Jaký je život se Stage Managerem na iPadu?

Stage Manager

Pokračujeme v naší minisérii o iPadOS 16 a dnes se podrobněji podíváme na Stage Manager. Jde o revoluci v práci s iPadem nebo ne? Je už na čase na něj přejít?

Jak jsem již naznačil v úvodním článku této mini série o iPadOS 16, je Stage Manager ve velmi ranné fázi svého vývoje. V době, kdy píši tento text, máme oficiálně k dispozici operační systém iPadOS 16.1, ve kterém je Stage Manager funkční, ale Apple se rozhodl zatím omezit práci s externím monitorem. Pokud jste tedy viděli na internetu články a videa o tom, že iPadOS 16 zvládá použít externí monitor pro rozšíření, nikoli jen pro zrcadlení hlavní plochy, tak to zatím není pravda. V betaverzi iPadOS 16.2 je plnohodnotná podpora externích monitorů opět aktivní, tak uvidíme, zda tomu tak bude i v ostré verzi.

Nicméně Stage Manager funguje jak s externím monitorem, tak bez něj. Takže si jej již nyní může vyzkoušet každý uživatel iPadu s aktuálním systémem a podporovaným iPadem. Pokud máte iPad Pro 12,9″ 3. generace, iPad Pro 11″ 1. generace, iPad Air 5. generace či novější zařízení, směle do toho.

Stage Manager

Co je Stage Manager?

Stage Manager je novým způsobem práce s více aplikacemi najednou, chcete-li multitaskingem. iPadOS je tradičně postavený na tom, že uživatel pracuje s jednou aplikací, která má k dispozici celou obrazovku a většinu výkonu zařízení. Všechny ostatní aplikace skoro bezprostředně po opuštění usnou. Jedinou alternativou roky bývala buď práce s plovoucím oknem nebo rozdělení obrazovky na dvě části (Split Screen). Díky tomu bylo možné pracovat se dvěma aplikacemi současně a teoreticky, byť velmi nepohodlně, se třemi.

Stage Manager přináší prostředí, které je podobné tomu, co známe z počítače. Aplikace běží v oknech, kterým můžete měnit velikost a která se mohou navzájem překrývat. Díky tomu můžete pracovat ve více oknech současně, a pokud potřebujete přeskakovat mezi více činnostmi najednou, může jít o velmi efektivní způsob práce.

Stage Manager není povinnost

Prvním velmi zajímavým faktem je skutečnost, že Apple uživatelům Stage Manager nenutí, jen jej nabízí jako alternativu. Každý si může vybrat, zda chce Stage Manager zapnout, nebo zůstane u tradičního ovládání. Proč tomu tak je?

Stage Manager

Jedno vysvětlení je, že Apple tímto krokem testuje reakci uživatelů. Osobně si nemyslím, že by to byl ten hlavní důvod, ale odpovídalo by to opatrnějšímu vedení Timem Cookem. Steve Jobs by pravděpodobně naopak vysvětlil uživatelům, že na Stage Manager celý život čekali a jde o revoluci v IT.

Mnohem pravděpodobnějším vysvětlením je, že i sám Apple si uvědomuje, že Stage Manager je velká změna a má zatím řadu omezení. Starší aplikace jej nemusejí 100% podporovat, sám Apple pravděpodobně zatím nestihl připravit celou funkčnost, kterou plánuje, a jsou zde i velké změny v podpoře externích monitorů. Vedení Applu chtělo předejít problémům, a tak Stage Manager můžete používat, ale když narazíte na jakýkoli problém, nemusíte.

A třetím důvodem je bezesporu fakt, že jde o opravdu výraznou změnu a Apple chtěl dát uživatelům čas a prostor pro adaptaci. Ne každému musí aktuální podoba Stage Manageru vyhovovat, nebo, jako v mém případě, uživateli vyhovuje jen při některých činnostech.

Jak Stage Manager zapnout?

Pokud se rozhodnete Stage Manager zapnout, nejsnazší cesta je z pravého horního rohu vytáhnout Ovládací panel a zapnout jej v něm. Na stejném místě se i vypíná.

Druhou možností je otevřít si Nastavení – Plocha a Multitasking a zde zapnout Stage Manager. Na stejném místě si můžete také vybrat, zda se bude zobrazovat postranní panel se skupinami aplikací a zda se bude zobrazovat Dock.

Jak se Stage Manager ovládá?

Okno s aplikací má vždy v jednom rohu černou linku, za kterou jej můžete chytit a změnit jeho velikost. Narozdíl od počítače ale nemůžete nastavit úplně libovolnou velikost okna. Aplikace pro iPad jsou psány tak, že předpokládají určitou minimální pracovní plochu, takže pro různé aplikace může být okno různě velké a dokonce může podporovat různé poměry stran. U většiny aplikací si tak můžete vybírat ze 3–6 různých velikostí a tvarů okna, což je výrazné omezení ve srovnání s počítačem.

Když chcete otevřít víc oken najednou, existuje několik cest. Můžete u aplikace, ve které jste, ťuknout na tři tečky v její horní liště a zvolit Přidat aplikaci. Druhou možností je chytit aplikaci v Docku a přetáhnout ji do středu obrazovky. A samozřejmě si můžete vytáhnout i aplikaci, kterou jste minimalizovali do levého bočního panelu.

Stage Manager

Minimalizaci opět najdete pod třemi tečkami stejně jako zavření aplikace. Stále i zde fungují gesta, jako je přepínání mezi aplikacemi pohybem prstu doprava a doleva na dolní hraně displeje apod.

V okamžiku, kdy bude k dispozici plná podpora externích monitorů, bude možné mít jednu skupinu aplikací na displeji iPadu a druhou na externím monitoru.

Kdy dává Stage Manager smysl?

Zatím jsem objevil tři scénáře, kdy mě osobně Stage Manager dává smysl. První možností je, že prostě potřebujete pro svou práci víc než dvě okna. Je řada činností, při kterých potřebujete čerpat z více informačních zdrojů nebo kontrolovat běh více aplikací. V tomto Stage Manager přibližuje iPad počítači, ale zatím jen tak nějak na půl cesty. Počet souběžně otevřených oken je omezen a přiznejme si, že na plochu displeje iPadu se už z principu ani mnoho oken nevejde.

Druhou možností je, že máte nějaký časově náročný proces, který potřebujete nechat pracovat a přitom dělat něco jiného. V takovém případě jednoduše překryjete okno s běžícím procesem jiným, ve kterém pracujete, zatímco původní aplikace počítá, co má. Na rozdíl od běžného ovládání nechá iPadOS překrytou aplikaci pracovat a neuspí ji, a to dokonce ani v situaci, kdy si nové okno roztáhnete přes celou obrazovku. To je opravdu významná změna pro efektivní práci na iPadu.

Třetím scénářem bude opravdu komfortní práce s externím monitorem, ale až v okamžiku, kdy bude k dispozici jeho plná podpora. Opravdu se na to těším, ale zatím si musíme počkat.

Máme radost Vincente?

Závěrem musím po skoro 4 měsících testování konstatovat, že Stage Manager mi dělá takovou opatrnou radost. Betaverze systému provázela hromada chyb, které práci se Stage Managerem hodně komplikovaly. V aktuální ostré verzi systému je Stage Manager poměrně stabilní, byť ne dokonalý, ale je cítit, že má mnohem větší potenciál. Až programátoři upraví aplikace tak, aby nabízely možnost co nejplynulejší změny velikosti a tvaru oken, a až Apple doladí podporu externích monitorů, bude to mnohem větší radost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *