Po 180 dnech

Apple Watch

Apple Watch jsou neskutečným pomocníkem, návykové i „buzerující“. Pomůžou vám zůstat v kontaktu s blízkými, odstřihnou vás od závislosti na telefonu a ještě skvěle vypadají. Jak vnímám jejich existenci ve svém životě, když jsem je od počátku odmítal? Jaké to je naskočit do vlaku, který už ujel slušnou vzdálenost?

Když jsem v létě 2021 psal svou první recenzi na používání Apple Watch, mnoho jejich aspektů jsem pochválil. Slíbil jsem, že se ozvu, až se mi budou v aplikaci ukazovat trendy mého cvičení a až budu moci zhodnotit dlouhodobé používání chytrých hodinek v mém životě. Ten čas právě přišel.

Chcete PDF verzi tohoto článku? Stáhněte si ji zdarma.

Čas

Není lepší začátek u recenze hodinek, než se podívat na jejich ukazování času. A z převážné většiny jsem spokojený. Ať už jde o jas displeje, který je už od šesté generace stále zapnutý nebo o jeho čitelnost. Používám různé ciferníky, a i když mám radši digitální hodiny, žádný vzhled ciferníků s „digitálkami“ mne nechytil za srdce.

Apple Watch

Původně jsem plánoval koupit dokonce starší generaci Series 4, abych si vyzkoušel, jestli Apple Watch do mého života budou pasovat. Opět připomínám, že technologie by tu měla být pro nás a ne naopak. Jsem ale velmi rád, že jsem zkusil už novější generaci, která má displej stále zapnutý. Moc se mi líbí se podívat na ruku, když pracuji u počítače, abych jen zkontroloval, v kolik zapadá slunce, aniž bych musel zvedat ruku ze stolu. Je to drobnost a ve výsledku to nic neřeší, ale prostě vás to potěší.

Jediná věc, která neladí mému oku, je nepřizpůsobivost některých prvků velikosti displeje. Například u 40mm pouzdra se zvláštně zobrazují informace v aplikaci Aktivita. Vadí mi, že je na obrazovce vidět nejen data z jednotlivých kroužků, ale i část grafu z Pohybu. Absolutně nemáte šanci „narolovat“ pouze na jednotlivé hodnoty, buď se vám u horního okraje bude zobrazovat část kruhů, nebo naopak u dolního okraje graf. To mi prostě už půl roku vrtá hlavou.

Ciferníky

A tak se plynule posuneme k ciferníkům. Stále mi chybí přehlednější ciferník na způsob Praktického, který se dobře čte ale současně má málo komplikací. Moje první volba tak padá na Infograf. Čitelnost hodin je však dle mého jedna z nejhorších ze všech ciferníků a to i přes skvělý displej a svítivost.

V podstatě dělím své ciferníky na tři segmenty. První je pracovní – tedy ten, se kterým vstávám, který používám přes den a kde mám nejvíce komplikací. Všem těmto požadavkům nejvíce vyhovuje Infograf.

Druhou oblastí je sport. Zde jsem se nakonec ustálil u Digitální aktivity. Má komplikací dostatek, digitální hodiny a je to velmi přehledný ciferník. Hodně souvisí s třetím segmentem, chvílí, která je pro mě osobní, klidná a kdy se nechci nechat nijak rozptylovat. Pak používám pouze ciferník jen s časem a datem. Čistý Kalifornský nebo Typograf na celou obrazovku mi vyhovují nejvíce.

Apple Watch

Po přestěhování na Slovensko, kde jsem na delší dobu odříznutý od rodiny, mám i čím dál více rád Portréty. Přitom při jeho představení na WWDC v červnu letošního roku jsem se mu smál. Nechápal jsem, proč jej Apple přinesl jako nový ciferník. Nedával mi smysl a přitom jej teď rád používám ve chvíli, kdy chci zavzpomínat na momenty s rodiči, sourozencem nebo neteří. Sice by Apple mohl zapracovat na umístění času, ale aspoň dal uživatelům možnost si fotografie trochu upravit, když strojové učení nerozpozná nejvhodnější místo pro hodiny na fotce.

Aktivita

Kroužky Aktivity jsou pro mě smrtí. Myslím, že za moji éru v magazínu iPure jste mohli zachytit, že jsem člověk, který má rád ve věcech pořádek a chce, aby dávaly smysl. Mám rád minimalismus věcí, kterými se chci obklopovat v životě a zároveň pokud něco začnu, chci v tom pokračovat. Pocit, že bych nějaký den něco ve svém životě „nesplnil“ mě trochu děsí. Ne, že bych to nepřežil, ale udělám vše proto, abych o 100% linku nepřišel.

Není to vyloženě obsedantně kompulzivní porucha, je to prostě radost z pocitu, že mám vše pod kontrolou. Když nemám, začínám se cítit ohrožený. Možná i proto se už přes 700 dní každý den učím španělsky s Duolingem.

Na druhou stranu jsem se naučil, že každá procházka je pro mě cvičením. I když je jejím cílem hospůdka s dětským hřištěm pro neteř. Nebo procházka v okolí slovenského hlavního města. Vlastně mi to přijde jako ideální způsob záznamů toho, co mi dřív částečně zaznamenával jen iPhone v aplikaci Zdraví. Jen je škoda, že hodinky neznají aktivitu „Pouštění draka“.

Apple Watch

Začal jsem díky své zkušenosti přemýšlet nad tím, proč Apple vlastně kroužky aktivity vymyslel. Ze všech logických pohledů zastávám názor, že chtěl bojovat proti lenosti lidí. K tomu, aby je dotlačil něco dělat, jsou kroužky perfektní nástroj. Hlavně pokud máte menší poruchu osobnosti. Nebo prostě máte rádi pořádek a splněné cíle. Vždyť to je taky hlavní cíl Apple Watch, ne? Aby byly vaším zdravotním a sportovním pomocníkem.

Zdravotní funkce

Tady bych chtěl říct, že je mi vlastně jedno, co hodinky měří. Stále jsme několik let daleko, než budou rozeznávat hladinu cukru v krvi, teplotu nebo krevní tlak. To jsou dle mého tři hlavní směry, které by měl Apple implementovat do dalších modelů.

Měřím si EKG jen pro zábavu přibližně jednou měsíčně a velmi často se mi stane, že výsledek ukáže nízkou kvalitu záznamu, i když sedím naprosto klidně s rukama na stole. Saturaci kyslíku už nějakou dobu ani nespouštím.

Nechci znít negativně. Myslím si ale, že všechny zdravotní funkce z hodinek (a možná dalších budoucích produktů) budou lidem pomáhat poskládat si skládačku z těchto výstupů dohromady jako puzzle. Samostatný jeden údaj není extra vypovídající. Ale tvrdá data za několik let už mohou být pro vašeho osobního lékaře skvělou databází. Třeba nám ji Apple jednou dovolí i přehledně vyexportovat z aplikace Zdraví.

Cvičení

Dodnes nechápu, proč mi musí aplikace nabízet tak velkou databázi různých typů cvičení. Za půl roku, co se mnou hodinky existují a žijí, by snad mohly tušit, že všechny typy cvičení nedělám. OK, aspoň že jdou ze seznamu vymazat a opětovně kdykoliv přidat. Stejně tak je od Apple dobrým krokem, že nechává na uživateli, které informace při cvičení jsou pro něj podstatné.

Je to ale šikovný pomocník, který kontroluje mé procházky do přírody, volejbal nebo ping pong. Štěstí, že fotbal jsem tady začal hrát venku, protože s Apple Watch bych se na tvrdou podlahu haly bál.

Řemínky

Jó, tady bych se dokázal zastavit na dlouhou dobu. Obecně jsou barvy a možnost přizpůsobení velkým benefitem pro každého, kdo se chce odlišit nebo produkt přizpůsobit obrazu svému. Možná proto Apple dřív nabízel devět barevných variant napříč produkty a dnes je na více než padesátce (bez příslušenství). Ale o tom zase jindy.

Apple Watch

Začínal jsem asi jako každý se sportovním řemínkem, a následně velmi rychle pokračoval s provlékacím sportovním řemínkem. Protože existuje mnoho typů, a sám jsem netušil, u kterého nakonec zůstanu, každý model jsem objednal nejdříve z Aliexpressu, abych si ověřil, že mi bude vyhovovat a nebudou to vyhozené peníze. Také za cenu jednoho kusu na Apple Store koupíte slušnou zásobu snad všech typů řemínků z Číny.

Nečekal bych, že to řeknu, ale uvedením navlékacích řemínků u mne nejdřív Apple velmi klesnul a až po půl roce velmi silně vystoupal. V mých očích bylo strašně nepraktické mít řemínek, kterému nemůžete upravit délku. Přece jen zápěstí je podstatně užší než široká část vaší dlaně, přes kterou musíte řemínek navléknout. Myslel jsem si, že se po čase používání musí řemínek roztáhnout a nebude držet tak pevně.

Částečně to je pravda, ale při cenách řemínků na Aliexpressu to přežijete. A pokud kupujete originální, nejspíš nevlastníte jen jeden řemínek. Zajímavé u mě bylo, že stejná velikost pleteného a sportovního řemínku mi sedí jinak. Nakonec nejčastěji používám navlékací pletený přes den a klasický sportovní na sport. Až to bude možné, a navštívím v příštím roce Apple Store, vyzkouším si originály přímo na místě. Už tak si výlet musím naplánovat kvůli baterii v iPhone 12 mini a velkému škrábanci na iPadu Pro 11, takže při čekání na vyřešení pojištění Apple Care+ si možná udělám radost novým řemínkem.

Co zkušenost dala?

Jak vidíte, nezmiňuji každý aspekt používání chytrých hodinek. To by moje recenze byla asi v délce, na kterou jsou zvyklí čtenáři Macstories. Co mi dala půlroční zkušenost s Apple Watch? Pokud kupujete pro sebe nebo pro své okolí chytré hodinky od Apple, rozhodně se vyplatí sledovat ceny na srovnávačích a hledat i poslední model v nabídce, cca po necelém roce od uvedení na trh.

Pokud nevíte, zda jsou hodinky to pravé pro vás, vyberte starší model, protože sám bych se po prvních 14 dnech (kdy je možné výrobek vrátit) nedokázal rozhodnout, jestli se mi investice vyplatila.

Když však jdete najisto, nejspíš už víte, jaké barevné provedení chcete pořizovat. Sám tak například vím, že by se mi po konci životnosti „šestek“ líbily nejvíce titanové modely. Ty ale u nás nejsou dostupné, a tak se nejspíš spokojím s ocelovým modelem. Ne, že by se mi hliníková verze nelíbila, ale kromě pojištění Apple Care+ bych si byl určitě ještě jistější, že se hodinkám nic nestane.

Radostný otrok

Kromě zábavy ze střídání řemínků mě zároveň trochu trápí pocit otroctví. Vím, že je to způsobené tím, že mám rád pořádek ve věcech a každý druhý by se mi asi vysmál, když denně řeším splněnou aktivitu. A to i ve chvíli, kdy je venku počasí, že byste ani psa nevyhnali, ale já si oblékám boty a vyrážím. Nejsem extra sportovec, který by běhal maratony, ale mám dobrý pocit, když každý den ty hloupé kroužky uzavřu.

Apple Watch

I když jsem se tím oprostil od větší míry závislosti na iPhonu, našel jsem závislost jinde. Každý říká, že hodinky jsou prodlouženou rukou chytrého telefonu, ale mně to přijde moc jako klišé. Jsou totiž limity, na které občas narazím. Například chvíle, kdy mi nerozumí Siri. Ta mi po přechodu na iOS 15 hlásí, že mnou vytvořené playlisty neexistují. Nebo momenty, kdy vám rozhraní v hodinkách prostě nestačí.

Mám Apple Watch moc rád. Oblíbil jsem si mnoho jejich funkcí, bez kterých vlastně už nedokážu denně fungovat. Současně si ale uvědomuji, že je to čím dál více závislost na hmotné věci. Když se rozbije, tak další den v servisu budu bez svých uzavřených kroužků! Dostal jsem se tak do podobného bludného kruhu, jako když jsem si nastavoval budík na 4:30, abych nasdílel fotografii na Instagram. Trochu mě uklidňuje vědomí, že s Instagramem jsem nakonec skončil, takže je možné, že se něco podobného stane i s Apple Watch. Chci ale něco takového zažít? To je ta otázka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *