iPad mi rozšířil obzory

iPad

Někdo by mohl říct, že žijeme v době, ve které je nadbytek zařízení. Máme tu počítače na práci, herní konzole na hraní her, brýle pro virtuální realitu, mobilní telefony na telefonování a přenosnou kancelář, a pak tu jsou tablety. Někteří říkají, že tablety jsou na konzumaci obsahu, jiní říkají, že jsou na práci. Dlouho jsem přemýšlel, kam bych iPad zařadil já. A vznikla mi nová kategorie.

Primárně využívám MacBook Pro, na kterém mohu programovat a dělat jednoduché 3D modely v Blenderu. Minulý rok jsem se rozepsal, proč iPad nemůže být mým hlavním pracovním nástrojem. Za vším v tom článku si i po téměř roce stojím a jsem moc zvědavý, co Apple představí na letošním WWDC. iPad mi rozšiřuje obzory.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Má historie s iPadem

Původně jsem si chtěl pořídit první iPad v roce 2010. Tento model se u nás oficiálně neprodával, a já byl celý červenec v kanadském Torontu. Téměř každý den jsem chodil do tamějšího Apple Storu a ptal se, kdy už konečně bude iPad na skladě. Nedočkal jsem se. A nedočkal jsem se ani v celém New Yorku – tak žádané to bylo zboží. Když se na to dívám dnes, jsem velmi rád, že jsem si necelý rok počkal a koupil až iPad 2.

iPad

iPad 2 jsem používal ve škole pro psaní poznámek. Měl jsem k němu dokoupenou klasickou Magic Keyboard a byl jsem nad míru spokojen. Mimo psaní poznámek jsem začal na iPadu také číst knížky v angličtině. Aplikace Pages a Books pak doplňovaly aplikace jako iMovie a Garage Band. Obě ale sloužily spíš k jednoduché zábavě a po pár měsících jsem je už ani nezapnul.

S iPadem 2 jsem vydržel do léta 2016, kdy jsem si vyhlédl tehdy nový iPad Pro 9,7″ s Apple Pencil. iPad jsem si koupil v USA a hned v Apple Store jsem ho rozbalil a nainstaloval dvě aplikace. Šlo o aplikace GoodNotes a Procreate. První jmenovaná aplikace slouží pro psaní poznámek tužkou a druhá pro digitální kreslení.

Minulý rok jsem neodolal, starý iPad Pro jsem předal přítelkyni a koupil si nový iPad Pro 11. Po zakoupení jsem opět nainstaloval novou aplikaci, tentokrát to byla Luma Fusion na střih videa. Až díky možnostem nového iPadu Pro s USB-C a operačním systémem iPadOS cítím, že si toto zařízení opravdu zaslouží přívlastek Pro. Ovšem ne „Pro“ jako profesionál, ale jako pokročilý uživatel.

Kompletní změna

S novým iPadem Pro jsem změnil pohled na učení a prozkoumávání nových možností. Dle mého to nejlépe shrnuje Apple. Říká, že programovat může každý. Tuto větu nevnímám tak, že každý může programovat a vytvářet skvělé aplikace. Vnímám ji tak, že každý má tu možnost ZAČÍT se učit programovat. A ta možnost přichází v podobě MacBooku nebo právě iPadu. Apple se snaží dodat potřebné materiály a ulehčit vám první krok. A to platí nejen u programování.

Zastavím se teď na chvíli u již zmíněné aplikace GarageBand. V době uvedení za ní chtěl Apple peníze a jednalo se o hračku pro lidi hudbou nepolíbené. Dnes je tato aplikace zdarma předinstalovaná na každém novém zařízení s iOS/iPadOS a narostla do monstrózní podoby. Hudebním profesionálům Apple nabízí skvělou aplikaci na macOS Logic Pro X. Jedná se o relativně drahou, profesionální a náročnou aplikaci (jak z pohledu výkonu, tak z pohledu učení). Na druhou stranu tu je GarageBand – jak pro macOS, tak hlavně pro iPad.

iPad

Aplikaci jsem si před pár měsíci opět nainstaloval. Zajímalo mě, kam se posunula. Po otevření jsem zůstal zírat – Apple mi tady zadarmo nabízí aplikaci, která pro lidi může znamenat vstup do hudebního světa. Relativně jednoduché základní ovládání a spousta skrytých, nebál bych se to nazvat až profi možností pro editaci. Kdybyste chtěli před 10 lety začít produkovat hudbu, čekala by vás velmi trnitá cesta. I dnes vás samozřejmě čeká náročná cesta, ale máte tu výhodu, že máte doma zařízení, na kterém můžete hned začít a během večera mít složený svůj první hudební kus. Psychicky vás to nakopne a zvedne vám to motivaci. Pod rukama se vám doslova zhmotní hudební studio.

Tvorba hudby pro mě představuje jiný styl myšlení než programování. Už jen získat nějakou vizi. Po několika letech programování si dokážu představit, jak co sestavím a hlavně, jak začnu. U hudby to je ale naprosto něco nového. Sice mám ukončené základní hudební vzdělání (hrál jsem na klavír), ale nikdy jsem nic neskládal. Až nyní a (nejspíš) jen díky iPadu, na Macu by mě to nenapadlo. S iPadem si sednu do křesla nebo na trávu a chci objevovat něco nového. Na Macu pracuji. Hudební producent ze mě nejspíš nikdy nebude, ale můžu si vytvořit jednoduchý beat do hry nebo si jen odpočinout od práce a trochu procvičit mozek.

Jednoduché, náročné stříhání

V posledních měsících jsem začal stříhat videa pro jednoho nejmenovaného českého youtubera a vše dělám na iPadu v aplikaci Luma Fusion. Aplikaci opět beru jako takový můstek mezi amatéry a profesionály. Celovečerní film v ní nesestříháte a nezeditujete, ale není to pouze o jednoduchém řazení klipů za sebe. Upřímně nechápu, že Apple neudělal něco podobného ze svého iMovie.

iPad

Luma Fusion ale nepoužívám jen na střih videí pro YouTube. V posledním roce jsem začal přispívat i do videobanky Blackbox.global. Jde o to, že natočíte krátký, několikasekundový klip a pak ho nabídnete k prodeji. Původně jsem vše dělal v profesionálním Final Cut Pro X, ale nyní už jedu pouze na Luma Fusion. Videa natočím buď přes aplikaci Filmic Pro na iPhonu 11 Pro nebo dronem. Videa pak střihnu v Luma Fusion, udělám základní barevnou korekci (do aplikace mohu importovat LUT balíčky), vyexportuji a přes FTP nahraji na server Blackbox. V prohlížeči dodělám vše potřebné, jako jsou popisky a tagy, a video pošlu ke schválení. Vše mohu udělat na cestách, v přírodě, v kavárně nebo v křesle. A hlavně to mohu udělat jednoduše.

Když jsem byl malý, tak jsem si samozřejmě hrál s kamerou a vše jsem pak stříhal (rozuměj, skládal za sebe) ve slavném Movie Makeru pro Windows. Dnešní děti mají obrovské možnosti díky iPadu a aplikaci Luma Fusion. A platí zde něco podobného jako u aplikace GarageBand. Díky této aplikaci z vás nebude profesionální hollywoodský střihač, ale ukáže vám cestu, a hlavně vám dovolí hned začít a rychle vidět skvěle vypadající výsledek.

Malíř ze mě nebude

Nakonec tu je třetí kreativní činnost, a tou je digitální malování. Aplikace Procreate je dle mého názoru nový profesionální standard. Stačí se podívat na YouTube, co s ní umí kreativní lidé udělat. Od jednoduchých až po propracované scény nebo realistické postavy. To vše můžete zvládnout na destičce jménem iPad.

O kreslení na iPadu jsem se několikrát pokoušel. Chtěl jsem umět kreslit korálové útesy. Nikdy jsem se ale nezvládl dostat přes základy. Nejspíš to je díky kombinaci toho, že aplikace je složitá (opět je zde obrovské množství možností), absolutní neznalosti kreslení a až moc velkých cílů. K aplikaci se po několika měsících vždy vracím, ale nikdy u ní nevydržím.

iPad

Tím chci ukázat to, že ne každé kreativní odvětví je pro každého. A opět se tu ukazuje velká dostupnost. Nainstaluju si relativně levnou aplikaci a mohu se ponořit do prozkoumávání. Během chvilky mám profi nástroj a když se mi nelíbí, mohu ho bez výčitek z iPadu odstranit. Učit se ve škole v hodinách výtvarné výchovy s iPadem a Procreate, bavilo by mě to mnohem víc a nepovažoval bych to za ztrátu času.

Začněte

Kam bych tedy zařadil iPad? Pro mě je to brána do světa plného možností. Spousta z vás může namítat, že to je i MacBook. Samozřejmě máte pravdu. Ovšem ruku na srdce, kolik z vás se rozhodne začít skládat hudbu, pořídí si profesionální program jako třeba Logic Pro X a bude se v něm učit základy komponování a vydrží u toho? Takových je opravdu malé procento a nyní skládají hudbu pro velké hvězdy nebo filmy. Klobouk dolů. Pro všechny ostatní tu je iPad. Relativně dostupné zařízení s velkou spoustou dostupných aplikací. A tím, že si iPad můžete vzít opravdu všude, máte všechny aplikace při ruce. Stojíte na zastávce a můžete převést své nápady rovnou do hudby nebo obrazu. Vše je dostupné a vše je relativně jednoduché.

Doufám, že vás článek zvládl trochu motivovat. Já bych vám chtěl doporučit, abyste si také rozšířili své obzory. O čem jste snili, že byste mohli jednou dělat? Možná vás překvapí, že vaše nová dovednost je vzdálena jen několik tahů prstem po displeji iPadu. Sedněte si do gauče a začněte. Rozšiřte si obzory a třeba tak začne vaše nová kariéra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *