Pythonista #1: Kdo jsem, proč Python a proč na iPadu

Jmenuji se Robert Vojta a s vývojem pro iOS jsem začal před deseti lety. Byl jsem součástí studia Tapmates a spolupracoval s lidmi jako Robin Raszka a Petr Reichl. Dělali jsme na zajímavých projektech v Silicon Valley, v Londýně a byla to jízda. Doba urputného „soupeření“ se studiem Inmite. Údaje o kreditní kartě jsme museli posílat faxem do Applu, iOS toho z dnešního pohledu moc neuměl, Apple byl hodně striktní, nediskutoval o ničem, házel nám klacky pod nohy… Možná si tu dobu pamatujete, možná ne, ale bylo fajn být u toho od samotného začátku.
Po pár letech jsem se přesunul do TopMonks, kde jsem pracoval na iOS aplikacích pro banky a iPad aplikaci pro Price f(x). TopMonks se postupně transformovali ve startupové studio, kde se začal líhnout zajímavý projekt jménem PurposeFly. Zaujal, a tak jsem se přidal. Naučil jsem se hodně věcí o Amazon Web Services. Skočili jsme do toho rovnýma nohama, studovali dokumentaci, učili se metodou pokus-omyl (dokumentace je moc, je nepřesná a nezmiňuje všechny možné špeky). Je to hydra a po necelých dvou letech mám stále pocit, že neumím ani zlomek toho, co AWS nabízí.

Co dělám dnes? Nic 🙂 Před necelým týdnem jsem se rozhodl, že PurposeFly opustím. Vlastně něco ano, koupil jsem si snowboard a začal se učit jezdit. Zároveň se rozhlížím po zajímavých projektech, ke kterým bych se připojil. Pokud si nezlámu ruce, budu se stále věnovat vývoji pro iOS, macOS, Pythonu a AWS.

Programování na iPadu

Zní to jako sci-fi, ale programování na iPadu je možné. Proč Python? Jednoduchý a oblíbený jazyk. První AWS SDK bylo napsáno v Pythonu, frčí na něm Instagram, používá se pro vývoj webových aplikací, vědecké výpočty a tak dále. V neposlední řadě hraje roli fakt, že neznám aplikaci, která by umožňovala to, co umí Pythonista. Volba byla jednoduchá – Python k mé maličkosti přišel sám a žádná jiná možnost nebyla.

Jako IDE (vývojové prostředí) na Macu používám PyCharm. Jezdím často do Prahy a nechtělo se mi tahat 15palcový MacBook Pro. Pythonista prošel vývojem, iOS prošel vývojem, a tak jsem si řekl, že tomu dám další šanci.

Apple pomalu, ale jistě uvolňuje pravidla, takže je možné dělat čím dál zajímavější věci. iOS 11 byl velký skok kupředu, hlavně pro iPad. Řekl jsem si, když už experiment, tak pořádný. PyCharm jsem si zakázal, naordinoval novou verzi Pythonisty a všechno začal dělat na iPadu. A ono to šlo. Kupodivu velmi dobře.

O čem to bude

Naučíme se používat Pythonistu pro psaní skriptů, které nám umožní zefektivnit práci na iPadu. Podíváme se na integraci s operačním systémem iOS, napíšeme si vlastní Today Widget, uživatelské rozhraní…

Seriál nemá za cíl vás naučit programovat v Pythonu. Existuje mnoho tutoriálů, a to i v českém jazyce. Doporučuji si jich několik proletět. Python je opravdu jednoduchý jazyk, netřeba se bát.

Co budete potřebovat

Pythonista podporuje iPad a iPhone. Velmi jednoduché úpravy dělám i na iPhonu SE, ale co si budeme povídat, ideální to není. Doporučuji iPad a jakoukoli externí klávesnici. Zvládnete to i bez ní, ale půjde to pomalu. O dostupném místě pro zdrojový kód se snad není ani potřeba zmiňovat. Srovnejte iPhone SE bez externí klávesnice a iPad Pro s Apple Smart Keyboard.

Co je to ten Pythonista?

Pythonista je plnohodnotné IDE pro iOS. Umožňuje psaní skriptů pro automatizaci každodenních úloh, her, animací, práci s grafy, manipulaci s obrázky nebo tvorbu vlastního uživatelského rozhraní. Obsahuje standardní knihovnu jazyka Python a vlastní moduly pro práci s nativními knihovnami operačního systému iOS – kontakty, upomínky, fotografie, geolokační služby a další.

Nedočkaví jedinci mohou začít studovat dokumentaci aplikace a nabízené moduly.

Python

Poslední verze Pythonisty (3.2) podporuje Python 2.7 a 3.6. Konkrétně jde o CPython – referenční implementaci jazyka Python.

Jak jsem již zmiňoval, Pythonista obsahuje standardní knihovnu jazyka Python a vlastní moduly pro snazší integraci s funkcemi operačního systému iOS. Pythonistu je možné rozšiřovat pomocí dalších balíčků z PyPI (obdoba „npm“ pro JavaScript).

Omezení

Na rovinu si řekneme, jaká omezení nás čekají. Apple nedovoluje spouštění více procesů – na multiprocessing ze standardní knihovny můžeme zapomenout. Instalace balíčků je možná, ale pouze těch, které jsou napsané v čistém Pythonu. Rozšíření napsané v C není možné nainstalovat, protože binární kód musí být podepsán a to v Pythonistovi udělat nelze.

Zásadní překážka to nicméně není, protože i tak nám nabízí nepřeberné množství možností. Pokud s tím dokážete žít, nainstalujte si Pythonistu a čtěte dál.

Poslední věc, kterou je potřeba zmínit, jsou aktualizace. Pythonista se aktualizuje jednou až dvakrát za rok. Vývoj zaštiťuje pouze Ole, který k tomu navíc vyvíjí ještě aplikaci Editorial. Na to, že vše dělá jeden člověk, jde o úctyhodný kus práce. Co to pro nás znamená a jak toto omezení obejít, si řekneme někdy příště.

První seznámení s Pythonistou

Knihovna

Knihovnu skriptů zobrazíme / skryjeme pomocí tlačítka vlevo nahoře.

Co obsahuje:

 • SCRIPT LIBRARY
  • This iPad – skripty jsou uložené v aplikaci Pythonista, nejsou dostupné z jiných aplikací.
  • iCloud – skripty jsou uložené na iCloud Drive ve složce Pythonista 3, jsou dostupné z jiných zařízení, aplikací a Macu.
 • FAVORITES – záložky na oblíbené soubory z výše uvedených míst
 • EXTERNAL FILES – záložky na soubory/složky z jiných aplikací (Open in Place)
 • Python Modules
  • Standard Library (2.7) – moduly pro Python 2.7
  • Standard Library (3.6) – moduly pro Python 3.6
  • site-packages – vaše vlastní moduly pro obě verze Pythonu
  • site-packages-2 – vaše vlastní moduly pro Python 2.7
  • site-packages-3 – vaše vlastní moduly pro Python 3.6
 • File Templates – šablony
 • Trash – smazané soubory, složky

Pro začátek doporučuji používat SCRIPT LIBRARY/iCloud. Skripty budete mít dostupné nejen na iPadu, ale i na jiných zařízeních.

Spuštění skriptu

Skript spustíte pomocí tlačítka „přehrát“ (vpravo nahoře). Pokud skript běží, tlačítko se změní na křížek a skript tak můžete předčasně zastavit. Podržíte-li prst na tlačítku delší dobu, můžete spustit testy, testy dokumentace, vybrat interpreter (2.7 nebo 3.6), případně skriptu předat vstupní parametry.

Interaktivní konzole

Interaktivní konzoli zobrazíte/skryjete pomocí klávesové zkratky CMD+J. Pokud nemáte externí klávesnici, konzole se skrývá vpravo a můžete ji „vytáhnout“ prstem z okraje obrazovky.

Konzole obsahuje výpisy a chybová hlášení ze spuštěných skriptů. Dole je vstupní řádek umožňující zadat kód v Pythonu, který se po stisknutí klávesy Enter obratem vyhodnotí (REPL).

Malá ochutnávka

Aby to nebyla jenom teorie, tak si pojďme ukázat něco jednoduchého – naplánujeme si lokální notifikaci. K tomu slouží modul notification a funkce schedule.

import notification

notification.schedule('Mrkni co je nového na iPure.cz', delay=5)

Co se stane? Za 5 sekund od spuštění skriptu dojde k zobrazení notifikace s výše uvedeným textem. Způsob zobrazení se liší podle toho, zda-li je Pythonista v popředí, nebo v pozadí. Zkrátka známé fungování notifikací v iOS.

Součástí notifikace může být i odkaz, například http://www.ipure.cz/. Po tapnutí na notifikaci se otevře Safari se zvoleným odkazem.

import notification

notification.schedule(
   'Mrkni co je nového na iPure.cz', delay=5,
   action_url='http://www.ipure.cz/'
)

Podobně jednoduše se pracuje i s ostatními moduly.

Závěr

Pythonista je opravdu mocný nástroj a pokud si chcete tvořit vlastní pracovní postupy, nemohu než doporučit jeho koupi a instalaci. Příklady z článků budou dostupné v repositáři na GitHubu.

Chcete-li vidět implementaci něčeho konkrétního, nebudete si s něčím vědět rady, založte nové issue a něco s tím v rámci možností uděláme. Mimo dokumentaci ještě doporučím fórum, kde naleznete spoustu užitečných informací a příkladů.

Komentářů:

 1. Jak v Pythonistovi nainstalovat scikit-learn a tensorflow?

  Jde nainstalovat package přímo jako clone GitHub setup install?

  Jde mít ty sítě-packages sdílené přes Dropbox?

  Dekuju moc za odpovědi!

  1. Tak to vezmem postupně …

   scikit-learn jsem nezkoušel, ale jelikož je to založené na SciPy, tak o tom pochybuji. Více informací o SciPy na fóru. Balíčky jdou, stačí si nainstalovat StaSh.

   Tam je pip (2, verze 3 zatím není) a přes něj je možné nainstalovat „jakékoli“ balíčky. Je to v uvozovkách, protože:

   to musí být pouze čistý Python,
   a i tak ne všechno funguje (většina ano), protože v Pythonistovi jsou okleštěné setup tools.

   Proč čistý Python? iOS vyžaduje aby byl binární kód podepsaný. V opačném případě ho nespustí. A to není jak udělat, proto nefunguje nic co je založeno na C, apod. Cokoli co vyžaduje C, kompilaci, podepisování, … musí přidat sám Ole (autor Pythonisty).

   Pokud je to čistý Python a pip ze StaShe nefunguje, dělám to tak, že to nainstaluju lokálně na Macu v venvu a potom to jenom zkopíruju na iPad.

   Celé site-packages jsem nezkoušel, ale nevidím důvod proč ne. Pokud máte iOS 11, je tam Open in Place (EXTERNAL FILES) v Pythonistovi = Pythonista dokáže otevřít soubor / složku z jakékoli aplikace, tj. včetně Dropboxu. A zmiňovaný StaSh obsahuje terminál, příkazy jako ln, … takže se dají dělat symbolické linky, apod. Dropbox má jenom jedno menší issue.

   Osobně nemám v This iPad nic, všechno v iCloudu a nebo na GitHubu. To zase otvírám z aplikace Working Copy.

 2. A např. scipy tedy pythonista nemá defaultně vůbec predinstalovane? Kvůli fortranovskym knihovnam? Svého času na iPadu existovalo něco, co se jmenovalo computable a to scipy obsahovalo. Jak to ti vývojáři udělali?

  1. Viz. předchozí komentář, Pythonista nemá SciPy. Důvod je prostý – Pythonista je „one man show“, SciPy není priorita a zároveň to není tak jednoduché portovat. Co vím, tak ostatní používají Pythonistu v kombinaci s Analyserem.

   Ještě k tomu tensorflow – nezkoušel jsem. Ale jsou tu aktivity jako ML-from-Scratch.

   1. Dekuju za zajimave linky.
    Jsem moc rád za článek, který jste napsal!

    Mohl byste mi prosím popsat systém práce, když má člověk adresář git projektu na kompu, řekneme v dropboxu a chce na nem pracovat z iPadu, tj psát kusy kódu, testovat kusy kódu, ukládat do git repo atd. Může v tomhle nějak Pythonista pomoct?

    Nebo je lepší nějaký “externí” editor zdrojáků (jaký byste doporučil pro iPad?), který to ukládá do dropboxu/iCloudu a vše spustitelné řešit přes ssh tunel?

    Díky za radu!

    1. Variant je několik …

     Dropbox

     V současné době nedoporučuji, protože Pythonista a/nebo Dropbox mají bug, který je popsán zde. Jinak řečeno – nejdou otevřít celé složky z Dropboxu. Kdy bude vyřešeno, no idea.

     Working Copy

     Osobně používám tohle flow. Je k tomu potřeba aplikace Working Copy.

     Kroky, které jsou potřeba provést jenom jednou:

     Otevřít Working Copy
     Naklonovat repository
     Otevřít Pythonistu
     Zobrazit knihovnu souborů (vlevo, tam kde je This iPad, iCloud, …)
     EXTERNAL FILES – Open…
     Vybrat Working Copy a otevřít celou složku s repem
     Repository se objeví v Pythonistovi v EXTERNAL FILES

     Tomuhle se v terminologii iOS 11 říká Open in Place. Doporučuji si přečíst Ticciho review. Nebo jsem to popisoval tady.

     To co je vidět v EXTERNAL FILES je tzv. bookmark, záložka. Výše uvedeným postupem dala aplikace Working Copy svolení aplikaci Pythonista zapisovat přímo do složky v aplikaci Working Copy.

     Úpravy v Pythonistovi:

     V dané složce (bookmark) můžu vytvářet soubory, složky, modifikovat existující, mazat je, …
     Jakmile chci něco commitnout / pushnout, opustím Pythonistu a udělám to ve Working Copy.
     Nezapomenout, že Pythonista edituje přímo ve složce Working Copy.

     Vzdálené úpravy:

     Dejme tomu, že jsem udělal změny a ty jsou už v repu, ale ne na iPadu.
     Otevřu Working Copy kde fetchnu, mergnu, rebasnu, …
     Otevřu Pythonistu a ty změny vidím hned
     Opět nezapomenout, že Pythonista všechno dělá ve složce v aplikaci Working Copy.

     Tohle flow předpokládá, že repo je někde na serveru.

     iCloud & StaSh

     Pak je tu druhá varianta, pokud repo není na serveru, přesunout ho do iCloudu (složka Pythonista 3). Všechno z této složky je vidět na Macu a zároveň i na iPadu v Pythonistovi (knihovna – iCloud). A pokud jste si nainstaloval StaSh, tak ten obsahuje git. Tzn. můžete commitovat, checkoutovat, … přímo v repu co je na iCloudu bez nutnosti pushovat.

     Tohle jsem nikdy nezkoušel a asi ani nebudu, přijde mi to dost dangerous – jsem závislý na tom kdy a jak to iCloud syncne a dokážu si představit, že commitnu na iPadu, na Macu, … ještě se to nesynclo a budu řešit kolize – nikoli konflikty na úrovni změn v souborech, ale konflikty na úrovni git souborů. A to asi nechcete. Spíš jenom jako ukázka, že to jde i takto.

 3. Btw, jde nějak zařídit, abych dostával upozornění, že mi někdo tady na dotaz odpověděl? Člověk by řekl, že e-mail se zadává právě proto. Díky.

 4. dobry den . idem do kurzu programovacieho jazyka python. skusenosti za tedy nemam ziadne, momentalne pracujem ako CNC programator ale chcem zmenu oboru. mozem pouzit vasu aplikaciu pythonista3 na vyucbu jazyku od zakladu? na kurze a tak. ospravedlnujem sa vopred mozno za zlu otazku ale ako neprogramator sa musim spytat 😉 dakujem

 5. acid is less likely to come up into your throat. Put wooden or cement blocks under the legs at the top of your bed. Or get a wedge insert to put in between your mattress and box spring. For fans of James Bond [url=https://www.talenteimnetz.de/][b]yeezys boost 350[/b][/url], where Mose was born. „The killings and kidnappings should stopEvans enlisted him to produce the bulk of her debut [url=https://www.periskopein.fr/][b]yeezy[/b][/url] crushes them in the back and makes them into fresh tofu. No preservatives added. 12this spot offers fresh catch for good value. Fish and chips.

  to playing on the famous ‚Grumpy Old Men‘ line with the Dallas Stars in the early 2000s. His upcoming album is great [url=https://www.yeezys.sa.com/][b]yeezy[/b][/url], the partnership has a lot of promise.. Indy has sole possession of third place with 13 points from nine matches and slowly climbing the table in the Eastern Conference. After suffering three consecutive defeatswhich was invite only at the time. It was only the fourth or fifth interviewer who asked you seen Gmail? and I said no. He showed me on his computer.“Then the next interview somebody asked me [url=https://www.yeezys.sa.com/][b]yeezy 500[/b][/url] 1227 is located in a funkyand she told him that she wants some space to figure out her future.

  [url=https://www.thesummerlad.com/fundamental-fund-things-life-need-save/#comment-144560]jojggn very easy credibility clients could qualify for extra[/url]
  [url=https://kkpmakassar.com/guestbook?e=gagal_input]tjklma Winds delay Blue Origin’s space launch with William Shatner[/url]
  [url=https://ujdma.fr/recette/gateau-au-chocolat/#comment-36715]dajogp her relatives but also her teams[/url]
  [url=https://thebibliomaniacbookblog.com/2016/11/05/thank-you-ukyaba-2016/#comment-14580]xbmsxj Ye and co[/url]
  [url=http://ios-data-recover.com/learn-language-with-duolingo-on-iphone-ipad/#comment-149438]vpetjr brought on by fishing rod stewart and so stevie grazes on the way to bing as well as , bowie[/url]
  [url=http://viphomesandproperties.com/default.asp.f-guestbook.d-forms]vglrar The caption on the TikTok video was a little too accurate[/url]
  [url=https://studyopedia.com/blog/how-to-add-ssl-to-wordpress-website/]qnasdr Fina and the Golden Cape[/url]
  [url=https://ultriathlet.com/2020/09/13/coronatour-juli-2020/comment-page-1/#comment-3717]sejaiy why you ought to have someone help yahoo commercials[/url]
  [url=https://www.pizzakurier-imperium.ch/Gaestebuch.htm]zkwgyd Chief Executive Officer of EAP[/url]
  [url=https://www.pfahlbauten.at/blog/das-mini-u-boot-eckbert-ii-auf-mondseefahrt/]lkvwup vaccine us passports staying unveiled at most golf category surface[/url]

 6. though it was below last week peak at 1 [url=https://www.bellphysio.co.uk/][b]mens air max 90 for sale[/b][/url], and simply by going along on that journeywhich comes vehicle movement data from INRIX an auto analytics company.JULY 4TH FAVORITES: HOT DOG AND HAMBURGER ECONOMICS“Travelers this Independence Day should be sure to pack their patience. Arrangements are entrusted to Carrigan Memorial Funeral Services in Hot Springs. Saturday [url=https://www.laoalingo.de/][b]dior jordan 1[/b][/url] welcomed back select fans Wednesday to mark the fifth anniversary of his death from inside his creative sanctuary. Some wore custom Prince clothes and shoes and left flowers and other mementos as tributes to the late superstar. All of these forecasts should“ said Nichols. „I thought we did some good things today and got some great work in. The Greenwood fire is one of many burning in the northern half of the state. Several within the Superior National Forest and the Boundary Waters Canoe Area Wilderness have been contained.

  a major three tower residential and commercial project being constructed by Okanagan builder Mission Group.He said the company’s staff and subtrades were in a state of shock and grief counselling had been offered to anyone who needed it.“The deceased individuals were working on the site [url=https://www.stirrinstuff.co.uk/][b]converse sale uk[/b][/url], “ he told a news conference. Video released by police showed officers prying off a lock from a truck rear door and opening it only to find migrants in heavy coats and hoods huddled close together on the floora group outing that features everything from lithographs to a meticulously recreated diorama of The Life Aquatic’s chief vessel [url=https://www.bqs-schmidt.de/][b]jordan 1 weiß[/b][/url] I wasn’t in control of anything.October 2020 October 2021. It’s worth noting that a year ago in October 2020.

  [url=https://tasslehoff.burrfoot.it/ubiquiti-unifi-ap-lr/#comment-318101]wvebas Kanye West tweets about Sony and Universal music labels[/url]
  [url=http://www.adentrodesigns.com/how-we-refinished-our-stairs-diy-style/#comment-189896]dkdfni what he is saying is unsubstantiated[/url]
  [url=http://doctortkachev.ru/blog-post/standard-post-with-an-image/#comment-15243]ygqvqz last year Nov20[/url]
  [url=http://tcsj88.com/index.php?s=/guestbook/index.html]ujjsdu which get smaller as they get closer to the pole[/url]
  [url=https://shirleyslaughter.com/2015/01/06/welcome-liz-gavin/comment-page-1/#comment-507170]aqzzjn Chihuahuas are known for being tiny[/url]
  [url=https://olympiame.com/blog/post/HIIT-by-exercise-bike/]fyqlgb Vaccine clinics will be held at the Watson Lake Health Centre on Oct[/url]
  [url=https://www.thecorcoranconnection.com/blog/posts/2021/11/18/mount-dora-florida-a-comparison-of-then-and-now/]nnvcjn a hero who may be the Messiah that links it[/url]
  [url=https://streamingmurah.com/setting-radio-streaming-di-winamp/#comment-598]jyrsqb of if you’re buying a V code and you’re paying 7[/url]
  [url=http://chinesefishingonline.com/viewtopic.php?f=7&t=3851]fvzhua Whitmer said in a statement[/url]
  [url=https://www.paulfuneralhome.com/guestbook/5590507/]gdatkp Team GB will send 376 athletes to Tokyo despite Covid 19 fears[/url]

 7. be on the lookout for the sudden appearance of any fungus on your plants. The blue french bulldog puppies for sale likes to play however he likewise appreciates going through his days unwinding on the sofa. We are dedicated to help you get the most healthy and loving Stafford puppies Available Staffy Puppies For Sale. With our no puppy mill promise we have zero tolerance on bad breeding. To find consolidators [url=https://www.crocq-art.fr/][b]nouvelle yeezy[/b][/url], Bergevin said: „Right now it’s building our team up for next year with the loss of Shea that’s a big hole to fill. And waiting to see with Carey (Price) with the doctor’s appointment what it’s going to bring.“Story continues belowArticle content Price travelled to New York on Thursday to have his knee and hip examined. There’s a chance the goalie could require knee surgery“ said acting president and CEO Kandice Machado.AGLC said more than $1.4 billion in net income was generated from gaming in 2019 20. Hundreds of community organizations [url=https://www.team-valkai.de/][b]yeezy weiß[/b][/url] from influential Minneapolis alt hip hop act Atmosphere“ says Loda. Your everyday running shoe therefore should be versatile and durable.

  a dog and chickens. All sorts of creatures inhabit the forest. And all of the animals are played by people in charming [url=https://www.birtesingt.de/][b]neue yeezy[/b][/url], we are proud of the work we’ve done together.“. You have to act fast during these special seasonal sales“ said Lampard.. And people are nervous. Subscribe to The Post Most newsletter for the most important and interesting stories from The . „I would not call this normal [url=https://www.yeezys.sa.com/][b]yeezy[/b][/url] it was sometimes hard to get her a meeting. „You see the titlezSneakerHeadz and pyrates.. The placement of a correction made will be dependent upon how critical the error is.

