iPhone 15 Pro Max – upgrade nebo jen update

Rok se s rokem sešel a opět mám před sebou na stole nový iPhone. Jako každý rok (až na jednu výjimku) jsem opět vsadil na to největší, co v jablečné nabídce existuje – iPhone 15 Pro Max. V zásadě lze říci, že je to i to nejlepší, co si můžete od Applu v segmentu mobilního telefonu zakoupit. Platí to i letos? Vyplatí se upgrade ze čtrnáctky? Jak jsem po pár dnech spokojen?

Nebudu chodit kolem horké kaše, stejně to již asi dávno víte. Nový iPhone 15 Pro Max je spíše fajn update, než nějaký velký upgrade. Rozhodně z něho neskáču metr do výšky, ale zároveň ani nejsem zklamaný. Spíše příjemně překvapený. Po zhlédnutí Apple Keynote jsem si říkal, že nová patnáctka bude nuda. A ono se tak nestalo.

Vynechám balení, jelikož je v zásadě každý rok stejné. Papírová krabička, kterou lze recyklovat, rychlý návod, jedna samolepka a nabíjecí kabel. Pozor, zde drobná změna – Lightning je mrtev ať žije konektor USB-C. Apple i po nátlaku EU musel změnit pravidla hry a svůj nejoblíbenější konektor navždy zrušit. Po vzoru Macu či iPadu tu máme „céčko“. Ostatně USB-C se poprvé objevilo ve 12″ MacBooku a postupně prorůstá ekosystémem Applu jako houby z Last of Us. Pomalu a jistě.

iPhone 15 Pro Max

Titan z rakety

Hned po vybalení přišel první kouzelný úsměv. Titan. Opravdu lehký iPhone. Je to hrozně znát, když mnoho let nosíte v kapse „cihlu“ která vám zaručeně za pár dnů vytahá kapsu a praním/žehlením se to fakt nezlepší. Nový iPhone 15 Pro Max působí v ruce hrozně lehce, dobře se drží a dobře vypadá. Vůbec poprvé mi snad bylo jedno, jakou barvu budu mít. Nakonec to vyhrál přírodní titan, který podle mě vypadá opravdu hezky. Ostatně dle recenzí, u kterých došlo k záměrnému poškrábání či jinému zničení, prokoukává pod barvou právě přírodní titan. Pakliže máte nějakou barvu, například modrý či černý. Přírodní titan je tak fajn volba.

Konec kůže

K iPhonu jsem rovnou vzal i nové kryty. Apple zcela zařízl výrobu příslušenství z kůže. Přivítejte materiál FineWoven, což je v podstatě „látka“ na plastovém krytu. V ruce je velmi příjemná, ale již teď vidím, že se velmi rychle odře a asi získá unikátní patinu. Po delší době uvažuji, že budu nosit opět „nahý“ iPhone, což jsem již v minulosti praktikoval. Titan je fakt super!

Když zůstanu u těla iPhonu, vše je při starém až na konektor pro přepínání tichého režimu. Ten zmizel a nahradil ho Action Button, prostě tlačítko, které po delším zmáčknutí udělá nějakou akci. V rámci Nastavení si tam můžete dát například svítilnu, budík, stopky nebo Zkratky. Asi už tušíte, co tam mám. V aplikaci Zkratky jsem si vytvořil automatizaci, která obsahuje spuštění hned několika aplikací. Po zmáčknutí si jen vyberu tu správnou, například sociální sítě, Strava či něco pracovního. Funguje to překvapivě dobře. Ještě bych uvítal, aby tlačítko reagovalo na dvojklik či klidně i trojklik. Hned by to bylo veselejší a možností více.

iPhone 15 Pro Max

Na zadní straně jsou tradiční tři ploténky, alias fotoaparát, ke kterému se ještě dostanu. Zmínit totiž také musím přední displej. Ten je parametrově stejný jako měl loňský model, avšak rámečky jsou o něco tenčí a displej tak působí větším dojmem, avšak pozor, i samotné tělo je o pár milimetrů na stranách menší, takže v závěru máte větší plochu a v relativně menším těle. Suma sumárum, letos se opravdu vyplatí pořídit velký iPhone. Fakt! Budete nadšeni.

Výkon

Na displeji i nadále naleznete dynamický ostrov a samozřejmě novinky z iOS 17, které jsme v iPure již popisovali. Hardware ruku v ruce se softwarem udělá z nového iPhonu fajn zařízení. Uvnitř zařízení tepe nový čip A17 Pro. Apple odstranil slovo Bionic… asi marketing. Tak či tak dle testů je čip opravdu rychlý a opět přináší novinky, které byly představeny u fotoaparátu či grafického výkonu. iPhone 15 Pro vůbec poprvé zvládá hardwarově akcelerované sledování paprsku. To je až čtyřikrát rychlejší než jakékoli čistě softwarové sledování, což v praxi znamená plynulejší grafiku a věrnější osvětlení. iPhone 15 Pro Max tak svádí k tomu, aby se z něho stala herní konzole. K tomu chystám samostatný článek.

Při normálním používání nevidím až tak dramatický rozdíl ve výkonu mezi iPhone 14 Pro Max a 15 Pro Max. Pokud však máte něco staršího, rozdíl uvidíte. Apple ví, že jen minimum uživatelů upgraduje každý rok a své iPhony porovnává a hodnotí s větším odstupem a staršími modely. Mezi generacemi nikdy není až tak velký rozdíl.

Sedm objektivů v jedné kapse

Patrně největší novinkou iPhone 15 Pro Max je fotoaparát. Tři čočky na zadní straně, které jsou zase o něco větší, k tomu větší čip a profesionální výpočty. Myslím si, že téma focení iPhonem si necháme do samostatného článku, takže jen okrajově.

Na iPhonu 15 Pro můžeme pracovat s několika ohniskovými vzdálenostmi. Jako by člověk měl v kapse sedm profesionálních objektivů. Všude, kam vyrazí. Když spustíte Fotoaparát, můžete začít vybírat z 0,5× ultraširokoúhlého a makro objektivu (13mm), 1,0× hlavní objektiv (24mm), 1,0× hlavní objektiv (28mm), 1,0× hlavní objektiv (35mm), 2× teleobjektiv (48mm) a nový 5× teleobjektiv (120mm). Hlavní objektiv si zvolíte v Nastavení dle toho, jaké ohnisko vám vyhovuje.

iPhone 15 Pro Max

Portréty

Osobně se mi líbí nové vylepšení u Portrétů. Photonic Engine posouvá kvalitu portrétů ještě dál. Postará se o nádherné detaily, věrné barvy, nulovou prodlevu závěrky a až dvakrát lepší výkon při slabém světle. I portrét teď může být Live Photo. V portrétním režimu můžete přiblížit záběr kontinuálním zoomem. A přeostřovat mezi subjekty se dá i u hotové fotky. Stačí jen v Upravit ťuknout na to, co chcete.

Video

iPhone 15 Pro jako první smartphone podporuje ACES, Academy Color Encoding System – globální barevný standard používaný velkými filmovými produkcemi. Nově také můžete nahrávat do ProRes s kódováním Log a vše si později upravit ve Final Cut Pro. Největší výhodou je to, že nahrávat můžete rovnou do připojeného disku SSD či paměťovou kartu připojenou přes čtečku. Video v ProRes zabírá opravdu hodně místa a i s 1TB iPhonem byste byli brzo naprosto plní. Externí médium je téměř nutnost.

USB-C

Díky novému USB-C podporuje iPhone protokol USB 3, což při přenosu kabelem poznáte. Bude to výrazně rychlejší. Na druhou stranu. Kdy jste naposledy něco zálohovali nebo přenášeli čistě po kabelu? Díky USB-C pak můžete využít i další konektory a při cestách se zbavíte jednoho kabelu. Předpokládám, že i další iPhony už budou mít pouze konektor USB-C.

iPhone

Apple také uvádí, že nový iPhone 15 Pro Max vydrží na baterii více, než jeho předchůdce. Tohle si zatím netroufám hodnotit. Ano, vidím, že z baterie mám na konci dne o něco více, ale není to nic razantního. Při normálním používání vám iPhone stále vydrží více než den. Když ho zapojíte do práce, není problém baterii zlikvidovat za pár hodin. Záleží na vás a vašich úkonech.
Pro koho?

Rozdíl mezi čtrnáctkou a patnáctkou není opravdu dramatický. Pokud však máte cokoliv staršího, upgrade se vyplatí. Pokud si chcete udělat radost, rozhodně budete nadšeni z nového materiálu (titan) a fotoaparátu. To jsou dvě největší novinky, které stojí za pozornost. Opticky si všimnete i většího displeje, ale po pár dnech vám to přijde zcela normální.

Jak jsem již uvedl, rozhodně se iPhonu budeme věnovat samostatně na téma hraní (zaměříme se na výkon) a prakticky vyzkoušíme focení. Takže již brzy můžete očekávat podrobnější dojmy a články. Do té doby můžete nový iPhone 15 Pro Max zakoupit na iStores.cz.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *