iPure Editor’s Choice

iPure doporučuje

Rok 2020 je v oblasti technologií úplným opakem roku 2020 v ostatních oblastech. Dočkali jsme se spousty novinek, z nichž na některé jsme čekali i dlouhé roky. Naší redakci zůstala do posledního čísla magazínu už jen povinnost vybrat to nejlepší, co se během právě končícího roku objevilo – pomyslné třešničky na dortech. Vítejte u iPure Editor’s Choice aneb co doporučujeme.

Hardware roku, Karel Boháček

Začněme rovnou tím nejlepším. Vybrat nejlepší hardware roku 2020 není vůbec snadné právě kvůli množství novinek, které se na tomto poli objevily. Jako každoročně vyšly nové chytré telefony a počítače, ale letos se objevily také nové procesory AMD, grafické karty a herní konzole, takže by nebyl problém vybrat klidně i 20 nejlepších.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

iPure doporučuje

Když zůstaneme u Applu, můžete nad tím přemýšlet, jak chcete – a že letos bylo novinek z Cupertina opravdu hodně – ale nemůžete se vyhnout tomu, že tou nejvýznamnější jsou čipy Apple Silicon M1. V jednom z předchozích čísel jste si mohli přečíst recenzi MacBooku Air s M1, kde jsme nešetřili slovy chvály. Ať už se vám nový MacBook Air a MacBook Pro líbí nebo ne, jsou to zařízení jako žádná jiná. Nastavují laťku pro konkurenci velmi vysoko, a zároveň udělají život nás všech, kteří tato zařízení používáme, o mnoho jednodušším. Zároveň nejde pouze o samotný čip M1 a dva první počítače Mac, které jej obsahují, ale o to, co čip samotný znamená pro budoucnost. M1 začíná skutečnou revoluci, která se projeví v roce příštím i letech dalších. A přesně proto je M1 naší hardwarovou novinkou roku 2020.

Když jsem říkal, že novinek bylo v tomto roce tolik, že bych těch nejlepších mohl vybrat, kolik chcete, nemůžu zůstat jen u jedné nejlepší. V těsném závěsu za čipem M1 je Magic Keyboard pro iPad. Ano, je to předražené příslušenství ze špatného materiálu a na první pohled dělá z iPadu přístroj z doby před 10 lety. Jenže z iPadu dělá úplně nové, univerzální zařízení, které 90 % uživatelů nahradí jejich MacBook, a navíc je to bez přehánění celosvětově nejpohodlnější klávesnice pro psaní. A to stačí, protože vše, co Magic Keyboard má dělat, dělá perfektně.

iPure doporučuje

Zbývá mi asi jedna věta k dobru, takže mi nezbývá než přidat i třetí místo a propašovat sem Sony PlayStation 5.

Operační systém roku, Jan Pražák

Jsem rád, že mi kolegové dopřáli další šanci Apple letos pochválit. Za minulý rok bychom nejspíš tuto kategorii mohli rovnou škrtnout. Letos se ale karta obrátila. Protože systémy iOS, iPadOS a macOS vychází tradičně na podzim a letos je dělily skoro dva měsíce, zahrnujeme je do uplynulého roku 2020.

Dalo by se říct, že po fiasku s iOS 13 a chybách v macOS Catalina nemohl Apple ani šlápnout vedle. Opak je pravdou. Mohl v pandemickém roce vydání systémů odložit, mohl říct, že nestíhá nebo mohl vydat ještě více chybové verze, jen aby potěšil náročné nerdy. Apple se však pochlapil.

iPure doporučuje

V iOS 14 přidal opěvované widgety (i když ne všude, kde by je uživatelé chtěli) a prakticky měl hotovou polovinu práce. Tou druhou však byla lahůdka. macOS s číslovkou 11 je letošním překvapením. Novým systémem, který s sebou nese mnoho skvělých funkcí, konečně opravdový redesign vzhledu a v neposlední řadě je stabilní a funkční. Naše recenze z podzimu to jen dokládá.

Baví nás jak vzhled, tak i spolupráce s novým čipem M1, na který je Apple právem hrdý. Dohromady přináší ten nejlepší zážitek z počítače s nakousnutým jablkem, který jste kdy mohli pocítit. I když jsou drobnosti, na kterých by šlo zapracovat (například samostatně nemizející oznámení WhatsAppu ani po přečtení zpráv), víme, že ze strany Apple se vše prakticky podařilo.

Líbí se nám nové ikony, které zpřehledňují podvědomé otevírání aplikací, líbí se nám čistota vzhledu, který vás ještě více vtáhne do práce. Jakmile vývojáři doženou se svými aplikacemi nový standard, budeme si jen spokojeně mnout ruce. Možná bychom pouze do další verze požádali o vícero druhů základních dynamických tapet.

Aplikace roku, Jan Netolička

Nad aplikací roku jsem nemusel přemýšlet příliš dlouho. Vlastně jsem o ní již tento rok psal a to v mém článku o kryptoměnách. Jedná se o aplikaci Coinbase. Vzhledem k nedávnému nemalému růstu Bitcoinu se aplikace dostala ještě více do podvědomí uživatelů, pokud přemýšlíte nad nákupem kryptoměn, ale máte strach ze složitosti, díky této aplikaci nemusíte pochybovat.

Aplikace umožňuje opravdu velmi jednoduše koupit nebo prodat libovolnou kryptoměnu. Slovo jednoduše je klíčové, protože takhle bych charakterizoval tuto aplikaci jedním slovem.

iPure doporučuje

Vše je na jednom místě, aktuální cena kryptoměny, vaše hodnota držených kryptoměn a nic, co vás napadne, určitě nebudete hledat v aplikaci dlouho. Nejvíce se mi líbí jednoduchost koupě a prodeje, kde si vždy jen zvolíte cenu, za kterou chcete kryptoměnu koupit či prodat, kliknete na tlačítko a během pár sekund máte buďto kryptoměny v peněžence či reálné peníze na účtu.

Coinbase nově vytvořil i vlastní softwarovou peněženku, kam si velmi rychle můžete kryptoměny poslat a mít je v naprostém bezpečí.

Příslušenství roku, Filip Brož

Kabely, kryty, skla, powerbanky… Každý rok se objeví doslova tuna nového příslušenství. Myslím si, že je dobré ocenit praktické věci, které jsou nějakým způsobem jedinečné a neotřelé, a proto jsem vybral organizér Tech Pouch od Peak Design.

iPure doporučuje

O této brašně jsme psali v průběhu roku recenzi v magazínu iPure. Možná vypadá jako obyčejná brašna na kabely a příslušenství, ale první dojem může klamat. Celý koncept byl inspirován japonským origami. Tech Pouch je geniální organizér s velmi jednoduchým přístupem přes zip. Úplným rozepnutím vytvoříte organizér ve tvaru písmene V. Díky tomu přehledně uvidíte celý obsah. Uvnitř jsou různé kapsy, do kterých můžete uložit nejen kabely, ale i powerbanku, nabíječky, karty SD či různé redukce a další příslušenství. Za poslední rok v podstatě nepoužívám nic jiného. Vše důležité mám ve své brašně Tech Pouch, která je všude se mnou. Novinkou jsou také nové barvy, takže dle mého si každý vybere.

HomeKit produkt roku, Michael Vita

Vybrat nejlepší HomeKit produkt pro rok 2020 se na první pohled zdá jako obtížný úkol. Ať byl rok 2020 jakýkoliv, tak na novinkách v chytré jablečné domácnosti nijak nešetřil. Jak lídři trhu, tak i nový výrobci přišli s celou řadou nových produktů, které by si dozajista zasloužily ocenění. Všem ale na podzim vypálil rybník samotný Apple, jenž představil HomePod mini.

To, že se jedná o chytrý reproduktor, není třeba zmiňovat. To, že na svou velikost hraje pěkně, taktéž není důležité. Co je podstatné, je skutečnost, že HomePod mini je primárně domácím centrem pro HomeKit – proto ta napájecí šňůra, tohle by prostě z baterie řešit nešlo. Zásadní je však i cena, ta je totiž pod hranicí 3 000 Kč. Malý HomePod se tak stává nejlevnějším zařízením, které je možno použít jako domácí centrum. Na místo jednoho velkého HomePodu se dají pořídit tři malé. Což oceníte hlavně ve větším domě, kdy dosáhnete výrazně lepšího pokrytí. Trh volal po levném domácím centrum pro HomeKit už několik let, a na konci roku 2020 jej máme konečně k dispozici.

iPure doporučuje

Kromě velmi přijatelné ceny je nutné zmínit ještě jednu vlastnost, kterou Apple malému HomePodu dal do vínku – tou je podpora Thread. Architektura protokolu Thread staví na osvědčených standardech IEEE 802.15.4 a 6LoWPAN s využitím šifrování TLS. Thread je alternativou k ostatním protokolům mesh jako Zigbee či Z-wave a mezi jeho vlastnosti patří nízký příkon dovolující běh zařízení na baterie, to, že „samouzdravovací“ architektura mesh, umožní připojit více než 250 prvků a mnoho dalších. Ač je protokol Thread znám už několik let, díky jeho nasazení do HomeKitu můžeme očekávat příchod nových výrobků a jejich produktů. Jen pozor, neznamená to, že by stávající produkty s komunikací Thread automaticky bylo možné připojit do HomeKitu. Bude třeba, aby výrobci zařízení nechali své produkty certifikovat pro samotný HomeKit. Lze tak očekávat příchod nových výrobků, ale možná se objeví i zpětná podpora. Mezi výrobci pro HomeKit se jako první ozvalo Elgato, které chce protokol Thread začít používat u svých výrobků. To by nahradilo stávající řešení Bluetooth a výrazně tak zlepšilo dosah.

iPure doporučuje

HomePod mini je tak dozajista tím nejlepším produktem HomeKit pro rok 2020. Nízká cena a podpora osvědčené komunikace pro IoT spolu s novými funkcemi jako interkom a rozeznávání uživatelů z něj dělají téměř dokonalý převodník mezi vámi a vaším chytrým domem.

Hra roku pro iOS, iPadOS a macOS, Daniel Březina a Karel Oprchal

Dovolím si zde narušit hladinu klidných vod okolo Applu svým komentářem ke Hře roku pro Windows. Jsem známý tím, že rád hraju počítačové hry a nelze jinak, než abych tady protlačil svůj oblíbený Cyberpunk 2077. Ano, můžete namítat, že ta hra prochází neuvěřitelnými porodními bolestmi, že je to mnohem horší, než všichni čekali, a že to vzrušení okolo bylo vlastně zbytečné. A asi máte pravdu. Cyberpunk 2077 je objektivně neuvěřitelně slibný titul, který v několika ohledech posouvá herní limity. Bohužel, anebo bohudík, především ty hardwarové. Zdá se, že jakkoli mohla ta hra být povedená, je její optimalizace pro nedostatečně výkonný hardware tak zoufalá, že byla dokonce stažena z obchodu na PlayStation a zklamaní hráči v těchto zcela abnormálních podmínkách mohou žádat o vrácení peněz. Na Xboxu tato hra funguje lépe a řekl bych, že na tom jsou opět nejlépe hráči na PC, kteří si mohou plynulost hry upravit k obrazu svému a potíží mají nejméně. I tak ale přetrvávají stížnosti na enormní množství bugů, které jen dokládají nedodělanost hry, jejíž vydání bylo několikrát posunuto.

iPure doporučuje

Proto je až zarážející, že já jsem za více než 30 hodin hraní nenarazil na jediný projev divného chování herního enginu, všechno (pravda, na nejvyšší možné detaily) vypadá zcela úchvatně a hlavně jsme se po letech zase dočkali dodělaného a neokleštěného herního světa, který překypuje životem a realističností a nutí vás jen tak chodit sem a tam a zkoumat, co všechno se tam dá najít a dělat. Night City má nenapodobitelnou atmosféru, celá hra má myšlenku a bohatství herního postupu vás zaručeně zaměstná a zabaví na několik stovek hodin. Zdá se však, že daní za to všechno je v letech 2020 a 2021 nutnost mít k dispozici co nejvýkonnější herní zařízení, protože chyby se převážně projevují u uživatelů s konzolemi a slabými PC. To je celkem nešťastné…

Letos ale nevyšel pouze Cyberpunk 2077. Pro technologie i herní průmysl to byl rok obsypaný skvělými počiny. Vyšly tituly jako Minecraft RTX, na jehož hotovou verzi se čekalo dlouhé měsíce, krvavý a úžasný Doom Eternal, válečná klasika Call of Duty: Warzone, Valorant, který se těší úspěchu především mezi mládeží, extrémně náročný a na pohled strhující Microsoft Flight Simulator či venkovská verze Euro Truck Simulatoru SnowRunner – ty všechny a mnohé další jsou velice povedené a přestože byly zastíněny humbukem okolo Cyberpunku, byla by škoda, kdyby unikly naší pozornosti.

Film nebo seriál z Apple TV+, Karel Oprchal

V roce 2020 oslavila služba Apple TV+ svůj první rok, za který se toho z hlediska její nabídky odehrálo plno. Několik zábavných show, filmů, historických i sci-fi sérií, které byly nominovány na celou řadu prestižních ocenění. Apple velmi pravděpodobně neaspiruje na to být konkurencí gigantům, jako je Netflix nebo Disney+, kterému se mimochodem za jediný rok povedlo nabrat okolo 90 milionů odběratelů, čímž překonal všechny plány a vytřel zrak všem přihlížejícím a asi i sám sobě. Apple TV+ klade naopak důraz na kvalitní a neotřelý autorský obsah. Všichni víme, co čekat od předplatných jako Amazon Prime Video, Netflix nebo Disney+. Něco z vlastní dílny, něco exkluzivního a něco cizího, na co zakoupili práva. Apple si jako protest nasadil obrovské břemeno, že bude produkovat vlastní obsah, kterému nebudou chybět ani hollywoodské a televizní osobnosti. I kdyby jen to mělo být cílem, tak Apple TV+ uspělo.

iPure doporučuje

Mou úlohou je však dnes ocenit to nejlepší, co na Apple TV+ za kalendářní rok 2020 vzniklo. S radostí chci ocenit dva nejlepší seriály, které z mého pohledu posouvají možnosti kinematografie zase o kousek dál. Jsou to seriály Maličký svět (Tiny World) a Noční planeta v živých barvách (Earth at Night in Colour). Jste-li nadšenci do přírody a jejích zákoutí, nesmí vám tyto dva seriály ujít. První série těchto seriálů sestávají z šesti dílů věnovaným specifickým ekosystémům, v nichž žijí tvorové, jejichž životy jsme díky pokročilým záznamovým technologiím schopni vidět vůbec poprvé v historii. Maličký svět ukazuje životy těch nejmenších stvoření na planetě – od pavouků po kraby. Čekejte záběry z tak těsných prostorů, kam se jindy nemáte šanci podívat. Noční planeta v živých barvách naopak díky extrémně citlivým kamerám umožňuje nahlédnout do nočního života různých druhů zvířat, jako bychom je pozorovali za dne.

Lidstvo doposud nemělo šanci takové záběry vidět, což nám odhaluje mnohá tajemství života noční zvěře a my je tak vidíme z úplně nové perspektivy. Věřím, že až taky zhlédnete těch celkem 6 hodin záznamu rozprostřených do 12 dílů, budete sdílet to stejné nadšení. Pokud vás zajímají další dokumenty na Apple TV+, vězte, že oba oceněné patří do kánonu několika dokumentárních seriálů, které jsou postupně spouštěny, a už teď se můžete podívat na Sloní královnu, Domy snů či dokument Visible out on television věnovaný hnutí LGBTQ v americké televizi.

AR/VR aplikace roku, Daniel Březina

Letos je velmi těžké vybrat výraznou hru pro VR. Na jaře vyšel Half-Life: Alyx, kteří mnozí titulují jako přelomovou VR hru. Ovšem tato hra je velmi náročná a je k ní potřeba herní počítač. Zahrát si ji tak mohou jen opravdoví hardcore hráči. Zároveň si nemyslím, že Quest 2 je něco, co si zaslouží zmínit jako to nejlepší. Je to „pouze“ lepší pokračovatel první série. Bez žádné převratné novinky. Slavná česká VR hra Beat Saber dostala velmi očekávaný multiplayer, kdy můžete hrát až s pěti dalšími hráči. A nemluvě o skvělém music packu s hudbou od Linkin Park. Ovšem jako ten nej VR produkt zvolím hru Star Wars: Tales From the Galaxy’s Edge. A je to volba vcelku kontroverzní.

iPure doporučuje

Nová VR hra s tématikou Star Wars se pro mě stala nejočekávanější hrou letošního roku. A ano zastínila i Cyberpunk 2077. Po prvních pár minutách jsem byl nadšen. Pak ale přišlo silné vystřízlivění v podobě velmi špatného technického provedení. Dost často se stávalo, že jsem mohl procházet různými „pevnými“ objekty, nebo textury neseděly tak, jak měly. Nic příjemného. Navíc hlavní příběhová linie nebyla tak skvělá jako například u Vader Immortal. Ovšem pak přišly opravné balíky a já na planetě Batuu trávil celkem dost času. Spousta vedlejších úkolů, a příslib dodání dalších příběhů v příštím roce. Já se těším a vracím se zpět na Batuu.

Android roku, Marek Hajn

Vytáhl jsem si nejkratší sirku a tak na mě padla tato volba. Proč asi… Android roku je opravdu svým způsobem nevděčný úkol. V záplavě Android telefonů, které jsem letos vyzkoušel, a v ještě větším množství, které byly letos představeny, je vážně těžké vybrat. Mohl bych říct, že vyberu ten nejvíc top Android a pak bych řekl, že Samsung Galaxy Note 20 Ultra je jasná volba. Jenže tohle ultimátní zařízení není volba pro každého. A pak tu máme Galaxy Z Fold 2, který je svým způsobem ještě víc nabitý funkcemi, ale to už vůbec není pro každého. Jak z pohledu použitelnosti, tak i ceny.

iPure doporučuje

Pak tu máme ohebné Androidy. Reinkarnaci Razru od Motoroly nebo véčko Z Flip 5G od Samsungu. Oba skvělé a zajímavé telefony, ale opět ne pro každého.

Proto jsem si řekl, že musím jít s nároky trochu dolů. Do teritoria, ve kterém se pohybují Samsung Galaxy S20 FE, který zesměšnil na začátku roku představenou řadu Galaxy S20 jak funkcemi, tak cenou. Nebo OnePlus 8, 8 Pro či 8T. Všechny tři se letos opravdu povedly, ale tak nějak jim něco chybí. Co dál?

Huawei má letos víc starostí než radostí a absence Google služeb dělá funkčně nabité telefony nezajímavými a v podstatě nepoužitelnými. Takže taky nic. Co Google? Můj oblíbený Pixel 5. Pro mě osobně rozhodně Android roku. Jenže jen čistě subjektivně. Když se totiž podíváte na poměr cena/výkon, tak Pixel 5 tak zajímavý není a pár nedostatků, kvůli kterým má problém si svoji cenu obhájit, se určitě najde. To i já musím uznat.

Pak už nám tedy zbývají jen dva. Pixel 4a 5G a levnější Pixel 4a, který jsem nedávno porovnával s iPhone SE 2020. Který tedy vybrat? Je to nakonec jednodušší, než se zdá. Když totiž vezmeme v úvahu, že 5G zatím nedává moc smysl, je „obyčejný“ Google Pixel 4a velmi dobrá volba v poměru cena/výkon.

Používám ho několik měsíců, a ač jsem později pořídil i Pixel 5, bylo to čistě emotivní rozhodnutí jen proto, že se mi prostě líbí. Pokud bych se měl rozhodovat jen rozumově a ekonomicky, volil bych právě Pixel 4a.

Android roku tedy máme. Není to nabušený Note 20 Ultra nebo exkluzivní Z Flip 5G či ještě dražší Z Fold 2 5G. Ne, je to úplně obyčejný a relativně levný Google Pixel 4a. Vzhledem k tomu, co se v roce 2020 stalo a jak nás zasáhla pandemie, je Pixel 4a přesně to, po čem by většina lidí měla koukat, pokud nechtějí vyhazovat peníze za něco, co nejspíš nikdy nevyužijí. Pixel 4a je totiž výborný mix kvalitního zpracování, příjemných rozměrů, čistého Androidu, optimální zkušenosti se službami Googlu a skvělého fotoaparátu. Co víc od telefonu chtít?

Neapplovská sluchátka, Marek Hajn

K telefonu potřebujete sluchátka. Nebo tedy nevím jak vy, ale já určitě. Bezdrátová sluchátka jsou taková moje záliba. Stále a pořád miluju původní AirPods a považuji je za to nejlepší, co se v tomto odvětví kdy objevilo. Neoplývají funkcemi jako jiné novější a dražší modely, ale AirPods vyhrály přízeň světa svojí jednoduchostí a univerzálností. AirPods Pro, které pro mě byly tak akorát zklamáním, toto jen potvrdily. Mám oboje a původní AirPods používám radši.

Jenže, když máte v kapse Android, AirPods nejsou optimální volba. Můžete si sice z Play Store nainstalovat aplikace, které spolupráci telefonu s Androidem a sluchátek AirPods nebo Beats výrazně usnadní, ale pořád to tak nějak není ono. Takže je třeba dívat se jinam.

iPure doporučuje

Samsung Galaxy Buds nebo Buds Plus jsou skvělá sluchátka. Se ženou je oba používáme už více než rok k maximální spokojenosti. Nakonec i Galaxy Buds Live, která jsem pořídil s Note 20 Ultra, mají něco do sebe. Příjemně mě překvapila i letošní novinka od OnePlus – sluchátka OnePlus Buds. Mnozí tvrdí, že jsou to AirPods pro Android. Něco na tom je a mohu potvrdit, že vzhledem k ceně jde o opravdu povedený počin. Nicméně, stejně jako AirPods fungují skvěle jen s iPhone, OnePlus Buds fungují hlavně s telefony OnePlus. A nedávno uvolněná aplikace pro ostatní Androidy jejich využití sice vylepšila, ale ne o moc.

Volba tedy padá na, možná překvapivě, Google Pixel Buds. Není náhodou, že Androidem roku je telefon Google Pixel a jako nejpovedenější sluchátka volím právě ta od Googlu. Opět jde o velmi povedený mix, za relativně příznivou cenu.

Ačkoli jsem u telefonu volil ten nejlepší poměr cena/výkon, u sluchátek to neudělám. Musel bych totiž volit právě OnePlus Buds a s nimi zase tak spokojený nejsem. Oproti tomu mi právě sluchátka od Google nabídla v podstatě všechno, co bych od bezdrátových sluchátek očekával.

iPure doporučuje

O Pixel Buds jsem toho napsal už hodně. Používám je déle než půl roku a nemohu si vynachválit příjemnou velikost a tvar krabičky, jak dobře sluchátka padnou do uší, kvalitu zvuku, nastavitelná gesta ovládání a Google Assistant neustále „po ruce“. A ačkoliv s Pixelem logicky fungují nejlépe, díky aplikaci Google Pixel Buds dostanete stejný uživatelský zážitek na každém Androidu, a to se počítá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *