Rok se s rokem sešel, a byť to letos přišlo o pár týdnů dříve, než bylo doposud obvyklé, Samsung měl koncem července svůj další Unpacked event, na kterém představil nástupce svých populárních skládacích telefonů. Dnes se podíváme na větší model Fold 5, příští týden na menší a stylovější model Flip 5. Stejně jako v předchozích letech, i letos používám oba dva.
Když si projdete starší vydání iPure, zjistíte, že moje skládací cesta začala nějaký ten rok zpět s tehdejším Samsungem Z Fold 2 v zajímavé bronzové barvě. Následoval Fold 3, a s ním poprvé i Flip 3. Minulý rok pak byly představeny Fold 4 a Flip 4, a já opět dlouho neváhal a koupil si je. Už je to taková moje tradice – nejprve Fold a následně i Flip.
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
Samsung poslední roky neprezentuje všechny změny, které nová generace jeho telefonu přináší. Nebo alespoň ne ty, které já vidím jako podstatné. Rozdíl mezi třetí a čtvrtou generací byl na první pohled minimální, protože šlo jen o drobné milimetry ve fyzických rozměrech, nicméně v každodenním používání ta malá změna udělala znatelný rozdíl.
Samsung sice při prezentaci kladl velký důraz na nový kloub a fakt, že poprvé v jeho historii se telefon zavře bez viditelné mezery mezi oběma polovinami, nicméně abyste této změně přisoudili dostatečnou důležitost, musíte si telefon osahat a pochopit, jak velký rozdíl to je a že je důležitější než nový čip a další změny.
Nový čip, lehce upravené foťáky a další drobnosti jistě přispívají k celkově lepšímu dojmu z nového telefonu, ale právě zcela nová koncepce kloubu, a díky tomu opět trochu jiné fyzické rozměry, hlavně v zavřeném stavu, přispívají k tomu, že Fold 5 na rozdíl od loňského modelu konečně působí jako do konce dotažené zařízení a ne jen jako koncept, který potřebuje ještě trochu upravit.
A jak to poslední roky bývá, prezentace Samsungu mě osobně nepřesvědčila natolik, abych se rozhodl nový telefon okamžitě objednat. Minulý rok jsem si musel novinku osahat v obchodě Samsungu v Praze, abych vůbec pochopil, a také ocenil změny, které se mezigeneračně udály. Letos jsem tu možnost neměl, protože až do poslední chvíle nebylo možné nové telefony někde fyzicky vidět. Nicméně první dojmy z internetu mě přesvědčily, že nový kloub bude dostatečně velkou změnou. Přidejme k tomu, že už jsem měl několikatýdenní zkušenost s novým Google Pixel Fold, který používá podobnou koncepci kloubu jako Fold 5, kdy se telefon zavře bez mezery mezi oběma polovinami. Uživatelsky je toto prostě znatelný rozdíl.
Novinku od Samsungu jsem tedy objednal, a nutno podotknout, že opět ne za plnou cenu. Jako každý rok i letos Samsung nabídl velmi zajímavé výkupní ceny pro starší zařízení a další slevy a akce navíc.
A stejně jako v předchozích letech i tentokrát telefon dorazil zhruba týden před oficiálním spuštěním prodeje. Nevím, jestli to Samsung dělá záměrně, nebo prostě jen nemá dostatečně dobře podchycené kurýrní služby, protože telefony by vždy měly dorazit v den, kdy se začínají oficiálně prodávat. Nicméně za poslední tři roky jsem novinky vždy měl zhruba o týden dříve.
Doposud se Foldy prodávaly jen v základních barvách. Letos poprvé Samsung nabídl další exkluzivní barvy, které pořídíte, jen pokud si telefon objednáte přímo od výrobce. Běžně si můžete vybrat modrý, černý nebo krémový. Tyto tři varianty mají lesklé kovové boky a kloub. Exkluzivní verze od Samsungu jsou šedá a modrá s matnými černými boky a kloubem. Chvíli jsem váhal, nakonec jsem ale zvolil šedou 512GB variantu.
Společně s telefonem dorazil i modrý silikonový kryt, který má na zadní straně slot pro nový S Pen. Ten je výrazně tenčí a také kratší než předchozí verze, což vede k tomu, že se zacvakne do zadní části krytu a netvoří žádný ohyzdný hrb, jako tomu bylo v předchozích letech. Snad se v budoucnu dočkáme i toho, že S Pen bude integrovaný v těle telefonu, jako tomu bylo dlouhé roky u řady Note a poslední dva roky u S22 a S23 Ultra.
Matné boky v černé barvě jsou pro mě vítanou změnou. Mám poslední dobou dost lesklých kovů na telefonech. A zároveň jsou v pěkném kontrastu se světle šedým sklem na zádech Foldu. To nic nemění na tom, že telefon budu mít buď v krytu, nebo na zadní straně „přistane“ nějaký skin od dbrand. Po bronzovém, zeleném a modrém Foldu je tahle nová barevná kombinace tak nějak svěží a univerzální. Předpokládám, že se jen tak neokouká.
Už jsem psal, že největší změnou letošního modelu je nová konstrukce kloubu. Díky ní je kloub celkově užší a dovoluje oběma polovinám telefonu zavřít se rovnoměrně, aniž by mezi nimi zůstala nevzhledná mezera. Dosavadní Foldy v zavřeném stavu vypadaly, jako by uvnitř něco překáželo a telefon se násilím ohnul okolo daného objektu. Jiní výrobci tento typ kloubu zvládli již dříve a třeba Google se svým Pixelem Fold hned na první pokus. Samsungu to trvalo déle, ale povedlo se. Kloub je velmi pevný. Drží telefon otevřený v téměř všech úhlech a nemám pocit, že bych měl v ruce křehké zařízení, které by se mohlo jen tak rozlomit.
Zvenku jsou nový kloub a posunutá LED blesku vedle fotoaparátu jedinými viditelnými změnami. Displeje se nezměnily. Ani vnější, ani vnitřní. Mají papírově vyšší svítivost, ale upřímně to není něco, čeho bych si všiml.
Uvnitř se změnil čipset. Stejně jako u řady Galaxy S23 představené začátkem roku, i zde je Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy. Čip speciálně upravený a přetaktovaný pro telefony Samsung. Používal jsem ho zhruba sedm měsíců v modelu S23 Ultra, takže vím, že se jen tak nezadýchá, má velmi pozitivní vliv na výdrž baterie a odvádí dobrou práci při postprocessingu fotografií. Nejinak je tomu u Foldu 5. Nicméně hodnotit výdrž baterie po dvou týdnech je na můj vkus lehce předčasné. Nicméně předchozí Fold 4 zvládl můj běžný pracovní den na jedno nabití jako nic, předpokládám tedy, že Fold 5 s tím nebude mít problém.
Takovým každoročním zklamáním jsou u Foldu bohužel foťáky. Mnozí budou namítat, že to je nesmysl, že foťáky u Foldu 5 fotí dostatečně dobře. Což je pravda a nový čip má na výsledné kvalitě obrázků lví podíl. Nicméně já bych u telefonu za téměř 50 tisíc korun, který je výkladní skříní technologií jihokorejského výrobce, očekával stejnou výbavu jako má S23 Ultra za takřka polovinu peněz. Budou mít pravdu ti, co budou namítat, že Fold není primárně fotomobil a pokud chci lepší foto výbavu, měl jsem volit právě S23 Ultra. Jenže právě koncept skládacího telefonu mi umožňuje být při focení o trochu více kreativní. Lepší foto výbava by tedy nebyla na škodu. A mám s čím porovnávat.
Mám tu před sebou Fold 5, Flip 5, S23 Ultra, iPhone 14 Pro Max, Google Pixel 7a a Pixel Fold. Kdybych je měl seřadit podle toho, jak se mi líbí výsledky z jejich foťáků, tak S23 Ultra společně s 14 Pro Max budou na špici. Samsungy na opačné straně. Pixely uprostřed. Suma sumárum, všech šest těchto telefonů fotí dobře, ale jak se říká, ďábel tkví v detailech. A ohebné Samsungy mají stále co dohánět.
A jaký jinak je Fold 5? Je skvělý, lepší než předchozí Foldy. Kdybych to převedl do slov Tima Cooka, tak je to nejlepší Fold, který Samsung kdy vyrobil. 😃 Pokud jste četli mé předchozí články, tak nejspíš víte, že Fold je pro mě již delší dobu primárně pracovní zařízení. Nehraju na něm hry. Nekoukám na videa. Sociální sítě na něm nemám nainstalované. Je to moje lopata.
Po krátké pauze, kterou jsem si od Samsungu dal a kdy jsem utekl do náruče Googlu, doufaje, že Pixel Fold bude o něco lepší lopata, jsem vážně rád, že jsem zpět u Samsungu. Ostatní výrobci doposud možná mohli mít zajímavější hardware nebo v případě Googlu použitelnější vnější displej. Nicméně u ohebných zařízení je nakonec nejdůležitější software a v té oblasti Samsung všem ostatním ukazuje záda a ještě hodně z dálky.
Jsou to právě drobné detaily jako multitasking, Split View a možnost uložit si páry aplikací, které se v tomto režimu otevřou. Pak z boku vysouvací lišta s oblíbenými aplikacemi a dalšími nástroji jako třeba clipboard. Dock s osmi aplikacemi a posledními čtyřmi otevřenými. Nástroj Good Lock a v něm další aplikace, které vám umožní přizpůsobit si v telefonu úplně vše, na co si vzpomenete. Od lock screen, přes home screen, task manager, share sheet až po ovládání gesty, které si můžete nastavit podle sebe do posledního detailu.
Chápu, že uživatelům iPhone tohle může znít jako naprostý nesmysl, ale věřte, že výsledkem za práci a čas, které do toho dáte, je plně přizpůsobený systém, který pracuje podle vás, jak vy chcete, a ne vy podle něj. V tomhle ohledu je Samsung Fold hodně specifický. Můžete ho vybalit z krabičky a začít používat. V tom se neliší od ostatních telefonů s Androidem. Nicméně pokud mu věnujete nějaký čas a péči, dokážete z něj udělat ultimátně produktivní mašinu dle svých představ.
A navrch je tu S Pen, který je často neocenitelným pomocníkem, díky němuž nemusím tak často vyndávat tablet a stylus, pokud potřebuji něco podepsat nebo načmárat.
Celkově Fold 5 působí jako dospělé zařízení, kterému není moc co vytknout. Chybičky se vždy najdou, ale letos jich je nějak podezřele málo. A já jsem za to rád. Ať se mi Google Pixel Fold líbil a líbí sebevíc (celý tenhle článek jsem napsal a upravil na něm), nemám z něj pocit, že by to bylo zařízení, na které bych se mohl 100% spolehnout. Oproti tomu Fold 5 mě jen tak nezklame a zvládne v podstatě vše, co od něj každý den chci. Aniž bychom se u toho já nebo on zamýšleli nebo zadýchali. Je to pro mě spolehlivý parťák v práci a na cestách a můžu s klidem říct, že jsem vážně rád, že jsem se před lety na tuhle skládací cestu vydal.