Tipy pro Apple Watch

Už jsem se dlouho nevěnoval mému oblíbenému zařízení – Apple Watch. Popravdě, čím déle je mám, tím víc je beru jako samozřejmost a tak trochu na ně zapomínám. Doby, kdy jsem si je kupoval kvůli prvotní motivaci ke cvičení, jsou už dávno pryč. Ale po poslední aktualizaci, jsem začal znovu pociťovat náklonnost ke svým hodinkám. Proč?

Poslední aktualizace, tedy watchOS 11.3, nepřinesla většině z vás nic moc zásadního. Mně ale ano. Apple přidal do svého systému nový ciferník (Rytmus jednoty) ke každoroční připomínce Black Unity. A tentokrát se jim opravdu povedl. Můj problém je, že jsem vystřídal snad už všechny ciferníky, které watchOS nabízí, a že se vždy vrátím k tomu původnímu, protože mi vyhovuje nejvíce. Ale tento… ten mi myslím nějaký ten týden vydrží!

Tento článek si můžete užít i v plně grafické podobě magazínu v PDF formátu.

Nový ciferník upoutal mou pozornost zpět k hodinkám. Začal jsem vynechávat tréninky, začal přibírat na váze a to vše v důsledku toho, že jsem začal ignorovat svoje hodinky. Dříve jsem se snažil plnit kroužky, což mě nutilo aspoň k nějaké aktivitě, ale to je prozatím minulost. A tak jsem si sedl a začal si s nimi zase trochu hrát. Nevím, jestli mi něco v minulosti uniklo nebo je to novinka, ale našel jsem tam několik velmi zajímavých věcí…

Kde je auto?

Nejsem si jistý, jak dlouho už tato funkce ve watchOS je, ale díky Apple Watch už nemusím dlouze přemýšlet, kde jsem zaparkoval svůj vůz. Ne vždy se mi totiž povede zaparkovat u domu a musím jet až na přilehlé velké parkoviště. A když auto nevyužívám dennodenně, tak se mi často stává, že si nemůžu vzpomenout. Do teď jsem to dělal tak, že jsem si vzal iPhone, podíval se na Mapy a tam jsem našel modrý odznáček Zaparkované auto. Zjistil jsem, že to jde udělat i jinak, lépe.

Když jsem si procházel svoje ciferníky, tak jsem narazil na Modulární – duo ciferník. Procházel jsem si možnosti a došel jsem ke Kompasu. Zajímalo mě, co tam asi může být za možnosti a byl jsem velice překvapen: Bod cesty – Zaparkované auto. To bylo převratné zjištění! Přímo na ciferníku mít tuto funkcionalitu, to je game changer. Sice mám teď vyšší spotřebu baterie na hodinkách (často způsobenou tím, jak jezdím pracovně po městě a hodinky neustále aktualizují, jak daleko jsem), ale není to nic zásadního. Naopak, zásadní je, že jedním kliknutím na displej jednoduše najdete správnou cestu ke svému vozu. 

Zdraví na hodinkách

Už delší dobu se potýkám s jedním problémem, a tím je absence Zdraví na hodinkách. Chápu důvody, proč Apple tuto aplikaci nehodlá vytvořit pro watchOS, ale přesto bych na hodinkách některé metriky rád viděl. A tak jsem začal pátrat, jestli nějací chytří vývojáři neudělali aplikace, které potřebuji. A našel jsem! O pár z nich se s vámi podělím.

Daylight Goals je aplikace na měření doby na denním světle. Samozřejmě se můžete podívat na iPhonu, ale je parádní mít údaje i na svém zápěstí. Základní funkce aplikace (měření, východ/západ Slunce nebo widgety a komplikace) jsou zdarma. Za funkce navíc se platí 499 korun ročně, ale věřte mi, že si rozhodně vystačíte se základní funkcionalitou. V aplikaci si můžete nastavit svůj cíl, jak dlouho chcete každý den být na sluníčku, a plnit si tak svůj „světelný“ kroužek. V aplikaci na iPhonu uvidíte i statistiku po hodinách nebo týdenní. Měsíční a čtvrtletní jsou za poplatek. 

WristTemp je aplikace od Tibora Banka a bude se líbit těm, kteří by ocenili o něco víc, než dává aplikace Životní funkce. Ta sice nabízí základní grafy nebo statistiky, ale pokud se chcete podívat na konkrétní čísla, tak musíte na iPhone. WristTemp vám nabízí jak graf, tak historii měření, kde si můžete vyhledat všechny požadovaná data. Pokud jsou pro vás tyto údaje důležité, můžete zvážit koupi aplikace za 29 korun.

Stejný vývojář nabízí na App Store i dvě další aplikace, které si můžete koupit v balíčku za 39 korun nebo zvlášť po 29 korunách. Jedna se jmenuje GPS Speed Monitor a druhá TapGame!. Obě docela vystihují jejich názvy. TapGame! je hra, kde se snažíte překonávat milníky a rekordy v klepání prstem po displeji. GPS Speed Monitor se zase hodí, pokud si chcete změřit aktuální rychlost, kterou se pohybujete vy nebo dopravní prostředek, ve kterém se právě nacházíte. I to se může hodit. 

Další aplikace se sice týká zdraví, ale ne přímo vašich dat. Přesto se bude hodit snad každému. Smyslem aplikace Soosee je chránit vás na cestách. Máte například alergii na arašídy a jste v cizí zemi. Chcete si koupit salát, ale složení není v angličtině nebo jiném jazyce, kterému byste rozuměli. Díky iPhonu si můžete naskenovat etiketu a aplikace bude hledat slova, jako jsou lepek, mléko, oříšky – prostě cokoliv by vám mohlo vadit. 

Přesto to nejlepší podle mě nabízí varianta aplikace na Apple Watch. Často se setkávám s tím, že člověk s alergiemi musí mít vytisknutý nebo v Poznámkách uložený text, kde obsluze vysvětlí, co vlastně všechno může nebo nemůže. Na iPhonu vám aplikace vytvoří Travel Cards s nejdůležitějšími informacemi pro obsluhu. Tu potom můžete ukázat druhé straně nebo ji nechat přečíst. To stejné ale můžete udělat i s hodinkami. Stačí si jen vybrat správnou cestovní kartu a otočit zápěstím k obsluze. Hodinky vysloví váš požadavek místo vás. Aplikace dokáže číst česky, mluvit ale umí jen anglicky, německy, francouzsky, nizozemsky, italsky, portugalsky, turecky a španělsky. Prémiové funkce si můžete odemknout za 49 korun měsíčně, za 389 korun ročně nebo za 399 korun navždy. Ať už jste těhotná, vegan, vegetarián nebo máte nějaké alergie, toto je aplikace pro vás. A nezapomeňte, že nabízí cestovní karty, které vám pomohou přivolat pomoc.

Slib na závěr

Apple Watch nejsou vůbec nudné. Dokonce mě zaujalo, kolik zajímavých aplikací za tu dobu, kdy jsem si jich nevšímal, vzniklo. Proto vám můžu slíbit, že budu dál hledat zajímavé aplikace pro Apple Watch, které by vám mohly zlepšit život nebo ho udělat například zábavnější. Přece jen to nejsou sportovní, ale lifestylové hodinky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *