iPhone X umí zapůsobit aneb první dny v budoucnosti jablečných telefonů

Pátek 3. listopadu byl den, kdy se začal prodávat nový iPhone X. A také den, kdy Apple nadepsal zcela novou kapitolu života svého telefonu. Přestože původní předpovědi hovořily o tom, že zásoby iPhonů X budou velmi omezené, nakonec se jich objevilo na českém trhu nečekaně hodně. Kdo tak opravdu chtěl, měl jablečnou vizi „smartphonové“ budoucnosti v ruce už od onoho pátku.

Za necelý týden je pochopitelně předčasné dělat jakékoliv definitivní závěry. Vzhledem k tomu, že se nám ale do redakce zatoulala v první den hned čtveřice iPhonů X, přinášíme vám čtyři odlišné a subjektivní pohledy a bezprostřední pocity, které v dlouholetých uživatelích iPhonů a dalších produktů Applu výroční iPhone zanechal…

Pocta Stevovi – Filip Brož

Chcete to slyšet? Historie se po deseti letech opakuje. iPhone X je jako nový iPhone, a to po všech stránkách. Tím mám na mysli i negativa. Ač je iPhone X bezesporu to nejlepší, co kalifornská společnost vypustila do světa, není to nejdokonalejší stroj. Má své porodní bolesti. Jak jsem psal ve své nedávné recenzi iPhonu 8 Plus – skončila éra dokonalého „šestkového“ designu. Kormidlo přebírá kapitán s novou lodí a jen čas ukáže, zda se promění na ledoborec. První vlny překonává více než obstojně.

Po více než třech letech jsem se vrátil k „malému“ iPhonu v roli primárního zařízení. Plus jsem ve všech verzích doslova miloval. Mé velké ruce ovládly bez problémů celou plochu a okraje posloužily pro pevný úchop. V prvních minutách s iPhonem X v ruce se mi hlavou honilo, zda to není krok zpět. Následující hodina vše vyvrátila. Při pohledu na iPhone 8 Plus mé ženy jsem se už nechtěl vracet. iPhone X má dokonalé rozměry, chce si to jen trochu zvyknout.

Strach jsem měl hlavně z horního výřezu (notch). Chcete to slyšet podruhé? Stačil den a už ani nevím, že existuje. Není tam již od roku 2007? S tím se pojí i super displej. Filmy z iTunes v HD kvalitě nebyly nikdy hezčí. Při konzumaci filmu Počátek jsem si chvílemi myslel, že na mě Di Caprio vypadne z obrazovky. A co potom hry. Ostatně v tomto čísle píšu o novém Modern Combat Versus, který je si na iPhonu X skutečně vychutnáte.

Touch ID je mrtvé, ať žije Face ID

Kuk a Sezame, otevři se. I s jedním zavřeným okem se „desítka“ otevře rychleji, než sáhnete na displej. Ano, existují výjimky, kdy to úplně přesné není, a občas do displeje hledím jak blb. Chce to ještě trochu poladit strojovnu, tedy nějakou tu aktualizaci. Přesto ale představuje Face ID budoucnost. Heslem jste vy sami. Nulové zanechání otisků napříč systémem. Díky bohu, že to funguje i u přihlášení do bank a aplikací třetích stran. Když už mluvím o bezpečnosti, nemohu si vynachválit zobrazení obsahu jednotlivých notifikací až po skenu mého obličeje. Nikdo si už nebude číst, co mi chodí na telefon.

Další diskutované téma jsou nová gesta. Mám pocit, jako kdyby je opět vymýšlel Steve Jobs. Intuitivní, jednoduché, prosté. Jen švihnout od spodního okraje. Multitasking? Prostě tam tu obrazovku podržím o sekundu déle. Akorát to zavírání oken mohlo zůstat stejné. Očekávám, že gesta i Face ID se co nevidět objeví i na iPadu.

Výkon

Apple hlásí, že výkonu je v iPhonu X na rozdávání. To je sice možné, ale aktuálně cítím, že iPhone 8 Plus byl znatelně rychlejší a měl lepší odezvu. Desítka často zaváhá při zavírání aplikací, multitaskingu či obyčejných úkonech. Podle mě to není vada v hardwaru, ale softwaru. Stejně jako u chyb Face ID, i zde to chce počkat na aktualizaci.

O tom, že jsem kompletně reorganizoval svoji politiku nabíjení s příchodem bezdrátového standardu Qi, asi netřeba déle hovořit. Bezdrátové podložky se postarají o stále nabitý iPhone. Ten i tak na jedno nabití vydrží v provozu necelý den. Bohužel, tady má Plus vzhledem ke své velikosti navrch. Jsem sice zvyklý na větší výdrž, ale budiž odpuštěno ve jménu zachování co nejkompaktnějších rozměrů.

Pocta Stevovi

Myslím si, že Tim Cook a jeho parta nemohla v době výročí přijít na trh s lepším zařízením. iPhone X je pocta Stevovi ve všech ohledech. Je to nádherný kus zařízení, který je radost držet v ruce. Až mi ho je líto umístit pro jeho dobro do obalu. Chce to rozhodně ještě hodně kosmetických úprav a zapracovat by měli i vývojáři na svých aplikacích. Zatím drží solidní tempo, každý den přijde minimálně několik optimalizací. Drobnosti z pohledu překrývání fontů jsou také na denním pořádku, ale vše zatím odpouštím ve jménu budoucnosti. iPhone už nikdy nebude tradiční iPhone. Desítka je nové dítě, které potřebuje dospět!


Je to nová cesta, ale jsme na začátku – Jiří Hubík

Po několika měsících diskuzí a spekulací mám v ruce nový vlajkový produkt z dílny Applu, kterým není nic jiného než iPhone X. Byl jsem zřejmě jeden z posledních, ke komu se v pátek 3. listopadu dostal, ale odpustím mu to zdržení. Seznamovací premiéru jsem si odbyl již dopoledne s vystaveným kouskem na prodejně a musím vám říct, že první dojem udělat umí.

I s malým kouskem můžete dělat velké věci

Když jsem vzal iPhone X prvně do ruky, div se v ní neztratil. Po letech větší iPhonů Plus mé ruce odvykly držet něco tak malého a chvilku bojovaly s tím, jak jej uchopit. Směšné, co? Jen si vzpomeňte, jak byl „velký“ první iPhone a kam až jsme se dostali.

Designově je telefon úchvatný. Skleněné provedení spojené lesklým nerezovým rámem je osvěžením od hliníkového provedení iPhonů posledních let. Hodně mi to připomíná iPhone 4, který dodnes považuji za jeden z nejhezčích. Má nejistota, i díky celoplošnému displeji, záhy odezněla a na komfortní rozměry jsem si rychle zvykl.

Díky odstranění klíčových prvků – snímače otisku prstů Touch ID a domovského tlačítka – má iPhone X displej od jednoho okraje k druhému. Tento komfort má jen jednu vadu v podobě často diskutovaného výřezu se senzory (notche) v jeho horní části. Ano, je tam, ale po pár hodinách používání jsem jej přestal vnímat. Zřejmě i proto, že víc než výřezu věnuji pozornost skvělému displeji, který vás pohltí.

OLED displej iPhonu X mě uchvátil. Je vynikající, jasný, ostrý a působí živě. Obraz je čistý a to až tak, že mám občas pocit, že ikony aplikací z telefonu vystupují. Rozměry displeje jsou trochu atypické, ale zatím je vnímám spíše ku prospěchu systému samotného.

Mějte svou tvář neustále s sebou

iPhone X je vybaven novým systémem odemykání Face ID. Nahrazuje odstraněné Touch ID, které po úspěšných letech odchází na odpočinek. Nastavení je jednoduché a zábavné. Stačí se dívat na displej a párkrát zakroužit hlavou a je to. Odemykání je rychlé a zvyknete si během několika minut. Zpočátku to chce trochu cviku a trpělivosti, ale s každým přihlášením se zlepšujete v dovednosti nejen vy, ale i systém samotný. Face ID mě baví a musím Apple pochválit. Snad jen jedna vada na kráse – uložit lze jen jeden obličej.

Se změnou designu a odstranění domovského tlačítka jsou tu i nová ovládací gesta, která mění zažité návyky a vyžadují naší pozornost v učení se novému. Nebojte se, je to hodně jednoduché a intuitivní. Pokud mluvím o učení, tak je to otázka tří minut a jste profíci se vším všudy. Funguje to a nelze než vývojářům zatleskat.

Přeskočím výkon samotný, ten je podobný modelům iPhone 8 a iPhone 8 Plus, i když proti jmenovaným na iPhonu X zaznamenáte patrné prodlevy v reakcích na úkony v aplikacích, které přičítám nedoladěnému systému. Rovněž bezdrátové nabíjení je shodné.

Zůstaňme hladoví

Po dvou dnech s iPhonem X mám spíše kladné pocity. Hardware i design se tu potkaly a vznikl opravdu povedený smartphone. Trochu škoda praktické stránky, kdy z kosmetických důvodů raději schováte iPhone X do obalu. Použitý materiál je náchylný na poškrábání a rozhodně nechcete mít „patinu“ po týdnu používání. Kde to trochu vázne, je uživatelský komfort. Ne všechny aplikace vývojářů jsou optimalizovány, a to trochu zamrzí. Sice se to každý den zlepšuje, ale zatím jste spíše testerem než produktivním uživatelem.

Výtku mám i k vývojářům Applu. Pro příklad uvedu aplikaci fotoaparát, kdy na iPhone X je výřez pro náhled ohraničen silnými černými pruhy, které zbytečně zabírají místo na displeji. Také klávesnice by si zasloužila více než nevzhledný šedivý pruh na spodní části obrazovky. A takových drobností je více. Jsou to neduhy, které snad v dalších aktualizacích systému budou odstraněny.

iPhone X je obrovský krok dopředu, který Apple potřebuje. Ukazuje směr, kudy se kalifornská společnost bude v následujících letech ubírat, a tak nám nezbývá, než mu odpustit nějaké ty neduhy, přes které je i tak nejlepším iPhonem, který kdy Apple vyrobil. Dle mého může hrdě nosit označení X (ten) jako symbol výročního modelu. Není pro každého a ano, je drahý. Pokud jste fanoušek jako já, oceníte jej, pokud ne, máte na výběr například mezi iPhonem 8 a 8 Plus. Dostanete většinu funkcí a vyzkoušený design.


Apple stále umí. Skok do nové dekády je překvapivě hladký – Ondřej Holzman

Začnu trochu jinde. V den, kdy mi na stole přistál nový iPhone 8 Plus, tehdy ještě nejlepší jablečný telefon na trhu. Jenže se mnou to vůbec nic nedělalo. Měl jsem zrovna v ty dny napilno, a tak zůstala krabička s nejnovějším iPhonem dva dny ležet na stole v originální fólii. Kdysi zcela nepředstavitelné se stalo realitou jednoduše proto, že jsem moc dobře věděl, co se skrývá uvnitř. Za tři roky již trochu okoukaný design, zato však jeho maximální prověření a sázka na jistotu. Když jsem pak nakonec ten iPhone 8 Plus opravdu rozbalil, víceméně jsem si jen osahal zadní skleněná záda, vyfotil jednu novou portrétní fotku a zkusil si bezdrátové nabíjení. V kapse bych ho prakticky nerozeznal od předchozí „sedmičky“.

Asi správně tušíte, že opačný scénář měly scény s iPhonem X. Když přetočím dopředu a přeskočím, že jsem ho rozbaloval hned, jak jsem mohl, přijde mi nesmírně fascinující, že mi po dvou dnech přijde, jako bych právě tenhle telefon používal už dlouhé roky. Jako by to byl ten iPhone 8 Plus, přestože tenhle má úplně jiné rozměry, úplně jinak se ovládá a vlastně všechno je docela jinak.

Za mě je právě tahle zkušenost nejlepším důkazem, že se Applu iPhone X povedl. Povedl se proto, že ačkoliv přináší dramatické změny, značící příchod nových technologií či odpověď na konkurenci, dlouholetý uživatel iPhonu se i tak cítí doma. Měl jsem, podobně jako mnozí kolegové, z různých novinek v „desítce“ (i když už teď stejně všichni říkají „iks“) obavy. Apple tu přeci jen řízl do živého a po konzervativních letech menších vylepšení představil iPhone hodný deseti letům výročím od toho vůbec prvního. Většina obav se ale rychle rozptýlila, byť určitě ne všechny. Ale tak to už s dnešní technologií bývá.

iPhone X rozhodně nepředstavuje revoluci jako tehdy v roce 2007 iPhone, to už ostatně ani dost dobře nejde. Jde ale o takovou interní revoluci v rámci dosavadního vývoje jablečných telefonů. Zatímco až do iPhonu 8 Plus se jednalo o telefony současnosti, iPhone X představuje budoucnost. A to neopakuji jen líbivá slova Tima Cooka, ale v mnoha ohledech to tak prostě je.

Je to ale zároveň budoucnost, kterou můžeme používat okamžitě a která – tedy alespoň v mém případě – okamžitě zapadne a nevyčnívá. Což je to, co Apple umí. Přinést radikálně nové postupy, ale podat je tak, že s tím není větší problém, i když jste zvyklí mačkat jedno tlačítko třeba deset let v kuse tisíckrát denně. Ano, Home button.

Rozhodně jsem nevěřil, že mi přestane chybět hned, jakmile poprvé švihnu prstem nahoru, jak vypadá náhradní gesto za do té doby hardwarové tlačítko. Přestože jsem nikdy na mobilu systém ovládaný převážně gesty neměl, byl ten přechod až překvapivě snadný a plynulý. Má to rozhodně i své mouchy. Ovládání iPhonu začíná být místy složitější a méně intuitivní, alespoň na první dotek, ale taková je daň, kterou se rozhodli v Applu přijmout. Hardwarové tlačítko vpředu telefonu bylo do budoucna stejně neudržitelné.

Své pochybnosti jsem jistě měl také u Face ID. Skutečně si ale nebudu vymýšlet, když řeknu, že trvaly maximálně pár desítek minut. Za mě Face ID mění bezpečnostní hru, zejména tedy z toho uživatelského pohledu, protože je jednak bezpečnější než Touch ID, ale zároveň vlastně zcela odstraňuje ověřovací krok, který dosud k zabezpečení neodmyslitelně patřil. To je to, co řešení Applu odlišuje od konkurence a vlastně potvrzuje, že Apple stále dokáže přinášet velmi dobrá a inovativní řešení. Jakmile je má připravené – ne kdy je chce trh.

Chtěl jsem si kupovat nový MacBook Pro kvůli Touch ID. Teď už nechci nic jiného než MacBook s Face ID. Je to jasná budoucnost a pokud to technologie dovolí, troufl bych si tvrdit, že Touch ID napsalo svou poslední kapitolu.

Mohl bych rozepisovat další vlastnosti iPhonu X, má dobré i špatné (a věřte mi, že ne jednu), ale k tomu tento text neslouží. Pro mě je klíčová ta zkušenost – to, s jakou ladností jsem přešel na úplně nový stroj, který vedle iPhonu 8 Plus opravdu působí jako minimálně z jiného roku. Těším se, co bude dál.


Tři důvody, proč si pořídit iPhone X – Jan Březina

iPhone X jsem si pořídil, protože jsem chtěl vyzkoušet, co si na nás v Applu připravují na nejbližší roky. Stále tento model chápu jako takový technologický výstřelek, kterým Apple testuje své věrné zákazníky a zároveň poodhaluje, kam se chce po té technologické stránce vydat v budoucnu. Je to nesmyslně drahé, čekal jsem, že to bude nedotažené a… zamiloval jsem se. Nabízím tři hlavní důvody, proč tomu tak je. Berte je, prosím, jako můj subjektivní názor, třeba pro vás to bude přesně obráceně.

Ten displej je prostě skvělý!

První důvod je rozhodně displej. Apple do menšího těla dal větší displej, díky čemuž se mi telefon lépe drží, lépe ovládá a zároveň telefon netrhá kapsy. Bál jsem se toho, zda podlouhlý formát displeje mi bude vyhovovat a jsem z něj nadšený. Atypický ultra širokoúhlý poměr stran systémové aplikace využívají skvěle a musím říct, že mě překvapilo, nakolik je užitečný pro navigování, procházení kalendáře nebo čtení e-mailů. Přidejte k tomu brilantní barvy, ostrost, kontrast a HDR. Prostě lahoda. Někomu může vadit, že displej je užší než v případě iPhonu 8 Plus a že nemá vyšší jas, ale za mě jednička s hvězdičkou.

Face ID funguje a baví

Druhou mou obavou bylo, nakolik spolehlivě bude fungovat Face ID a jak příjemné bude jeho používání. Po prvních dvou dnech jsem ohromen. Vyzkoušel jsem desítky scénářů – brýle, čepice, změny účesu, paruky, make-up, zakrýt oko, různé vzdálenosti, úhly, grimasy – a vše v pohodě. Face ID je sice o něco pomalejší než Touch ID, ale Apple tento handicap lišácky vyřešil znovuzrozením úvodní obrazovky. Přiznám se, že jsem ji v poslední době příliš nepoužíval, ale díky iPhonu X jsem zase našel její kouzlo. Teď už by jen mohli v Applu vychytat zbývající mušky iOS 11 a bude to bomba.

Nová gesta ukazují budoucnost

Asi největší obavu jsem měl ze změny uživatelských návyků. Přeci jen přijít po deseti letech o tlačítko Home? Navíc s tím, že na iPadu zůstane původní řešení? Přátelé, musím hluboce smeknout před UI vývojáři v Applu. Ovládání pomocí nových gest je absolutně intuitivní, pohodlné a praktické. Vůbec jsem nepocítil změnu, nemusel se nic učit nebo si na něco zvykat. Tak nějak to tam vklouzlo samo. A co je nejúžasnější, nemám problém přecházet mezi iPhonem X a iPadem Pro. Když to srovnám s nástupem Touch ID, tentokrát je uživatelský zážitek o tisíc procent lepší.

Měl by každý hned běžet pro iPhone X?

Nemyslím si. Ten telefon je opravdu nehorázně drahý a v zásadě kromě emocí nepřináší funkčně o mnoho víc než iPhone 8 nebo 8 Plus. Věřím, že se určitě časem objeví nějaké mušky, které provází nové modely, a počkat na druhou generaci je tudíž velmi logická volba. Jen pokud se rozhodnete si dopřát ten komfort, tak vás ujišťuji, že příval pozitivních emocí bude větší, než pravděpodobně čekáte. Je to mazlík.

1 komentář

  1. Mám IPhone X od prvního dne a jsem nadšený. Nečekal jsem až tak hladký přechod z 6s. Face ID funguje moc dobře. A těším se až bude více aplikací a ještě lepsí optimalizace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *