Z iPhone 15 Pro Max na Samsung Galaxy Z Fold 5

Fold 5

Nikdy bych nečekal, že zrovna tenhle text budu psát já. Více než 12 let jsem nepoužíval jako mobilní telefon nic jiného, než iPhone. Po mnoha letech jsem SIM kartu vyndal z jablka a vložil do Androidu. Konkrétně volba padla na Samsung Galaxy Z Fold 5. Proč? Jak probíhal přenos dat? A co se stalo s novým iPhonem?

Můj poslední telefon s Androidem byl HTC Wildfire, který jsem používal na střední škole. Hned poté následoval jako „daily phone“ iPhone. To skončilo asi před 14 dny, kdy jsem si pořídil nový Samsung Galaxy Z Fold 5 a nový iPhone 15 Pro Max v krásné titanové barvě zůstal ležet na stole. Proč?

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Hlavním důvodem je moje aktuální zaměstnání. Jak jsem již několikrát uvedl, už to budou dva roky, co pracuji pro jednu globální firmu, která patří mezi lídry na poli kyberbezpečnosti. Mým hlavním zařízením je Lenovo s Windows. Mac je bohužel zakázaný. iPhone je samozřejmě plně podporován, ale není žádná možnost, jak ho připojit k Windows, což o Samsungu Z Fold 5 neplatí – propojení s Windows a DeX režim. Dalším důvodem je multitasking na Foldu, který je mnohem dál, než ten v iPhone.

Fold 5

iPhone – nulová inovace

Důvodem pro změnu je i fakt, že Apple vypadá a funguje stále stejně. Ono je to na jednu stranu i velká výhoda díky stabilitě a vysoké funkčnosti, ale i nevýhoda. Fungování s iPhonem, je jako velmi dobrý vztah (manželství), kterému však chybí občas nějaká změna, něco nového, nové zážitky. Používání nového Foldu, je něco jako mít milenku, kterou jsem však reálně nikdy neměl, ale umím si to dobře představit. Zažíváte něco nového, vzrušujícího, zakázaného… Prostě jsem vyplul ze stereotypu a zkusil něco jinak, což je nesmírně osvěžující. Kdyby Apple sem tam představil něco fakt nového, možná bych měl o důvod méně ke změně.

Aktuálně totiž své působení na Androidu, neberu jako jednodenní špás, nebo milenku na měsíc, ale možná to s ním zkusím o něco déle. iPhone 15 Pro Max je sice stále zapnutý, plně funkční, ale leží doma na stole. Data jsem kompletně přesunul do Foldu. Volba padla na 512GB kapacitu v modré barvě.

Jednoduchý přechod

Samotný přechod nemohl být snazší. Stačilo Folda vybalit z krabice, zapnout a propojit pomocí kabelu USB-C s iPhonem. Na Foldu se spustila funkce Smart Switch a přenos z iPhonu. Dvakrát jsem klikl, že všemu důvěřuji a spustila se analýza. Ta mi ukázala, kolik a jaká data budou přenesena – fotky, dokumenty, zprávy, hovory, kontakty, poznámky, připomínky a samozřejmě všechny kompatibilní aplikace. Přihlásil jsem se svým účtem na Googlu, přidal k tomu Samsung a za půl hodiny bylo vymalováno. Ve Foldu jsem měl komplet všechna data, včetně aplikací – nechyběly všechny Poznámky, Připomínky, výpis posledních hovorů, oblíbené kontakty a další data.

Samotné fotky jsem pak ještě pro jistotu přesunul i skrze Fotky Google. Navýšil jsem si u Googlu kapacitu cloudu a spustil na iPhonu synchronizaci – 65 GB dat, celkem 58 tisíc fotek a zhruba 1000 videí. Za den bylo vše přeneseno a mám to k dispozici na Foldu.

Fold 5

Poslední, co jsem musel vyřešit, byla hesla. Naštěstí jde na Macu Klíčenka kompletně vyexportovat, takže jsem jedním kliknutím dal export, a vše jsem jednoduše importoval do Hesel Google. Samozřejmě se zde můžeme bavit o bezpečnosti, ale stále platí, že v Klíčence mám jednorázová hesla, která mohu kdykoliv zase změnit. Platební karty ani jiné citlivé údaje tam nemám. Posledním krokem bylo vyndání fyzické karty SIM a vložení do Foldu, který má pro kartu dokonce dva fyzické sloty. Velmi praktické pro cestování, když není například dostupná eSIM.

Hotovo, přeneseno

Tím byl proces dokončen. Pokračuji přesně tam, kde jsem skončil. Pár aplikací jsem si ještě z Google Play či obchodu Samsung stáhl a vesele pokračoval. První hodiny a dny byly o objevování, ostatně stále asi objevuji. Fold není telefon – je to počítač a tablet v jednom. Druhořadým efektem je to, že jsem již dlouhou dobu nesáhl po iPadu, a to mám hned 3: iPad mini, 11″ Pro a 12,9″ Pro. To samé bohužel Mac, který používám aktuálně už jen ve spojitosti s iPure a texty. Ale i to by šlo dělat ve Windows či Foldu.

Proč tedy Fold?

Jak jsem již uvedl. Hlavním důvodem je práce. Drtivou většinu času potřebuji MS Office 365, Outlook, Teams a různé webové služby. Hodně telefonuji a píšu zprávy. Díky účtům Microsoftu jsem ihned Fold propojil bezdrátově s Windows. Stačilo jen zapnout účty a propojit. Navíc mám aplikaci ve Windows, kde vidím obsah celého Foldu, včetně aplikací a dat. Mohu tak ve Windows přijímat příchozí hovory, psát SMS a vidím všechny notifikace. Velkou změnou v mé pracovně je, že používám nový 49″ monitor OLED Samsung Odyssey, který mám připojený k Lenovu. Na tomto prohnutém displeji mohu dát 3 pracovní plochy vedle sebe, tedy tři aplikace, a navíc displej samotného Lenovo X1 Carbon. Vše pak vyřídím z jedné klávesnice a herní myši. Takhle teď trávím většinu dnů, když nejsem u zákazníků či obchodních partnerů.

Fold je během té doby stále připojen k Windows, případně mám skrze dock vytažené USB-C, které když připojím do Foldu, tak se dostanu do režimu DeX, kdy se Fold promění v počítač a plnohodnotný systém. Připojí se vám pracovní plocha, kde vidíte aplikace a vše můžete používat v kombinaci s klávesnicí a myší. Co více, Fold může klidně sloužit jako trackpad a vše funguje i bezdrátově (pokud to váš monitor či projekt umí). Neskutečně funkční. Nemusím tak všude sebou tahat Lenovo a většinu práce zvládnu z „mobilu“.

Fold 4

Ostatně samotný Fold 5 je skvělé zařízení. Jeho váha je v zásadě srovnatelná s iPhonem 14 Pro Max v obalu. Konečně se také displej dovírá úplně k sobě – žádná štěrbina či jiná mezera. Vše hezky lícuje. Když Fold rozevřu, získávám neuvěřitelný prostor na práci a multitasking. Většinu času mám vedle sebe minimálně dvě aplikace. Neustále mám nějaké schůzky v Teams či Zoomu a u toho používám Kalendář nebo e-mail. Taky jsem začal používat Google Keep na poznámky a připomínky, který mohu mít připnutý a viditelný přímo na ploše.

Fold 5 jde nastavit, jak se vám zlíbí. Povinností je aplikace Good Lock od Samsungu, která vám odemkne nové personalizace, například gesta, úpravu plochy, oznámení, notifikací a vlastně celého systému One UI. V praxi jsem zjistil, že i Android Auto je v některých momentech lepší než CarPlay od Applu. Ale tohle všechno bude na samostatný článek.

Dnes jsem vám chtěl říct své důvody, jak probíhal přechod a zda se vyskytly nějaké problémy při přechodu z ekosystému Applu. Nic se nestalo! Stále platím mnoho služeb skrze Apple ID, mohu používat TV+ nebo Rodinné sdílení. Kdykoliv mohu používat Mac či iPad. Na Foldu jsem rozchodil i Apple Music a Classical Music. Také jsem obnovil předplatná a všechny služby. Dnes už se opravdu dá žít s více systémy najednou. Vše za vás dělají účty u aplikací.

Akorát jsem přišel o iMessage a opět začal více používat WhatsApp. Také foťák na Foldu 5 není žádný zázrak, zvlášť když jsem ochutnal a znám iPhone 15 Pro Max. Vše ostatní je stejně dobré nebo i lepší. Displej (7,6″, 120 Hz) nemá chybu, ani čtečka otisku prstů nebo identifikace obličeje. Ale opravdu, nechme si to na další pokračování.

Komentářů:

  1. Absolutně se tady nebudu stavět do role kritika někoho, kdo přišel na Android. Ačkoliv o tom takhle magazín původně nikdy nebyl a podle mě by ani být neměl.

    Co nepochopím, je to, že si někdo může vybrat jako telefon něco, co má uprostřed displeje korýtko, kterým by mohl klidně kyvadlově jezdit vláček.

    1. Mohu se zeptat čemu to vadí ? Dokonce ani při psaní delších textů sem necítil žádné omezení. Ale pravda, že kdo chybu chce vždy ji najde..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *