Tak už letos?

WWDC

Už se to pomalu blíží. Na začátku června představí Apple nové operační systémy a hlavně spoustu nových vývojářských nástrojů. Doufejme. Jako každý rok, i tenhle, si přeju v podstatě to stejné jako v minulých letech. Jen tak nějak cítím, že letos se dočkám alespoň jednoho splněného přání.

I letos bude konference plně digitální. To znamená, že pro mudly se nic nemění, pouze to, že úvodní keynote bude předtočená tak, jak jsou zvyklí z posledních měsíců. Vývojáře pak čeká celý týden plný online přednášek, workshopů a konzultací s vývojáři z Applu. Několik šťastných vývojářů se navíc podívá do Apple Parku, Apple letos nabízí možnost hromadného sledování pro vývojáře a studenty.

Zdraví a hodinky

Než přejdu k tomu, co si přeju z vývojářských nástrojů, zastavím se u aplikace Zdraví. Už několik let doufám, že přijde ultimátní změna v měření aktivity na Apple Watch. Metriky typu spálené kalorie za den nejsou vůbec směrodatné a navíc ani přesné. Obyčejný člověk si z toho nic nevezme.

WWDC

iPhone v kombinaci s Apple Watch sbírá spoustu různých dat v průběhu celého dne, až mi přijde škoda je nevyužívat. Navíc algoritmy strojového učení, které by toto zpracovávaly, by odvedly lepší práci, než velká většina osobních trenérů ve fitcentrech.

A samozřejmě, že si ještě přeju (jako každý rok) vlastní generátor ciferníků na Apple Watch. Nic sofistikovaného, stačil by podobný systém, jakým se vkládají widgety na obrazovku iPhonu nebo iPadu. Přednastavené velikosti komplikací, které už teď jsou k dispozici, a vlastní uspořádání. Bylo by to pěkné oživení jinak celkem zanedbaných hodinek. A když ne vlastní ciferníky, tak alespoň hromadu nových.

Rozšířená realita

Doufám, že letošek bude patřit rozšířené a virtuální realitě. Jak si Apple stojí v porovnání s konkurencí? Z pohledu virtuální reality velmi bídně. Vlastní hardware nemá a podpora pro různé PCVR byla ukončena. Primárně ze strany výrobců hardwaru, protože MacBooky neměly dostatečný grafický výkon.

Apple podle svých prohlášení sází na rozšířenou realitu. A v nedávné minulosti byl i leaderem trhu, co se týče softwarových inovací. Přinesl nám například people occlusion, kdy digitální objekty reagují na postavení lidí ve scéně. Nebo práce se skenerem LiDAR. To všechno jsou ale dozvuky minulosti. Poslední dva roky jsme dostali pouze lokační služby a nové renderovací možnosti.

Letos nás určitě čeká podpora dalších měst a států pro AR lokační služby. Je to tím, že Apple minulý rok jezdil a fotil ulice a cesty různých států, včetně České republiky, pro svou obdobu Google Street View. Ale co dostaneme dál?

Už by to opravdu chtělo interakci s rukama. Pomalu můžeme začít brát firmu Meta jako konkurenta Applu na poli XR. Jejich investice do XR je neuvěřitelná a adopce jejich zařízení také roste. K tomu navíc pravidelně vydávají aktualizované vývojářské nástroje, jejich interakce s rukama je už ve verzi 2.0 a je neuvěřitelně povedená.

WWDC

Nový hardware

Na jaře bylo potvrzeno, že ještě dostaneme aktualizovaný Mac Pro s Apple Silicon. Je velmi pravděpodobné, že bude představen na WWDC a dokončí tak avizovaný dvouletý přechod, který odstartoval na WWDC 2020. Ale ruku na srdce, většina lidí bude pouze zvědavá a Mac Pro si nekoupí. Všichni očekávají jiný kus hardwaru.

Řeč je samozřejmě o prvním headsetu od Applu. Internet je plný spekulací, kdy headset vyjde, jak bude vypadat a k čemu bude určený. Tak si pojďme také zaspekulovat. Na 99,9 % se nebude jednat o brýle velikosti tradičních slunečních brýlí. Na to ještě nejsou technologie a pár let nejspíš nebudou. Společnost Meta doufá, že své brýle vydá do roku 2025.

Dá se tedy počítat s tím, že dostaneme XR brýle na mixovanou realitu. Je dost možné, že svým zaměřením nebudou cílit na širokou veřejnost. Nikdo pořádně neví, k čemu by se to využívalo a nikdo nechce nosit na hlavě velký headset. Veřejnost čeká na sluneční brýle.

Je tedy možné, že brýle od Applu budou minoritní produkt, podobný již zmíněnému Macu Pro. Tedy uvedení na WWDC by tomu odpovídalo, nesebralo by to pozornost novému iPhonu. Ovšem problém je, že neexistují žádné aplikace od vývojářů. Můj skromný odhad je, že Apple půjde ve stopách Apple Watch a Apple Silicon. Tedy dostaneme nějakou představu budoucnosti. Buď konkrétní, jako v případě Apple Watch, nebo pouze ukázku technologie jako u Apple Silicon s tím, že produkt bude v blízké budoucnosti. V takovém případě si dokážu představit, že Apple nabídne vývojářům DevKit, aby mohli začít tvořit aplikace, stejně jako v případě Apple Silicon. Uvidíme už za měsíc.

BTC, ETH, APC?

Nyní vám nabídnu ukázku toho, co se řeší na fórech pro vývojáře. Před rokem Apple rozeslal pozvánky na WWDC, kde byla hlavní ilustrace vývojáře v brýlích. Doufal jsem, že to znamená, že dostaneme zmíněný headset. Nedostali jsme ho. Letos pozvánce vévodí logo Swiftu v kruhu. Na vývojářských fórech se řeší dvě věci. Jedna, jaké novinky dostanou vývojáři pro SwiftUI – novou knihovnu na tvorbu UI. Tím vás nebudu zatěžovat, nemá to tak sexy jako Apple Coin…

Digitální učitel

Ano, mezi vývojáři se nyní řeší, že se Apple tou pozvánkou snaží nalákat na vlastní kryptoměnu. Uznávám, že to je z říše snů, ale důvodů, proč se to řeší, je několik. Minulý rok jsme jako vývojáři dostali knihovnu Apple CryptoKit. Apple CryptoKit slouží k tradičnímu krypto zabezpečení. Tedy k tvorbě digitálních klíčů, podpisů a jinému šifrování. Druhý důvod jsou akvizice Applu. Apple houfně nakupuje různé startupy zaměřené na kryptoměny. Apple dále najímá lidi na různé pozice spojené s blockchainem a krypto. A v neposlední řadě jsme v nedávné minulosti dostali rozhovor s Timem Cookem na téma Bitcoinu. Tim Cook přiznal, že vlastní Bitcoin, ale že Apple jako firma ho nakupovat nebude, i když je v kryptoměnách budoucnost. A také dodal, že mají s kryptoměnami jiné plány.

I když se jedná o velmi divokou spekulaci, je tady malinká šance, že se toho dočkáme už v červnu. Společně s novým iOS, macOS a dalšími systémy. Apple nám třeba dá důvod si myslet, že chip M1 v iPadu je něco, co potřebujeme. A také nám nabídne podporu pro Universal Control nebo vylepšený Drag & Drop. Ještě měsíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *