Recenze iPhone SE 2020

iPhone SE

Starý známý kamarád. Příjemně se drží v ruce. Kombinace skla a hliníku. Touch ID, jedna čočka… V ruce držím nový iPhone SE a píšu tyto řádky. Tenhle telefon se opravdu povedl! V této cenové hladině nemá mezi chytrými telefony konkurenci. Chcete znát můj verdikt a zkušenosti z podrobného testování?

Nový iPhone SE (Special Edition) jsme vyhlíželi několik let. Už ani nespočítám, kolik dotazů jsem obdržel na téma iPhone SE. Mám si počkat na nové es-éčko? Bude mít OLED displej? Jaká bude cena? A bude stále tak malý? Vždy jsem tvrdil, že Apple ho jednoznačně představí, jen si musíme počkat na vhodný okamžik.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Krize

Čas uzrál paradoxně v době největší krize a celosvětové pandemie. Apple nám jednoho dne v tichosti ukázal nový iPhone SE. Přihodil k tomu pár hezkých reklam a vyjádření na sociálních sítích. A bylo vymalováno. Máme zde nový iPhone, který vypadá jako předchozí iPhone 8 nebo, chcete-li, iPhone 6 až 7.

iPhone SE

Jako vždy se svět v otázce nového iPhone SE dělí na dvě části – milovníky a hatery. Ti první ho již dávno mají, či si ho objednali. Druhý tábor zarytě tvrdí, že je to krok zpět – starý design, Touch ID, obyčejné reproduktory, jeden fotoaparát… Někteří tajně doufali, že nám Apple s novým iPhone SE představí OLED displej nebo snad zcela nový design. Nestalo se tak.

Já osobně jsem spokojen. Design i zpracování iPhone SE jsou již ověřené a konzistentní. Jednoduše víte, do čeho jdete. V ruce držím krásný kus hardwaru, který mě studí do ruky. 4,7″ displej Retina HD vypadá i v roce 2020 velmi dobře. Rozhodně nemám pocit, že bych koukal na něco ošklivého. Touch ID neurazí, jen to chce trochu zvyku, zvlášť když tři roky používáte iPhone s Face ID a jste zvyklí „swipovat“ nahoru/dolů.

Telefon pro všechny příležitosti

Nemám rád hodnocení a recenze na základě specifikací. Vždy si potřebuji všechno vyzkoušet a nejlépe takzvaně v terénu. To samé jsem udělal i s novým iPhonem SE. Nahrál jsem do něj aplikace a data z iPhone 11 Pro Max a vyrazil na celodenní výlety. Pokud před písmenky dáváte přednost videu, můžete si shrnutí a recenzi pustit na mém youtubovém kanále.

iPhony nosím rád čisté, bez krytu. Stalo se tak i v případě nového bílého iPhonu SE. Výborně padne do jakékoliv kapsy, což by měl i v případě, kdy na něj nasadíte nějaký kryt. Pokud přecházíte z iPhonu 7/8, můžete si užít i zpětnou kompatibilitu krytů. Na druhou stranu, pokud si jednou zvyknete na „nahý“ iPhone, není cesty zpět. Skleněná záda jsou opravdu příjemná. A co teprve jablíčko, které je konečně vycentrované. Také zmizela část log a textů o recyklaci – tři z nich tu však stále jsou. Pokud byste chtěli zcela „čistý“ iPhone, musíte nakupovat v USA.

iPhone SE

Co hodnotit?

Myslím si, že v případě nového iPhonu SE je nejdůležitější hodnotit design, výkon, fotoaparát a provést celkové srovnání modelů. Zjistíme tak, pro koho je tento stroj určen. Pokud máte nejnovější iPhone 11 nebo 11 Pro Max, patrně nemáte důvod měnit. Je jasné, že byste museli ze svých návyků velmi slevit. Zcela jiná situace však panuje, pokud máte iPhone X, XR a možná i XS. A samozřejmě jakýkoliv starší iPhone. Tam je upgrade bez diskuze.

Nový iPhone SE jsem vzal na pořádný výlet. Během něho jsem s iPhonem hodně fotil, natáčel a konzumoval nějaký obsah. Ani jednou nezaváhal. Vše šlape jako dobře namazané švýcarské hodinky (ano, vím – kalifornské).

Výkon na roky dopředu

Uvnitř nového iPhone SE najdete stejný čip A13 Bionic jako v nových iPhonech 11 a 11 Pro. Tento krok Applu mě velmi překvapil. Čekal jsem, že tam dají starší čip, avšak je evidentní, že Apple chce tlačit vývoj a technologie kupředu. Neexistuje tak aplikace či proces, který by na novém iPhone SE nefungoval. Naopak – vše je hladké a plynulé. Spolehnout se můžete na pohodlný multitasking nebo si klidně můžete sestříhat video v aplikaci LumaFusion.

Na iPhonu jsem si také zahrál pár her a musím vám říct, že iPhone SE je skvělé herní zařízení. Díky menšímu displeji dosáhnu na všechna akční tlačítka a zároveň nemám pocit, že by utrpělo mé herní nadšení či flow. Naopak je to velmi pohodlné. Díky A13 spustíte cokoliv, a to včetně náročných her pro AR. Vřele doporučuji vyzkoušet.

iPhone SE

Fotografování

Co si budeme povídat. Že bude iPhone rychlý, bylo víceméně jasné od chvíle, kdy Apple uvedl, že uvnitř bude čip A13. Nikdo však nevěděl, jak bude nový iPhone fotit. Jedním slovem? Překvapující.

Narovinu musím přiznat, že jsem ve srovnání s iPhone XR se mi fotky z nového prcka líbí mnohem více. Oba telefony mají přitom totožné specifikace, avšak novější čip hraje prim. Fotky jsou konzistentnější a iPhone SE si lépe poradí se světly, stíny a barvami. Opravdu mě to nadchlo.

Samozřejmostí je portrétní režim, tedy funkce rozmazání pozadí. O to se v tomto modelu stará pouze software. Jen pozor na to, že s nativní aplikací Fotoaparát nemůžete fotit v režimu portrét libovolné objekty, ale pouze lidi. K focení předmětů je potřeba používat jinou aplikaci, například Halide. S iPhonem můžete také natáčet skvělé video ve 4K, udělat si panorama nebo zpomalený záběr. Fotky jsou opravdu povedené a myslím si, že se vám budou líbit.

Baterie

Další velmi diskutované téma je výdrž baterky. Je lepší než v iPhone 8? Lehce ano. Přičemž baterie je v podstatě stejná, akorát nový čip si umí lépe ohlídat spotřebu. I tak iPhone můžete snadno vybít. Stačí si zahrát pár her, pustit video, natočit jedno video 4K a ihned se můžete rozhlédnout po zdroji napájení. Při použití správného adaptéru a kabelu můžete využít i rychlonabíjení. Ten v balení nenaleznete, ale využít můžete například adaptér z MacBooku a kabel USB-C/Lightning.

iPhone SE také podporuje nabíjení Qi a má základní stupeň krytí – měl by vydržet 30 minut v hloubce 1 metr. V žádném případě to nezkoušejte. Voděodolnost je zde pro strýčka Příhodu – když vám náhodou iPhone spadne při čtení do záchoda, vylejete na něj vodu či ho jinak pokropíte vodou. Není to žádný potápěč. K tomu si sežeňte vhodné příslušenství, kterých je na trhu dostatek.

iPhone SE

Ve výčtu novinek nesmím zapomenout na podporu eSIM a WiFi 6. V případě Touch ID je vše stále stejné – stejný senzor jako u iPhone 8.

Pro koho tedy je?

Pro všechny! Ano, čtete správně! Nový iPhone SE je opravdu pro všechny. V cenové hladině, na které začíná s kapacitou 64 GB, aktuálně nenajdete konkurenci napříč platformami. Vtipné je, že i magazíny věnované Androidu o novém iPhonu SE píšou, že je opravdu skvělý a že za tuto cenu neexistuje rychlejší a lepší Android. Vybírat můžete ze tří barev – bílé, černé a červené. Kapacita úložiště končí na 256 GB.

iPhone SE

Pokud chcete to nejlepší, patrně již máte iPhone 11 nebo 11 Pro (Max). Pokud chcete OLED displej a kvalitní foťák, zvolte iPhone XS. Pro všechny ostatní účely doporučuji iPhone SE. Je to telefon, který vám 5 let vydrží a bude fungovat. Zaručena je podpora a aktualizace operačního systému iOS, takže nepřijdete o novinky, které Apple představí. iPhone SE je opravdu přístrojem pro masy. Ideální do firmy i domácnosti.

Za zapůjčení děkujeme obchodu APR iStores.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *