Tenhle den si přesně pamatuji. V prvních týdnech, když jsem testoval zcela nový MacBook Air s M1, mi z ničeho nic selhala aktualizace a nefungoval režim obnovení. Musel jsem přistoupit k režimu DFU a totální obnově firmwaru a operačního systému, a to za cenu ztráty dat. Samozřejmě jsem si je následně obnovil. Jak jsem to udělal a proč?
Režim DFU (Device Firmware Update) byl dosud výsadou zařízení s iOS či iPadOS. Pamatuji si dobu, kdy jsem DFU dělal několikrát do roka, když jsem testoval betaverze operačních systémů iOS na starých iPhonech. Dříve nebyla jiná možnost, jak se dostat zpět na čistý iOS. Mnohokrát jsem seděl dlouhé noci u iPhonu připojeného kabelem k Macu a mačkal kombinace tlačítek a stahoval balíky operačních systémů. Dnes je naštěstí vše mnohem jednodušší.
Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.
Na Macu s Intelem dosud žádný režim DFU neexistoval. Vše se změnilo s příchodem procesorů M1. Nyní můžete všechny Macy s procesory M1 (MacBook Air/Pro, iMac, Mac mini) uvést do režimu DFU, ale opět opakuji – je to až krajní řešení, když selže zotavení macOS. DFU by měl vyřešit vaše problémy, nainstalovat nový poslední operační systém macOS, ale bez vašich starých dat. Ty si musíte obnovit ze zálohy (provedené Time Machine či jiným způsobem).
Pokud jen chcete Mac smazat (odstranit data) a připravit na prodej, pokračujte návodem dole.
Co budete potřebovat na režim DFU?
- Dva Macy – jeden nefunkční s procesorem M1 a k tomu druhý Mac se spuštěnou aplikací Apple Configurator 2
- Kabel USB-C na USB-C, který podporuje přenos dat i napájení (nejlépe originální od Applu)
- Stabilní internetové připojení
Jak postupovat?
1. Připojte počítače k sobě pomocí kabelu USB-C
Důležité je zvolit správný konektor. Vždy to musí být Thunderbolt (USB-C) a v ideálním případě volte hned první (nahoře). U různých modelů se totiž konektory mohou lišit. Opět apeluji na volbu kabelu – nejlépe použijte ten originální, který byl součástí balení.
Druhý Mac může být samozřejmě s Intelem. Použijte jednoduše ten, který máte k dispozici. Z praxe doporučuji ho současně i napájet. Osobně jsem použil například 16″ MacBook Pro s Intelem, ale poslouží dobře i základní Air či starší Pro.
2. Stáhněte si aplikaci Apple Configurator 2
Tuto aplikaci naleznete zdarma v macOS App Store. Configurator si nainstalujte na funkční Mac, ze kterého budete obnovovat váš nefunkční stroj s čipem M1.
3. Spusťte Apple Configurator 2
Jakmile máte oba počítače propojené pomocí kabelu USB-C, spusťte na funkčním počítači aplikaci Apple Configurator 2. Stačí najet jen do hlavní obrazovky.
4. Režim DFU na M1 MacBooku (Air, Pro)
Teď přijde patrně asi nejsložitější část celého procesu. Musíte nefunkční MacBook s M1 uvést do režimu DFU. Budete k tomu muset zmáčknout kombinaci kláves. Nejdříve stiskněte tlačítko pro zapnutí/vypnutí. Současně s tím stiskněte a držte tyto klávesy: pravý Shift + levý Option + levý Control.
Po 10 sekundách současně pusťte všechna tři tlačítka, ale stále držte tlačítko pro zapnutí/vypnutí vašeho MacBooku dokud se v Apple Configurator 2 neobjeví velké logo a nápis DFU.
Pokud se vám to nezdaří, zkuste celý proces znovu zopakovat.
Jak postupovat pokud máte iMac s procesorem M1?
Odpojte iMac od zdroje napájení. Připojte stejným způsobem oba počítače k sobě pomocí kabelu USB-C. Držte zapínací tlačítko a během toho připojte iMac zpět do zásuvky a stále držte tlačítko pro zapnutí další 3 sekundy. Pokud budete úspěšní, uvidíte na druhém Macu ikonu DFU.
Jak postupovat pokud mám Mac mini s procesorem M1?
Připojte Mac mini k monitoru, abyste mohli kontrolovat celý postup, a ke druhému počítači. Odpojte Mac mini od zdroje napájení na 10 sekund. Stiskněte a držte zapínací tlačítko a během toho připojte Mac mini zpět do zásuvky (stále držte zapínací tlačítko), následně pusťte zapínací tlačítko a měli byste vidět ikonu DFU na druhém Macu.
5. Režim zotavení
Jakmile vidíte ikonu DFU, klikněte pravým tlačítkem a vyberte možnost Advanced – Revive Device a potvrďte. Spustí se režim zotavení, během kterého může obrazovka vašeho Macu s M1 zhasnout či se objevit logo Applu.
6. Obnova firmwaru a operačního systému
Následně klikněte opět pravým tlačítkem myši (případně přes horní nabídku) a vyberte z nabízených akcí Restore. Potvrďte, že s procesem souhlasíte a že přijdete o všechna data, a nainstaluje se nejnovější systém. Jakmile vše proběhne (Mac se může několikrát restartovat), můžete oba Macy od sebe odpojit a pokračovat s nastavení systému macOS na počítači s M1.
Tím jste obnovil svůj Mac a ten je zcela čistý. Následně si ho znovu celý nastavíte a obnovíte vaše stará data, ať už skrze Time Machine, Cloud či jinou zálohu.
Co když chci Mac jen smazat a prodat?
Doufám, že se vám v praxi bude více hodit tento návod, než režim DFU. Pokud chcete svůj starý Mac jen smazat a připravit na prodej, stačí postupovat dle těchto instrukcí.
macOS Monterey zahrnuje možnost Smazat data a nastavení pro rychlé a bezpečné vymazání všech nastavení, dat a aplikací při zachování aktuálně nainstalovaného operačního systému. Pokud váš Mac tuto funkci obsahuje a používáte macOS Monterey, použijte ji namísto jiných nástrojů k vymazání Macu.
Jak na to
- Pokud máte na Macu nainstalovaný systém Windows (či jiný), nejprve ho kompletně odstraňte.
- V horní nabídce klikněte na ikonu jablíčka a zvolte Předvolby systému.
- V nabídce Předvolby systému na řádku nabídek vyberte možnost Smazat data a nastavení. Pokud tuto možnost nevidíte, patrně nemáte podporovaný Mac nebo nainstalovaný macOS Monterey.
- Otevře se Průvodce vymazáním a požádá vás o přihlášení zadáním přihlašovacích údajů správce. Zadejte heslo, které používáte pro přihlášení k Macu, a klikněte na OK.
- Pokud budete vyzváni k zálohování Macu před jeho resetováním, můžete otevřít Time Machine a vytvořit zálohu na externím úložném zařízení. Nebo klikněte na Pokračovat a pokračujte bez vytvoření nové zálohy.
- Kliknutím na Pokračovat povolíte odebrání nastavení, médií, dat a dalších uvedených položek.
- Pokud budete vyzváni k odhlášení z Apple ID, zadejte heslo k Apple ID a klikněte na Pokračovat.
- Kliknutím na Smazat data a nastavení potvrďte, že chcete pokračovat.
- Mac se restartuje a zobrazí se černá obrazovka nebo ukazatel průběhu. Pokud bude potřeba Mac znovu připojit k příslušenství Bluetooth, například ke klávesnici nebo myši, můžete být vyzváni k zapnutí příslušenství. Pokud se příslušenství nepřipojí do 30 sekund, vypněte ho a znovu zapněte. Při opakovaném připojení ke klávesnici Bluetooth budete vyzváni k výběru jazyka.
- Můžete být vyzváni k výběru sítě Wi-Fi nebo připojení síťového kabelu. Chcete-li vybrat síť Wi-Fi, použijte nabídku Wi-Fi v pravém horním rohu obrazovky.
- Po připojení k síti se Mac aktivuje. Klikněte na Restartovat.
- Po restartu vás průvodce nastavením provede konfigurací, jako byste Mac nastavovali poprvé.
Hotovo. Pokud hodláte Mac prodat, darovat nebo vyměnit a chcete ho ponechat v rozbaleném stavu, nepoužívejte asistenta nastavení ani případná dříve připojená zařízení Bluetooth. Stiskněte tlačítko napájení a podržte ho, dokud se Mac nevypne.
Nedávno jsem prodával Mac Mini s M1, protože jsem si kupoval nejlepší MacBook Pro 16.2, který Apple kdy vyrobil. A tak se mi smazání dat po vzoru iOS fakt docela hodilo a bylo to naprosto EASY.