U příležitosti vydání iPadOS 16 jsme se rozhodli pro vás připravit miniseriál o tom, jak využívat iPad naplno s tím vším, co nového přinesl letošní update. A začneme pěkně od podlahy, tedy výběrem nejvhodnějšího iPadu.
Než se dostaneme k výběru konkrétního modelu iPadu, je velmi rozumné začít obecným zamyšlením nad potřebami a prostředky, které mám k dispozici. Apple má produktovou řadu iPadu postavenou velmi chytře a člověk se snadno dostane do začarovaného kruhu. Vyberete si nějaký konkrétní model a konfiguraci a pak zjistíte, že jen za dva, tři tisíce můžete mít o něco lepší. Řeknete si, že to není tak velký rozdíl, posunete se o stupínek výš, a co myslíte? Jen o patnáct dráž je nabízen ještě o něco zajímavější model a takto můžete pokračovat dál a dál.
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
Ve výsledku si koupíte sice skvělý tablet, pravděpodobně s vynikajícím poměrem výkon/cena, ale s funkcionalitou, kterou nikdy naplno nevyužijete, a v takovém případě jde o vyhozené peníze. Takže pojďme postupovat systematicky.
Finanční strop a příslušenství
Začněte tím, že si jasně stanovíte finanční strop pro svou investici. V případě státní správy či firem je rozpočet dán většinou zvenčí, což je o něco jednodušší. V případě nákupu iPadu na doma si jste sami sobě investorem a buďte na sebe přísní.
Jakmile máte stanovenu maximální částku, odečtěte z ní výdaje na příslušenství. Ono se to nezdá, ale Apple Pencil stojí pár tisíc a jsem upřímně přesvědčen o tom, že bez něj je výkon iPadu poloviční. Možnost pohodlně psát, kreslit, skicovat, anotovat, prostě pracovat perem přímo na displeji je jedním z největších rozdílů proti počítači a nechcete se o něj připravit. Jestli koupit Apple Pencil první či druhé generace bude dáno tím, jaký model iPadu si vyberete, takže na začátku počítejte s dražší druhou generací.
U klávesnice už rozhodování není tak jednoduché. Pokud chcete iPadem nahradit počítač, tak se pravděpodobně bez klávesnice a myši či trackpadu neobejdete. Pokud chcete používat iPad jako doplněk počítače, můžete fungovat klidně bez těchto periferií. A opět je důležité toto rozhodnutí udělat hned na začátku, protože klávesnice a trackpad/myš vás mohou přijít klidně i na deset tisíc korun. Na druhou stranu můžete použít starší klávesnici a myš od počítače, pokud chcete.
Jakou variantu iPadu budeme chtít?
Jakmile odečtete cenu příslušenství od svého investičního stropu, někam vás to v nabídce iPadu nasměruje. Dalším krokem je rozmyslet si, jak velkou kapacitu úložiště budete potřebovat a zda chcete iPad s kartou SIM nebo ne.
Dobrou zprávou je, že na tabletu je mnohem snazší pracovat s nižší kapacitou úložiště než na počítači. iPadOS je stavěn od začátku tak, aby maximálně využíval potenciálu cloudových služeb, takže paradoxně i se základní 64GB verzí může být velké množství zákazníků zcela v pohodě. Čím více jste připraveni používat cloud, tím menší kapacita vám bude stačit. Obecně bych doporučil:
64GB verzi zejména pro firemní nasazení, kde data jsou v cloudu nebo na firemním serveru,
128GB verzi pro studenty a méně náročné domácí uživatele; 256GB verzi pro náročnější domácí uživatele; 512GB a více pro ty, co pracují s videem, fotografií či jakýmikoli velkými daty.
V případě rozhodování mezi verzemi WiFi a Cellular je to velmi prosté. Pokud jste většinou v dosahu WiFi, tak SIM v iPadu nepotřebujete. Buď použijete WiFi nebo občas osobní hot spot z telefonu. Pokud chcete používat iPad často na cestách, vřele doporučuji verzi s kartou SIM.
Takto jednoduché to rozhodování je. No, a když už víme, jakou hledáme konfiguraci, tak vezmeme svůj rozpočet, porovnáme s nabídkou Applu a vyjdou nám typicky dvě nebo tři varianty kolem naší cílové ceny. Jak tedy výběr dokončit?
Která varianta iPadu je ta pravá?
Apple nabízí čtyři rodiny iPadu – základní model, mini, Air a Pro, s tím, že u verze Pro jsou dvě velikosti 11 a 13 palců. Výběr je opět poměrně snadný.
Základní iPad je vhodný tam, kde potřebujete co nejnižší cenu. Zejména iPad 9. generace se stále prodává za velmi rozumné ceny. Nejnovější 10. generace je o poznání dražší a dává smysl pouze v situaci, kdy budete chtít k iPadu připojovat doplňky přes USB-C a přitom potřebujete co nejnižší cenu. Základní modely mají ještě jednu výhodu. Mají nelepené displeje, takže krycí sklo je oddělené od displeje samotného. Když dojde k jeho mechanickému poškození, tak se dá snadno a levně vyměnit. Všechny ostatní modely mají plně laminované displeje, což znamená, že oprava je velmi nákladná. To zdůrazňuji zejména jako rodič, který ví, co všechno dokáží děti zničit.
iPad mini je volbou všude tam, kde potřebuji malé rozměry. Může být dobrou variantou pro firemní nasazení a speciální aplikace, jako je použití při pilotování, jachtingu, ve skladech apod. Pro běžnou práci mi přijde displej iPadu mini neprakticky malý, ale jsou situace, kdy naopak jsou kompaktní rozměry výhodou.
Asi nejuniverzálnější je iPad Air. Má nejlepší poměr výkon/cena pro největší skupinu uživatelů. Nabízí skvělý displej, výkon, zvuk, funkcionalitu a 11″ úhlopříčka je v případě tabletů asi nejuniverzálnější a nejpraktičtější. Pokud nechcete dělat kompromisy, ale nepotřebujete nejvyšší model, tak je Air právě pro vás.
Verze Pro je určena pro nejnáročnější uživatele. Pokud chcete stříhat videa, kreslit, pracovat s fotografiemi, nahradit počítač, pak bych doporučoval spíš větší 13″ verzi. Pokud chcete cestovní doplněk k počítači s nejlepší výbavou, tak zvolte 11″ iPad Pro.
Každý model může udělat dobrou službu
Dobrá zpráva je, že všechny nové modely podporují iPadOS 16 a nejsou nijak zásadně omezené. Je pravdou, že zejména 12,9″ iPad Pro má řadu profesionálních funkcí, které nižší modely nemají. Ale obecně platí, že svou práci zastane každý model.
Dokonce si nemyslím, že by bylo potřeba se bát starších variant iPadu, pokud půjdete o jednu či dvě generace zpět. Apple dodává iPadům nejnovější systém typicky šest let od uvedení na trh, takže rok či dva starý model může ještě dlouho a dobře sloužit. Stačí zkontrolovat stav baterie.
Bohužel Apple stále nemá v nabídce iPad s poměrem stran 16:9, takže nic, co by se vyloženě hodilo pro konzumaci obsahu na streamovacích službách a podobně. A na telefon prostě 3 hodiny koukat nechcete:) A dalším problémem je podle mě to, že miniled displej má jen ten největší model. Nechápu, proč to nemá i ta jedenácti palcová verze. Jakmile jsem si na MacBooku zvykl na miniled displej, tak už nic jinýho prostě nechci. Tímto jsou moje možnosti naprosto jasně limitované a ještě stejně nedostanu to, co bych přesně chtěl.
Rozumím Michale.
Prostě nejde uspokojit úplně všechny
Bože Honzo tak strašně zmlsanýho a nevděcnýho Člověka jsem už dlouho nezažil.
Pán si kupuje vše ve verzy pro,
A nic dalšího co není pro je špatný!!
Já používám iPad mini 6 a zvládnu na něm veškerou kancelářskou práci naprosto s přehledem neměnil bych
Takže Lol
V pořádku. Tak si práci na mini užijte a pozdravujte ode mě očního lékaře a následně i chiropraktika, až u nich skončíte. Nemůžete říct, že jsem vás nevyrovnal. Na druhou stranu věřím, že jste teď spokojený a to je hlavní 👍