znát, a to je super. Pokud však objevíte něco nového, rozhodně si to hned vyzkoušejte. Čím více danou funkci či workflow budete používat, tím více se vám dostane pod kůži. Cvičení dělá mistra.
Práce s Dockem
Největší změna, která vás na Macu trkne, pakliže přecházíte z Windows, je jednoznačně Dock. Dock na ploše Macu je vhodné místo pro přístup k aplikacím a funkcím (například Siri nebo Launchpad anebo koš), které s největší pravděpodobností budete používat každý den. Dock může zobrazit až tři nedávno použité aplikace, které zatím v Docku nejsou a složku na položky stažené z internetu.
V Docku vždy musí být Finder a Koš. Vše ostatní si můžete přesunout dle libosti. Pokud chcete rychle upravit velikost Docku, umístěte ukazatel myši nad oddělovací čáru, dokud se nezobrazí dvojitá šipka, a poté přetáhnutím Dock zvětšete nebo zmenšete. Podržte klávesu Ctrl, klikněte na oddělovač a pak z nabídky zkratek vyberte akci.
Dock také můžete upravit a nastavit v Předvolbách systému. Za sebe doporučuji aktivovat ukazatele (tečku) pro spuštěné aplikace, upravit velikost nebo zapnout zvětšení. Fajn je i efekt džina nebo minimalizace do ikony aplikace či do Docku k posledním spuštěným aplikacím.
Otevírání aplikací
Aplikace lze otevírat několika způsoby. Využít můžete Dock, Launchpad anebo klávesovou zkratku Command + mezerník (spustí se funkce Spotlight) a stačí napsat název dané aplikace. Jedná se o nejrychlejší způsob spouštění aplikací. Launchpad (ikona rakety) naleznete v Docku. Osobně mám Launchpad ukrytý také pod aktivním rohem (vlevo dole). Jakmile najedu myší do tohoto rohu, spustí se obrazovka s Launchpadem. Vše nastavíte v Předvolby systému – Mission Control – Aktivní rohy.
Kliknutí pravým tlačítkem
Kde na trackpadu najdu pravé tlačítko myši? Je to jednoduché – kdekoliv na trackpadu klepněte dvěma prsty. Toto chování můžete změnit v Předvolby systému – Trackpad.
Zavírání a změna velikosti oken
Práce s okny. Důležitá součást efektivního používání jakéhokoliv počítače. Tlačítko pro zavření, minimalizaci a maximalizaci okna jsou k dispozici v levém horním rohu daného okna. Můžete také použít rychlou klávesovou zkratku Command + H (pro minimalizaci) nebo Command + Q (pro zavření a ukončení aplikace).
Také můžete najet myší do levého horního řádku nabídek, kde vidíte název spuštěné aplikace. Jakmile na ni kliknete, stačí vybrat poslední volbu Ukončit.
Pokud chcete rychle a jednoduše změnit velikost daného okna, stačí kdekoliv na okraji aplikace počkat, než se objeví dvojitá šipka a tahem rozšířit do jakékoliv strany. Ještě lepší výsledek získáte, když u toho podržíte klávesu Option.
Nové okno
Opakovaně jsem v magazínu iPure psal o multitaskingu na iPadu a zdůrazňoval, že konečně lze otevírat více oken v rámci jedné aplikace, například třikrát Safari, čtyřikrát Mail a tak dále. To samé už od nepaměti platí i na Macu. Stačí nahoře v Soubor – Nové okno otevřít novou stránku. Proč nemít v jednom Safari osobní a v druhém okně pracovní věci. A co teprve Mail, Finder, Pages, Připomínky, Keynote a další.
Je to tak jednoduché, až to řada lidí přehlíží. V rámci Safari si také můžete zapnout Anonymní režim. Když kliknete na jakýkoliv odkaz pravým tlačítkem myši, snadno si otevřete stránku nejen v novém panelu, ale klidně i v novém okně. Nemusíte pracovat jen a pouze na jedné obrazovce a jednom panelu. Ukládejte si stránky na pozdější práci.
Používání aplikací ve Split View na Macu
Mnohé z aplikací na vašem Macu podporují režim Split View, který umožňuje pracovat současně ve dvou aplikacích vedle sebe. Na Macu přesuňte ukazatel na zelené tlačítko v levém horním rohu okna a potom v nabídce, která se zobrazí, vyberte volbu „Umístit okno na levou stranu obrazovky“. Na druhé straně obrazovky klikněte na druhou aplikaci, s níž chcete pracovat.
V rozděleném zobrazení můžete provádět kterékoli z následujících akcí:
- Zvětšení jedné strany: Přesuňte ukazatel na oddělovač uprostřed a přetáhněte oddělovač doleva nebo doprava. Chcete‑li přepnout na původní velikosti, dvakrát klepněte na oddělovač.
- Změna stran: Pomocí panelu nástrojů okna přetáhněte okno na druhou stranu. Pokud panel nástrojů nevidíte, klikněte na okno a přesuňte ukazatel k hornímu okraji obrazovky.
- Zobrazení nebo skrytí řádku nabídek: Přesuňte ukazatel na horní okraj obrazovky nebo ho od horního okraje obrazovky oddalte.
- Zobrazení nebo skrytí Docku: Přesuňte ukazatel do oblasti Docku nebo ho z oblasti Docku oddalte.
Chcete‑li přestat používat aplikaci v rozděleném zobrazení Split View, klikněte na její okno, zobrazte řádek nabídek, přesuňte ukazatel na zelené tlačítko v levém horním rohu okna a z nabídky, která se zobrazí, vyberte „Ukončit režim celé obrazovky“ nebo klikněte na zelené tlačítko. Také můžete použít tlačítko Escape.
Práce s plochami
Osobně dávám však přednost práci s plochami. Gestem na trackpadu (tři prsty směrem vzhůru) si otevřu tzv. Mission Control. Na horním panelu kliknu na tlačítko plus a přidám si libovolný počet ploch. Jednotlivé (spuštěné) aplikace pak přetáhnu do požadovaných oken. Vytvořit můžete až 16 ploch.
Výsledkem je vždy jedna aplikace na jedné ploše. Pomocí gest na trackpadu pak mezi plochami přecházím a soustředím se vždy na jednu konkrétní činnost. Plochy lze kdykoliv zavřít a aplikace zase přesunout jinam. Jednotlivé plochy můžete jedinečným způsobem odlišit například přiřazením různých obrázků na pozadí plochy.
Některá okna přitom používám v režimu celé obrazovky. Jindy zase potřebuji vidět plochu a soubory na ní či horní stavový řádek. Doporučuji si vždy vyzkoušet a nastavit dle osobních preferencí. Při vypnutí Maca si také můžete zaškrtnout volbu, aby se vám plochy při opětovném spuštění obnovily do původního stavu.
Procházení souborů
Hledáte Průzkumníka z Windows? Seznamte se s Finderem. Finder je první věc, kterou po spuštění Macu uvidíte. Otevírá se automaticky a při používání dalších aplikací zůstává stále otevřený. Jeho součástí je řádek nabídek nahoře na obrazovce a plocha pod ním. Pomocí oken a ikon zobrazuje obsah Macu, iCloud Drivu a dalších úložných zařízení. Název Finder je odvozený od anglického „find“, což znamená najít, a nazývá se tak, protože pomáhá vyhledávat a organizovat vaše soubory.
V rámci Finderu můžete otevírat nové panely, opět skrze horní řádek nabídek. Také můžete otevřít více oken s Finderem. Ideální je to pro přesun souborů či práci s více daty. Nebojte si Finder přizpůsobit. Můžete filtrovat podle velikosti souborů, vyhledávat či různě přesouvat.
Rychlé zobrazení náhledu souborů
Znáte to. Máte složku plnou fotek a souborů, ale hledáte jeden konkrétní. Ve Finderu si můžete zvětšit ikony nebo vyhledávat podle názvu. Ale co když chci jen rychlý náhled? Zmáčkněte mezerník! Funguje to u jakýchkoliv souborů. Mezerník totiž spouští takzvaný rychlý náhled.
Pokud potřebujete více souborů, můžete si je označit, stisknout mezerník a pak pomocí směrových šipek jednotlivé soubory procházet a prohlížet. V podstatě jakýkoliv soubor lze ihned editovat, anotovat nebo sdílet.
Vkládání fotek a skenů pomocí vašeho iPhonu
Apple je pro mě synonymem funkčního ekosystému. Fotoaparátem přes službu Kontinuita můžete pořizovat snímky a skeny formulářů pomocí iPhonu nebo iPadu nablízku a mít fotku nebo sken zobrazený ihned na Macu přesně tam, kde ho potřebujete – například v emailu, zprávě nebo dokumentu, poznámce nebo složce.
Stačí mít jen zapnuté Wi-Fi, Bluetooth a být v dosahu. Všechna zařízení by také měla běžet na nejnovějších verzích operačního systému. Následně stačí i na ploše kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat volbu Vložit z iPhonu nebo iPadu. Následně si vyberete, co potřebujete, a máte obrázek na ploše.
To samé platí o drtivé většině aplikací – například Mailu, Pages, Keynote, Poznámkách a tak dále. Můžete použít pravé tlačítko myši, příslušnou ikonu anebo Vyberte Soubor – Vložit z iPhonu nebo iPadu, potom zvolte Pořídit fotku nebo Skenovat dokumenty.
Změna nastavení Macu
Hledáte Ovládací panely? Vše najdete v Předvolbách systému. Nikde jinde to nehledejte. Oproti Windows oceníte jednoduchost a přehlednost. Pro Tip: I v Předvolbách systému můžete vyhledávat. Nahoře v poli hledání zadejte klíčové slovo podle toho, co chcete nastavit.
Zdravím, link na stažení PDF souboru k článku není funkční. Můžete to prosím zprovoznit. Děkuji. Cieslar
To co tady popisujete je pro mne nouzovka či jinak nevyhovující a řeším již dlouho trvající problém před cca rokem mi na dvou monitorech fungovalo maximalizace okna na daný monitor, kde mám aktivní dock nebo myš. To znamená, že na monitoru1 jsem si otevřel okno např. Safari otevřelo se, mohl jsem pracovat a minimalizoval jsem jej, otevřel jiné okna či aplikace. Po chvíli jsem chtěl minimalizované okno aktivovat přes dock na monitoru2 a Safari se otevřelo na daném monitoru mohl jsem běžně pracovat. Po chvíli zase minimalizovat a třeba otevřít na monitoru1 a to u všech aplikací a oken. Nyní to tak nefunguje otevírá se mi to pořád na předchozím monitoru, neustále kroutím přes monitory – hledám dané okno a pořád musím přetahovat okno z jednoho monitoru na druhý. Strašně mi to leze na nervy!!!