Kapka ke kapce

Jednou z věcí, kterou jsem, mimo jiných, v minulosti hodně podceňoval, byl pitný režim. Projevovalo se to zejména únavou, nechutí k jídlu a neustálým suchem v ústech. Nezřídka jsem měl problém s popraskanými rty a v teplých dnech i bolestí hlavy. Mělo to ale i své „výhody“ – nepotil jsem se a nemusel jsem často chodit na toaletu. Znáte to? Pak pro vás mám v úvodu jednoduchou radu: změňte to!

Pravda nepravda

Zdravý jedinec by měl denně vypít minimálně dva a půl litru vody! Tedy alespoň takto je nám to odborníky přes výživu říkáno a je to zároveň považováno za obecné pravidlo, normu. Asi bych zde i mohl skončit a doporučit vám jednoduché „dodržujte to“. Ale opak je pravda. Tento údaj je hodně orientační a vlastně nepravdivý. Pravda ale je, že lidské tělo je složeno zejména z vody a tu je proto nutné doplňovat.

Voda, voda a zase voda

Tělo dospělého člověka je tvořeno ze 40 až 60 procent vodou. Tělo novorozence obsahuje dokonce vodu až z devadesáti procent. Mít dostatečné množství vody je tak pro správnou funkci těla nezbytné a zásadně ovlivňuje naše zdraví.

Voda je v těle součástí živých buněk, DNA, kloubního maziva a chrupavek. Krev a lymfa jsou také tvořeny převážně vodou, krev sama o sobě obsahuje 82 procent vody. Voda je také obsažena v buňkách kůže a způsobuje tak její elasticitu. Voda je rovněž potřebná ke správné činnosti srdce (při dostatečném přísunu vody klesá krevní tlak), plic (plicní sklípky musí být stále zvlhčovány) a vaziva (ta plní opěrnou funkci).

Slzná tekutina, která zajišťuje dostatečnou vlhkost očí, obsahuje také vodu. Rovněž mozek je z větší části tvořen vodou, obsahuje ji 95 procent a navíc je uložen zase ve vodě, respektive v mozkomíšním moku. Vodu obsahují také játra, ledviny a dokonce i kosti.

Voda je prostředím, ve kterém probíhá většina biochemických reakcí. Umožňuje transport všech potřebných látek. Je nezbytná pro vyloučení zplodin látkové přeměny. Podílí se také na trávení potravy, tvoří sliny, enzymy, žluč a žaludeční šťávy. Voda pomáhá při rozkladu a vstřebávání živin do krve, aby se mohly dostat až do buněk. Navíc slouží k regulaci tělesné teploty.

Tělo na suchu

Naše tělo denně ztrácí vodu: 1 až 1,5 litru vyloučí močí, 0,6 až 0,8 litru kůží a asi 0,4 litru dýcháním. Pokud nedodáme tělu vodu, nastává její nedostatek, který je nazývaný dehydratace.

Ukazatelem nedostatku vody není žízeň, ta je jen prvním stupněm dehydratace. Žízeň začneme pociťovat při ztrátě jednoho až dvou procent vody, což už je označováno za dehydrataci. Jsou ale lidé, kteří mají snížený pocit žízně, a proto ji pociťují později.

Ukazatelem dostatku vody v těle je barva moči. Při dostatečném, pravidelném příjmu vody má moč světle žlutou, slámovou barvu. Menší množství moči a tmavší barva znamená koncentrovanou moč, což je ukazatel dehydratace. Dehydrataci poznáme také pomocí dalších příznaků.

Mírná dehydratace se projevuje pocitem žízně, nevolností, bolestí hlavy, pocitem sucha v ústech, slabostí, závratěmi, sníženou frekvencí močení i množstvím moči, někdy také škytavkou a zácpou. Chronická dehydratace se pak, mimo uvedených příznaků, projevuje ještě vysušenou, vrásčitou pokožkou.

Při nedostatku vody v těle reaguje podvěsek mozkový, hypotalamus, na chemické a fyzikální změny v tělesných tekutinách, zejména v krvi a v mozkomíšním moku pocitem žízně. Při poklesu objemu tekutin v těle o dvě procenta klesá jeho výkonnost o pětinu, při úbytku pěti procent vody hrozí tělu přehřátí, oběhové selhání a šok, ztráta deseti procent vody způsobuje závažné poruchy funkcí těla a při ztrátě vyšší než dvacet procent dochází zpravidla k úmrtí.

Nedodržování rovnováhy mezi úbytkem vody v těle a jejím příjmem je spojeno s řadou nemocí, zejména pak:

Bolest kloubů – při nedostatku vody v kloubním mazivu se klouby o sebe třou a vznikají záněty nebo revma.

Trombóza – krev se ředí vodou, při nedostatku vody je krev málo zředěná a vznikají krevní sraženiny, nazývané tromby, které mohou ucpat kteroukoli cévu v těle. Ucpání malých cév má za následek vážné zdravotní problémy, ucpání velkých cév má za následek smrt.

Časté onemocnění dýchacích cest – plicní sklípky musí být neustále zvlhčovány, což se při nedostatku vody neděje. Díky nedostatečnému zvlhčení plicních sklípků dochází k častému onemocnění dýchacích cest.

Nedostatečné okysličení těla – při nedostatku vody nemohou červené krvinky přenášet dostatek kyslíku do všech částí těla.

Nemoci srdce – při nedostatku vody dochází ke zvýšení krevního tlaku, při ztrátě kolem 10 % tělesné vody hrozí mozková mrtvice nebo infarkt myokardu, při ztrátě více než 20 % tělesné vody je riziko ohrožení života.

Opakované záněty žlučových cest a žlučových a ledvinových kamenů – při nedostatku vody v těle dráždí malé krystalky žlučových a močových kyselin sliznice a poškozují je, což vede k opakovaným zánětům močových a žlučových cest i ke vzniku žlučových a ledvinových kamenů.

Vysušování očí – voda tvoří většinu slzní tekutiny, která zvlhčuje oči.

Osteoporóza – při nedostatku vody si ji začne tělo brát z kostí. Následkem jsou křehké kosti a může též dojít ke vzniku osteoporózy.

Snížená funkce imunitního systému – střevní mikroflóra v tlustém střevě, která je nezbytná pro udržení funkčního imunitního systému, nemůže dostatečně plnit svoji funkci bez dostatku vody.

Nemoci vlivem toxických látek, které zůstávají v těle – při biochemických reakcích vznikají toxické odpadní látky, které musejí být vyloučeny, jinak poškodí zdraví. Dostatek vody je nezbytný pro vyloučení odpadních toxických látek z těla. Vlivem nedostatku vody dochází k postupné otravě organismu. Jedním z projevů postupné otravy organismu je zápach z úst.

Zácpy – v tlustém střevě jsou nestravitelné zbytky a odpadní látky zředěny vodou, při nedostatku vody nejsou tyto nestravitelné zbytky a odpadní látky dostatečně zředěny a vzniká zácpa.

Snížené funkce mozku a psychické potíže – nedostatek vody se negativně podepisuje na činnosti mozku, již při 1 až 2% ztrátě vody dochází k únavě, snížené schopnosti koncentrace, změně nálad, sklíčenosti, zapomnětlivosti. Při ztrátě vody vyšší než 2 % může dojít k narušení motorických funkcí.

Nemoci způsobené poškozením genů – opravné mechanismy kyseliny deoxyribonukleové, DNA, při poškození genů potřebují dostatek vody. Při nedostatku vody nejsou opravné mechanismy DNA dostatečně provedeny. Díky tomu zůstávají některé geny poškozeny a výsledkem jsou velké zdravotní problémy.

Neschopnost zhubnout – někteří lidé se bojí pít, aby nepřibrali na váze, tím však narušují schopnost těla metabolizovat tuky. Dehydratace zpomaluje metabolismus, uvádí tělo do nouzového režimu. Pokud pracuje tělo v nouzovém režimu, šetří vodou i tukovými zásobami.

Pít se musí s mírou

V dnešní době se hodně mluví o zmiňované dehydrataci a jejích nežádoucích účincích, proto věřím, že uvedené informace pro vás nebyly neznámé. Nebezpečí pro vaše tělo přináší i přebytek vody v těle, ale to už se takové popularitě netěší a moc se o tom nemluví. Je to velká škoda, protože přepití organismu s sebou také přináší potíže. Dokonce mnohem horší než ty, které způsobuje nedostatek tekutin v těle.

Lidé si kolikrát myslí, že tekutiny, které tělo nepotřebuje, bez problémů vyloučí. Respektive, že přebytek vody nemá dopad na zdraví organismu. Jenže množství tekutin, které lidské tělo dokáže zpracovat, je omezené. Pohybuje se od osmi set mililitrů až po jeden litr za hodinu. Víc toho organismus nezvládne.

V případě, že někdo vypije příliš velké množství tekutin najednou, může být jeho zdraví, ba i život samotný, ve velkém nebezpečí. Dochází k přepití (hyperhydrataci), respektive k intoxikaci těla vodou. Ta způsobuje akutní renální selhání, prudký přechod funkcí ledvin do nedostatečného stavu. Charakteristické jsou také změny barvy obličeje i celého těla, nevolnost, zvracení, závratě a neschopnost se vymočit. Dále otok plic a mozku, také dušnost, kašel nebo neschopnost dýchat. Může se objevit infarkt myokardu.

Přepití vodou je vzácné. Vypít mnoho vody v malém časovém intervalu je obtížné. Ročně na toto onemocnění zemře několik desítek až stovek lidí na celém světě. Příkladem může být mladík, který chtěl utišit bolest dásní, a tak během tří dnů vypil 35 litrů vody. V nemocnici si lékaři mysleli, že už je vyléčený, avšak o den později zemřel na infarkt myokardu. Srdce prostě tolik tekutin najednou nezvládlo.

Řiďme se potřebou

Každý člověk má jinou potřebu příjmu tekutin, která se navíc v čase mění. Tato potřeba se může pohybovat od méně než jednoho litru za den (u člověka se sedavým zaměstnáním, který konzumuje převážně zeleninová, obilninová a luštěninová jídla s nízkým obsahem soli) až po několik litrů za den (u člověka, který konzumuje příliš slanou i sladkou stravu s malým obsahem tekutin a vysokým obsahem energie a fyzicky intenzivně pracuje, sportuje nebo se pohybuje v horkém prostředí). U druhé kategorie pak může denní potřeba přesáhnout třeba i pět litrů. Každý si musí nalézt (resp. stále nalézat) své optimální množství tekutin.

Nejlépe je pít průběžně během celého dne a ne nadměrné množství najednou. Ranní litr kávy a večerní litr piva nepředstavuje dobrý pitný režim, i když bychom tím získali dva litry tekutin za den. Lepší je pít častěji a pestře a tekutiny nejlépe doplní obyčejná voda. Vhodné jsou také neslazené nebo slabě slazené čaje, ředěné džusy a minerální vody v omezeném množství. Nezapomínejte, že vodu obsahuje také ovoce a zelenina a i takto získaná tekutina patří do pitného režimu.

Rozhodujícím faktorem pro doplnění tekutin je žízeň. Ta určuje, kdy tělo potřebuje doplnit tekutiny, tedy kdy máme nejpozději pít. Je ale dobré vědět, že žízeň se objevuje až v okamžiku 1–2% dehydratace. Zpravidla bychom měli na jedno napití doplnit dva decilitry tekutiny. Celkové množství doplňovaných tekutin by nemělo přesahovat jeden litr za hodinu. Měli bychom pít více během dopoledne, po obědě a poslední dávku tekutin doplnit během večera, ne však bezprostředně před spaním.

Bez pomoci to někdy nejde

Znám řadu lidí, kteří i přes dostatek informací neumí správně doplňovat tekutiny. Někteří nepijí téměř vůbec a ti druzí naopak pod stresem z nedostatku do sebe lijí litry tekutin navíc. Dokonce zachází tak daleko, že se večer snaží dohnat, co mohou, a tak úmyslně vypijí i více jak 1,5 litru vody na jedno napití, jen aby měli jistotu, že splnili svou povinnou denní dávku tekutin.

Pro ty a mnohé další je tu řada pomocníků, kteří nám přes den ohlídají náš pitný režim a pomohou nám s jeho průběžným doplňováním.

Připijme si s aplikací

Žijeme v digitální době, a tak musím zmínit, že jedním z nejefektivnějších pomocníků jsou různé aplikace pro naše iOS zařízení, které nalezneme v App Storu. Zkoušel jsem Drinking regime, My Water Balance, Water Reminder, Drink Water Reminder a několik dalších.

Většina z nich funguje na matematickém výpočtu, kdy v nastavení zadáte pohlaví, věk, váhu a to, zda jste pohybově více či méně aktivní. Po uložení dat aplikace doporučí denní dávku tekutin. Aplikace následně, na základě vámi vkládaných údajů, evidují množství vypitých tekutin a pomocí notifikací připomínají, kdy se máte napít, abyste nedostali žízeň.

Zároveň data o vašem pitném režimu ukládají a v případě potřeb vizualizují formou různých grafů. Výhodou je jistě to, že máte svůj pitný režim pod kontrolou, pakliže důsledně doplňujete vše, co jste vypili.

Chytrá lahev připlouvá

S naprosto jednoduchým, o to promyšlenějším řešením, je tu nyní chytrá láhev Eightcups. Tato chytrá láhev obsahuje unikátní algoritmus, který vám nejen připomene, abyste se napili dříve, než se vaše tělo dehydratuje, tedy než dostanete žízeň, ale zároveň za vás eviduje skutečně vypitý objem tekutin. K tomu samozřejmě spolupracuje s vlastní aplikací Eightcups ve vašem iOS zařízení pomocí Bluetooth 4.0.

Po prvním spuštění si vytvoříte účet zdarma a vyplníte svůj věk, hmotnost, výšku a pohlaví pro co nejpřesnější výpočet a nastavení individuálního denního cíle. Láhev naplníte tekutinou a pak už se jen stačí řídit pokyny a pít. To, kdy je pro vás ten pravý čas se napít, láhev signalizuje pomocí decentní LED diody. Ta je umístěna na těle designově minimalistické láhve a snadno tak poznáte, zda je potřeba se napít, nabít láhev či zda máte zapnutý režim mytí:

Azurová barva: je čas se napít
Bílá barva: úroveň vody se změnila
Zelená barva: baterie je plně nabitá
Zelené blikání: režim mytí je zapnutý
Červená barva: láhev se nabíjí
Červené blikání: baterie je vybitá, položte láhev na nabíjecí podložku
Žluté blikání: spusťte aplikaci a připojte láhev k chytrému zařízení pro synchronizaci dat
Duhová variace: dosáhli jste denního limitu

Není to jen láhev

Chytrá láhev Eightcups dokáže díky své inovativní technologii změřit celkový objem tekutiny, kterou jste do ní nalili a následně i odlili, tedy vypili. Celkový denní příjem tekutin a plnění stanoveného cíle ukazuje již samotná aplikace, kde naleznete i podrobnou historii a další užitečná data a nastavení. Záznamy o pitném režimu z aplikace Eightcups lze automaticky synchronizovat s aplikací Zdraví v systému iOS a vytvořit ucelená data o vašem osobním zdraví.

Synchronizace mezi lahví a vaším telefonem probíhá kdykoliv, kdy položíte láhev na nabíjecí podložku, nebo kdykoliv, kdy spustíte samotnou aplikaci Eightcups na vašem zařízení. Nemusí to být ani každý den. Láhev Eightcups umí udržet ve vnitřní paměti až týden stará data a naměřené hodnoty. Odpadá tak otravné zadávání vypitého množství, jako tomu je u jiných aplikací bez doplňujícího hardwaru.

Bez zajímavosti není ani to, že je láhev Eightcups kompletně vyrobena ze zdravotně nezávadného plastu (Tritan), který má certifikaci BPA-Free. Materiál Tritan na rozdíl od jiných lahví nevyzařuje potenciálně škodlivé chemikálie, které se uvolňují při kontaktu s horkou vodou. Do Eightcups si tak můžete nalít i horký nápoj. Jeho teplota by však neměla překročit 60 stupňů Celsia.

Láhev je zároveň kompletně vodotěsná a můžete ji bez problémů umýt v umyvadle a použít na ni jar či jiné prostředky. Do myčky ji ale nedáte. Před mytím samotným aktivujete na lahvi Režim mytí a to buď v aplikaci samotné nebo tak, že láhev na pět sekund otočíte vzhůru nohama, dokud se nerozsvítí zelená dioda. Režim mytí se automaticky vypne po třech minutách nečinnosti nebo umístění láhve na bezdrátovou nabíječku. Ano, nabíjení láhve Eightcups probíhá bezdrátově prostřednictvím jednoduché podložky, kterou můžete mít permanentně zapojenou v USB konektoru vašeho počítače.

Motivační program 8+

V případě, že zápasíte s pravidelným přísunem tekutin, což určitě ano, když už si láhev pořídíte, můžete skrze aplikaci spustit navíc motivační program 8+. Pokud vydržíte 100 dní dodržovat nastavený pitný režim, dostanete od výrobce za odměnu 20 dolarů.

Pokud si myslíte, že stačí vodu jen vylévat, tak jste na omylu. Láhev umí rozeznat, kdy skutečně pijete, a dá vám body jen za vypité množství, nikoliv za vylévání. Řekněte sami, kdy vám někdo dal peníze za to, že budete pít vodu. Za tento motivační prvek si výrobce zaslouží pochvalu.

Kdykoliv a kdekoliv

Ergonomický tvar láhve Eightcups a pečlivě volené materiály zaručují, že láhev příjemně padne snad do každé do ruky a odolá i jinak všudypřítomným otiskům prstů. Čistý design nenarušují žádná tlačítka ani vstupy napájení. Viditelná je jen drobná LED dioda a průsvitný otvor dovnitř láhve, kde snadno můžete pohledem zkontrolovat stav vody.

Láhev je lehce přenositelná a díky svému designu ji můžete použít opravdu kdykoliv a kdekoliv. Nevýhodou je snad jen její objem, který činí pouhých 330 mililitrů. Povedená aplikace, samotný režim upozorňování a motivační program 8+ dělají i tak z lahve Eightcups nepostradatelného pomocníka pro každého, kdo to s pitným režimem myslí vážně a kdo chce mít přehled o své skutečné spotřebě tekutin.

Pitný režim: Poslouchat se musí umět

Když jsem začal měnit své picí návyky, pročetl jsem hodně informací a hledal pro mě nejpříjemnější metodu, která mi pomůže získat ty správné návyky a nastavit standard. Začal jsem od prázdné plastové láhve, kterou jsem doplňoval a sčítal vypité množství, ale mnohokrát jsem údaje přes den zapomněl a večer jsem nevěděl, kolik jsem toho reálně vypil.

Následně jsem využíval aplikace. Ty mi chvilku pomáhaly, ale nakonec mě přestalo bavit dopisovat údaje o každé vypité skleničce, a tak jsem je přestal používat. Návyk jsem si nakonec vytvořil posloucháním vlastního těla na základě jeho potřeb, respektive žízně. Kontrolním mechanismem mi pak je samotné vylučování a barva moči, která, jak jsem výše psal, je jasným ukazatelem dodržování pitného režimu.

Tekutiny doplňuji přes den pravidelně a mé původní problémy jako bolesti hlavy, zvýšená únava nebo nechuť k jídlu jsou ty tam. Pokud dnes hodláte změnit své návyky i vy, nemusíte nic hledat a zkoušet, jako jsem to dělal já. Pro začátek můžete sáhnout po lahvi Eightcups a jen se řídit jejími pokyny. Pokud je dodržíte, máte vyhráno – na zdraví!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *