Zčeřené vody

Filmy

Kdo z nás nemá rád filmy a seriály? Chtěl bych teď vidět i jen jednoho, který by se přihlásil, že mu nic neříkají. Každý z nás si rád odpočine u pohyblivého obrazu, aniž by musel cokoliv dělat. Jak se ale dá v současné době nezbláznit z velkého přílivu videoobsahu?
Někteří mají filmy dokonce tak moc rádi, že chodí pravidelně do kina. K tomu si dají oblíbený popcorn a colu, aby si zážitek ještě více užili. Vlastně se často jedná o nejdostupnější formu kulturní události. Navíc dalece rozšířenější než je třeba divadlo, opera nebo koncerty.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

S tím, jak se videoprůmysl více přesouvá na různé platformy, někdy se může zdát, že se ani nedokážeme vyznat v celé nabídce. Nevíme, který seriál dělá to konkrétní studio se svou předplatitelskou „plus“ službou. A sledovat, jak se kvůli stávkám scénáristů v Americe posouvá datum uvedení vysněného filmu do kin, to je někdy nad naše síly.

Těžké začátky

Já jsem proto před několika lety začal hledat jedinou aplikaci, která by mi pomohla se v tomto chaosu vyznat. Začínal jsem se službou TV Showtime, jenže tehdy byla omezená pouze na seriály. V Čechách tehdy byla populární aplikace TeeVee, od československého studia, a která později dostala i druhou generaci. Dnes už ale dostupná není.

Filmy

Pak jsem objevil za oceánem velmi oblíbenou službu Trakt.tv. Nejenže to byla dobrá databáze, ale dala se propojit s aplikací Infuse, kterou pro sledování seriálů a filmů dodnes používám na iPadu. Obzvlášť ve chvíli kdy cestuju, se hodí mít obsah offline. Vím, že to jde vyřešit i se streamovacími službami, ale čím dál více to znamená mít několik televizních aplikací a pamatovat si kde který seriál běží a zda je také v offline verzi. Infuse si ale krásně řadí všechen obsah s artworkem a podle řad nebo automaticky stáhne titulky, pokud chcete.

Automatizace

Když jsem teď měl možnost automaticky si načítat shlédnuté filmy a seriály, chtěl jsem je někde evidovat. A tady nastalo úskalí. V tehdejší době nebylo moc kvalitních aplikací, které by tak dobře a přehledně vše hlídaly za vás. Což je škoda. Našel jsem jen náhodou (ne moc graficky hezky zpracovanou) dvojici aplikací od vývojáře Maximiliana Litterala – Television Time a Cinema Time. Protože se ale jedná o jednotlivce, začal na vylepšování a designu pracovat jen u první jmenované a druhá už dva roky stojí na vedlejší koleji.

Navíc pro mě bylo dost chaotické mít vše přehledně v jedné aplikaci, než muset pamatovat na to, která slouží kterému účelu. A pak jsem náhodou narazil na Rippple. Aplikaci od Kevina Cadora, která je moderní, svěží, dostupná na všech Apple zařízeních a nadále je propojená se službou Trakt. Nabízí obrovské množství přizpůsobení, témat, ikon a způsobu, jak s ní pracujete.

Mezitím se zlepšila i TV Showtime, protože integrovala filmy. Osobně mi přijde jako nejlepší pro sledování děje v jednotlivých dílech seriálu. Hned pochopíte, o co jde, co se kdy stalo a kdo to jak komentoval. Ale její vzhled je daleko za Rippple a nadále jí chybí i možnost integrace s Trakt.

Předplatitelský režim

Přiznám se, že i přes vzhledový benefit jsem nebyl hned „all in“ kvůli předplatnému. Běžná verze zdarma skončí za 14 dní od instalace, a pak už vám nezbývá nic jiného než platit za používání. Na druhou stranu, měsíčně vás vyjde na 9 Kč a ročně na 129 Kč. Což na aplikaci s tolika funkcemi není vůbec hrozné.

Filmy

Když jsme u funkcí, co na ní teda obdivuju? Zaprvé je přehledná. Má jednoduchý design a hlavní stránku jsem si nastavil na To Watch. V horní části obrazovky si jen přepínám, jestli zrovna mám náladu na seriály nebo filmy. Těsně pod tím také vidím náhled nadcházejících nových filmů v kinech nebo nových epizod. Pod tím už vidím svůj seznam, který jsem si dal na Watchlist. Ostatní sekce mám trochu jinak nastavené na iPhonu, iPadu i Macu. Poslední jmenovaný má největší výhodu ve velikosti obrazovky a trochu jiném způsobu práce s aplikací.

Funkce

Moc se mi ale líbí nedávno uveřejněná sekce Browse, která mi dlouhou dobu chyběla. Zahrnuje novinky, ale také část, která se týká vás, od watchlistu po komentáře, následují nejpřehrávanější filmy a seriály anebo i třídění seriálů a filmů podle streamovací platformy.

Zadruhé má velké množství přizpůsobení. Používáte častěji doporučení než svůj vlastní wachtlist? Žádný problém. Nebo jste si na Trakt.tv vytvořili vlastní seznamy a do nich si chcete filmy a seriály třídit? Opět žádný problém. A také při sledování filmu na jiném zařízení nebo při sdílení přes AirPlay vám na iPhonu běží živá aktivita s průběhem filmu.

Mnoho možností přizpůsobení je třeba i při práci s gesty. Posunem doprava a doleva můžete vyvolat i jednotlivé akce, třeba zhlédnutí dané epizody. Gesta lze upravovat i v nastavení. A pokud jste fanoušci widgetů, i těch máte na výběr dostatek. Pokud zase raději plánujete, využijte možnost Calendar. Toto zobrazení vám poskytne přehled, kdy jaká epizoda vychází.

Všechny novinky Kevin uveřejňuje postupně na twitterovém/X účtu. A když po aktualizaci spustíte aplikaci, vyskočí vám okno s názornými ukázkami změn. Můžete se k těmto změnám dostat i zpětně a to na tomto blogu. Pravidelně se o aplikaci stará a dodává další zajímavé funkce.

Vnímám, že v dnešní době je těžké nalézt kvalitně zpracované aplikace, o které se někdo dlouhodobě stará. Pokud je už najdete, je dobré se jich držet. Ovšem ani aplikace nejsou věčné. Prozatím je pro mě zčeření stojatých vod videosvěta aplikací Ripple něčím potěšujícím. Neuplyne týden, kdy bych nebyl vděčný za to, že je lze používat tak jednoduše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *