Připravili jsme pro vás výběr aplikací, které v poslední době stojí za povšimnutí. Naleznete zde užitečné GTD nástroje pro osobní produktivitu, bezpečnost, čtečky článků, sociální sítě nebo hry. Některé aplikace možná již znáte, ale pevně věříme, že si každý něco nového vybere. Pojďme testovat.
Výběr Petra Škuty
Svůj výběr začnu poněkud netradičně. Jako konzultant často řeším s klienty různé technické potíže a nezřídka na dálku. Vzhledem k tomu, že navigování po telefonu je značně neefektivní, zejména když jde o Android hýřící desítkami nástaveb, přijde vhod vizuální pomůcka. Aplikace QuickSupport je dostupná jak pro iOS, tak Android, a to plně zdarma. Jde o klienta vzdálené plochy, který umožňuje sdílení obrazovky daného zařízení, přenos souborů a v případě Androidu i kompletní ovládání.
Stačí jediné – aktivní datové přenosy. Poté už si uživatel pouze spustí QuickSupport, nadiktuje, případně zašle, své ID číslo, které přepíšete do klasického TeamViewer klienta. Uživatel pak udělí přístup, a už vše vidíte. Můžete se snadno orientovat a navigovat dotyčnou osobu držící ono zařízení, případně jí poslat potřebné soubory k práci přímo skrze aplikaci.
Zatímco iOS verze je poměrně restriktivní, což je z důvodů bezpečnosti jistě dobře, Android varianta umožní plné ovládání. To se hodí, zejména pokud dotyčný uživatel tápe. Vy pak můžete snadno převzít kompletní ovládání a na dálku provést nezbytné úkony.
Aplikaci používám denně a téměř jí není co vytknout. Je velmi spolehlivá, a přitom zcela jednoduchá. Jediným trnem v patě může být objem přenášených dat. Zejména na větších obrazovkách a při delším připojení není problém ukousnout z datového limitu i přes sto megabytů. A to v našich specifických končinách není zcela ideální.
Když před pár lety Google ukončil svou RSS čtečku, dost jsem tápal, čím ji nahradím. Psaní se věnuji již nějakých deset let a čtení různých zdrojů patří k mému dennímu chlebu. Po Googlu jsem narazil na velmi podobný Digg Reader, který mi dále sloužil řadu let. Jenže čemu čert nechtěl, Digg Reader také neslavně skončil.
Mé další pátrání mě přivedlo až k Feedly. Velmi jednoduchá RSS čtečka, přitom graficky velmi povedená. Neobtěžuje přílišnou funkcionalitou, ačkoli toho umí docela dost. Klasicky si lze přidávat jednotlivé zdroje. Buď je vyhledáte přímo v aplikaci anebo pomocí URL adresy. Jednotlivé zdroje si lze třídit například pomocí složek či filtrů. U každého zdroje máte neustále přehled o počtu článků, které vás čekají.
Feedly umí dnes už snad samozřejmou funkci Read Later, která vám zdroje uloží na později. U každého zdroje navíc uvidíte malý plamínek, který narůstá s popularitou daného článku. Můžete si nechat i doporučit další zdroje nebo se podívat, které weby a portály jsou nejčtenější. Třešničkou na dortu je černý režim, který, zejména na OLED displejích, vypadá parádně. Feedly je v základním režimu zdarma. Pokud jste vášniví čtenáři desítek zdrojů, pak budete muset sáhnout po prémiové variantě.
Nejen prací je člověk živ, a tak můj trojlístek uzavírá jedna oddychová aplikace. Jde vlastně spíše o sociální síť. Facebook nebo podobné bych do svého výběru patrně nezařadil, ale Reddit je trochu jiná písnička. Ve zkratce jde o síť, na které se registrujete pod svou přezdívkou a pak ve stylu RSS odebíráte různé Reddity. Ty jsou tematicky zaměřené v podstatě na cokoli a kolem každého je různě velká komunita. Může jít o počítačové (mobilní) hry, vědu, čtení, kutilsví, vesmír, fantasy a scifi, umění, alternativní hudbu, zkrátka cokoliv.
Jakmile se proberete tím, co vás zajímá, zařadí se všechna témata do hlavního proudu. Samozřejmě, i Reddit má svůj hodnotící systém jako jiné sítě. Můžete pro každý příspěvek hlasovat kladně, nebo naopak negativně. To jej posunuje v žebříčku, takže si jej spíše všimnou ostatní uživatelé a odběratelé příslušeného vlákna. Na druhou stranu máte možnost příspěvky filtrovat a klidně si číst i v těch, které tolik hlasů nedostaly.
Samotné příspěvky se trochu podobají starým diskuzním fórům. Hlavní příspěvek obvykle obsahuje obrázek, video a doplňkový text. Není problém přidat jiné přílohy, případně více odkazů. Pod ním pak pokračuje diskuze, a každý dodatek ve vláknu může opět obsahovat téměř cokoli. Vše se řadí hierarchicky a lze opět filtrovat.
Ačkoli má Reddit i mobilní verzi webu, aplikace je o poznání rychlejší a samozřejmě umožňuje zapnout oznámení. Jen si dejte pozor, jelikož ač se to nezdá, Reddit se rychle stane návykovým. Hlavně pokud si přidáte témata, která vás opravdu baví.
Výběr Marka Hajna
„Get in shape.“ To se snadno řekne, ale hůře dělá. Pořád si říkám, kde Američané berou čas na to chodit běhat. Oni běhají neustále, všude. Zatím jsem se to nenaučil. I když vstávám brzy, tak si nedovedu představit, že bych předtím, než pomůžu ženě vypravit děti a než vypravím sebe do kanceláře nebo na cesty, ještě šel běhat. A to běhám rád.
Takže jsem hledal jiné cesty, jak se udržet tak nějak ve formě. Zkusil jsem všelijaké sedmiminutové workout aplikace a další „zaručené“ způsoby, jak během pár týdnů nahodit břišáky. A víte co? Nefungují, překvapivě. Co ale funguje velmi dobře, alespoň v mém případě, je Nike Training Club aplikace. Ke stažení je zdarma v App Store.
Základem je váš vlastní tréninkový plán, který vám aplikace připraví na míru dle vámi zadaných údajů. Věk, pohlaví, výška a váha jsou samozřejmostí. Dále ovlivňujícími faktory jsou frekvence a doba, kterou chcete během týdne strávit cvičením. Zdali jste začátečník nebo pokročilý a jestli do svého plánu chcete zakomponovat i běh a nějaké vybavení, jako třeba činky nebo stroje v posilovně. Vyzkoušel jsem několik tří a čtyřtýdenních plánů a mohu s klidným svědomím říct, že na sobě cítím posun, ale hlavně na každý další workout se těším, což je z mého pohledu nejdůležitějším přínosem této aplikace.
Během cvičení vám trenér nebo trenérka z telefonu nebo do sluchátek dává příjemným hlasem pokyny k jednotlivým cvikům, včetně velmi detailního a hlavně snadno pochopitelného vysvětlení, jak daný cvik správně provádět a jakým chybám se vyhnout. Lehké povzbuzování je pak jen milým doplňkem. Důležitá je ale i vizuální stránka, a proto má každý cvik své vlastní krátké video, na kterém, vidíte muže nebo ženu cvik provádět, se záběry z různých stran. Video vám běží po celou dobu, kterou máte na daný cvik vyhrazenu. K tomu můžete workout zastavit a video si pustit opakovaně. Toto mi v začátcích u některých cviků hodně pomohlo, například u jógy.
V aplikaci máte i dobrý přehled o svém dosavadním výkonu, odcvičených minutách a plánu na následující týdny. Součástí je i jakýsi social Feed, který nabízí videa, podcasty a články s fitness tématikou. Vše připravené profesionály Nike fitness. Odkaz na Nike obchod se může leckomu hodit, včetně slev na nákupy, které pravidelně padají do Inboxu v aplikaci. To už jsou ale jen drobnosti, které obalují to důležité – jádro aplikace zaměřené na cvičení ať už doma, nebo venku. Za mě Nike Training Club bere pomyslných 5 hvězdiček, protože díky ní jsem se dostal „back in shape“.
Řekl bych, že hodně cestuji. Nesedím jen v kanceláři nebo doma. A ačkoliv mám u sebe neustále dva telefony s neomezenými daty, často se připojuji na různé firemní nebo veřejné Wi-Fi sítě. Z dávné minulosti mám vcelku nepříjemnou zkušenost, kdy jeden známý jen tak z legrace „odposlouchával“ datový provoz na Wi-Fi ve své kavárně a jen tak cvičně měnil přístupová hesla do e-mailových schránek svých zákazníků. Postupem času jsem jako každý dospěl k tomu, že na veřejných Wi-Fi je použití VPN v podstatě nutnost. Vyzkoušel jsem mnoho různých řešení a v poslední době jsem zakotvil u aplikace Encrypt.me, kterou využívám hlavně na iOS. Ačkoli je dostupná i macOS verze, nepoužívám ji vzhledem k tomu, že MacBook používám v 99 % případů jen v kanceláři a doma. Ale na iPadu a obou iPhonech je šifrování datových přenosů jasná volba.
Proč Encrypt.me? Aplikace mě nadchla svým velmi jednoduchým designem, ještě jednodušším a přehledným ovládáním a naprosto spolehlivým chodem na pozadí. Aniž bych se jakkoliv staral, po připojení na veřejnou nebo neznámou Wi-Fi se automaticky zapne VPN profil Encrypt.me a moje komunikace je tak chráněná. Nutno podotknout, že cílem Encrypt.me je posktynout bezpečnost. Ačkoli je zde možnost vybrat si skrz server, ve kterém státě se bude vaše připojení realizovat, z mé zkušenosti vyplývá, že je lepší nechat nastavení na nejrychlejší dostupný server. To, co má dělat, ale dělá dobře, rychle a bez škobrtnutí.
Cena 9,99 USD měsíčně nebo 99,99 USD ročně se může zdát vysoká. Správně položená je ale otázka na kolik si ceníte svého soukromí a dat? Myslím, že odpověď by měla být poměrně jasná a na bezpečnosti něčeho tak důležitého, bychom rozhodně neměli šetřit. Ztráta osobních dat nebo identity může člověku zničit život. A to za ušetřených deset babek vážně nestojí.
Pracujete na více projektech zároveň? Fakturujete více subjektům? Potřebujete sledovat a zaznamenávat čas strávený na projektech jako podklad k fakturaci nebo prostě jen pro přehled, jak efektivní jste? Nechcete touto činností zbytečně trávit čas navíc? Aplikace Hours Tracker může být zajímavá volba. Na jednu stranu ji lze použít velmi jednoduše. Nastavíte si firmu nebo projekt a pak jednoduchým spuštěním a vypnutím časovače zaznamenáváte čas strávený na daném projektu. Zároveň se ale můžete pustit i výrazně hlouběji a ke každému vstupu si přidat poznámky, tagy a hodinovou sazbu. To samé můžete nastavit každému projektu, přidat například přesčasy a určit, kdy se mají začít zaznamenávat. Vedle toho i automatické přestávky, různá upozornění, zúčtovací období, předpokládané zdanění a další údaje. Hours Tracker umí i takové věci jako upozornění nebo spuštění časovače dle nastavené lokality. Tu můžete zadat ručně anebo nechat Hours Tracker, aby ji vysledoval z vašeho chování.
Na pohled velmi jednoduchá aplikace se tak může změnit ve velmi komplexní nástroj pro správu času stráveného na projektech a následný export dat pro fakturaci. Data můžete filtrovat například podle tagů a export je ve formě CSV od jednoduchého výpisu až po velmi detailní obsahující poznámky, výdělek a další zaznamenané údaje.
Důležitou a hlavně praktickou součástí je aplikace pro Apple Watch. Ta je sice jednoduchá, ale nabízí to, co od ní očekáváte. Jednoduché spuštění a vypnutí časovače pro nastavené projekty, případně i spuštění v jiný čas, pokud jste například během schůzky zapomněli Hours Tracker zapnout. Přidání poznámky skrz rozpoznání diktovaného textu je praktickou pomůckou.
Aplikace je v App Store dostupná zdarma, ale můžete využít Hours Tracker Cloud, který vám za 79 Kč měsíčně nebo 679 Kč ročně zpřístupní automatické zálohování vašich dat a přístup k nim skrz webové rozhraní. Pokud je toto pro vás zbytečné, tak verze zdarma nabídne manuální zálohování a následně obnovení do jakéhokoli dalšího zařízení, které používáte. Hours Tracker používám téměř rok ve verzi zdarma a zatím naprosto plní to, co jsem od aplikace tohoto typu očekával.
Výběr Jury Ibla
Her na zabití pár minut času není nikdy dost. Do téhle kategorie Unce upon the tower rozhodně patří. Tohle je příběh princezny, kterou drak drží ve věži plné potvor. Navíc sežral prince, který ji se svým kladívkem přišel zachránit. A princezna se rozhodne vzít věc do vlastních rukou a sama se promlátit věží plnou bestií a pastí. Nebudeme si nic nalhávat. Tohle není žádná originální hra, kterou ještě svět neviděl. Zkrátka jen dobrá a mile návyková vertikální plošinovka, která má pouhých dvanáct úrovní, ale projít je vám pár hodin zabere. Co rozhodně stojí za zmínku je fakt, že hra se dá dohrát zcela zdarma. Do nákupů vás netlačí, byť už jsem pár jednotek dolarů vývojářům poslal.
Na poli přehrávačů podcastů již dlouho nic zásadního nevzniklo. Pro ty, kterým nestačí základní aplikace od Applu, je tu Overcast, který má víc funkcí, než si člověk dokáže vysnít. Jsou tu sice odvážné experimenty typu Anchor nebo aplikace zaměřené na jednodušší hledání nových věcí pro vaše zmlsané uši, ale teprve Entale přináší do hry něco opravdu nového. Pokud totiž posloucháte kvalitněji zpracované zahraniční podcasty, třeba z dílny NPR nebo Radiotopia, určitě víte, že si dávají setsakramanetsky záležet nejen na tom, co posloucháte, ale také na skvěle zpracovaných přepisech, fotodokumentaci a odkazech. A právě na nich Entale stojí. Zatímco posloucháte, můžete v kontextu sledovat, o čem se v podcastu baví. Je to super! Vážně! Problém je v tom, že pokud konkrétní podcast nic takového nemá, není na co koukat a Entale nabízí jen trochu zmatečný a málo vybavený přehrávač s trochu moc nadesignovaným rozhraním, byť je na oko hezké. Přál bych si, aby tohle byla budoucnost podcastů, ale zatím není… Ochutnat ji ale můžete.
Spíš experiment než aplikace. Pokud tedy nejste připoutáni na lůžko a jediné, jak můžete fungovat, je hýbat očima. Přesně tak. Hawkeye Access je aplikace, kde můžete prostředí telefonu ovládat očima. A to včetně scrolování a klikání na odkazy. Teda… teoreticky. Prakticky se vám tak nějak podaří přejet z jedné části obrazovky do druhé a s trochou (hodinami) tréninku se začnete trefovat do jednotlivých položek. Takže, k čemu to vlastně je? Tak minimálně s tím můžete jedno dopoledne machrovat v kanceláři nebo otestovat děti doma. Nebo možná jste upoutáni na lůžko v zemi, kde se každá položka počítá na tisíce dolarů a nemůžete si dovolit přesnější zařízení, které dělá to stejné. Možná. Nebo možná máte kukadla trochu méně zapadlá než já. Ale tohle je experiment a každý experiment se cení. Tak udělejte tvůrcům radost a na chvilku si jí stáhněte. Třeba časem vymyslí, jak to dotáhnout o kus dál.
Výběr Honzy Pražáka
Znáte to – jdete na večeři s kamarády a každý zaplatí nějakou část útraty. Co s tím? Neřešíte to? Dojde k větě: „Tak já tě pozvu příště?“ Jedna večeře je jedna věc, ale co třeba několikadenní dovolená? Budete si pamatovat, kdo zaplatil mýtnou bránu nebo poplatek za půjčení auta i po týdnu? Jestli jste normální člověk, nejspíš ne.
Splid je v takové chvíli skvělý pomocník. Vždy když cokoliv platíte (a to klidně i v několika měnách), zadáte částku a platícího uživatele do vaší události s ostatními členy. Aplikace za vás celou dobu počítá a průběžně rozpočítává celkovou útratu na každou osobu. Navíc vždy můžete vybrat, kdo se na konkrétní útratě podílí – od celé skupiny po jednoho člena.
Souhrn pak můžete odeslat v PDF formátu kamarádům anebo si aplikací nechat navrhnout vyrovnání mezi sebou. Pokud chcete umožnit ostatním přidávat transakce, můžete je pozvat k události
Přestože mám rád české vývojáře (a nedávno dostal Livesport nový kabát), ve sportu si mě získala konkurenční aplikace. Především proto, že sleduji pouze fotbalové výsledky. Nepotřebuju tak vidět výsledky jiných sportů. Novinky z ostatních disciplín se ke mně dostanou většinou z Twitteru.
OneFootball je (už podle názvu) určený pouze pro fanoušky fotbalu. Na začátku si vyberete oblíbené týmy, soutěže, hráče a hlavní stránka zpráv se vám podle nich bude pravidelně přizpůsobovat. Máte možnost si na každý zápas nastavit různé tipy upozornění – od gólu po výsledky po poločasech. Stejně tak vám neujdou přestupy nebo nové zprávy u vašeho oblíbeného hráče.
Pro mě má však jeden nedostatek. Po designové úpravě v roce 2017 přešli tvůrci na přihlášení pouze skrze Facebook. Ten však už dlouho nepoužívám, můj původní účet tak přestal fungovat a na více zařízeních musím nastavovat změny samostatně. Je to trochu krkolomné řešení.
Ovšem rychlostí a zobrazovanými informacemi mi aplikace naprosto učarovala. Stejně tak mě baví webové stránky projektu, které zobrazují nejnovější informace. Vtipnou tečku dodává možnost zobrazení sestavy zápasu v rozšířené realitě.