reMarkable 2 po 18 měsících #2

reMarkable 2

Svět se mění a my s ním. Papír tu s námi je několik tisíc let. Zdroje se neshodují. Nelze říci přesně jak dlouho. Nicméně, nenastal čas pokročit a nahradit tužku a papír něčím jiným?

Vánoce jsou tu, ale my nezastavujeme a jedeme dál, a to rovnou do druhého dějství mého seriálu o tabletu reMarkable 2 po 18 měsících intenzivního používání. Tedy vlastně ne tabletu, ale digitálního papíru. To už jsme si vyjasnili minule, v iPure číslo 265.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Dějství druhé

V prvním díle jsem se lehce dotkl toho, proč pořád používám reMarkable, a také jsem zmínil nejčastější kritiku, kterou na účet tohoto zařízení slýchám. Doufám, že už máme jasno i v tom, pro koho reMarkable je a pro koho není. Pokud ne, mrkněte se na minulý článek a projděte si ho znovu.

Konkurence je v tomto segmentu, ač se to nezdá, poměrně velká. Amazon nedávno přišel se svým zařízením Scribe. Onyx prodává své tablety Boox, které zkoušel Filip, jestli se nepletu. Kobo Elipsa je spíše na čtení, i když psát na tom můžete také.

reMarkable 2

Pak narazíte na spoustu zařízení různých výrobců, které se profilují jako e-inkové tablety pro čtení a psaní. Zlí jazykové tvrdí, že mnohá z těchto zařízení jsou lepší než reMarkable, protože ten stojí jen na masivním marketingu a to je vše. Tohle jsme si vysvětlili už minule, takže se k tomu nebudeme vracet.

Mezi konkurenci samozřejmě musíme počítat i tablety od Samsungu a také iPady. Zvláště nová aplikace Freeform, která přišla jen před pár týdny s iPadOS a iOS 16.2, je více než zajímavá a iPad zase posouvá o kousek dopředu. V mých očích je mířená spíše proti aplikacím jako je Notion, Evernote nebo Notability, ale co se týče psaní na iPadu, otevírá vám nové možnosti. A pak je tu samozřejmě zařízení, které je na trhu nejdéle. Tužka a papír. 😊

Co tím chci říct? Konkurence tu je a mládenci v reMarkable jsou si toho očividně vědomi, protože na svém tabletu pracují. Hardwarově je pořád stejný. Bavíme se tu o druhé generaci. Kdy přijde třetí, nevím. Spekulace se objevují, ale osobně jim zatím moc nevěřím.

Softwarově se ale reMarkable mění a dle mého názoru k lepšímu. Již delší dobu se účastním beta programu, takže k novým funkcím mám přístup dříve.
Jako všude jinde i zde platí, že beta verze OS používáte na vlastní riziko a může se stát, že o svá data přijdete. Já do toho rizika šel a musím zaklepat na dřevo, že zatím jsem nenarazil na problém a software funguje jak má, v podstatě bez chyb. Ale tak to nemusí být navždy.

reMarkable 2

Nicméně právě teď, během prosince 2022, reMarkable uvolňuje verzi 3.0 pro svá zařízení druhé generace. A těch novinek je více než dost. Pojďme se podívat na ty hlavní, které zpříjemňují každodenní používání.

Nekonečné stránky

reMarkable doposud fungoval jako kniha. Měli jste k dispozici formát stránky a mezi více stránkami jste listovali doleva nebo doprava. Tedy stejně jako u mých stále oblíbených zápisníků Moleskine. Jedinou výhodou navrch oproti papíru byla možnost používat různé šablony a pracovat s vrstvami na stránce.

S verzí 3.0 přichází možnost se na jedné stránce posouvat i horizontálně. Dopíšete na konec stránky a chcete pokračovat, ale nechcete jít na další, novou stránku vpravo? Stačí swipe nahoru a aktuální stránka se vám „prodlouží“. Kam až? To nevím. Já zatím nejvíce použil čtyřikrát takto prodlouženou stránku. Mělo by to ale jít dál a dál a ještě o kus dál a pak ještě trochu a znovu. 😊

Osobně tuhle novinku oceňuji u myšlenkových map a u psaní deníku. Některé dny se rozepíšu tolik, že mi jedna nebo dvě stránky prostě nestačí. Mnohem více mi vyhovuje se na stránce posunout dolů, než listovat do stran. Každý den má tak svoji vlastní stranu a není rozdělen na více listů.

Nástroje

reMarkable 2 aktuálně nabízí osm různých nástrojů pro psaní. Od tužky, přes pero, fixy, až po zvýrazňovač, štětec nebo kaligrafické pero, které mám moc rád.
Nově přibyla i možnost vložit strojový text. Ten „naťukáte“ pomocí klávesnice, která se objeví na displeji. Může přijít vhod, pokud psaný text konvertujete na strojový a potřebujete následně něco doplnit.

reMarkable 2

Toto pak jde ruku v ruce s možností editace poznámek v aplikacích reMarkable pro různé OS. Jednoduše si v iPhone otevřete aplikaci, vyberete poznámku a na klávesnici dopíšete, co potřebujete. Ve finálních verzích tahle možnost ještě není. Nicméně v betě funguje dobře, takže by to mohla být otázka už jen dnů, spíše než týdnů, než se dostane do verze veřejné.

Konverze psaného textu do strojového dříve fungovala jen, když jste poznámku odeslali e-mailem. Nově tuto funkci můžete využít kdykoli a pracovat s ní dle potřeby. Často během jednání napíšu pár bodů, které pak převedu do strojového textu a pošlu ostatním účastníkům. Funguje to fakt dobře.

Změna pohledu

Možnost „otočit“ tablet z režimu na výšky do režimu na šířku je taky něco, po čem uživatelé volali. Stejně tak možnost rotace vybraného obsahu. Používám toto poměrně často u myšlenkových map, nebo dlouhých poznámek z jednání, když se nemohu vejít na jednu stránku. Označím si obsah, zmenším ho, pootočím, přesunu. Však to znáte třeba z iPadu. reMarkable to umí také. Tužka a papír ne. 😊

Další novinky i ty negativní

Může to znít jako malichernost, ale tohle je pro mě osobně asi největší novinka. Protože jsem na úplném začátku nevěděl, jestli reMarkable je to pravé zařízení pro mě, koupil jsem jen základní tužku. Řekl jsem si, že si odpustím tu výrazně dražší, u které druhý konec funguje jako guma.

Což v praxi znamenalo, že kdykoli jsem chtěl něco opravit nebo vymazat, musel jsem ručně přepnout nástroj na gumu, nebo v menu ťuknout na šipku zpět. Nová verze software umí gesta dvěma a třemi prsty. Ťuknutí na displej dvěma prsty funguje jako šipka zpět, třemi prsty jako šipka dopředu. Je to maličkost, ale při každodenním psaní je to obrovská výhoda a jedno z mála gest, které jsem si okamžitě zapamatoval a používám ho pořád.

Vítám i možnost vytvoření vlastních štítků, ačkoliv si na ně stále zvykám a celkem často je zapomínám používat. Pravdou ale je, že výrazně usnadňují filtrování a vyhledávání poznámek. Fungují v podstatě stejně jako v Gmailu nebo Evernote. Každá stránka může mít přiřazený libovolný počet štítků. Je tedy jen na vás, jakou si navrhnete strukturu a jak je budete používat.

reMarkable 2

Bohužel všechno není jen růžové a občas se objeví věci, které člověku nesednou. reMarkable změnil hlavní menu a zmizela z něj položka, která otevřela pohled na kompletně všechny zápisníky v tabletu. Nově jsou v menu My files, což je práce se zápisníky ve formě adresářové struktury. Dále tu najdete Oblíbené, které asi netřeba vysvětlovat. Přístup k integracím, jako je Disk Google nebo OneDrive. Štítky a pak Filtry. Právě skrz filtry si můžete zobrazit buď Zápisníky, PDF nebo elektronické knihy. Nahradilo to tedy výše uvedenou položku, ale už to vyžaduje krok navíc, a to mi nějak nevyhovuje. Zvyknu si? Určitě. Ale původní způsob jsem používal přes rok a byl mi prostě bližší.

Co dál?

Zastavil bych se u integrací. Ty totiž značně rozšiřují možnosti reMarkable z formy digitálního papíru dál. Jakmile na webu propojíte službu reMarkable se svým cloudovým účtem, ať už je to Disk Google, OneDrive nebo Dropbox, můžete pracovat se soubory uloženými v cloudu. Jen s podporovanými formáty: JPG, PNG, PDF, EPUB. A musíte si je stáhnout do zařízení. Pokud v souboru něco upravíte, musíte ho pak nahrát zpět do cloudu, chcete-li ho mít zase uložený tam. Je to možná trochu krkolomné, ale dává to smysl.

Třeba na podpis smluv nebo anotaci dokumentů je tohle velmi dobře použitelné. Nově se soubory PDF zobrazují tak, abyste měli na pravé straně prostor pro vaše komentáře. To je fajn. Nemusíte tak psát přímo do samotného dokumentu.

Přiznám se, že jsem se nenaučil reMarkable používat ke čtení elektronických knih. Nahrát knížku do zařízení je jednoduché. Jak jsem psal výše, můžete si filtrovat jen knihy, takže i práce s knihovnou je jednoduchá. Do knížek si můžete psát, což se může hodit při studiu.
Nicméně já jsem zvyklý číst na iPadu a poslední více jak rok na šesté generaci iPadu mini.

Uznávám, že displej iPadu není z mnoha důvodů ideální pro čtení, ale mně vyhovuje jeho formát a rozměry zařízení. reMarkable, byť je tenký a lehký, je velký. Možná bych se konečně mohl poohlédnout po nějakém Amazon Kindle na čtení. Ale to je také na jinou debatu.

Závěr… ještě nekončíme

Říkal jsem si, že tento seriál nebudu natahovat a novinkami ho ukončím. Jenže…
Minulý rok jsem na Redditu narazil na hyperpaper.me. Objednal jsem si na zkoušku na míru vytvořený diář pro 2022. Přiznám se, že nakonec jsem ho nepoužíval z mnoha různých důvodů. Proč, k tomu se dostaneme.

Nicméně pro rok 2023 toto chci pojmout jinak. Koupil jsem si plánovač znovu a mám ho poskládaný trochu lépe. Pro rok 2022 měl necelých 700 stran. Pro rok 2023 má přes tisíc stran. Dovedete si představit, že kromě jiného u sebe nosíte papírový diář, který má přes tisíc stran formátu A4? To už je pořádná bichle. reMarkable je přeci jen o kousek skladnější.

Už jsem s ním začal pracovat a připravuji si ho tak, abych do něj v lednu skočil po hlavě. A jak to vypadá, jestli to jde nebo nejde, na to se společně podíváme příště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *