Zálohování v praxi #1: Kam s ním?

Zálohování

To, že zálohování je opravdu důležité, ví asi většina z nás. Minimálně ti, kdo už o nějaká data přišli, protože nezálohovali vůbec nebo špatně. Pojďme se v dnešním článku podívat na to, jak by takové rozumné zálohování mělo vypadat a kam bychom vlastně měli zálohovat.

Není otázkou, jestli se to pokazí, ale kdy

Je smutnou pravdou, že dnešní technologie jsou sice úžasné a nabízejí nám možnosti, o kterých se nám dříve ani nesnilo, ale riziko ztráty dat je stále obrovské. Potenciálních rizik je tolik, že není otázkou, jestli o svá data můžete přijít, ale spíš kdy o ně přijdete. Rizika mají nejrůznější podoby.

Zcela nejčastějším důvodem ztráty dat je to, že si je uživatel sám omylem smaže. Je úplně jedno, nakolik jste zkušení, opatrní a systematičtí, lidský faktor vás jednou dožene. Pokud to nebudete vy, druhou nejčastější příčinou je poškození či ztráta zařízení. Zejména u mobilních produktů je toto riziko velké a ani záruka, ani pojistka vám nevrátí vaše data.

Můžete namítnout, že data máte v cloudu, a tudíž se o ně nemusíte bát. Ano, cloud vás většinou ochrání před ztrátou dat kvůli poškození či ztrátě zařízení. Přináší ale nová rizika. Může dojít k selhání synchronizace a ano, i Applu se to někdy stane. Můžete se stát obětí hackerského útoku nebo prostě jednoduše z nějakého jiného důvodu přijít o přístup ke svému cloudovému účtu.

Zálohování

Pokud máte pocit, že tohle jsou jen hypotetické situace, které se vám nestanou, protože už roky fungujete v pohodě, tak vězte, že pravděpodobnost příchodu katastrofy je s každým dnem vyšší a vyšší. Jediné, co proti tomu můžete udělat, je se na ni připravit. Neumíme jí zcela bezpečně předejít, ale umíme zálohovat tak, abychom, až problém nastane, měli spolehlivou zálohu.

Systém 3-2-1

Zálohování může být velice komplexní a drahé v případě velkých firem, státních institucí nebo třeba kritické infrastruktury. U běžných domácích uživatelů a malých firem může být naopak překvapivě jednoduché a skoro o něm nemusíte vědět. Jediné, na co si musíte dát pozor, je to, aby celý systém neměl nějaké slabé místo.

Zde se můžeme inspirovat u zkušených profesionálů, kteří přišli s velmi jednoduchým pravidlem 3-2-1. To říká, že aby zálohovací systém fungoval, potřebujete mít svá data minimálně ve třech kopiích, zálohovaná dvěma různými způsoby a aspoň jedna kopie dat by měla být udělána na fyzicky odlišné místo, než kde se nachází samotné zařízení. Zní to možná na první pohled trochu komplikovaně, ale v praxi se toto pravidlo dá splnit velmi jednoduše díky technologiím od Applu.

První kopie dat je ve vašem zařízení. Druhou kopii může představovat iCloud či jiný cloud, který preferujete. Ten zároveň splní podmínku oddělené lokality, protože vaše data budou uložena někde v serverovně poskytovatele cloudu. A třetí kopii dat můžete provádět buď vy ručně na nějaký externí disk, nebo ji můžete svěřit nějakému programu, který ji bude dělat automaticky. V případě Maců je rozhodně nejsnazší cestou využít Time Machine, která je přímo součástí macOS. V případě mobilních zařízení to je o trochu komplikovanější, ale k tomu se ještě dostaneme.

Pokud se budete rozhodovat jakou cestu zvolit, je zde několik otázek, které si musíte zodpovědět.

Ručně nebo automaticky

První zásadní otázkou je, zda preferujete automatické zálohování nebo manuální. V případě cloudu probíhá synchronizace typicky automaticky a je to dobře. V případě třetí kopie dat máte na výběr a obě cesty mají svá úskalí.

Zálohování

Pokud budete zálohovat ručně, tak máte celý proces zálohy pod kontrolou. Víte zcela jistě co se zálohuje, jak se to zálohuje a zda záloha proběhla celá a v pořádku. Logickou nevýhodou je, že vás to bude pravidelně stát nějaký čas a pokud zálohu opomenete provést nebo ji neuděláte dobře, nebude funkční.

Automatická záloha eliminuje riziko lidského selhání. Nezapomenete ji udělat, pokud se dobře nastaví, tak pravděpodobně proběhne správně a vy o tom ani nemusíte vědět. Na druhou stranu cokoli, co běží bez vědomí uživatele, se může rozbít a vy o tom nemusíte vědět.

Co je lepší? Upřímně – ani jedno. Já osobně jsem se rozhodl používat obě cesty. Time Machine provádí každou hodinu zálohu automaticky a cca jednou za měsíc provedu já ručně ještě jednu zálohu navíc (4. kopie dat). Jen tak, pro strýčka Náhodu.

Kam zálohovat

V případě kloubových služeb je výběr převážně ekonomickým rozhodnutím. Podle toho, kolik máte dat, se může výhodnost jednotlivých služeb lišit. Dále hodně záleží na tom, jaké aplikace používáte, protože různé aplikace si různě dobře rozumí s různými cloudy. Protože převážně používám balík iWork, tak jsem logicky sáhl po iCloudu a vyhovuje mi.

V případě lokální zálohy je rozhodování výrazně těžší. První možností je koupit obyčejný externí disk. Pro zálohování nemusí být ani nijak extrémně rychlý a výběr mezi HDD a SSD je hlavně o ceně a hlučnosti. Právě hlučnost řada uživatelů podceňuje. Ale osobně považuji za nepříjemné, když vám vedle počítače neustále bublá HDD, které nejde ignorovat. Z druhé strany je pořád HDD výrazně levnější než SSD.

Zálohování

Je zde ale ještě jeden důležitý aspekt. Pokud pořídíte obyčejný externí disk, tak jej musíte mít pro zálohování připojený kabelem k počítači, což je zejména u notebooků problém. Kdykoli disk nepřipojíte, tak se nezálohuje. U stolních počítačů není problém mít připojený disk trvale, ale to zase zvyšuje rizika v případě poškození počítače, přepětí, požáru, krádeže apod.

Proto jsou pro zálohování doporučovány síťové disky a já s tím plně souhlasím. Síťový disk, označovaný většinou jako NAS, je krabička, kterou máte připojenou ke své počítačové síti a může být umístěna kdekoli ve vašem bytě či kanceláři. Můžete ji dát do jiné místnosti a třeba i zavřít do skříně, pokud zajistíte proudění vzduchu kvůli chlazení. Váš počítač nebo mobilní zařízení se k NAS připojí přes síť, klidně i bezdrátově, a vy se nemusíte o nic starat.

Já osobně automatickou zálohu pomocí Time Machine provádím právě na síťový disk Synology DS420+ a ruční zálohu na klasický externí disk, který připojím jen jednou za měsíc (jinak leží kdesi v šuplíku).

Jaký NAS zvolit

Velkou výhodou síťových disků je nejen to, že je nemusíte fyzicky připojovat k počítači, ale že jsou to velmi univerzální zařízení. My máme doma jeden NAS, do kterého zálohujeme 4 počítače a data z dalších 8 mobilních zařízení. Zároveň slouží jako odkladiště některých dat a ještě se umí sám zálohovat na cloud. K datům, která máme uložena v NAS, umíme přistupovat ze všech zařízení a to včetně AppleTV a dokonce nejen z domova, ale přes internet odkudkoli.

Když vybíráte NAS, musíte si rozmyslet, na co jej budete používat. Pokud má sloužit čistě jako záložní řešení a nejedná se o jedinou zálohu, můžete sáhnout po nejjednodušších řešeních se dvěma disky. Když nastavíte takové zařízení do režimu RAID 1, data se zapisují na oba disky a pokud jeden z nich selže, pořád jsou data na tom druhém. Není to rozhodně dokonalé řešení, ale pokud je to jen jedna z kopií vašich dat, bude to stačit.

Pokud chcete používat NAS pro zálohování více zařízení a zároveň jej využívat jako úložiště, rozhodně bych sáhl po variantě se čtyřmi či více disky tak, aby se dala nastavit minimálně do režimu RAID 5. Ten vyžaduje aspoň 3 disky a využívá je bezpečněji a efektivněji. Právě proto jsem zvolil zmíněnou DS420+.

A je to. Máme trochu jasno v tom kam zálohovat a příště se podíváme, jak takovou zálohu konkrétně nastavit.

1 komentář

  1. Už dlouho nemám zazálohováno:) Vtipný je, že to všem pochopitelně doporučuju a vysvětluju jim, jak je to důležité. No jak je to s tou kovářovic kobylou?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *