Rodinné sdílení a služby Apple

Rodinné sdílení

Spravování rodiny v digitálním prostředí může být občas trochu oříšek. Každý člen potřebuje zálohovat a dělá si nároky na trochu odlišný balíček aplikací a služeb. Obecně platí, že se spíše vyplatí zaplatit rodinné členství nebo koupit aplikaci, která se dá sdílet s rodinou, než platit členství a software jednotlivě. Najít nejlepší řešení ale občas není nic jednoduchého. Jak tedy tuto problematiku řeší samotný Apple?

Rodina je základ

Základním stavebním kamenem vašeho sdílení a managementu rodiny je zřízení rodiny na iCloudu. Apple tuto funkci nazývá Rodinné sdílení nebo Rodina, dejte si proto pozor na terminologii, abyste se vyhnuli zbytečnému zmatení. Ať už to nazveme jakkoli, v praxi to znamená propojení až šesti nezávislých Apple ID do jedné skupiny, která uživatelům umožní užívat jejích výhod, podobně jako je v reálném životě lepší nebýt sám. V rodině na iCloudu můžete sdílet jednorázové i pravidelné nákupy na App Store či třeba v Knihách napříč platformami, i si můžete společně platit úložiště na iCloud Drive nebo třeba Apple TV+. Funkce rodiny na iCloudu ale nejsou omezené pouze na různé typy předplacených služeb. I kdybyste měsíčně nezaplatili ani korunu, máte především v posledním iOS k dispozici mnoho funkcí, které už samy o sobě jsou dostatečným důvodem rodinu založit, i kdybyste si nikdy nic nekoupili. Do toho vás nikdo nutit nemůže, ale osobně vám vřele doporučuji platit alespoň za iCloud. Nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Rodinné sdílení

Rodina se na iCloudu zakládá velmi jednoduše. Pakliže jste ještě na iCloudu samostatní, stačí jít do Nastavení, otevřít oddíl s vaším jménem a klepnout na možnost Rodinné sdílení. Pokud ještě rodinu nemáte, iPhone vás provede všemi základními informacemi, k čemu je rodina dobrá a jak funguje, a vybídne vás k pozvání jiných Apple ID. Rodinu mohou z podstaty věci tvořit přinejmenším dva lidé… Jiná možnost, jak přimět iPhone, aby vám doporučil zřízení Rodinného sdílení, je chtít si sám předplatit rodinné předplatné k službě od Applu. Apple vás totiž běžně nenechá platit za víc lidí, pokud nemáte služby s kým sdílet, přiměje vás tedy si někoho do skupiny přidat. Jediná služba, pro kterou to neplatí, je u nás iCloud a technicky vzato i Apple TV+ a Apple Arcade.

TV+ a Arcade ale zahrnují rodinné sdílení automaticky a nedá se vypnout, takže bych je pro naše dělení vyřadil. iCloud pak umožňuje předplatit si úložiště v několika různých úrovních od 50 GB přes 200 GB po 2 TB s tím, že dvě nejvyšší konfigurace se dají sdílet s rodinou, ale není to podmínkou. 200 GB a více je nicméně považováno za dost prostoru, aby se tam s klidem vešlo několik lidí. U nás doma tak nároční nejsme, tudíž nám vždy oněch 200 GB sdíleného úložiště stačilo. Pokud jste ale v situaci, kdy 200 GB je pro vaši rodinku málo a 2 TB vám přijdou zbytečně mnoho, nezoufejte, Apple má pro vás překvapivě jednoduché řešení. Seznámím vás s ním za malý okamžik.

Výhody a omezení rodiny

Bezplatné funkce

Omezení spojených s rodinným sdílením nákupů a obsahu mě napadá pouze velmi málo, slovy dvě. První problém může nastat s počtem osob v rodině. Netýká se mě to v případě rodiny na iCloudu, ale např. u předplatného na YouTube Premium jsem lehce dosáhl maximálního počtu šesti uživatelů v rodině a přestože by se další rádi přidali, nedá se nic dělat. Omezení na šest osob a cena rodinných předplatných ale určitě má svoje ekonomické opodstatnění a beru to tak pouze jako fakt, se kterým se musí počítat. Druhým potenciálním omezením může být na iCloudu sdílená platební karta, která přísluší organizátorovi rodiny. Všechny nákupy aplikací a služeb, pakliže jste členem rodinného sdílení např. Apple Music nebo nákupů aplikací, budou strhávány z této organizátorovy karty a on bude o vašich aktivitách u společnosti Apple informován e-mailem. Pokud tedy chcete nakupovat aplikace sami na sebe nebo nechcete, aby se někdo dozvěděl, že je vaším koníčkem utrácet za appky stovky korun měsíčně, musíte opustit rodinné sdílení nákupů nebo celou rodinu, abyste si mohli přidat vlastní platební metodu… Na druhou stranu tím všichni přijdou o přístup k vašim aplikacím a vy k jejich. Nemusíte však mít strach – pokud jste si dřív nainstalovali aplikaci, ke které jste dostali přístup prostřednictvím nákupu někoho jiného, nepřijdete o ni.

Rodinné sdílení

Výhod rodinného sdílení je pak celá řada. Nejprve tu máme všechny bezplatné služby jako sdílené album ve Fotkách či sdílený kalendář, sdílení polohy v Najít, schvalování nákupů a sdílený čas u obrazovky. Sdílené album ve Fotkách samozřejmě závisí na velikosti vašich úložišť a musíte si ho založit sami podobně jako sdílený kalendář, ale je to milá funkce a časem si tam můžete nasbírat nespočet společných momentů. Sdílení polohy se zřizuje velmi jednoduše, protože k tomu Apple sám vybízí při zřízení rodiny nebo v sekci Najít v Nastavení. Sdílet svou polohu můžete ale v zásadě s kýmkoli, s kým se tak rozhodnete. Často slýchávám, že jsme se museli zbláznit, protože sdílení polohy v rámci rodiny je neuvěřitelný zásah do soukromí a že do toho nikomu nic není, kde zrovna jsem. Dovedu to pochopit, ale zároveň si určitě nemyslím, že by sdílení polohy mělo sloužit ke stalkingu. Je to úplně stejný případ jako technologie obecně. Můžete s nimi dokázat skvělé věci, nebo někoho zničit, typická dvojsečná zbraň.

Sdílení polohy využívám běžně k zjištění, zda mohu zrovna někomu zavolat (není-li v práci) nebo se za ním zastavit. Moje rodina se pohybuje denně po několika místech a já nemám šanci se v jejich plánech orientovat po paměti. Poslední dvě bezplatné funkce jsou určeny především dětem. Apple je představil nedávno v rámci rozšíření funkcí pro rodiče, jak co nejlépe spravovat účty vlastních dětí a vést je k počítačové gramotnosti – právě aby jim technologie neškodily. Zatímco dospělí si nákupy schvalují sami a mají stejně tak přístup k vlastnímu času u obrazovky, své děti může mít každý rodič pod kontrolou prostřednictvím iCloudu a zřízení dětského účtu.

Placené funkce

Všechny výše zmíněné bezplatné funkce patří z podstaty věci k tomu nejnutnějšímu, co může rodinné sdílení nabídnout. Rozšířené možnosti péče o vaše děti, kde se mimochodem sdílení polohy může také hodit, a jiné služby pro organizaci času jsou to nejpodstatnější, co může rodina potřebovat. Placené služby jsou pak už jen nástavbou a zpříjemnění rodinného života. Všichni přeci rádi posloucháme hudbu, hrajeme hry a sledujeme seriály, tak proč z toho nemít výhodu všichni. Ke konkrétním tarifům předplatného se dostaneme o kousek níž. Pojďme se teď jen obecně podívat na nabídku, kterou pro vás Apple v České republice má. Máme tu iCloud, Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade a rodinné sdílení nákupů. Služby News+ a Fitness+ nejsou v našich končinách k dispozici. Myslím, že s rodinným sdílením nákupů jste již všichni dobře obeznámeni, ale jen pro pořádek – jakýkoli nákup, který lze s rodinou sdílet, je v iTunes, Apple Books a na App Store označen ikonkou rodinky v obláčku. Jakmile jste členem rodiny a tento nákup provedete, automaticky se produkt zpřístupní i ostatním členům rodiny a oni si jej mohou stáhnout zdarma. Pokud narazíte na problém a Apple jiným členům rodiny zobrazuje zakoupený produkt jako nezaplacený, stačí v příslušném Storu otevřít nákupy konkrétního člena rodiny a tam už bude produkt k dispozici. Sdílení nákupů můžete povolit nebo zakázat v Nastavení v sekci Rodinné sdílení.

Rodinné sdílení

TIP

Že vás Apple nenechá na holičkách a nepřipraví vás o něco, co jste si jednou zaplatili či předplatili, dokazuje zkušenost má i našeho editora. Nedávno jsme oba řešili předplatné a potřebovali jsme reorganizovat vlastní rodinná sdílení. Já jsem potřeboval určité členy rodiny vyhodit pryč a založit jim vlastní rodinné sdílení se stejnými předplatnými, ale pouze odděleně od stávající rodiny. Předpokládal jsem, že jakmile členy z rodiny odstraním, zmizí jim prostor na iCloudu (byť se z něj nic nesmaže a pouze se pozastaví synchronizace), zmizí jim dočasně předplatné Apple Music a že se bude muset vše nastavovat znovu. Kdepak. Apple zřejmě eviduje, že konkrétní účty mají ještě platné předplatné, a žádné z mých očekávání se nenaplnilo. Vyhozeným členům jsem tedy mohl jednoduše založit vlastní rodinu, aktivovat nová rodinná předplatná a během pár minut pokračovali beze změny dál, pouze sami.

Náš editor potřeboval naopak vyřešit poněkud zapeklitější problém, a sice jednomu členovi domácnosti založit vlastní předplatné na iCloudu, protože potřebuje mnoho prostoru sám pro sebe. V principu bylo cílem rozšíření rodinných 200 GB o dalších 200 GB, které bude mít celé k dispozici jen jeden člen rodiny s tím, že nepřijde o zálohy a zejména fotografie. A skutečně to funguje! Konkrétní člen rodiny se může snadno odpojit pouze od rodinného úložiště na iCloudu, všechny ostatní sdílené služby si zachovat a z platební karty organizátora rodiny zaplatit nový tarif iCloudu, který bude dál sloužit pouze jemu. Nemusíte v tomto případě řešit ani odstraňování osob z rodiny, ani zakládání nových rodin a vyplňování fakturačních údajů. Člen rodiny si jen vypne rodinné sdílení konkrétního předplatného a založí si nové předplatné pro jednotlivce, zatímco mu zůstanou výhody ostatních rodinných předplatných. Opět pak samozřejmě platí, že v době, než zakoupíte nové předplatné, nikdo o současný prostor ani data nepřijde. Krásné a elegantní.

Režimy předplatných

V závěru si shrneme, jaké možnosti rodinných předplatných tu vlastně máme. Základem předplatných Applu je úložiště na iCloudu, kterého všichni dostaneme bezplatně 5 GB, a tento prostor se dá za symbolický měsíční obnos navýšit na 50 GB, 200 GB a 2 TB. Jak bylo řečeno, dva nejdražší tarify se dají, ale nemusí, sdílet s rodinou v rámci rodinného sdílení. Pokud úložiště sdílet chcete, stačí do něj pozvat ostatní uživatele. Pokud chcete mít v rámci rodiny několik oddělených předplatných iCloudu podle potřeb jednotlivých členů, není žádná překážka. V případě Apple TV+ a Apple Arcade není vůbec co řešit. Automaticky je zde v jednotném měsíčním předplatném zahrnuto rodinné sdílení těchto služeb, tudíž jakmile si jeden člen rodiny koupí některou z těchto služeb, automaticky dostanou přístup i ostatní. Pro Apple Arcade a Apple TV+ proto existuje pouze jedna cena předplatného.

Rodinné sdílení

Rozdíl mezi předplatným pro jednotlivce a rodinu najdete u Apple Music a Apple One. Apple Music nabízí dokonce také předplatné pro studenty za velmi zvýhodněnou cenu. Studentské předplatné je nabídkou identické a platí pouze pro jednotlivce při doložení platných studentských dokladů. Pokud ale máte v rodině studenta a všichni chcete poslouchat Apple Music, obávám se, že se mu studentské předplatné nevyplatí. Pokud využívá rodinné předplatné Apple Music všech šest povolených členů, vyjde vás jeden měsíc poslechu na necelých 40 Kč na osobu. Apple One je novinkou mezi předplatnými Apple a nabízí v rámci jedné transakce zvýhodněný přístup ke všem službám Apple. U nás existuje pouze Apple One pro jednotlivce či rodiny, jež se liší velikostí iCloudu a možností sdílení až s pěti lidmi. Pokud využíváte všechny služby Applu, rozhodně se vyplatí, ale pokud byste si měli platit nějakou službu navíc, myslím, že je Apple One zbytečné. Možná, jakmile k nám přijdou i zbývající služby Applu, bude rozšířena i nabídka Apple One. V tuto chvíli je však Apple One pouze jedno.

Závěrem se hodí zmínit, že nezáleží na tom, který z členů spustí konkrétní rodinné předplatné. Každý člen rodiny má právo předplatné spouštět jak pro sebe, tak pro ostatní, tudíž moje rodinné předplatné iCloudu, kdy já nejsem organizátorem naší rodiny, bez potíží funguje všem. Mně potom měsíčně chodí potvrzení o prodloužení předplatného a organizátorovi přijde faktura. Myslím si, že Apple za ty roky ekosystém založený okolo iCloudu dotáhl téměř k dokonalosti. Je to bezpečný prostor, kde jak o data s jistotou nepřijdete, tak vám je nikdo nemůže napadnout, a to se ani nebavíme o iMessage nebo FaceTime, které také existují díky iCloudu. Jsem taky vděčný, že Apple přesunul kompletní řízení iCloudu do iPhonu a iPadu, protože ovládat vše přes iTunes bylo dříve otravné. iCloud je základním stavebním kamenem celého ekosystému a je možná ještě důležitější, než šikovné produkty. iCloud stojí za tím vším. Proto ještě jednou zopakuji, předplaťte si iCloud.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *