Není sklo jako sklo. Na svém iPadu Pro jsem donedávna měl nalepené ochranné sklo od Belkinu. Ač sklo na iPadu nemá příliš smysl, celkem mi vyhovovalo. Měl jsem jistotu, že kdyby mi náhodou iPad upadl, tak displej přežije. Obyčejné sklo mě však začalo nudit. Začal jsem pošilhávat po změně a můj výběr padl na ochrannou fólii iVisor od Moshi. Když už jsem byl u toho, zalíbila se mi i jejich bezdrátová nabíjecí podložka. Jak jsem spokojený?
Začnu u fólie iVisor pro iPad Pro. Jak asi víte, používám 12,9″ iPad Pro, který mám aktuálně v obalu a klávesnici Magic Keyboard od Applu. Rád zkouším a testuji nové věci. I proto jsem před časem nalepil ochranné sklo, se kterým jsem byl spokojen. Bylo to však jen obyčejné sklo, po kterém Apple Pencil klouzala o něco více, což bylo někdy nežádoucí, ale nevadilo mi to.
V minulosti, na svém vůbec prvním velkém iPadu Pro, jsem měl nelepený první prototyp dnes již rozšířené fólie Paperlike. Tehdy jsem produkt recenzoval a sepsal první zkušenosti u nás. Fólie byla fajn, avšak trpěl jas a zobrazení displeje. Navíc jsem fólii nemohl dočasně sundat a znovu aplikovat.
Nesmrtelná fólie
Začal jsem hledat něco podobného. Za uplynulé roky šel vývoj kupředu a vím, že na trhu je již druhá generace Paperlike, která odstranila některé neduhy. Můj výběr však spočinul u firmy Moshi, která je velmi známá širokým portfoliem příslušenství. Nejvíce mě zaujala fólie iVisor AG 100% Bubble-free and Washable Screen Protector. Především pak slovíčko „washable“, tedy umyvatelná.
Fólie dorazila v bytelném papírovém obalu. Kromě matné fólie, která je na první dotek pružná a má černé okraje, byl uvnitř tradiční instalační set – mikroutěrka a lepítka pro odstranění prachu. Žádný instalační rámeček nebo něco podobného. Rychle jsem přišel na to, že nalepit fólii nebude problém. Proces totiž mohu zopakovat, kolikrát chci.
Zajímavé je, že na spodní straně není typické lepidlo ani nic podobného. Je to fólie, která se hezky přisaje na iPad a drží. Instalace je naprosto bez bublin, protože ani není co vytlačovat. Stačí jen mít iPad dobře očištěný od prachu a mastnot. Na fólii najdete výřez pro Face ID a senzory pro úpravu jasu displeje.
Jako papír
Hrozně se mi líbí, že iVisor od Moshi má stejné vlastnosti jako fólie Paperlike. Když vezmete Apple Pencil, je to jako psát na papír. Cítíte jemné šustění a „drhnutí. Apple Pencil zkrátka neklouže jako po skle, ale jako po papíru. Hrozně příjemně se s tím píšou poznámky nebo dělají rychlé skici.
Další velkou výhodou je to, že na displeji nemáte takřka vůbec žádné otisky prstů nebo mastnotu. Tím, že je fólie matná, tak na ní nic není vidět a ani na ni tolik neulpívá prach. V nejhorším stačí jen přejet hadříkem. Displej je také mnohem čitelnější na přímém slunci, opět efekt matného povrchu.
Má to i háček
Tím, že je fólie matná a má speciální úpravu pro „efekt papíru“, trpí trochu jas a podání barev. Když si dáte bílé pozadí, tak na fólii zřetelně vidíte drobné zrno. Zároveň jas displeje není maximální (softwarově ano, ale fólie tolik světla nepropustí). Je to přirozená daň za speciální vlastnosti. Na druhou stranu mám srovnání s Paperlike fólií, kde jasně musím konstatovat, že iVisor od Moshi jasu propustí mnohem více. Horší displej u Paperlike byl zřetelnější.
Znovupoužitelná fólie
Další nespornou výhodou iVisor AG 100% Bubble-free and Washable Screen Protector je to, že ho můžete kdykoliv sundat, umýt pod tekoucí vodou a nalepit znovu. Tohle jsem opravdu u žádného jiného skla či fólie nikdy neviděl. Asi to není o tom, abyste fólii sundávali každý den, ale když se vám po určité době zasteskne po klasickém displeji, není to problém. Prostě ji sundáte, omyjete, nalepíte zpět na původní podklad z balení a pak zase někdy použijete. Nikde není uvedeno, kolik nalepení fólie vydrží, ale myslím si, že mnoho.
Fólie je zároveň velmi tenká. Při pádu iPad asi moc neochrání, ale proti škrábancům určitě. V obalu Magic Keyboard pak nikde nic nepřečnívá a iPad není zbytečně těžký, což se nedalo říct v případě tradičního skla, které zkrátka na iPadu fakt cítíte (i hmotnostně).
iVisor AG 100% Bubble-free and Washable Screen Protector lze zakoupit přímo na stránkách Moshi. V českých obchodech jsem ji nikde nenašel. Za cenu 40 EUR, tedy zhruba tisíc korun, je to opravdu povedený gadget. Pokud hodně píšete, malujete nebo skicujete s Apple Pencil, jistě oceníte odezvu jako na papíře. Fólie je k dispozici i pro další modely iPadu, například Mini či iPad Air 3. Když k tomu přičtete možnost opakovaného nalepení, myslím si, že není co řešit.
Bezdrátová nabíječka
Doma všichni nabíjíme bezdrátově. Mám rád, když mohu iPhone, AirPody či další příslušenství, nabíjet v jakékoliv místnosti. Bezdrátových podložek tak není nikdy dost. Na stránkách Moshi jsem náhodou objevil i Otto Q Wireless Charging Pad v designové šedé barvě.
Zaujal mě nejen čistý design, ale i použité materiály a konektor USB-C. Díky tomu je jasné, že nabíječka si poradí s rychlonabíjením nových iPhonů. Zároveň není problém na podložku položit i iPhone s nasazeným krytem, což ocení moje žena. Já osobně kryt na iPhonu už dlouho dobu nemám.
Bezdrátovou nabíječku Moshi máme umístěnou vedle televize v obýváku. Kdokoliv jde okolo, tak si můžete položit iPhone. Já tam občas dávám i AirPody Pro. Povrch nabíječky připomíná nylon a textilní materiály. Uprostřed jsou kromě loga i silikonové kroužky, které zabraňují klouzání. To samé najdete i na spodní straně.
Drobná LED
Samozřejmostí je kompletní certifikace a schválení Qi. Dole je také miniaturní kontrolka LED, podle které snadno poznáte, zda nabíjení probíhá, či je již hotovo. Líbí se mi, že dioda je opravdu decentní. Mám doma podložky, na které když položíte iPhone, tak se rozsvítí světlomet, který rozzáří celou místnost. V noci tohle opravdu nechcete. Ani se nedivím tomu, že mnoho lidí čím dál častěji přelepuje černou izolepou všechny kontrolky v domácnosti. U Moshi to dělat nemusíte.
Otto Q Wireless Charging Pad také pozná, když se na jeho povrchu nachází neznámý a nekompatibilní objekt. Jak jsem již uvedl, samozřejmostí je plný výkon a maximální možné nabíjení, které Apple umožňuje u všech svých produktů s bezdrátovým nabíjením. V jednoduchém balení také naleznete nabíjecí kabel. To vše můžete mít za 45 EUR, což je příjemná cena. Opět musíte objednávat přímo u výrobce s tím, že nad 100 EUR máte poštovné zdarma. Já jsem s oběma produkty více než spokojen.