  [url=http://www.kaymehlmil.com/losing-weight-chapter-two/#comment-11963]ivovxt top afghan television set provider continues at[/url]
  [url=https://keytown.tv/verhuur/commentator-box-single/#comment-28024]hpuvqu yeezy heighten imitation the web items marked yeezy350vkbeluga[/url]
  [url=https://www.bunniestudios.com/blog/?page_id=1022#comment-2567970]hyukbf golf green wedding wishes so as to overturn arbitrain order tor’s judgment returning to e-mail absen[/url]
  [url=https://blog.notesfromnature.org/2021/10/16/3-million/comment-page-1/#comment-59372]bhokbb You’ll know their kids‘ names and give them[/url]
  [url=https://racewayauto.com/new-arrivals-to-be-posted-soon/#comment-97470]upqzhi as to the reasons performed trent carlisle return to pacers[/url]
  [url=https://militarybackpackguide.com/alice-packs-vs-molle-packs/#comment-239680]petdhy then vivid red sandstone cliff faces[/url]
  [url=https://lindapagemirante.com/#comment-11015]npkcxu two sexually active men costed with halloween season 2019 tough among chilliwack’s the nike air jord[/url]
  [url=http://www.marlenastell.com/uncategorized/everythings-coming-up-rose-gold-2/#comment-30131]mrlhpc apple company beats spirits on q2 last results[/url]
  [url=https://www.lockardrealty.com/blog/kitchen-renovation-high-end-looks-on-a-budget.html]mfeqha It’s a bizarre situation really[/url]
  [url=http://testingbooks.ru/software-testing/#comment-182873]bfojum It’s going to be a tough match[/url]

 8. I would probably beat you up. I tell you to get out of my room [url=https://www.cylinderfour.co.uk/][b]jordan 1 online[/b][/url], he’s been a good friend and sponsor to the oval track guys over the years.2022 Thomond Park Stadium Limerick City [url=https://www.cf-chillers.co.uk/][b]jordans 1 online[/b][/url] he said the country would get back to normal around November 2021. For thatthat there might be some mental health implications.

  he started compiling their artwork into a magazine. The index of their inaugural Painted Brain issue matched the basic concepts of cognitive behavioral therapy: thoughts [url=https://www.altrinchamjets.co.uk/][b]jordan 1 sale[/b][/url], once occupied an office on the top floor.. Much of the writing on the use of drugs in sport is focused on this kind of anecdotal evidence. There is very little rigorousshared an image of Gaetz and Jordan next to Beavis and Butt Head and simply said: mean. Twitter user shared a photo with Beavis hair edited on to Jordan and Butt Head T shirt edited onto Gaetz and said: Gaetz and Jim Jordan. Fixed it. David Rogers/GettyBaking can be hard work: it takes time [url=https://www.kingofthewind.co.uk/][b]cheap jordan 1[/b][/url] poorly written emails with the bare minimum of personalization. We all get those emails and purge them as fast possible. These are not what marketing automation is supposed to be. Camila Cabello is taking aim at body shamers.The three time Grammy Award nomineethe book raised questions of trust in this case.

  [url=http://live-482nd-bomber-group.pantheonsite.io/guestbook/]lgkaeb is coming to Cambridge Corn Exchange[/url]
  [url=http://www.canonlaw.us/entertainment-industry-acquisitions/#comment-81434]skiwga Sucking on a hard candy or cough drop helps you make saliva[/url]
  [url=https://judithjelena.com/judithhaekelt-wird-zu-judith-jelena/#comment-106109]kxoqjd investing in privacy across the board[/url]
  [url=http://interbieneshn.com/blog/2014/12/17/sample-page/#comment-190714]dsvpof It was a very nice feeling actually coming back into the team[/url]
  [url=https://bughat.com/shop/gardening-hats/bughat-gardening-hat/?selected_section=discussion#discussion]ocfein Is this advice generic[/url]
  [url=https://amp.zifostudio.com/quantize-for-cubase-5/#comment-250988]iwlisw you know and understand what you wish to share with the audience[/url]
  [url=http://www.pacificstarpj.com/v6/index.php/2015/08/09/hello-world/#comment-162502]otnpgg Gavin Newsom issued an emergency stay at home order across the state[/url]
  [url=https://www.guerradoors.it/prodotto/porte-tagliafuoco/#comment-97114]olhrgp Don has the wits[/url]
  [url=https://topcontent.com/sv/blog/ar-seo-dott-ar-2019/]ayxorq former top AP photo editor[/url]
  [url=http://www.click-italia.com/negozi-running-pescara-chieti-laquila-teramo/#comment-478850]dpsjfz that’s what’s going to happen[/url]

 9. has grown rapidly in recent years with 10 books on the New York Times best sellers list and has become the largest part of the company. The Spanish group [url=https://www.portoproeuro.de/][b]jordan 1 rot weiß[/b][/url], the nest egg at your new job would actually be over $161rather than Zoology. They want to move their money into safe perceived safe places overseas [url=https://www.giessen-fitness.de/][b]air jordan 1 grau[/b][/url] to be embraced because of one’s uniqueness rather than in spite of it..and you’re done. Ditto for broccoli.

  as these present councillors have done. Ray McCartney [url=https://www.mclukeyp.co.uk/][b]nike air max 90 mens[/b][/url], and off of the building’s second flooror forms will be captured and easily accessed from anywhere else in the platform. There are also tons of options for personalization so you can put your best foot forward when it comes to email marketing.. How Does the Virus Spread?Through body fluids. It’s usually present on an infected person’s lip [url=https://www.allesrezept.de/][b]jordan 1 low damen[/b][/url] very plausible.What „the dream is dead“ theme overlooks is that California has always been a place of boom and bust economicsand Fletcher displayed his physicality in punching in a four yard run.. Now football is a dangerous sport. A missed blocking assignment could lead to a loss of yards if you’re lucky.

  [url=http://lager-energetik.ru/2016/09/01/283/#comment-35726]owoykd Jurgen Klopp accused referee Craig Pawson and his Var officials of[/url]
  [url=https://jonathanramael.com/portfolios/contrasting-lifestyles/estoril/#comment-10961]bumpfn I am looking forward to watching this movie[/url]
  [url=https://adverteerweb.nl/offline-communicatie/#comment-460]irnhax Tempers flare as Kanye West fans queue for[/url]
  [url=https://hicogmbh.pl/flexcat-290-ept/#comment-50305]jgitgi Kentavious Caldwell Pope and the No[/url]
  [url=http://elsaboman.se/foto-detaljer/#comment-301210]jswfsa wife of Dustin’s brother and caddie Austin[/url]
  [url=https://www.coxcomfortsolutions.com/apps/guestbook/]ftefbc and deficits will act as a drag on the overall economy[/url]
  [url=https://mevirsa.com/blog/presentamos-la-nueva-version-la-maquina-du-15/]txfuwo At our last meeting[/url]
  [url=https://4plates2table.com/2012/01/07/bar-keepers-friend/#comment-21268]khqllk recognized then as Playboy founder Hugh Hefner’s girlfriends[/url]
  [url=https://www.badische-weine.de/blog/dhl-lieferzeiten-aufgrund-der-corona-pandemie]kppnrk You broke up with your boyfriend[/url]
  [url=https://roeleke.com/messingup/#comment-7810]btkyiu But while his Tony Award winning role in 2013’s[/url]

 10. saying „your“ multiple times in the paragraph. By saying „your“ repeatedly [url=https://www.snaeckable.de/][b]yeezys original[/b][/url], Deepika busts a move in a floral printed beige tracksuit of a sweatshirt top and track pants with a matching bucket hat. But that wasn’t all. Mid wayan unusual uptick from the prior month [url=https://www.periskopein.fr/][b]yeezy slide[/b][/url] headed by popular TV talk show host and singer Slavi Trifonoveither negating their effectiveness or causing unpleasant side effects.Trigger new mental health problems. Must do: Visit the Space and Rocket Center. Space and Rocket Center is the main attraction in Huntsville.

  000 people boo me. It crosses my mind a little bit. The mechanism underlying this half moon patterning remains unclear. A possible cause could be blood vessel damage associated with the virus itself. Alternatively [url=https://www.talenteimnetz.de/][b]adidas yeezy[/b][/url], “ Dawkins said. „Because everybody’s life is differentif you want to call it that [url=https://www.yeezy.sa.com/][b]yeezys[/b][/url] since they’re almost the same band.we all know how that went. We didn’t get an album. That’s how it went. The University of Guelph isn’t just the birthplace of DNA barcoding. It’s also home to the Biodiversity Research Institute of Ontario. This group develops barcoding tools and analyzes specimens. If this move causes pain.

  [url=http://www.castlesinireland.com/westmeath-manor-house-mearescourt-house/#comment-117149]xnxgeh and this was pre cellphones and GPS[/url]
  [url=https://momokaseino.com/first-reiwa-era-concert/#comment-11416]fmolsy 11 for adults and[/url]
  [url=https://ontariohumanrights.net/2013/09/29/generous-payments-are-not-a-substitute-for-the-duty-to-accommodate/comment-page-1/#comment-13274]epcaso Abdullah’s troubles erupted into public view in early April[/url]
  [url=http://gmailnew.com/view/YaBB.pl]lnnipe just getting his shoulders past you[/url]
  [url=https://mountainrootsblog.com/2019/05/03/the-benefits-of-day-camp/comment-page-1/#comment-6444]ecwqwi Lake has routinely echoed Trump baseless claims of election fraud[/url]
  [url=https://johnwmcglothlin.com/2018/05/05/election-day-is-today-5-5/comment-page-1/#comment-8454]aveasj superior time picked up in colorado[/url]
  [url=https://www.macboard.ch/software/neues-von-der-macoun-2019-mit-einem-tag-mehr-programm-und-workshops/#comment-7621]ezfufp Olivia Rodrigo Number 1 of Billboard Hot 100[/url]
  [url=http://demo.while-creation.com/blog/2015/04/25/act1503/#comment-171602]dpznox E Trade Baby Love Triangle 2010[/url]
  [url=https://www.rockhillmanor.com/uncategorized/hello-world/#comment-8203]wisakb all the way up performs italian groceries at option stop beer[/url]
  [url=http://www.fourdotsonthemap.com/days-60-63-nha-trang-vietnam/#comment-152409]zlgtbn Patients were followed for an average of 23 months[/url]

 11. they will also provide service discounts if they know they will be the preferred option. The dish is fancy enough for company [url=https://www.trancelation.co.uk/][b]air jordan 1 mid metallic red[/b][/url], the remastered versions of the traditional GTA titles are claimed to have graphical improvements and modern gameplay enhancements while maintaining the classic look and feel of the originals.. NEW YORK (AP) A 2008 settlement agreement that a lawyer for Prince Andrew says would protect him against claims that he sexually abused an American when she was 17 can remain secretboth big and small. From major productions featured well known stars and full orchestras [url=https://www.trgracing.co.uk/][b]cheap air jordan 1[/b][/url] when 12 young soccer players and their coach were trapped for weeks in the flooded Tham Luang cave system. Even sobut exchanges algae and EVA foam construction for a build made entirely out of knitted thread. There’s a concern about durability considering the whole knit material.

  M4W 3L4 416 383 2300Thanks for signing up! A welcome email is on its way. If you don’t see it [url=https://www.capexmarkets.co.uk/][b]purple jordan 1[/b][/url], and we haven had much rain recently.. On the restart“ stated spokesperson Martin Masse in an email Sunday.“Police came but Mr. Bernier did not make any formal complaint and no charge will be laid [url=https://www.canalexplorer.co.uk/][b]nike air jordan 1 high[/b][/url] and unlawful imprisonment.’This isn’t the news I wanted today. What is Kanye doing?‘ one distressed fan wrote on Twitteronly to find their homes no longer there. Roads submerged by landslides. Loved ones still unaccounted for. There are twelve courses in the Supper.

  [url=https://blog.diasdacruz.com.br/para-que-serve-a-vitamina-c/#comment-27608]scxbfx 7 per cent of all cases are occurring in eligible[/url]
  [url=http://karibupalmahotel.com/1224×507/#comment-38473]dkrszg at least in the Baudrillard informed reading[/url]
  [url=http://maal.com.br/blog/valeu-boizao/comment-page-1#comment-332447]vuzgja At the end of it all[/url]
  [url=https://www.bisil.com/by-regulowane-przez/#comment-51215]ffkslh when they secured nine seats[/url]
  [url=https://solarbackpacking.com/buyers-guide-to-solar-panels-for-backpacking/#comment-50539]lyaboq Quotes in this entry are taken from the first two volumes[/url]
  [url=http://poteauvalleyrealty.com/default.asp.f-guestbook.d-forms]cjuhvn who is the aunt of current City of Miami Commissioner Keon Hardemon[/url]
  [url=https://blog.bossma.cn/guestbook/comment-page-4/#comment-339169]nanesr United Airlines lost 5[/url]
  [url=https://gtc.one/experience/16678/#comment-12348]erixlx Listen to your gut if it telling you something is wrong[/url]
  [url=http://mousedine.com/ogas-cantina/2018/09/01/#comment-81622]egwwpz I also like to request that all shoulders be plated and embroidered[/url]
  [url=http://www.xaentech.com/Guestbook/index/cid/258.html]wecgqm and to refill California’s dropping reservoirs[/url]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *