Jak na ty proklaté fotky a videa

Foto a video

Určitě to znáte všichni. V počítači dochází místo, v telefonu dochází místo, fotek a videí máte tolik, že se v nich už nedá vyznat. Chtělo by to nějaké fotky odsypat někam jinam… Nebo to jde i líp? Nenechte se převálcovat starými zvyky a pojďte vyřešit problém elegantně a hlavně systematicky.

Proč fotografie nepatří na externí disk nebo DVD

Určitě to tak dělala někdy v minulosti většina z vás. Když v počítači docházelo místo, tak se vybrala ta nejméně potřebná data a přesunula se na CD, DVD nebo třeba externí disk, který se pak hodil do šuplíku. V počítači se uvolnilo nějaké místo a vesele se jelo dál. Proč je to špatně?

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

V první řadě jsou takto zaparkovaná data reálně mrtvá. Nemáte k nim přístup, postupně zapomenete, kde je máte, nebo dokonce zapomenete, že je vůbec máte. Žijeme ve 21. století, kdy můžeme mít díky rychlému internetu k dispozici všechna svá data, a na všech zařízeních. Jejich odložení kamsi off-line znamená návrat zpět do jeskyně IT 20. století a zahození jednoho z nejlepších výdobytků dneška.

Foto a video

Druhým problémem odložených dat je obrovské riziko jejich ztráty. Ať vyberete jakékoli médium pro jejich uložení, dřív nebo později je z něj nepřečtete. CD a DVD se poškrábou nebo postupně ztratí informace působením UV záření nebo magnetického pole. Externí disk se může poškodit nárazem, vlhkostí nebo třeba silným magnetickým polem. Dokonce se může stát, že když jej necháte příliš dlouho nečinným, ani se neroztočí. Prostě jen tak, stářím. A ani úložiště SSD nejsou 100% bezpečná. Jejich typická životnost je 3 až 7 let a pak konec. Jedinou ochranou je pravidelné zálohování a ruku na srdce. Kdo z vás zálohuje všechna svá externí média?

A do třetice je zde potenciálně i problém morálního zastarání. IT se velice rychle vyvíjí, a pokud odložíte data na příliš dlouhou dobu, může se stát, že se k nim nedostanete, protože váš nový počítač s novým SW už stará data nezvládne. Může vám chybět port pro připojení starého úložiště, může skončit podpora souborového systému nebo dokonce formát, ve kterém jsou data uložena. Máte pocit, že fotografií a videí se to netýká? Omyl. Apple již zrušil podporu nejstarších formátů RAW a některých starých formátů videa. Pokud data nejsou živá a průběžně aktualizována, můžete o ně přijít.

Naučte se obměňovat hardware

Často slýchávám od uživatelů, že mají málo místa v počítači nebo telefonu, protože se v něm nedá rozšířit úložiště. To je pravda. Apple u drtivé většiny svých zařízení vyměnil rozšiřitelnost za kompaktní rozměry. To ale neznamená, že musíte data dávat na externí úložiště. Můžete totiž vyměnit celé zařízení.

Vím, může to znít komplikovaně, ale nic komplikovaného na tom není. Prostě si koupíte nový nebo použitý Mac, iPhone nebo iPad s vyšší kapacitou a svůj stávající prodáte někomu jinému, komu ještě bude dál sloužit. Produkty Apple ztrácejí na hodnotě nejpomaleji ze všech značek v IT, takže i 4 roky starý Mac nebo 2 roky starý telefon bez problémů prodáte. Existují desítky bazarů, jak fyzických nebo on-line, které se na techniku Apple specializují. Chcete si udělat představu o potenciální hodnotě svého zařízení? Mrkněte se třeba do bazaru na Macforum.

Ani přenos dat mezi starým a novým zařízením není těžký. U mobilů a tabletů stačí položit zařízení vedle sebe a při prvním spuštění nového se vás operační systém sám zeptá, jestli chcete vše přenést. U počítačů můžete použít zálohu v Time Machine nebo speciální systémový program, který se jmenuje Průvodce přenosem dat.

Foto a video

Já osobně vyměňuji počítač cca 1× za tři až čtyři roky a vždy pořizuji model s dvojnásobnou kapacitou. Díky tomu mi místo v počítači prakticky nedochází.

Chcete ušetřit místo? Přejděte na iCloud

Samozřejmě existují i jiná řešení problému s nedostatkem místa než jen nákup nového hardwaru. V případě fotografií a videí doporučuje Apple využít optimalizaci knihovny a uložení na iCloudu. U ostatních služeb iCloud se data pouze synchronizují a nic se neušetří. V případě iCloud Drive a právě Knihovny fotografií je to trochu jinak. Zní to skoro jako raketové inženýrství, ale je to velice jednoduché.

Základem všeho je používat na všech svých zařízeních aplikaci Fotky, která je zdarma, je plně přeložena do češtiny a je k dispozici na všech zařízeních Apple. Má jednoduché ovládání, je propojena s celým systémem a má i tak pokročilé funkce, jako je vyhledávání objektů ve fotografiích pomocí umělé inteligence. Zkuste ve Fotkách zadat do vyhledávání slova jako pes, auto, hory, moře apod.

Apple Fotky pracují s knihovnou, což znamená, že všechny snímky jsou na jednom místě a Apple se za vás stará o jejich organizaci. Pokud půjdete do nastavení iCloudu (v Předvolbách systému na Macu nebo v Nastavení na iPhonu či iPadu) můžete zapnout její synchronizaci na iCloud. Všechny vaše fotografie se zazálohují u Applu a zároveň se budou synchronizovat mezi všemi zařízeními. Tímto krokem ještě neušetříte žádné místo, ale získáte zálohu na serverech Applu a pohodlí.

Na těch zařízeních, kde máte málo místa, můžete následně zapnout Optimalizaci úložiště. Ta v případě, že dochází místo v daném zařízení, nahradí vybraná velká videa a fotografie malými náhledy. Na iCloudu a v zařízeních, kde optimalizace není zapnuta, jsou videa i fotky v plné kvalitě a rozlišení. V optimalizovaném zařízení některé snímky zůstanou v plné kvalitě a některá se pravděpodobně zmenší. Stále je v zařízení vidíte, můžete je organizovat, prezentovat nebo smazat. Smazáním se vybraný snímek či video smaže všude i na iCloudu.

Smyslem optimalizace knihovny je zachovat uživateli možnost procházet všechna svá data a neztratit přehled. Všude vidíte všechno. Pokud potřebujete upravovat nebo exportovat materiál, který byl zmenšen, z iCloudu se stáhne v plné kvalitě. Uživatel se nemusí o nic starat. Místo v zařízení prostě nedojde. Přibývající obsah se postupně nahrazuje náhledy. Sice nemáte kontrolu nad tím, kdy a co se zmenší, ale iCloud má stejný zájem jako vy – přenášet co nejméně dat.

iCloud není jediným cloudovým úložištěm na trhu, ale má rozhodně nejlepší integraci s iOS a macOS, takže pokud uvažujete nad řešením založeným na cloudu, je nejvýhodnější variantou. A cena 249 Kč za 2 TB na měsíc není nijak dramatická.

Foto a video

Místo cloudu můžete použít NAS

Jistým kompromisem mezi cloudy a externími úložišti (se všemi nevýhodami) je spolehnout se na vlastní síťový disk (NAS). V ČR nejpopulárnější a z mého pohledu i nejpropracovanější řešení nabízí Synology. Pokud vyberete správný model, zvládne přístup i přes internet, zálohování a hlavně aspoň základní ochranu dat. NAS vyžaduje mnohem víc znalostí a zkušeností při prvotním nastavení. V úvahu musíte brát bezpečnost, zálohování, komfort přístupu a celkově manipulaci s obsahem. Nikdy nedosáhnete takové jednoduchosti jako v případě iCloudu, ale můžete dosáhnout výrazně vyšší kontroly.

Paradoxem je, že rozumný NAS vás vyjde na podobné peníze, jako data uložená v Cloudu. Jen neplatíte měsíční poplatek, ale musíte investovat do hardwaru a jeho správy.
Závěr

Závěrem bych chtěl vyvrátit ještě jeden velmi častý mýtus. „Já mám jen takové ty rodinné fotky, to nemá smysl řešit,“ je tou nejnebezpečnější větou. Fotografie a videa jsou naopak jedny z nejcennějších typů dat, jaké vůbec můžete mít. Jsou nenahraditelné, zcela unikátní a obsahují vzpomínky. Ztracenou fotografii již nikdy znovu nevyfotíte a ničím ji nenahradíte. A rodina je víc než nějaká excelová tabulka, ať už obsahuje cokoli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *