Minule jsme začali s třemi hlavními kategoriemi, které Apple velmi dobře živí. Dnes budeme pokračovat tou částí, která patří do novodobé historie.
Nositelná elektronika a především služby. Streamovací služby jsou hlavním milníkem roku 2019. Hodnotíme jako ve škole. Pokud jste minuli první díl, doporučujeme vám jej přečíst před tímto souhrnem. Budete tak mít ucelený pohled.
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
2018
Opět nejdřív historické okénko, které nám pomůže podívat se na meziroční změny. A také doufám, že i v roce 2021 budeme moci hodnotit rozdíly napříč roky. Začněme tedy nositelnou elektronikou v roce 2018.
Apple Watch ve své čtvrté verzi poprvé změnily zavedené pořádky velikostí, se kterými původně začínaly. Proto se na ruce uživatelů dostaly 40mm a 44mm verze s větší kapacitou úložiště 16 GB. Od kritiků sice obdržely pozitivní hodnocení, na druhou stranu největším mínusem byla výdrž baterie. Novinkou však Apple veřejnost zaujal a zároveň přidal verzi Nike+ a Hermès. Hodnocení: 2.
Na druhou stranu je při zpětném pohledu trochu nešťastníkem HomePod, který v silné konkurenci zatím nenaplňuje představu o chytrém domácím reproduktoru. Hodnocení: 3.
Apple Music
Ze služeb rostla Apple Music, News se do našich končin opět nedostaly. V Americe ale službu začalo používat velké procento uživatelů. Tady pozitivní zprávy skončily. Základní model iCloudu stále držel nedostatečných 5 GB a nikam dále se neposunul. Hodnocení: 4.
Rok 2018 byl skvělý na poli softwaru, jelikož se iOS 12 řadil mezi jedny z nejstabilnějších verzí, které se kdy dostaly k rukám uživatelů. macOS Mojave zase ukázal tmavý režim a nové aplikace News, Akcie a Diktafon. Oba dva budou v myslích uživatelů patřit k softwaru, na který se mohli spolehnout. Známkuji 1.
Po hardwarové stránce se nejčastěji skloňovalo jméno motýlkové klávesnice, která měla být budoucností klávesnic. Stejně tak se Apple celý rok snažil nabízet levnější výměny baterií u většiny svých modelů a tím tak částečně odčinit chybu, kterou se bál původně přiznat. Hodnocení: 4.
2019
Zase přetočme kalendář vpřed a rozeberme si uplynulý rok. Chytré hodinky zachraňující život, služby a krátký pohled na nabízenou kvalitu loňského softwaru a hardwaru.
Watch/Wearables
Tady by se kategorie mohla rozdělit klidně na dvě části. Apple Watch zažily velmi povedený upgrade na pátou sérii, respektive svou šestou generaci. Konečně se dočkaly stále zapnutého displeje, na jehož absenci si tolik uživatelů stěžovalo. Kromě tradičních spoluprací s Nike a Hermès opět spatřila světlo světa verze Edition. Novinkou se stalo šasi z titanu ve dvou barevných verzích a návrat zažilo i tělo z krásné bílé keramiky (ta pouze ve velikosti 44 mm).
Apple svými hodinkami stále ničí jakoukoli konkurenci. To, že od začátku roku 2020 prodává více hodinek než kompletní průmysl pod značkou Swiss, vše jen potvrzuje. Mnohé americké recenzenty to přivedlo k otázce, kam dál ještě lze posunout tento produkt. Kdyby zapracoval na cifernících a výdrži baterie, může nás Apple dále překvapovat nápady. Možná jako čeští operátoři přidáním LTE i pro Apple Watch.
Šestý watchOS přinesl na naše zápěstí sledování hlasitosti okolního hluku, měsíčního cyklu žen, kalkulačku (!), nové ciferníky nebo samostatný App Store. To je jen krátký výčet některých funkcí. Novinky potěšily i uživatele Series 1, takže Apple mohl dostát své pověsti ohledně dlouhověkosti jeho zařízení. Opět nebyl software perfektně dotažen, hodně uživatelů si po aktualizaci stěžovalo na rychle se vybíjející hodinky.
AirPods
No a pak v této kategorii máme AirPods. Ty by svými prodeji mohly definovat vlastní kategorii. Uživatelé je milují, skvěle se prodávají a vše vypadá zalité sluncem. V minulém roce stihl Apple uvést dvě verze AirPods. V březnu jejich druhou generaci s drobnými vylepšeními v podobě zapnutého naslouchání příkazu „Hey Siri“ a bezdrátového dobíjení. Druhá generace začala na ceně 4 790 Kč, s příplatkem tisícikoruny pak včetně nabíjecího pouzdra.
A těsně před vánoční nákupní horečkou přišly AirPods Pro. Přidaly aktivní potlačení hluku, odolnost proti potu a postříkání vodou a upravený design a tvar sluchátek. Kvůli němu mají v balení silikonové nástavce ve třech velikostech. Verze Pro však dorazila na pulty s prémiovější cenou 7 290 Kč.
Je čím dál úžasnější, jak dokáže Apple vtěsnat tak pokročilou technologii do malých prostorů. Už s Face ID ukázal, že technické možnosti budou čím dál úchvatnější. Na druhou stranu Apple dlouhodobě nevyřešil problém s udržitelností bezdrátových sluchátek. Na to, jak moc se stará o ekologii a hlásí pokaždé, když se mu podaří některá z budov převést na zelenou energii, jsou AirPods v tomto pohledu propadák.
Při nákupu musíte počítat s tím, že malé baterky ve sluchátkách vám vydrží přibližně 2 až 3 roky. Neexistuje možnost výměny baterie, pouze nákup nového zařízení. S tím, jak se AirPods (a sám přiznávám, že jsou to zatím má nejoblíbenější sluchátka) rozšiřují mezi uživateli po světě, bude Apple velmi brzy potřebovat obří sklady pouze na bílý plast. Ale aspoň budeme schopni najít mezi ostatními svoji krabičku, když Apple přidal možnost nechat si personalizovat sluchátka bezplatným gravírováním.
Co celkové hodnocení? Skoro bych tentokrát hlásil podtrženou jedničku, ale software této kategorii zase uškodil. Závěrem tedy uděluji 2.
Apple TV
Kategorie, ke které toho vlastně není moc co říct. Žádný nový hardware, pouze několik nových spořičů (a ty poslední z ledna 2020 jsou opravdu famózní) v rámci tvOS. Přepracovaná aplikace TV pro novou streamovací službu Apple TV+ však vyvolává trochu rozpaky. Orientace mezi shlédnutými pořady a tipy na novinky je velmi zmatená. Pouze úvodní obrazovka ukazuje, kde byste měli pokračovat.
Kdybychom doma velmi často nevyužívali zrcadlení obrazovky jednotlivých zařízení, vlastně bych si dokázal představit i život bez Apple TV. Což je paradox, když uvážíte, že nové služby by na Apple TV měly být tahákem. Místo toho si pouštím seriál raději na tabletu. Jedná se sice o domácí hub informací, ale nic převratného. I když nabízí lepší rozhraní než mají samotné televize, od Apple bychom přeci jen čekali větší pokrok než podvodní spořič.
V roce 2019 se neudálo v tomto segmentu nic, nedočkali jsme se větší podpory pro více uživatelů. Vlastně ani nevidím důvod, proč místo Apple TV HD koupit verzi 4K. Za cenu přesahující pět tisíc korun by měla nabízet víc. Jednoznačně známka 4.
Služby
Asi největší téma pro Apple v roce 2019. Spuštění streamovací služby Apple TV+ mělo ukázat budoucnost společnosti – důležitost symbolizovala samostatná prezentace. Z 80 % jsem přesvědčen, že se to povedlo. Z hlavních taháků The Morning Show, For All Mankind a See se první dva jmenovaní dají považovat za úspěch. Příjemně potěšily i krátké série Truth Be Told nebo Little America. The Morning Show mělo dokonce nominace na několik prestižních ocenění, z nichž zatím Billy Crudup proměnil svou mužskou vedlejší roli v sošku kritiků. K rychlému šíření rozhodně pomohl i rok zdarma k nově koupeným produktům.
Ukončení projektu s Oprah vede k mírnému překvapení veřejnosti. Prozatím se cokoli ve spojení s touto významnou osobností posunulo do fáze „už brzy“, jak hlásí webové stránky. A tak se fanoušci musí spokojit s Knižním klubem Oprah, který má dva díly. Nabídka se ale stále rozšiřuje, nejen v seriálové sekci, ale i v té filmové. Tam je nejočekávanějším titulem The Banker s A. Mackiem a S. L. Jacksonem v hlavních rolích. Přestože se o boji s největším hráčem na trhu, Netflixem, zatím nedá mluvit, „televize“ není úplným krokem vedle.
Druhou službou, která byla spuštěna na podzim minulého roku, je herní Apple Arcade. Bez reklam, synchronizovaná mezi více zařízeními, s možností hrát bez připojení k internetu a s podporou rodinného sdílení. Při uvedení nabízela 100 her, mezi kterými byly jak velké tituly, tak i ty méně známé. Některé podporují herní ovladače a nové hry jsou průběžně přidávány. Apple na potenciální zákazníky cílí především tím, že hry uvedené v Arcade si nezahrajete nikde jinde. Na vyzkoušení služby nabízel Apple celý měsíc zdarma. Je vnímána jako jedna z nejlepších služeb, kterou aktuálně Apple nabízí.
News+
Apple News+ se nám těžko hodnotí z naší malé země, jelikož u nás neběží. Převážně se ale jedná o jakýsi hub časopisů a ručně vybíraných zpráv. Výběr provádí lidé v redakci, ne algoritmy počítače. Po měsíční zkušební době vám Apple nabídne kompletní obsah za pravidelný poplatek, opět možné sdílet v rámci rodiny. Obecně se ale o této službě až tak moc nemluvilo, a hodně recenzí zmiňuje nutnou aktualizaci. To vše budeme možná moci jednou hodnotit až z osobní zkušenosti, podobně jako Apple Pay.
Apple Music ve zkratce roste, ale dohnat Spotify bude obří problém. Apple hlásí pouze milníky po deseti milionech předplatitelích, aktuálně se pohybuje nad 60 miliony. Občané USA mohou těžit z posledních dvou novinek. Od léta mají k dispozici Apple Card a ke konci roku dostali přepracované mapové podklady. Bude však trvat několik let, než se stejně vylepšené mapy dostanou i k nám do Evropy. V kombinaci iOS 13 a nových Map dává smysl používat i kolekce zajímavých míst, které můžete sdílet s rodinou a přáteli.
iCloud
Říká se, že to nejlepší si necháváme na konec. Já ve službách naopak budu končit kritikou. iCloud se základním 5GB tarifem je každým dalším rokem více a více k smíchu. Nebo možná k pláči. Je jasné, že se Apple snaží na svých uživatelích vydělat, kde to jen jde. Ale zrovna zálohovací a synchronizační služba není tím pravým místem, kde by v tom měl nadále pokračovat. A je to smutné už jen z toho pohledu, že nová slíbená funkce sdílených složek na iCloud Drive byla dvakrát odložena.
Sám si platím 50 GB prostoru, přestože jej mám více než z poloviny prázdný. To ale proto, že mít více než jedno zařízení a zaplnit jej občasnou fotkou, znamená konec vašeho prostoru. Nikdo netlačí Apple do navýšení ostatních tarifů (zmíněných 50 GB nebo 200 GB v rámci rodiny, nejvyšší 2 TB jsou už luxus), ale udělat něco s nejmenší verzí je prostě už třeba. Není se čemu divit, že pak většina uživatelů využije alespoň pro své fotografie konkurenci v podobě Fotek od Googlu. Ten závěr s iCloudem ubral obecně výborným službám několik bodů, takže jsem se zastavil na dobré 3.
HomeKit
Jestli jsem neměl co komentovat u Apple TV, tady to bude ještě horší. Známý blogger John Gruber popsal laxnost Applu dokonce tak, že pokud jste dosud nepořídili nic z chytré domácnosti, vlastně jste o nic nepřišli. Podobné reakce vyvolává i mezi recenzenty a nadšenci.
Aplikace Home je komplikovaná a čím dál méně přehledná. Nepomáhá vám rychle ovládat chytrá zařízení, spíše se v ní můžete utopit. Jediná pozitivní zpráva je oznámení spolupráce s Amazonem a Googlem na vytvoření unifikované chytré platformy napříč různými systémy. Tak uvidíme v dalších letech. Za rok 2019 však pouhá 4, a to jsem stále hodný.
Software
Těšil jsem se, že si smlsnu v podcastu, byl jsem kritický už v článku Třinácté bolesti a dnes to nebude o mnoho lepší. iOS 13 znamenal velký posun vpřed díky oddělení systému pro iPad, kterému pomáhá lépe konkurovat klasickým počítačům. Nová gesta, multitasking, tmavý režim, Fotky nebo konečně použitelné Soubory. Našli bychom určitě mnoho novinek, za které můžeme chválit.
Na druhou stranu ale najdeme i velké minely. Jak jsem už zmínil výše, je evidentní, že se vysoce postavený manažer snažil protlačit mnoho funkcí do nového systému, aniž by řešil kvalitu a stabilitu. To jsou hodnoty, na které jsou uživatelé produktů Apple zvyklí a neobětují je za žádnou novou funkci.
Například úplně znovu napsaná aplikace Připomínky nedokázala zvládnout přesun se starými připomínkami, data se nesynchronizovala a uživatelé zůstávali v ohromení, co všechno se může pokazit. Jiní si stěžovali na problém s daty u Poznámek. Mizející klávesnice, chyby v přechodu při odemčení zařízení a mnoho dalších. Časté drobné aktualizace, které vyřešily jeden problém, jen aby se za rohem objevil jiný.
Drobnosti
Osobně mám velké přání, aby se Apple konečně rozhodl nevydávat jen jednu velkou aktualizaci celého systému naditou hromadou funkcí. Raději přivítám menší desetinové úpravy, které budou přicházet v průběhu roku. Rád takto vzpomínám na iOS 9.3, který uváděl Night Shift a pár dalších drobností. Nejednalo se o výčet stovek funkcí, pouze pár věcí, které ale byly stabilní a uživatelé je s klidem nainstalovali už v podvečer 21. března 2016.
Velmi podobně na tom byl update macOS Catalina. U něj bylo nejčastější stížností zaseknutí instalace, která blokovala start systému.
Na druhou stranu tu máme i některé pochvalné body. Například sdílení času příjezdu v Mapách, tmavý režim nebo přepracovaný Mail (který by snad v iOS 13.4 mohl být konečně i praktický). Kolekce v Mapách jsou velmi užitečné, především pokud je sdílíte s dalšími lidmi. Jednou z nejpříjemnějších součástí je Share Sheet neboli tlačítko pro sdílení, které vám navrhuje nejčastější kontakty.
Na funkce systému bych mohl pět ódu, ale za celkovou funkčnost jsem musel jít hluboko ke kritice. Letos si software vysloužil s odřenýma ušima známku 4.
Hardware
Už jsem mluvil o nové klávesnici v 16″ MacBook Pro. Tam Apple potřeboval nejvíce zapracovat a vylepšit mínění zklamaných uživatelů. To se povedlo. Dostali jsme se tak do fáze, kdy hardware, který Apple vytváří, dalece předčí současný software. Ten je často blokem pro rozvoj složitější práce. Je to ale dáno tím, že musí společnou řeč najít jak vývojáři, tak inženýři.
V této části nelze nezmínit iPod 7. generace. Trochu nepochopitelně jej Apple stále drží při životě, možná už jen pouze pro ty, kterým přijde iPad jako velké zařízení. Potenciální skupina kupujících budou především rodiče, kteří budou chtít zabavit své ratolesti. Navíc má i dostatečný výkon pro využití nových služeb, tedy i té nejzajímavější – Apple Arcade.
Apple zatím opravil problémy s displeji a klávesnicí MacBooků. Mac Pro je krásným kusem hliníkového pláště na kostře z nerezové oceli. A iPhony jsou velmi pevné, dobře zpracované. Díky těmto bodům se Apple dostal na 2-.
Velké finále
Co říci závěrem? Za celý rok má Apple horší dvojku nebo lepší trojku. Záleží, jakým pohledem se na něj díváte. Určitě to nebyl úplně špatný rok, a pokud se v závěru dekády poučí z chyb stran softwaru, čeká nás letos něco opravdu výjimečného. Existuje spousta představ, čeho se můžeme dočkat, proto bude nejlepší nespekulovat a počkat si.
Vpád do streamovacích služeb budeme mít možnost lépe posoudit až příští rok, zatím má slibné vyhlídky. Apple se dostal do povědomí uživatelů. Na poli distribuce videa se například bude řešit, zda stihneme sledovat vše, co bychom rádi. A ve výsledku také zaplatit. Na poli her bude záležet na tom, jestli Apple dokáže ukojit poptávku po zajímavých hrách u všech svých hráčsky nadšených uživatelů. A nesmíme zapomenout ani na hudební odvětví. I tam by bylo skvělé přijít s vylepšeními, která si gigantická společnost může dovolit.
Já myslím, že Apple se prostě teď tak trochu hledá. Třeba AppleTV+ je podle mě super. Ale Apple měl asi prostě ještě chvíli počkat a nebo měl natočit mnohem víc obsahu. Jestli se nepletu, tak Apple do svého obsahu dal miliardu dolarů? Naprosto směšný, když Netflix jich každoročně investuje 15. Jasně, i na Netflixu se najdou seriály, které prostě ani za to nestojí a nedokoukal jsem ani první díl. Nehledě na to, že česká nabídka je vtipná. Nemyslím tím dabingt, v této oblasti se to velice zlepšilo, ale prostě když si člověk přepne do angličtiny, tak těch seriálů je mnohem víc a to je prostě špatně. Jako nejlepší prostě pořád vidím HBO GO, to je prostě super.