Nový operační systém pro Apple Watch, je již dostupný všem majitelům jablečných hodinek. Abych byl přesný, ne úplně všem. Potřebujete minimálně Apple Watch 3. generace. Na první pohled se může zdát, že novinek není mnoho. Rád bych vám představil, co se mi líbí nejvíce a co používám.
V době psaní článku mám stále na ruce Apple Watch 5. generace, avšak již mám hotovou objednávku na nové hodinky 6. generace v provedení (PRODUCT)RED. Píšu to kvůli tomu, abych vás navnadil, že se již brzy můžete těšit na podrobnou recenzi a srovnání. Důvody, proč upgraduji, vám rovněž velmi rád brzy vysvětlím. Pojďme na watchOS 7.
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
Ciferníky a komplikace
Obecně nečekejte ve watchOS 7 nějaké velké designové změny. Hodinky se ovládají stejným způsobem – stejné menu, gesta a funkce. Jde spíše o drobnosti, které mohou váš život udělat příjemnější. Mezi ně patří i nové ciferníky. Každý rok se Apple snaží představit něco, čím přitáhne pozornost svých uživatelů. Když se podíváte v iPhonu do aplikace Watch, můžete zde spatřit pár nových motivů – Typograf, Nike kompaktní (pokud máte Nike model), Memoji, GMT, Chronograf Pro, Odpočet, Proužky nebo Umělecký.
Stále platí pravidlo, že si ciferníky můžete upravit a nastavit nejen na iPhonu, což doporučuji, ale i přímo na vašem zápěstí po delším stisknutí displeje. Líbí se mi, jak se Apple snaží přitáhnout pozornost lidí, kteří nosí klasické ručičkové hodinky. Právě jim je určen nový Chronograf Pro či Odpočet.
Také se rozšířil počet komplikací, tedy jednoduchých zkratek, které si můžete dát na svůj ciferník. Opět stačí jen hledat dle vašich aplikací a funkcí. Mnozí z vás jistě ocení například Zkratky na Apple Watch a tak podobně.
Pokud vám mohu něco doporučit – méně je vždy více. Vytvořte si sadu několika ciferníků, mezi kterými budete dle potřeby a kontextu přepínat. Vše si samozřejmě můžete barevně sladit s řemínkem či oblečením. Díky Applu jsem poznal tolik nových barev a odstínů. Točí se mi hlava z toho, kolik jich existuje a jak hezky je někdo pojmenoval. Kreativitě se meze nekladou.
Poslední novinkou v oblasti ciferníků je to, že je můžete sdílet. Vytvoříte si nějaký originální ciferník a můžete ho poslat svému kamarádovi – jedním kliknutím. Ten si ho otevře na iPhonu a přidá do galerie. Jednoduché a prosté. Drobností je také to, že nové ciferníky můžete nalézt přímo v App Store u konkrétních vývojářů nebo dokonce na webu. Můžete tak mít ciferník a barvy, které používá konkrétní společnost nebo nějaká služba.
Spánek
Vůbec poprvé nalezneme funkci měření spánku a cyklů nativně přímo na Apple Watch. Dosud jsem musel používat aplikace třetích stran, například Pillow. Nově lze využít aplikace od Applu, které na to jdou trochu jiným způsobem.
Stále zůstává jednoduchá věc – nikde nemusíte nic zapínat. Prostě si lehnete a měření se spustí automaticky. Na začátku je potřeba jen vše nastavit, což souvisí i s novými funkcemi Večerky. Podle Applu je sice důležitá kvalita spánku, ale nezapomíná ani na spánkové návyky, tedy problém číslo jedna, který trápí mnoho uživatelů. Jít včas spát. K tomu slouží nová Večerka, která vám může dát info, že nastal čas jít do postele, vypne vám některé funkce a nastaví budík.
Je mi jasné, že mnoha lidem se to líbit nebude. Každý máme jiné zvyklosti. Tak či tak až se ráno probudíte, tak vás na hodinkách přivítá obrazovka s vašimi statistikami, počasím nebo stavem baterie. Ostatně stav baterie vašich Apple Watch vidíte před spaním i na zamčené obrazovce iPhonu. Spánková data pak uvidíte rovněž v aplikaci Zdraví.
S měřením spánku se samozřejmě pojí jeden problém – výdrž baterie. Pokud chcete s hodinkami spát, doporučuji je vždy dát na nabíječku, když se jdete sprchovat či večeřet. V takovou dobu většinou již máte splněné kroužky aktivity. Pokud náhodou zapomenete, obdržíte před Večerkou notifikaci, že byste měli hodinky dát nabíjet, pokud s nimi chcete spát.
Doporučuji alespoň vše vyzkoušet. Spánek je velmi důležitý pro náš život a ovlivňuje následující den. Asi nemá smysl měřit si spánek každý den, ale pokud máte nějaký problém (psychický či fyzický), je fajn zjistit nějaká data o tom, jak se vaše tělo chová v noci. Můžete to probrat se svým lékařem nebo trenérem. Jednoduše máte cennou zpětnou vazbu, a to se občas hodí. Na základě toho můžete upravit své zvyklosti, omezit počet šálků kávy nebo nezdravého jídla před spaním.
Aktivita a cvičení
Vůbec poprvé můžete přímo na hodinkách změnit všechny své cíle v denních kroužcích. Dosud jste mohli nastavovat pouze spálené kalorie, tedy kroužek pohybu. Nyní můžete změnit cvičení i počet stání během dne. Stačí jen přímo na hodinkách kliknout na vaše kroužky a sjet dolů, kde naleznete položku Změnit cíle.
Pokud nestíháte plnit 12hodinové stání, klidně si ho můžete změnit na osm. Stejně si můžete přidat minuty ve Cvičení. V rámci stejnojmenné aplikace také naleznete nové aktivity, například tanec, uklidnění po cvičení nebo různé druhy funkčních tréninků.
Nová je i aplikace Kondice (dříve Aktivita) na vašem iPhonu. Důraz je kladen na statistiky a motivaci k dalšímu cvičení. Samozřejmě nechybí kroužky, historie nebo sdílení s dalšími lidmi. Když si k tomu připočítáme novou aplikaci Fitness, která však zatím nebude u nás dostupná, máme zde ucelenou matici zaměřenou na zdravý životní styl. Kalifornská společnost nás prostě chce rozpohybovat. Volba samozřejmě i nadále zůstává čistě na každém z nás.
Mytí rukou
Novinkou je také 20sekundový odpočet pro mytí rukou. Zapnete ho přímo v aplikaci Watch na svém iPhonu. Jakmile si začnete umývat ruce, hodinky to rozpoznají a spustí odpočet – dvacet sekund. Dle Applu je to doba, kdy bezpečně dostanete z rukou všechny škodlivé bakterie a viry. Škoda jen, že se tato funkce zapíná, i když myjete nádobí. Také pozor na to, že mytí rukou dost spotřebovává baterii vašich hodinek. Pokud máte nový model, je to v pohodě, ale pokud máte starší s horší výdrží, už je to na zvážení.
Nedostupné rodinné sdílení
Apple nám také představil nové možnosti sdílení a správu jablečných hodinek členům vaší domácnosti, kteří nemají vlastní iPhone. Bohužel, tyto funkce nejsou u nás dostupné, což souvisí s potřebou podpory modelů s LTE u našich operátorů. Myšlenka je to velmi příjemná, především pokud máte děti či starší rodiče, které chcete motivovat k pohybu. V takovém případě jejich hodinky spravujete ze svého iPhonu a nastavíte vše, co uznáte za vhodné – sdílení polohy, aktivitu, zprávy a tak dále. Třeba se jednou dočkáme.
Drobky a drobečky
Celkově je watchOS 7 velmi rychlý a svižný systém. Aplikace se spouští rychleji. Užít si rovněž můžete novou Siri nebo Zkratky, které si můžete umístit přímo na jednotlivé ciferníky. Drobnosti a vylepšení naleznete i v Mapách – například pro cyklisty, kteří uvidí, kudy mají jet a kde zatočit.
Systém watchOS 7 je povedená evoluce, tedy rozšíření již „dokonalého“ systému. Největší novinkou je měření spánku a nové ciferníky. Vše ostatní jsou jen drobky a drobečky, které snad povedou k vaší spokojenosti. A teď běžte testovat a nastavovat nové watch face a já jdu vyhlížet své červené hodinky, o kterých vám brzy napíšu.