Garmin Enduro 2 – měsíc na jedno nabití!

Garmin Enduro 2

Patrně již víte, že mým velkým koníčkem je běh, především pak dlouhé ultra běhy. Velké vzdálenosti samozřejmě neběhám každý den, ale několikrát do roka si něco delšího střihnu. Mám tím na mysli cokoliv delšího než maraton, tedy více než 40 km. Také jste jistě četli mé aktuální dojmy z Apple Watch Ultra a už také víte, že nosím dvoje hodinky – Apple Watch a Garmin. Není to však Fenix, jak byste si mohli myslet, ale nový Enduro 2.

Garmin Fenix 7X PRO Sapphire Solar mi už pár týdnů leží na nočním stolku. Nenechte se mýlit, stále jsou to super úžasné sportovní hodinky. To by však nesměl Garmin lehce „kanibalizovat“ vlastní produkty. Představte si nejnovější Fenix, se všemi funkcemi a přidejte k tomu neuvěřitelnou výdrž na baterii a lepší svítilnu. Jak velkou výdrž? Co takhle jeden měsíc na jedno nabití! Zdá se to jako sen, ale je to realita.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Garmin Enduro 2 byl stvořen pro ultramaratonce či závody adventure. Zkrátka pro ty účely, kde víte, že budete dlouho bez nabíjecího kabelu. Když se podíváme globálně na portfolio Garminu, rychle zjistíme, že každý model je něčím unikátní a oslovuje nějakou cílovou skupinu. Máme tu modely navržené pro triatlonisty, golfisty, letce, potápěče, vojenské a bojové účely či prostě hodinky pro masy a pro děti. Dostáváme se do bodu, kdy mezi jednotlivými modely jsou jen drobné nuance a nepatrné rozdíly. Často jde o velikost, materiál nebo výdrž na jedno nabití. Platforma zůstává stejná. Všechny hodinky Garmin v drtivé většině případů spojuje jedna aplikace.

Garmin Enduro 2

Enduro nebo Fenix

Zcela upřímně, kdybych si teď měl pořizovat nové hodinky Garmin, a chtěl bych to nejlepší, dal bych přednost modelu Enduro 2 před modelem Fenix? Tedy za předpokladu, že chci největší provedení (51 mm) a všechny funkce… Garmin Enduro 2 jsou totiž postavené na platformě Fenix. Všechno funguje a vypadá prakticky totožně, až na baterii, lepší svítilnu a nylonový řemínek, který je již v balení.

Sportovní hodinky s GPS nabízí 1,4″ displej, který je krytý safírovým solárním sklíčkem, titanovou lunetou, tělo z tvrzené polymeru se zabudovanou ledkovou svítilnou. Enduro 2 také poznáte podle zelené hradbičky tlačítka Start/Stop. Samozřejmostí je podpora českých topografických map a všech funkcí, které znáte z Fenixu. Pro mě osobně je to takový Fenix na steroidech a trochu mě mrzí, že stejná výdrž baterie není i u Fenixu. Velikostně se totiž jedná o prakticky totožné hodinky, bez jediného rozdílu.

Na druhou stranu oproti Fenixu nabízí Enduro 2 jen jednu velikost, jednu barvu – prostě jeden model. Není zde nic na výběr. Svým zaměřením tak sednou spíše mužům. Pro ženy jsou moc velké. Když dám vedle sebe Fenix 7X PRO a Enduro 2, bude velmi těžké najít nějaké rozdíly.

Nic nechybí

Enduro 2 rovněž nabízí dotykové ovládání, solární nabíjení, stejná tlačítka, svítilnu LED, stejné prostředí i funkce. Jako u Fenixu i zde vidím svůj stav Body Battery, HRV, tep, regeneraci, VO2 Max, stres, spánek, kalendář závodů, připravenost na trénink, pulzní oxymetr, teplotu, kalorie, notifikace nebo mohu pomocí hodinek zaplatit v obchodě. Prostě je zde naprosto vše. Nechybí vůbec, ale vůbec nic.

Garmin Enduro 2

Největší devízou hodinek je to, že vydrží na jedno nabití až jeden měsíc! Opravdu. S hodinkami jsem absolvoval řadu tréninků, ať již kratších či delších. Vždy mám zapnuté všechny satelity, tedy chci co nejpřesnější polohu přes GPS a navigaci. Pokud svítí slunce, hodinky se dobíjejí a v takovém případě by papírově měly zvládnout až 150 hodin souvislého záznamu. Ruku na srdce – kdo z nás to potřebuje? Můj nejdelší souvislý běh trval okolo 30 hodin, s čímž si v době před Endurem 2 hravě poradil i Fenix.

V praxi se mi také moc líbí až 2× jasnější svítilna, kterou používám celkem hodně, zvlášť teď v podzimních měsících. Zjistil jsem, že když jdu k večeru běhat, bohatě mi postačí k tomu, abych si posvítil pod sebe či lehce před sebe. Zároveň tak o sobě dávám vědět projíždějícím autům či cyklistům. V neposlední řadě si svítím večer, když jdu do postele nebo jdu zkontrolovat své dvě holky. Rozhodně naleznete řadu dalších situací, kdy se svítilna hodí. Co teprve v terénu či při nějakém závodu.

Bohatší balení

Jistě také oceníte to, že v balení se nachází hned dva řemínky – nylonový UltraFit a tradiční silikonový černý řemínek. Máte tak možnost výběru. Osobně doporučuji nylon, který je velmi příjemný na nošení. Tolik se pod ním nepotím, nemám problémy s případnou vyrážkou a hodinky jsou o hodně lehčí. Nemusíte se obávat ani vody, řemínek velmi rychle uschne. Celkem pravidelně jej čistím pod vodovodním kohoutkem, nebo když jdu do bazénu. Ostatně tento řemínek používám i u Fenixu.

Stále platí, že mi vůbec nechybí displej OLED. Garmin je pro mě osobním trenérem a fitness náramek v jednom. Jak jsem již popisoval u Apple Watch Ultra, Apple je pro mě víc lifestyle a pracovní nástroj. Garmin vše ostatní. I z toho důvodu tak nějak potřebuji oboje hodinky, ale kdybych si musel vybrat, rozhodně bych sundal Apple Watch a nechal si jen Garmin. Znamenají pro mě mnohem více.

Garmin Enduro 2

Stále se při tréninku a běhu snažím srovnávat oboje hodinky. Často se mi stává, že omylem zavadím o tlačítka u Apple Watch a aktivita se přeruší, aniž bych to věděl. Stále bojuji s dotykovým ovládáním u Applu, zvlášť když mám špinavé či zpocené ruce. S Garminem nemám jediný problém. Vše funguje stále stejně, tedy dokonale. Často se nechávám navigovat podle předem připravené mapy, sleduji všechny své metriky, a to včetně Wattů. Nedávno jsem se také vrátil ke Spotify. I ten na Garminu funguje skvěle.

Není co vytknout

Velmi rád bych našel i něco negativního, ale nic prostě není. Garmin Enduro 2 jsou dokonalé sportovní hodinky pro náročnější uživatele. Je mi jasné, že nejsou pro masy. Nejsou to ani lifestyle hodinky. Pokud však máte rádi dobrodružství, hodně cestujete, běháte, lyžujete nebo jezdíte na moře, tohle je váš nepostradatelný pomocník, kterého musíte mít na zápěstí. Věřte mi, že na nabíjení jednou měsíčně si rychle zvyknete. Tohle bych chtěl mít u všech elektronických zařízení. Co takhle iPad či MacBook? To by bylo hodně super.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *