Veškerá data mám v cloudu, říká lihovarník Martin Žufánek

Žufánek

Hospody, bary, večírky, firmy, obchody, ale i domácí archivy. Na těchto a mnoha místech se můžete setkat s pálenkami Žufánek. Pevně věřím, že jste z jejich portfolia již něco ochutnali. Žufánek je rodinný lihovar sídlící v Boršicích u Blatnice. Rodinu a tvář firmy tvoří i Martin Žufánek, který je nejen velmi aktivní na sociálních sítích, ale zároveň je to velký fanoušek Applu. Jaké aplikace a worfklow používá ve své praxi lihovarníka? Proč používá tabulky Numbers?

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Martine, tradiční otázka na úvod. Jak ses dostal k Applu a co bylo tvé první zařízení?

Byl to iMac a psal se rok 2008. Čekal jsem na stroj s Intelem, takže jsem startoval na OS X Tiger a pamatuju, že následný Snow Leopard byl ještě placený upgrade na DVD. Dodnes ho někde musím mít.

V čem je pro tebe lepší macOS a iOS, než Windows, Android nebo jiný systém? Jaké jsou hlavní důvody?

Rozdělím to na dva systémy. Hlavní důvod proč jsem tehdy přešel z Windows na OS X bylo zapříčiněno pohodlím a nechutí pořád něco řešit. Editace registrů, DLL knihovny, ovladače, pády systému. Řekl jsem si, že chci zapnout počítač a prostě pracovat. A tehdy se ukázala největší přednost OS X versus Windows. Oni dělají software na jeden hardware, Microsoft musí dělat systém na miliardu kombinací hardwaru. A čím byla tato změna myšlení zapříčiněna? Ano, iPhonem!

Žufánek

Měl jsem to štěstí vlastnit už úplně první představený iPhone, a to v roce 2007. Přivezený z USA, odblokovaný na naši síť a byl to pro mě a práci s technikou totální game changer. V tu dobu jsem měl Sony Ericsson P910. Měl paměťovou kartu, nastavení systému skoro jako ve Windows, ale ve výsledku k čemu to? Až iPhone mě naučil, že 90 % různých nastavení vůbec nepotřebuju a že to, co má, je vychytané k dokonalosti a mně to vyhovuje. Proto jsem následující rok s příchodem iPhone 3G přešel komplet na Apple a od té doby v něm jsem. A jedna perlička. Byl jsem majitelem domény iphone3gs.cz a plánoval na ni portál. Doménu ode mě koupil Tomáš Čupr na vsetínském Barcampu, jenže cestou zpátky vlakem domů si projekt rozmyslel a vymyslel Slevomat…

Každý tě zná jako lihovarníka. Ještě než jsem přestal pít alkohol, ochutnal jsem hodně vzorků z tvé dílny… Pomáhá ti Apple v tvé práci? Máš nějaké speciální workflow?

Pomáhá, a to dost. Celá moje práce je postavena na spolehlivosti a přesnosti. Veškeré tabulky dělám v Numbers. Jdu do sklepa, kontroluju lihovitost produktů, na iPhone to píšu do tabulky, pak sednu k MacBooku a mám to tam všechno synchronizované včetně pozice buňky. Když barvím bylinami absint, tak se to počítá na minuty. Nastavím si odpočet na Apple Watch a když mi začnou vibrovat, tak ukončuju. Veškeré moje poznámky jsou v Poznámkách a to včetně receptur. Všechna data mám na cloudu, protože pracuju na 4 zařízeních. iPhone, iPad, MacBook Pro a iMac. Každý je na něco jiného, ale všude mám to, co potřebuju.

Zkusíš vyjmenovat nějaké konkrétní aplikace pro osobní i pracovní použití?

Neobejdu se bez 1Password, Poznámek, Numbers, Final Cut, Adobe Illustrator, Photoshop, Lightroom a na desktopu Parallels Desktop s virtualizovanými Windows kvůli našemu Windows only účetnictví a celním aplikacím. 🙂

Mnoho podnikatelů razí styl „iPad Only“. Patříš mezi ně, nebo nedáš dopustit na Mac?

Moc jsem se snažil udělat z iPadu pracovní nástroj, ale vždy nakonec sáhnu po MacBooku. Ten iPad mám pořád v kategorii „konzumace obsahu“. Nejčastěji ho využívám jen pro zábavu, Netflix a tak. Téměř výhradně si ho beru do vlaku do Prahy, kde sedím přes tři hodiny. V tom je nenahraditelný. 🙂

iPad

Myslíš si, že je Apple stále na vrcholu a udává trend v technologiích? Jak vnímáš dnešní svět techniky?

Rozhodně udává trend a technologický benchmark. To co udělal s procesory M1 šokovalo celý tech svět. Jen tak vyrukovat s výkonem, který nechal Intel a AMD nechápavě koukat. Dříve, jako třeba 20 let nazpět, jsem řešil každý aspekt hardwaru. Jakou paměť, grafickou kartu, procesor, základní desku. Jak pako jsem četl všechny recenze, testy, tabulky. Dnes mě skoro vůbec nezajímá co je uvnitř, jen když to bezchybně pracuje. Dnešní svět techniky je pro mě jen o spolehlivosti a pohodlí. To, jestli má iPhone 4 nebo 8 GB paměti je mi úplně jedno.

Které služby si platíš a co by Apple musel změnit, abys byl ochoten utratit ještě víc?

Mám samozřejmě navýšený iCloud na 2 TB, Apple Music pro celou rodinu a Apple TV+. Jsem spokojený. Jediné, co jsem zrušil, bylo Arcade. Sic není čas.

Používáš jiné zajímavé služby nebo nástroje?

Nic speciálního navíc. 90 % času pracuju v prohlížeči, protože téměř veškerou práci dělám v cloudu. Trávím dost času psaním pro náš web a sociální sítě. Hodně pracuju ve Photoshopu a Lightroomu, kde zpracovávám produktové fotky. Numbers mám otevřené neustále a v podstatě pořád svítí na externím monitoru.

Jaké zařízení od Applu si rozhodně pořídíš v roce 2022. Očekáváš, že přijde něco revolučního? Je to dnes vůbec možné…

U Applu člověk nikdy neví. Dopředu si říkám, že ho nepotřebuji, že aktuální má výkonu na roky dopředu. Ale pak vydají nějakou revizi a já to chci. Nepotřebuji, ale chci. 🙂 Zcela určitě to bude nový iPhone. Žádný jsem nikdy neměl více než rok. Měl jsem tedy úplně všechny, co kdy existovaly. A tak tomu bude do budoucna. Ale letos jsem koupil nový iPad Pro s M1 a geniální MacBook Pro 14″, na kterém dělám asi nejvíc práce. Tyhle dva stroje aktualizovat určitě nebudu. Uvidíme, co letos vymyslí s velkým iMacem. 🙂 A revoluční? Tak jejich plány s VR jsou dlouho známé, že ano…

iPad mini

Tvá osobní rada na závěr: Jak být produktivnější?

Důsledně využívat režim Nerušit. Nenechat se vyrušovat mobilem, sociálními sítěmi a nečíst diskuze na zpravodajských webech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *