Final Cut na iPadu #6: Jog Wheel

Final Cut Pro

Dnes se podíváme detailně na tzv. Jog Wheel. Jedná se o nový nástroj, který zjednodušuje práci s časovou osou a je asi nejvýraznější novinkou verze pro iPad.

Myšlenka Jog Wheelu není samozřejmě úplně nová. Od doby, kdy se přešlo z filmových pásů na kazety a digitální řešení, využívají střižny podobný ovladač v různých fyzických formách. Dnes lze fyzický „Jog Wheel“ koupit i jako příslušenství k jakékoliv aplikaci pro střih včetně Final Cutu na Macu.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Nicméně, Apple se rozhodl přenést tento nástroj ve virtuální podobě do iPadové verze Final Cutu, a výrazně tak zpřesnit a zrychlit práci na relativně malém displeji. Pojďme se podívat, jak se s ním pracuje a k čemu slouží.

Final Cut Pro

Orientace v časové ose

Základní funkcí Jog Wheelu je pohyb přehrávací hlavy po časové ose. Aktivuje se tlačítkem vpravo nahoře, kdy se zobrazí malé plovoucí okno s ikonkou Jog Wheelu. V této fázi můžete nástroj přesunout kamkoliv po pravé nebo levé straně displeje. Po kliknutí na ikonku se zobrazí půlkruh, kterým můžete točit a v závislosti na směru a rychlosti se pohybuje přehrávací hlava po časové ose. Rychlý pohyb prolétne celou časovou osu za několik sekund, pomalé otáčení pak umožní procházet videa snímek po snímku s vysokou přesností.

Jog Wheel funguje stejným způsobem i při prohlížení dat v Browseru. Uvnitř kola se navíc zobrazí další dvě šipky, díky kterým můžeme rychle označit počátek nebo konec klipu, který budeme vkládat do časové osy. Kliknutím na křížek můžu Jog Wheel opět vypnout.

Střih s Jog Wheelem

Vzhledem k tomu, že ovládání je díky tomuto nástroji velice přesné, budete Jog Wheel využívat pravděpodobně nejvíc při samotném střihu. Záběr v časové ose je nutné označit (žlutě se zvýrazní) a otáčením kola najdeme místo, kde uděláme střih. Vpravo dole (defaultně pod Jog Wheelem) najdeme pět ikon – odstranění výběru, výběr více klipů, střih, odstranění začátku a odstranění konce. Použitím třetího tlačítka střih, provedeme střih na místě, kde je umístěna přehrávací hlava. Obecně je rychlejší používat rovnou odstranění konce nebo začátku.

Najedeme-li Jog Wheelem na hranu žlutě označeného klipu, můžeme přepnout vedle kola na režim Nudge. V tom nehýbete přehrávací hlavou, ale pohybujete hranou klipu – tzn., že ho zkracujeme, nebo prodlužujeme. V seznamu nástrojů lze dále přepnout na Edge. V tomto režimu posunujete celý klip po časové ose. V desktopové verzi bychom tuto operaci nazvali Trim. V mnoha situacích tuto operaci provedete pravděpodobně prstem, avšak, když už je Jog Wheel aktivní, je intuitivní použít jej.

Hlasitost a keyframes

Kromě orientace v časové ose je Jog Wheel jediným způsobem, jak lze editovat keyframy ve Final Cutu na iPadu. Konkrétně keyframy hlasitosti či dalších vlastností, jako je průhlednost, pozice objektů nebo třeba zvětšení. Rychlejší a více přirozený posun keyframů by asi byl přímo prstem nebo Apple Pencilem. Z nějakého důvodu to však vývojáři z Cupertina aktuálně neumožnili a wheel je jedinou možností, jak s nimi pracovat.
Jak to tedy v praxi funguje? Pokud chci ztlumit část zvukové stopy, musím nejprve podržet prst nad daným klipem a vybrat Expand Audio Components. Dole kliknu na tlačítko Volume a přepnu na nástroj Keyframe. Jog Wheelem naviguji na místo, kam chci přidat keyframe a ten přidám ikonkou keyframe se symbolem +, která se nechází vpravo dole na kraji displeje. Následně mohu v tomto bodě ztlumit posuvníkem hlasitosti vlevo.
V případě, že bych chtěl klíčové body přesouvat, je potřeba přehrávací hlavu přesně posunout na daný bod nebo mezi nimi přepínat vpravo dole pomocí ikon s šipkami. Pro jejich posun vedle kola opět aktivujete režim Nudge a následně můžete s keyframy libovolně pohybovat. Podobným způsobem mohu editovat ostatní vlastnosti videa pod tlačítkem Animate. Jediná změna je ta, že hodnoty měním v Inspectoru u mnou vybraných vlastností.

Final Cut Pro

Verdikt nad Jog Wheelem

Pro mnoho operací je rychlý, intuitivní a přirozený. Zejména pro orientaci v časové ose a prohlížení dat v Browseru. U střihu klipů už bude záležet na osobních preferencích, zda upřednostníte prst, Apple Pencil nebo Jog Wheel. Co se týká keyframů, tam bohužel aktuálně nemáte na výběr a musíte využít Jog Wheel. Měli bychom pochopení, kdybychom klíčové body nemohli upravovat prstem kvůli možné nepřesnosti. Proč ale nefunguje Apple Pencil, který je extrémně přesný, to opravdu nechápeme.

Kamil Chudačík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *