Samsung Galaxy Z Flip 5: První dojmy

Z Flip 5

Minule jsme se společně podívali na větší z letošních novinek od Samsungu. „Větší“ myšleno z pohledu fyzických rozměrů. Protože menší model, Flip 5, na který se mrkneme dneska, prošel mezigeneračně více změnami než jeho větší brácha Fold 5. Takže větší novinkou je vlastně on.

Před pár lety jsem se nechal kamarády tak trochu vyhecovat a pořídil tehdejší Fold 2. Byl to pokus, který na začátku nebyl bez komplikací, ale nakonec se povedl a od té doby má tenhle velký skládací model jasné místo v mém každodenním workflow. Nedám na něj dopustit, ale to už víte.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Nebudu popisovat každou funkci a každý neduh nového Flip 5. Je to Samsung jako každý jiný. Android 13 s nadstavbou OneUI. Pro někoho překážka, pro někoho výhoda. Časem se společně podíváme i na ekosystém Samsungu jako takový. Více do hloubky, abychom si ukázali, jak funguje propojení telefonů, hodinek, sluchátek, tabletů a dalších zařízení, které Samsung vyrábí, a jak do toho celého kolotoče zapadají počítače s Windows.

Z Flip 5

Co je ale dnes důležité, je koncepce véčka s ohebným displejem. Takže se zaměřím na to, proč ano, proč ne. Jaké jsou výhody a nevýhody a co bude dál.

První moderní véčko jsem koupil o rok později než první Fold. Byl to Flip 3. Ten už měl oproti předchozí generaci o něco větší displej, ale i tak bych mu říkal spíše notifikační okénko. Na nic jiného se totiž reálně použít nedal. Flip 3 jsem používal pár týdnů a pak šel o dům dál. Prostě to z mnoha různých důvodů nebylo ono. Respektive mám ještě jeden kousek v šuplíku „na horší časy“ či co, takže mohu i porovnat, jak velký kus cesty Samsung ušel k současnému modelu.

O rok později jsem zkusil Flip 4. Dodnes vlastně ani nevím proč, protože byl až na drobnosti stejný jako Flip 3 a když mi nevyhovoval ten, proč by jen o kousek vylepšený model měl? Zkoušel jsem pár týdnů používat kombinaci Fold 4 a Flip 4. Nicméně ani to nevydrželo a Flip 4 šel z domu. Možná se ptáte proč. Co mi na předchozích Flipech vadilo, že jsem je používal jen chvíli? A v čem je Flip 5 tak jiný, že si teď myslím, že to letos bude jiné? Vezmu to postupně.

Jak jsem psal, Flip 3 a Flip 4 byly v zavřeném stavu použitelné tak maximálně na kontrolu notifikací. Reálně se s nimi nic moc více dělat nedalo. Ano, na tom malém displeji byly jakési widgety pro ovládání hudby, pohled na kalendář a podobně. Ale stejně nakonec bylo nutné pro téměř cokoli telefon otevřít. Otevírat a zavírat véčko je na jednu stranu frajeřina, na druhou je to občas dost otravné, protože pokud si nenajdete nějaký grif, jak telefon otevřít jednou rukou, budete potřebovat obě, a to ne vždy je pohodlné. Znáte to. Máte dítě v ruce. Nesete nákup. Jedete na kole. Těch scénářů, kdy máte volnou jen jednu ruku, je milion a jeden.

Měli jste v minulosti véčko? Jakékoliv. Prostě klasické véčko s malým displejem v horní polovině a mechanickou klávesnicí v dolní polovině. Měl jsem jich několik a rád na ně vzpomínám. Motorola Razr nebo Samsung S500 budiž příkladem za všechny, oba s poutkem na ruku. Frajersky jsem je nosil pověšené na zápěstí, ale schované v dlani.

Z Flip 5

Tyhle bylo jednoduché otevřít a zavřít jednou rukou. Flip je jednoduché zavřít jednou rukou. A to klapnutí, se kterým se zavře, je takové příjemně uspokojující. Otevřít ho jednou rukou jsem se zatím nenaučil. Mám obavu z toho, že udělám nehtem rýhu do displeje. Možná je to neopodstatněná obava, ale je tam.

A to je první překážka pohodlnému používání. Zvyknu si na neustálé otevírání a zavírání? U Foldu mi to nevadí. Naopak. Jenže Flip je prostě zcela jiné zařízení. Je to ten telefon, který vyndáte z kapsy, rychle něco uděláte a zase ho zandáte zpět. Ani ne tak to zavření, ale otevření telefonu je krok navíc. Ale připusťme, že je to o zvyku. Zvyknu si? Uvidíme za pár týdnů.

Nicméně Flip 5 není nutné otevírat tak často, jak jsem si původně myslel, nebo jak jsem měl zkušenost s předchozími modely. Nově je tu větší vnější displej. Ten má úhlopříčku 3,4 palce a rozlišení 720 × 748 pixelů. Jen tu připomenu, že první iPhony měly dlouho úhlopříčku 3,5 palce a Steve nám tvrdil, že je to naprosto optimální velikost. 🙂

Nový vnější displej je tak velká změna, že kompletně staví na hlavu moje předchozí zkušenosti s véčky s ohebným displejem. Samsung připravil sérii nových widgetů, které usnadní práci s telefonem. Stejně tak roletka s ovládáním prvků jako je Wi-Fi, Bluetooth, svítilna a podobně. Ale hlavně prostřednictvím oficiálního nástroje Good Lock, který je ke stažení v Galaxy Store, si můžete nastavit možnost spuštění jakékoliv aplikace na vnějším displeji. Ne jen ty, které Samsung povolil.

Co to znamená v každodenní praxi? Kromě notifikací, měsíčního kalendáře s výpisem událostí, počasí a Spotify používám na vnějším displeji ovládání domácnosti skrz Google Home, správu dětských telefonů skrz Family Link, kalkulačku, Zero, Garmin Connect, Oura, rychlý pohled na úkoly v Todoist a hlavně Telegram, WhatsApp a Zprávy. Není to plnohodnotná zkušenost, protože aplikace se otevřou ve svém standardním rozložení, takže je potřeba posouvat se nahoru a dolů, nicméně vždy udělám, co potřebuji. A odpovídání na zprávy je takhle rychlejší a pohodlnější než kdy dříve.

První neduh bychom tedy měli vyřešený. Po třech týdnech nemám pocit, že by mě používání véčka jakkoli zdržovalo nebo obtěžovalo. Naopak. Užívám si výhod malého telefonu, který nepřekáží v kapse, schová se do dlaně a vypadá dobře. Na vnějším displeji udělám, co potřebuji, a vždy mám po ruce velký displej s úhlopříčkou 6,7 palce.

Z Flip 5

Jaká další omezení oproti běžnému telefonu, respektive telefonu běžné konstrukce, stojí za zmínku?

Baterie. Kapacita 3700 mAh není žádná sláva a jako vždy, záleží jen na tom, jak telefonu používáte. A moje využití během dne zahrnuje i nějaký ten čas strávený v autě. To znamená telefon připojený kabelem k Android Auto, tedy i průběžné nabíjení. Zatím jsem se nedostal do situace, že bych potřeboval s telefonem vydržet od rána do večera. Nemám pochyb, že by to asi zvládl, ale pokud ne, vždy ho v případě nouze mohu trochu přiživit skrz reverzní nabíjení Foldu 5.

Tím největším omezením je tedy nejspíš fotoaparát. Jen dvě čočky a jen 12 Mpx není něco, na co bych byl zvyklý. Neříkám, že Flip 5 fotí špatně. Nicméně přechod na něj z kombinace iPhone 14 Pro Max a Samsung Galaxy S23 Ultra je trochu šok. Najednou je potřeba nad focením trochu více přemýšlet a i když nový procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy odvádí velmi slušnou práci v oblasti postprocessingu fotografií, nezachrání vás v každé situaci. Večerní scény nebo fotky, na kterých chcete zachytit pohyb, jsou daleko od toho, co pořídí iPhone nebo vlajkový Samsung.

Nicméně jako vždy platí, že nejlepší foťák je ten, který máte u sebe, a v posledních dvou týdnech jsem na Instagramu a Threads narazil na srovnání fotografií z Flip 5 a dalších telefonů a opět se mi ukázalo, že to také není o tom, jaký máte foťák, ale jaké máte oko a ruce. Jsou mezi námi prostě tací, kteří dokáží vykouzlit krásné fotky z čehokoliv. Já se k nim bohužel neřadím, takže musím spoléhat na kvalitní techniku. A s Flip 5 v kapse se necítím tak v pohodě jako s iPhonem nebo S23 Ultra. U těch jsem měl jistotu, že vyplivnou super fotku téměř za jakékoliv situace.

Procházel jsem si tedy fotografie, které jsem za poslední dva týdny Flipem pořídil a upřímně, nejsou špatné. Ono dneska téměř všechno fotí dobře, hlavně za dobrého světla. A Samsung přidává navrch režimy jako Single Take nebo Pro, které výsledku hodně pomůžou. Ale je to, jak jsem psal. Chce to nad focením trochu více přemýšlet.

A jinak je Flip 5 Samsung jako každý jiný. Máme tu všechny výhody a nevýhody systému OneUI. Drobnosti a detaily, na které jsem již zvyklý, a které mi u jiných telefonů chybí. Provázání do ekosystému Samsungu. Spolupráce s Windows. Skvělá sluchátka a tak dále a tak dále. Jak jsem psal na začátku, k tomu se v některém z dalších čísel iPure ještě vrátím.

Když to shrnu, tak tou největší změnou oproti všemu ostatnímu ohebnému, co jsem doposud zkoušel, je právě velký vnější displej. Přijde vám to málo? Vězte, že tahle novinka konečně posouvá véčko od Samsungu do fáze použitelnosti v zavřeném stavu. Samsung to, naštěstí, nebude mít jednoduché, protože k dostání je také nová Motorola RAZR 40 Ultra. Véčko stejné koncepce, také s velkým vnějším displejem. Pokud tedy pokukujete po stylovém telefonu, výběr stále není moc široký. Jsou na trhu i starší kousky, které mají menší vnější displej. Pokud vám jde o cenu. Pokud ale chcete horkou novinku s velkým displejem, na výběr moc nemáte. Ale lepší dva telefony než jeden.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *